زمان استفاده از نمونه گیری نظری

پایان نامه دانشگاه چیست؟

پایان نامه دانشگاه چیست؟ ، پایان نامه نقطه اوج همه چیزهایی است که یک دانشجو، از نظریه ها گرفته تا کاربردها، در یک برنامه خاص یاد گرفته است. این به عنوان مجموعه ای رسمی از مفاهیم، تحقیقات و آزمایشات نوشته شده است که توسط یک هیئت متخصص برای ارزیابی قرار داده شده است. به این ترتیب، پایان نامه ها تسلط دانشجویان را بر یک برنامه نشان می دهد، زیرا آنها تحقیق را با تفکر انتقادی، حل مسئله و حداقل معیاری از خلاقیت ترکیب می کنند. اینها اغلب اولین آزمون واقعی مهارت های گزارش نویسی دانش آموزان در نظر گرفته می شوند.

اما، راستش را بخواهید، نوشتن پایان نامه بدون شک خسته کننده، وقت گیر و گاهی اوقات خسته کننده است. و با توجه به دامنه کار، همه چیز می تواند به سرعت خراب شود، به خصوص اگر کورکورانه شیرجه بزنید. برای اینکه همه چیز به درستی انجام شود، باید همه چیز را در مورد پایان نامه درک کنید، به موضوع تسلط کامل داشته باشید، سؤالات تحقیقی مناسب را برای پیگیری بدانید و کاملاً به فرآیند نگارش متعهد باشید.

این پست به دنبال روشن کردن پایان نامه نگاری، از تعریف و هدف آن گرفته تا انواع و بخش های اصلی یا ساختار است. علاوه بر این، چالش‌های رایجی که دانش‌آموزان هنگام نوشتن پایان‌نامه با آن مواجه می‌شوند را مورد بحث قرار می‌دهد و نکات حیاتی را برای آماده شدن برای این کار به ظاهر دشوار توصیه می‌کند. هدف این است که به دانشجویان دکترا کمک کنیم تا بدانند از کجا شروع کنند، چالش‌ها را غلبه کنند و از طریق نوشتن پایان‌نامه نسیم.

پایان نامه دانشگاه چیست؟
پایان نامه دانشگاه چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- پایان نامه دانشگاه چیست؟

یک عنصر حیاتی در هر برنامه تحصیلات تکمیلی، در درجه اول مدرک دکترا، نیاز به تکمیل پایان نامه است. بنابراین، مقاله پایان نامه چیست؟ به زبان ساده، پایان نامه گزارشی از یک پروژه تحقیقاتی اصلی گسترده است که به عنوان نیاز نهایی برای مدرک دکترا تکمیل شده است.

برای درک بهتر معنای پایان نامه در تحقیق، ابتدا به ریشه شناسی این واژه می پردازیم. اصطلاح پایان نامه از کلمه لاتین dissertationem (تز نامی یا dissertare ریشه گذشته) گرفته شده است که به معنای بحث کردن یا مناظره است (فرهنگ ریشه شناسی آنلاین). با تشریح بیشتر آن، کلمه مناظره دلالت بر بحثی دارد که شامل مجموعه ای از ایده ها و نقطه نظرات است.

بنابراین پایان نامه سندی است اساسی که به بررسی یک موضوع و بررسی دیدگاه های مختلف (درباره موضوع مذکور) بر اساس تحقیقات اولیه می پردازد. تسلط نویسنده بر موضوع، روش های علمی، حقایق اصلی و دیدگاه های منحصر به فرد در آن را نشان می دهد. علاوه بر این، پایان‌نامه پژوهشی را خلاصه می‌کند و نقطه‌(های) بررسی ناشی از تحقیق اصلی را ارتقا یا ارتقا می‌دهد.

هدف از پایان نامه چیست؟- پایان نامه دانشگاه چیست؟

پایان نامه کالج یک ارزیابی است، اما بر خلاف سایر ارزیابی های ماژول، یک پروژه یادگیری مستقل است. به عبارت دیگر، به هر دانش آموز این فرصت داده می شود که یافته های خود را در پاسخ به یک پیشنهاد/سوال پژوهشی مورد نظر خود ارائه دهد. در عمل، دانشجویان از مشاوران دکتری خود کمک می گیرند، اما ورودی مدرس یا استاد راهنما به صراحت به نقش راهنمایی محدود می شود.

نحوه نوشتن پروپوزال تحقیق برای پایان نامه کالج به دانشجویان نیاز دارد که از یک رویکرد ساختاریافته پیروی کنند. این شامل تعریف واضح سوال یا هدف تحقیق، انجام یک بررسی کامل ادبیات، تشریح روش تحقیق، توصیف نتایج یا فرضیه های مورد انتظار، و بحث در مورد اهمیت و پیامدهای بالقوه مطالعه است. علاوه بر این، دانش آموزان باید به دستورالعمل های قالب بندی و شیوه نگارش ارائه شده توسط موسسه خود توجه کنند. با پیروی از این مراحل، دانشجویان می توانند یک پروپوزال تحقیقاتی جامع و ساختار یافته برای پایان نامه کالج خود ایجاد کنند.

به طور کلی، پایان نامه ها به دانشجویان این فرصت را می دهند که:

. منطقه مورد علاقه آنها را عمیقاً کاوش کنید.
. نشان دادن دقت و مهارت در بررسی و بحث در مورد یک مشکل.
. یک پروژه مهم را از ابتدا تا انتها مدیریت کنید، احتمالاً برای اولین بار.
. مهارت هایی را که در کالج آموخته اند به شیوه ای عملی تر به کار گیرند.
. فرآیند تولید دانش را تجربه کنید.

ماهیت اصلی ارائه پایان نامه به دانشجویان، سنجش مهارت ها و دانش تحقیق مستقلی است که آنها در دانشگاه به دست آورده اند. مهمتر از همه، پایان نامه ها معمولاً در انتهای دوره دکتری انجام می شوند و به تعیین نمره نهایی دانشجو کمک می کنند.

مدت زمان پایان نامه چقدر است؟- پایان نامه دانشگاه چیست؟

پاسخ «برای پاسخ به سؤال تحقیق به اندازه کافی طولانی است». این به سادگی به این معنی است که هیچ طول جهانی یا تعدادی صفحه وجود ندارد که مورد توافق محققان یا کارشناسان باشد. به عنوان یک قاعده، اگرچه رسمی نیست، میانگین پایان نامه دکتری باید تقریباً 100-200 صفحه باشد.

با این حال، به طور کلی، هیچ رویکرد یکسانی برای تعیین طول وجود ندارد. در عوض، طول بر اساس عوامل مختلف، مانند موضوعی که در مورد آن می نویسد، متفاوت است. همچنین برخی از موضوعات، بخش‌های بحث و تحقیق طولانی را پیش‌فرض می‌گیرند که در نهایت باعث افزایش تعداد صفحات می‌شود.

علاوه بر این، طول ممکن است بر اساس ماهیت موضوع متفاوت باشد. به عنوان مثال، پایان نامه ها برای موضوعات نظری، مانند ریاضیات نسبتاً کوتاه هستند (تا 80 صفحه). در مورد جان نش، برنده جایزه نوبل، او یک پایان نامه دکتری نوشت که تنها 26 صفحه است. از طرفی پایان نامه برای موضوعات فنی و تجربی مانند مهندسی مکانیک، زیست شناسی، مهندسی برق و علوم کامپیوتر می تواند 100 صفحه باشد. پایان نامه رشته های مدیریت، روانشناسی، تاریخ و ارتباطات می تواند تا 300 صفحه باشد.

در نهایت، میانگین طول پایان نامه می تواند بر اساس نیازهای دانشگاه متفاوت باشد. به ویژه، برخی از دپارتمان های مدرسه طول پایان نامه را مشخص می کنند. به همین دلیل، همیشه عاقلانه است که کتاب راهنمای پایان نامه یا الگوی بخش فارغ التحصیل را بررسی کنید تا ایده ای از طول مورد انتظار داشته باشید. کتاب راهنما یک منبع ارزشمند با دستورالعمل هایی برای طول و سایر عناصر مهم پایان نامه است.

انواع پایان نامه- پایان نامه دانشگاه چیست؟

همه پایان نامه ها برابر نیستند. نوع پایان نامه ای که فرد در نهایت می نویسد بستگی به دوره تحصیلی و موضوعی دارد که در حال تحقیق است. پیامدهای مربوط به نوع پایان نامه ای که دانشجو انتخاب می کند در روش مورد استفاده برای بررسی سؤال تحقیق و در قالب خود پایان نامه آشکار می شود.

دو نوع پایان نامه وجود دارد که عبارتند از:

پایان نامه تجربی

پایان نامه تجربی، پایان نامه ای است که مستلزم انجام تحقیقات اصلی در مقیاس کوچک برای جمع آوری داده های مرتبط است. از اصول تجربه گرایی پیروی می کند و بر این باور استوار است که مشاهده مستقیم یک پدیده روشی دقیق برای اندازه گیری واقعیت و کشف حقیقت در مورد موضوع مورد بحث است.

در پایان نامه تجربی، شما باید راه هایی را برای طرح سوال برای افراد مورد مطالعه پیدا کنید یا آنچه را که انجام می دهند مرور کنید. شما می توانید داده ها را به روش های مختلف جمع آوری کنید، مانند استفاده از پرسشنامه، مشاهده و ضبط، مصاحبه و گروه های متمرکز.

از طرف دیگر، می‌توانید رویکردهای مختلفی مانند تجزیه و تحلیل داده‌های موجود از دیدگاه منحصربه‌فرد، ترسیم شباهت‌های جالب یا انجام مقایسه‌های مفید را در پیش بگیرید. در برخی از رشته ها مانند علوم زیستی و طبیعی، پایان نامه ممکن است کاملاً بر اساس کار آزمایشگاهی باشد.

با این حال، ممکن است توجه به این نکته مهم باشد که حتی اگر تمرکز پایان نامه تجربی بر استفاده از داده ها است، شما همچنین باید یک مبنای نظری محکم برای کار خود ایجاد کنید.

پایان نامه غیر تجربی

غیر تجربی درست برعکس پایان نامه تجربی است. به جای انجام تحقیقات اصلی و جمع‌آوری داده‌های جدید، کار دیگران را تحت نظارت دقیق قرار می‌دهید تا شکاف‌هایی را پیدا کنید که قابل بحث باشد.

حتی اگر یک پایان نامه غیرتجربی شامل تحقیق اصلی نمی شود، نوشتن یا انجام آن آسان ترین نیست. این بدان معناست که زمان زیادی را در کتابخانه صرف خواندن کتاب، فکر کردن و بحث در مورد نظریه ها کنید تا ابتدا کار بالقوه بسیار ارزشمند و مهمی پیدا کنید. و هنگامی که مطالعات مرتبط را پیدا کردید، باید تحقیقات عمیقی انجام دهید و پیامدهای عملی آن را به طور انتقادی بررسی کنید.

پایان نامه دانشگاه چیست؟
پایان نامه دانشگاه چیست؟ – تزیسمی

ساختار یک پایان نامه دانشگاهی- پایان نامه دانشگاه چیست؟

بدیهی است که کل محتوای پایان نامه دانشگاه در یک بلوک ارائه نخواهد شد. چه در حال نوشتن یک پایان نامه 100 صفحه ای یا 300 صفحه ای هستید، باید آن را به فصل ها یا بخش های منطقی تقسیم کنید تا با فرمت خاصی مطابقت داشته باشد.

به یاد داشته باشید، پایان نامه مانند اولین کتاب دانشگاهی شما و فرصتی برای انتشار است. در این راستا، کتاب ها دارای قالب مشخصی هستند و مقاله شما نیز باید به همین شکل باشد. به طور معمول، یک پایان نامه خوب نوشته شده می تواند به طور معمول شامل پنج (در برخی موارد شش) فصل باشد که باید به طور مختصر و کافی به آن پرداخته شود.

این بخش ها عبارتند از:

فصل 1 مقدمه

بخش مقدمه موضوع، هدف و ارتباط پایان نامه را به تفصیل شرح می دهد و نگاهی گذرا به پایان نامه ارائه می دهد تا خواننده بتواند بداند چه انتظاری دارد. این یک تیزر است که توضیح می دهد که چه کاری، چگونه و چرا انجام می شود. به عنوان یک قاعده کلی، مقدمه باید مختصر، جذاب و مرتبط با تحقیق باشد.

به طور خلاصه، مقدمه باید:

. سؤالات و اهداف تحقیق و چگونگی تحقق آنها را به وضوح بیان کنید.
. موضوع تحقیق را تعریف کنید و اطلاعات پیش زمینه را برای زمینه سازی کار مشخص کنید.
. محدوده تحقیق را مشخص کنید و محدوده تمرکز را محدود کنید.
. ساختار پایان نامه، از جمله پیش نمایش فصل های بعدی را خلاصه کنید.
. نحوه ارتباط موضوع انتخاب شده در عصر مدرن را بیان کنید.

فصل دوم: بررسی ادبیات

در اصل، مرور ادبیات یک بررسی جامع و ترکیبی از مطالعاتی است که قبلاً در مورد موضوع انتخاب شده وجود دارد. غالباً مبنای چارچوب نظری است که در آن مفاهیم، نظریه‌ها و مدل‌های کلیدی که تحقیق را چارچوب می‌دهند، تجزیه و تحلیل می‌کنید.

به طور خلاصه، مرور ادبیات باید نشان دهد که چگونه تحقیق:

. به شکاف های کشف شده در طول ارزیابی و تجزیه و تحلیل مطالعات موجود می پردازد.
. از رویکردهای روش شناختی و نظری موجود و اخیر به موضوع استفاده می کند.
. یک استدلال نظری را بالا می برد.
. راه حل مناسبی را برای مشکلی پیشنهاد می کند که در مطالعات قبلی به آن پرداخته نشده است.
. دانش موجود را با داده های تازه تقویت کنید.

فصل سوم: روش شناسی

بخش روش شناسی روش ها و روش های پیشنهادی و مورد استفاده برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها را تشریح می کند. نحوه انجام تحقیق را توصیف می کند و خواننده را قادر می سازد تا اعتبار کل فرآیند را ارزیابی کند. هدف اصلی گزارش دقیق آنچه پژوهش مستلزم آن است و متقاعد کردن خواننده است که بهترین روش‌ها و رویکردهای ممکن برای پاسخ به سؤالات و اهداف تحقیق استفاده شده است.

به طور کلی، بخش روش شناسی شامل:

. اطلاعات مهم در مورد مکان و زمان انجام تحقیق. همچنین جزئیات شرکت کنندگان در تحقیق را ارائه می دهد.
. نوع تحقیق و رویکرد کلی مورد استفاده (به عنوان مثال تجربی، قوم نگاری، کمی یا کیفی).
. تکنیک های مورد استفاده برای جمع آوری داده ها (مانند نظرسنجی، مصاحبه یا آرشیو)
. روش های مورد استفاده برای تجزیه و تحلیل داده ها (مانند تحلیل گفتمان یا تحلیل آماری)
. ابزارها و مواد مورد استفاده در طول تحقیق (مانند تجهیزات آزمایشگاهی یا برنامه های نرم افزاری کامپیوتری)
. خلاصه ای از چالش های پیش روی تحقیق و چگونگی غلبه بر آنها.
. در نهایت، ارزیابی دقیق و توجیه روش های مورد استفاده.

فصل چهارم: نتایج

این بخش شامل یک گزارش جامع در مورد نتایجی است که بیشترین ارتباط را با سؤال و اهداف تحقیق دارد. به طور معمول، بخش شامل فهرستی از یافته های به دست آمده از تحقیق است که به صراحت در رابطه با فرضیه ذکر شده است.

به عنوان یک قاعده کلی، موارد زیر باید در بخش نتایج گنجانده شود:

. نتیجه گیری کلی از یافته ها طبق تحقیق.
. مطالب یا اطلاعاتی که به خواننده کمک می کند آنچه را که پیدا کرده اید درک کند.
. جداول، نمودارها و نمودارهایی که به تجسم نتایج برای افزودن ارزش به متن کمک می کنند.

در برخی موارد، اضافه کردن نمودارها، جداول و نمودارها به بخش نتایج راحت خواهد بود. با این حال، اگر آنها اضافی هستند یا مستقیماً با سؤال تحقیق شما مرتبط نیستند، آنها را در اینجا اضافه نکنید. در عوض، فضایی را برای آنها در ضمیمه پیدا کنید.

فصل پنجم: بحث

بحث در برخی از رشته ها آخرین فصل و در برخی دیگر بخش ماقبل آخر است. بخش بحث همانطور که از نامش پیداست شامل بحث یا تفسیر نتایج است. این بیت ها و رشته ها را از ادبیات مورد بحث، روش مورد استفاده و نتایج ارائه شده دوباره جمع می کند.

برخی از موارد مورد بحث در این بخش عبارتند از:

. آیا نتایج مطابق با سؤال تحقیق، انتظارات را برآورده کرد؟
. نتایج چگونه پایگاه فعلی مبتنی بر شواهد را با توجه به موضوع شما متنوع می کند؟
. آیا نتایج غیرمنتظره ای پیدا کردید؟ اگر بله، توضیح مفصلی در مورد دلیل این اتفاق اضافه کنید.
. تفاسیر جایگزین داده ها، برای اشاره به معنای نتایج از دیدگاه بزرگتر.
. تصدیق محدودیت هایی که ممکن است بر نتایج تأثیر بگذارد.
. توصیه هایی برای اقدام عملی یا تحقیقات آتی

در برخی موارد، دانشجویان دکترا فصل جداگانه ای برای نتیجه گیری، توصیه ها و تحقیقات آتی خود ایجاد می کنند.

پایان نامه در مقابل پایان نامه- پایان نامه دانشگاه چیست؟

اغلب اوقات، اصطلاحات پایان نامه و پایان نامه توسط دانشجویان و مشاوران دکترا به جای یکدیگر استفاده می شود. معمولاً مردم می پرسند که تا آنجایی که می دانید در حال نوشتن پایان نامه هستید تا کجا با پایان نامه پیش رفته اید و بالعکس. این سردرگمی توسط مدارس و دپارتمان هایی که از اصطلاحات متفاوت استفاده می کنند تشدید می شود.

بنابراین، وقتی مردم در مورد پایان نامه یا پایان نامه صحبت می کنند، واقعاً منظورشان چیست؟ این بخش به دنبال ابهام زدایی از پایان نامه در مقابل پایان نامه است.

تفاوت پایان نامه و پایان نامه پایه- پایان نامه دانشگاه چیست؟

تفاوت اصلی این دو سند در زمان تکمیل آنها است. پروژه پایان نامه در پایان دوره کارشناسی ارشد انجام می شود، در حالی که پایان نامه پروژه ای است که پایان دوره دکترا را نشان می دهد.

از این نظر، اهداف آنها نیز بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، یک پایان نامه، که مجموعه ای از تحقیقات اصلی است، دانش دانشجو را در مورد مهارت های کسب شده و اطلاعات آموخته شده در طول دوره کارشناسی نشان می دهد. از سوی دیگر، پایان‌نامه راهی برای دانشجویان دکتری است تا نظریه‌ها، دانش و عملکردهای جدید را در زمینه‌های مرتبط خود مشارکت دهند. این فرصتی است برای پیشنهاد یک مفهوم کاملاً جدید، توسعه آن و اثبات ارزش آن.

البته معنای این کلمات به جایی که هستید و سیستم دانشگاهی اتخاذ شده در کشور شما بستگی دارد. به طور کلی، کشورهایی که سیستم‌های آکادمیک آنها از سیستم آموزش عالی بریتانیا پیروی می‌کند، از پایان‌نامه برای اشاره به پروژه نهایی انجام شده در پایان دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد استفاده می‌کنند. در حالی که اصطلاح پایان نامه برای اشاره به پروژه نهایی انجام شده توسط Ph.D. دانش آموزان.

در مقابل، کشورها و مؤسساتی که از سیستم‌های آموزشی آمریکا استفاده می‌کنند (از جمله آن‌هایی که در ایالات متحده هستند) ممکن است از اصطلاح پایان‌نامه به معنای پروژه‌های انجام‌شده توسط دانشجویان دکترا استفاده کنند. علاوه بر این، در این کشورها، پایان نامه به پروژه نهایی انجام شده توسط دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد اشاره دارد.

تفاوت های ساختاری بین پایان نامه و پایان نامه- پایان نامه دانشگاه چیست؟

در حالی که هیچ استفاده درست یا نادرستی از اصطلاحات پایان نامه یا پایان نامه وجود ندارد، ساختار دو پروژه متفاوت است.

اولاً اظهارات آنها یکی نیست. بیانیه پایان نامه نکته ای را بیان می کند تا به خواننده بگوید چگونه قصد دارید یک استدلال را در مطالعه اثبات کنید. بیانیه پایان نامه شامل یک فرضیه است. نتایجی را که از کار مکتوب انتظار دارید تعریف می کند و نتایج مورد انتظار را مورد بحث قرار می دهد. دامنه یک پایان نامه گسترده تر از یک پایان نامه است و بنابراین نیاز به کار گسترده تری برای توسعه تحقیق دارد.

از نظر طول، میانگین طول پایان نامه دکتری حدود 100 تا 200 صفحه متغیر است، در حالی که پایان نامه کارشناسی یا پایان نامه کارشناسی ارشد بیش از 100 صفحه نیست. تفاوت در طول از این واقعیت ناشی می شود که یک پایان نامه شامل حجم زیادی از تحقیقات و اطلاعات زمینه است. به طور کلی، اگرچه مقایسه این دو بسیار دشوار است، یک پایان نامه شامل کار بسیار پیچیده ای است. به این ترتیب، به احتمال زیاد دو برابر، گاهی اوقات حتی سه برابر، طول متوسط یک پایان نامه خواهد بود.

پایان نامه دانشگاه چیست؟
پایان نامه دانشگاه چیست؟ – تزیسمی

چالش های رایج هنگام نوشتن پایان نامه- پایان نامه دانشگاه چیست؟

هر دانشجوی دکتری امیدوار است در اولین تلاش، زندگی علمی موفق و دفاع از پایان نامه موفقی داشته باشد. برای برخی از دانش آموزان، این رویا همیشه محقق می شود، اما برای برخی دیگر، عبارت وحشتناک “همه به جز پایان نامه” برای سال ها تبدیل به یک عبارت جذاب می شود. به هر حال، پایان نامه نویسی یک راهپیمایی نیست.

خوشبختانه، می‌توان با اجتناب از برخی از موانع احتمالی در مسیر یا آماده شدن برای آن‌ها، روند را یکپارچه‌تر کرد. اگر می‌خواهید پایان‌نامه شما کمیته را تحت تأثیر قرار دهد و با کمترین سر و صدا از آن عبور کند، باید سعی کنید از اشتباهات زیر چشم پوشی کنید:

برنامه ریزی ضعیف

ضرب المثل قدیمی “شکست در برنامه ریزی، برنامه ریزی برای شکست است” در نوشتن پایان نامه صادق است. مانند هر نوشته ای، یک پایان نامه نیاز به ساختاری دقیق دارد که با نقاط عطف به موقع و عملی تقویت شده است. بنابراین، قبل از انجام هر حرکتی، یک برنامه دقیق ایجاد کنید و تمام چیزهایی را که باید به آنها برسید، مشخص کنید، چه زمانی و چگونه می توانید روند را به آرامی ببینید.

یکی از منطقی ترین کارهایی که باید انجام داد این است که کل پایان نامه را به وظایف «بیش اندازه» تقسیم کنیم. این می تواند به معنای غوطه ور شدن فصل ها به بخش های متعدد و سپس تعیین یک بازه زمانی برای هر یک باشد. علاوه بر این، ارزیابی مداوم طرح می‌تواند یک استراتژی برای تعیین پیشرفت انجام شده، اینکه در چه مرحله‌ای در حال سقوط هستید و چه کاری باید انجام شود تا ضرب الاجل‌ها انجام شود، باشد.

علاوه بر این، باید یک انعطاف پذیری زیربنایی برای برنامه وجود داشته باشد. این به این دلیل است که یک پایان نامه نیاز به سرهم بندی مداوم دارد، و هنگامی که موردی فوری پیش می آید، باید بلافاصله بدون به خطر انداختن پیشرفت کلی، با آن مقابله کنید.

مدیریت ضعیف زمان

به طور کلی، زمان منبع کمیاب است و به عنوان یک دانشجوی دکترا، معمولا به اندازه کافی از آن ندارید. این واقعیت اما در دید بسیاری از دانشجویان نیست. به عنوان مثال، اگر در ماه آگوست شروع به فکر کردن درباره پایان نامه خود کنید و موعد آن در آگوست بعد باشد، ماه های به ظاهر زیاد می تواند منجر به به تعویق انداختن پایان نامه شود. در نهایت، پایان نامه را در لیست کارهای مهم پایین می آورید و به آن توجه و زمان کمی می دهید.

آنچه باید بدانید این است که وقتی صحبت از پایان نامه نویسی می شود، اتلاف وقت یا استفاده نادرست از آن دستور اصلی شکست است. همیشه به خاطر داشته باشید که نوشتن پایان نامه فرآیندی پیچیده و زمان بر است. شما در حال حاضر در یک برنامه فشرده هستید، و نمی توانید به راحتی بنشینید و انتظار داشته باشید که پروژه را در ساعت یازدهم به پایان برسانید.

مدیریت زمان با برنامه ریزی همراه است. همانطور که برنامه خود را ایجاد می کنید، مطمئن شوید که به هر کار زمان کافی داده می شود. همچنین واقع بین باشید، وقفه هایی در برنامه داشته باشید و مهمتر از همه، به برنامه پایبند باشید و به طور مداوم برای تکمیل پروژه در زمان مناسب تلاش کنید.

انتخاب یک موضوع گسترده

موضوع تحقیقی که انتخاب می کنید اساساً پایه مطالعه شما است و می تواند موفقیت یا شکست پروژه شما را تعیین کند. دانشجویان دکتری به هر نحوی در هنگام تحقیق در مورد موضوعی از کار محققان حرفه ای الهام می گیرند. در نتیجه، آنها یک موضوع گسترده را با هدف تقلید یا حتی گول زدن از کار سایر دانشمندان انتخاب می کنند.

چنین دانش‌آموزانی نمی‌دانند که محققان حرفه‌ای توسط سازمان‌ها و مؤسسات آموزشی با جیب عمیق تأمین مالی می‌شوند. به همین دلیل، آنها بودجه قابل توجهی دارند و می توانند پول نقد را روی تجهیزات تحقیقاتی پیشرفته و تیم های تعاونی بزرگی که دانشجویان دکترا فقط می توانند رویای آنها را در سر می پرورانند، بپردازند.

انتخاب یک موضوع تحقیقاتی گسترده برای دانش آموزانی که تازه وارد شده اند، بیش از آن چیزی است که می توانید بجوید. بدون بودجه هنگفت محققان مشهور، یک موضوع گسترده فقط شما را به این نتیجه می رساند. در پایان، مجبور خواهید شد همه چیز را از نو شروع کنید و موضوع تحقیقاتی محدودتری را انتخاب کنید. این در نهایت زمان شما را از بین می برد و شانس یک دفاع موفق را کاهش می دهد. اگر تصمیم بگیرید که تمام راه را ادامه دهید، در نهایت کار زیر پا را تحویل خواهید داد که قطعاً توسط کمیته رد می شود.

برای ایمن بودن، موضوع خود را محدود کنید تا دستیابی به نقاط عطف بعدی بسیار آسان تر شود. اگر رسیدن به این هدف به تنهایی برایتان دشوار است، از مشاور یا یک متخصص پایان نامه کمک بگیرید.

انجام تحقیقات سطحی

پایان نامه ها، چه تجربی و چه غیر تجربی، نیازمند تحقیقات گسترده هستند. بدون تحقیق گسترده، نوشتن پایان نامه جامع به هیچ وجه امکان پذیر نیست. برای اینکه بتوانید آن را ثابت کنید و کار با کیفیت مناسب تولید کنید، باید به کتابخانه بروید و تحقیقات جامع گوگل را انجام دهید. علاوه بر این، شما باید هزاران مقاله علمی را بخوانید تا مطالب مرتبط و معتبر برای پایان نامه خود جمع آوری کنید.

فقدان مهارت های نوشتاری جامد

دریافت مواد با کیفیت مرتبط برای پایان نامه یک جهش بزرگ در مسیر درست است. اما داشتن اطلاعات فعلی در دسترس نیست، مانعی در برابر شکست نیست. باید اطلاعات را با اختصار و دقت روی کاغذ بیاورید. این بدان معناست که شما باید مهارت‌های نوشتاری قوی داشته باشید تا مواد را ترکیب کنید و به هم بچسبانید، بدون اینکه از موضوع دور شوید.

برای مثال، مرور ادبیات، که سخت‌ترین بخش نوشتن را در نظر می‌گیرد، نباید فهرست یا مجموعه‌ای از استنادها و مراجع باشد. شما باید از دستور زبان و واژگان بی عیب و نقص برای ارائه تفسیر مختصر و سنجیده و نوشتن مرور ادبیات استفاده کنید.

فراتر از نوشتن، باید برای ویرایش و تصحیح کامل پایان نامه خود وقت بگذارید. با این کار از شر اشتباهات املایی و گرامری، فونت ها و فواصل نامنظم و هر خطای دیگری که در پایان نامه انتظار داشته باشید خلاص خواهید شد. اگر سند شما به خوبی تحقیق شده باشد، بدون خطا، و دارای جریان باشد، شانس خوبی برای تحت تاثیر قرار دادن کمیته پایان نامه خواهد داشت.

علاوه بر این، ارجاع ضعیف می تواند تلاش شما را برای ارائه یک پایان نامه برنده از بین ببرد. همیشه اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های ارجاع مشخص شده را همانطور که در دستورالعمل های پایان نامه ذکر شده است، رعایت می کنید. شما باید سبک های مختلف ارجاع مانند MLA، APA، یا شیکاگو را برای جلوگیری از از دست دادن امتیازهای به دست آوردن آسان استفاده کنید.

فقدان مهارت های فنی کافی

به همین ترتیب، استفاده از نرم افزار و سایر ابزارهای فناوری می تواند یک مشکل همیشگی برای دانشجویان دکتری باشد. در حالی که بسیاری از دانش آموزان با نرم افزارهای پردازش کلمه مانند مایکروسافت ورد آشنا هستند، تعداد شگفت انگیزی از برخی از قوانین قالب بندی محرمانه را نمی دانند.

به عنوان مثال، بسیاری از دانشجویان دکترا در درج شکستن بخش یا شماره صفحه که از بخش به بخش متفاوت است، مشکل دارند. علاوه بر این، برخی نمی‌توانند جداول و شکل‌ها را برای نمایش دقیق در صفحه مطابق با متن یا نتایج مورد بحث، تراز کنند.

نگاه کردن به این مسائل به صورت جداگانه ممکن است دلیلی برای هشدار نباشد، اما در کنار هم می تواند یک مشکل بزرگ باشد. خط تیره لحظه آخری برای یادگیری ده ها دستور جدید می تواند شما را در گوشه ای تنگ قرار دهد، به خصوص با فشاری که با سایر وظایف پایان نامه وارد می شود. برای ایمن بودن، همه دستورات مربوطه را زود یاد بگیرید.

درست کردن پایان نامه در اولین تلاش- پایان نامه دانشگاه چیست؟

مردم تصور می کنند که نوشتن پایان نامه کار دشواری است. حقیقت این است که این فرآیند زمان بر است، اما اگر کارها را به درستی انجام دهید، شکستن آن واقعاً سخت نیست. کلید موفقیت این است که فرمت پایان نامه را درک کنید، از اشتباهات رایج اجتناب کنید و به اندازه کافی برای فرآیند طولانی آماده شوید.

به طور خاص، باید بر دریافت یک موضوع محدود و انجام تحقیقات تجربی عمیق برای به دست آوردن تمام مواد مورد نیاز برای ارائه یک پایان نامه برنده تاکید شود. دانش‌آموزان همچنین باید در مورد نحوه نوشتن مرور ادبیات، که بسیاری از دانش‌آموزان در تلاش هستند، به طور گسترده مطالعه کنند. علاوه بر این، دانشجویان دکترا باید در مورد استفاده از ابزارهای فناوری مرتبط، از جمله تجزیه و تحلیل نرم افزار و برنامه های پردازش کلمه، بیاموزند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *