چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟

چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟

چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟ ، آیا مقاله یا مقاله بزرگی در مورد افق تحصیلی خود دارید؟ قبل از اینکه به تکلیف خود بپردازید، به یک پایان نامه نیاز دارید: یک توضیح واضح و طولانی در پایان اولین پاراگراف/مقدمه شما که مشخص می کند مقاله شما چه چیزی را تجزیه و تحلیل، توضیح یا بحث خواهد کرد. نوشتن یک پایان نامه خوب آسان است اگر بدانید چه چیزی را باید بگنجانید – به همین دلیل است که ما اینجا هستیم تا شما را در مورد همه چیزهایی که باید بدانید راهنمایی کنیم. نکات، توضیحات و مثال های فراوانی را بخوانید تا به شما کمک کند تا بازی پایان نامه نویسی خود را به سطح بعدی ببرید.

چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟
چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟

گزارش یا تحقیقی است که دانشجویان درباره یک موضوع خاص مرتبط به گرایش تحصیلی شان، برای دریافت مدرک تحصیلی این کار تحقیقی را انجام می دهند. موضوع پایان نامه نه تنها نباید تکراری باشد بلکه باید موضوعات جدید را مورد هدف قرار دهد، پس هر دانشجو موظف به نگارش پایان نامه با موضوع و محتوای جدید هست.
در بسیاری از متون از کلمهٔ «پایان‌نامه» برای نوشتار پایان دورهٔ دورهٔ کارشناسی یا کارشناسی ارشد و از کلمهٔ «تز» یا «رساله» برای نوشتار پایان دورهٔ دکتری استفاده می‌شود. تفاوت «تز» و «رسالهٔ دکتری» با پایان‌نامهٔ دورهٔ کارشناسی یا کارشناسی ارشد، جدید بودن و نوآوری پژوهش‌های انجام‌شده و همچنین حجم بیشتر این تحقیقات در دورهٔ دکتری است. به عبارتی دیگر پایان‌نامه دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد گاهی می‌تواند ارائه نتایج پژوهشی توسعه گونه در مطالعات و تحقیقات پیشین باشد اما «تز» یا «رساله» لزوماً باید نتایج حاصل از پژوهش ایده‌ای نوین یا ارائه راه حلی برای مسئله‌ای که تاکنون حل نشده بوده‌است، باشد.

چگونه یک بیانیه پایان نامه قوی بنویسید؟

1. نوع پایان نامه ای را که باید بنویسید مشخص کنید.

بیشتر تکالیف نوشتاری دانشگاهی به 3 دسته تقسیم می شوند: استدلالی، تحلیلی و توضیحی. تکالیف استدلالی از شما دعوت می کنند تا در مورد یک موضوع خاص طرف بگیرید، تکالیف تحلیلی از شما می خواهند که به یک موضوع خاص نگاه کنید و تکالیف توضیحی از شما انتظار دارند که چیزی را با جزئیات بیشتری توضیح دهید. درخواست خود را سریع بخوانید و ببینید در کدام دسته قرار می گیرد.
. مثال سریع استدلالی: فناوری به دانش آموزان کمک می کند تا در مدرسه موفق شوند. اعلان از شما می‌خواهد که اعلام کنید که آیا با این موضع موافق یا مخالف هستید و چرا.
. مثال فوری تحلیلی: آیا بازی های ویدیویی بر افکار و اعمال نوجوانان تأثیر می گذارد؟ درخواست از شما می‌خواهد که در مورد هر دو طرف این موضوع بحث‌برانگیز تحقیق کنید و به یک تحلیل برسید.
. مثال سریع توضیحی: چرا یک برنامه غذایی با کمبود کالری برای کاهش وزن موثر است؟ درخواست از شما می‌خواهد که در مورد یک موضوع خاص به جزئیات بپردازید.

2. تکلیف خود را به یک سوال تحقیقاتی تبدیل کنید.

در پایان روز، پایان نامه شما پاسخی است به برخی از انواع سؤال ها – بنابراین، کلید نوشتن یک پایان نامه خوب این است که بدانید آن سؤال چیست. درخواست تکلیف خود را بخوانید و سعی کنید آن را به عنوان یک سوال واضح و قابل پاسخ بیان کنید.
. اعلان “غذاهای اصلاح شده ژنتیکی خدمات ضروری به جامعه ارائه می دهند” را می توان به “آیا غذاهای اصلاح شده ژنتیکی خدمات ضروری به جامعه ارائه می دهد؟” تغییر داد.
. اعلان “بسیاری از مردم در مورد مزایا و معایب استفاده از ماسک تقسیم شده اند” را می توان به صورت “مزایا و معایب استفاده از ماسک چیست؟”

3. با پاسخ دادن به سوال پژوهشی خود یک پایان نامه مختصر ایجاد کنید.

تحقیقات اولیه ای در مورد درخواست یا موضوع خود انجام دهید تا درک اولیه ای از آن داشته باشید. به دنبال مضامین و اتصالات رایجی باشید که ظاهراً ظاهر می شوند. سپس، بر اساس حقایق، مضامین و شواهدی که در طول تحقیق خود کشف می کنید، یک پایان نامه کاری تهیه کنید.
. مثال: GMO ها حجم بالایی از مواد غذایی خوشمزه و ماندگار را فراهم می کنند که آنها را به یک خدمت ضروری برای جامعه تبدیل می کند.
. مثال: اگرچه سیاستمداران در مورد عملی بودن ماسک در جامعه پس از همه گیری بحث می کنند، شواهد نشان می دهد که ماسک زدن منظم به جلوگیری از انتقال بیماری های مضر کمک می کند.
. به یاد داشته باشید – پایان نامه شما در حال پیشرفت است! شما می توانید پایان نامه خود را تغییر دهید، تنظیم کنید و کاملاً تغییر دهید تا به طور دقیق تحقیق شما را نشان دهد.
. اگر استاد یا معلم شما مقاله یا مقاله ای را با موضوعی از پیش تعیین شده اختصاص می دهد، ممکن است مجبور نباشید آنقدر تحقیق کنید.

چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟
چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟ – تزیسمی

چه چیزی یک بیانیه پایان نامه را خوب یا مؤثر می کند؟- چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟

یک بیانیه پایان نامه خوب یک موضع روشن ارائه می دهد.

این یک نکته آموزشی نیست – این برداشت تحصیل کرده شما در مورد یک موضوع خاص است. یک بیانیه پایان نامه خوب، مقاله یا مقاله شما را به جلو می راند، نه اینکه آن را در جای خود متوقف کند.
. تز بد: آلودگی مضر است.
. پایان نامه بهتر: آلودگی خطر آسیب رساندن به میلیون ها نفر از طریق . انتشار سموم در هوا و مجاری آب

یک بیانیه پایان نامه خوب شامل یک موضوع قابل بحث است.

وانمود کنید که در حال خواندن پایان نامه خود در حضور گروهی از افراد هستید. آیا موضع شما به اندازه کافی بحث برانگیز است که برخی از این افراد ممکن است با شما مخالف باشند؟ اگر نه، باید پایان نامه خود را تغییر دهید تا کمی تفرقه انگیزتر شود.
. تز بد: آناناس رویه پیتزا است.
. پایان نامه بهتر: مشخصات طعم شیرین آناناس آن را به عنوان یک رویه پیتزا انتخابی نامطلوب می کند.

یک بیانیه پایان نامه خوب یک فکر یا ایده خاص را برجسته می کند.

هرچه پایان نامه شما مبهم تر باشد، مقاله شما بی نظم و پراکنده تر به نظر می رسد. به جای استفاده از یک موضوع گسترده به عنوان نقطه صحبت، به جنبه خاصی از یک ایده توجه کنید.
. پایان نامه بد: رانندگی در حالت مستی بد است.
. پایان نامه بهتر: الکل عملکردهای ذهنی افراد را مختل می کند و رانندگی وسیله نقلیه را برای او دشوار و خطرناک می کند.

یک بیانیه پایان نامه خوب خواننده را ترک نمی کند که «چگونه» یا «چرا» بپرسد.

به نمونه پایان نامه بد زیر نگاهی بیندازید. در حالی که این تز موضع روشنی را بیان می کند، توضیح نمی دهد که چرا یا چگونه توییتر هم خوب و هم بد است. در مثال بهتر پایان نامه، ما به وضوح به هر دوی این سؤالات پاسخ می دهیم، بنابراین هیچ سردرگمی برای خواننده وجود ندارد.
. تز بد: توییتر خوب و بد است.
. پایان نامه بهتر: توییتر در معرض خطر ایجاد یک سوگیری سنگین، دید بیشتری به موضوعات مهم ارائه می دهد.

یک بیانیه پایان نامه خوب به وضوح به این سوال پاسخ می دهد که “پس چه؟”

بیانیه پایان نامه شما باید خواننده را متقاعد کند که ادامه دهد – در غیر این صورت، چه فایده ای دارد که همه افکار و استدلال های خود را در چندین پاراگراف و صفحه بعدی بیان کنید؟ اگر پایان نامه شما اهمیت موضوع شما را توضیح ندهد، خواننده شما انگیزه ای برای رفتن به پاراگراف بعدی نخواهد داشت.
. تز بد: ظهور فناوری جوانب مثبت و منفی دارد.
. پایان نامه بهتر: ظهور فناوری سواد دیجیتال را بهبود می بخشد، اما فرصت ها را برای تعاملات حضوری محدود می کند.

یک پایان نامه خوب بر یک موضوع واحد متمرکز است.

پایان نامه خود را به عنوان یک راهنمای ترسیم شده برای بقیه مقاله خود در نظر بگیرید – باید به وضوح نشان دهد که “مقصد” مقاله شما چیست، بنابراین خواننده بداند چه چیزی را انتظار دارد. وقتی تمرکزهای زیادی را در پایان نامه خود وارد می کنید، نقشه شما که با دقت ساخته شده است ناگهان در جهات مختلف منشعب می شود. این باعث می‌شود که مقاله شما گیج‌کننده باشد و پیگیری آن دشوار باشد.
. تز بد: دهه 1970 نقطه عطفی برای حقوق زنان، حقوق دگرباشان جنسی و آگاهی از محیط زیست بود.
. تز بهتر: دهه 1970 دوران جدیدی را برای حقوق زنان آغاز کرد که تا قرن بیست و یکم ادامه داشت.

نمونه هایی از بیانیه های پایان نامه- چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟

استدلالی

تمام گربه های خارج از منزل باید عقیم یا عقیم شوند تا جمعیت گربه های محلی تحت کنترل باشند. این بیانیه پایان نامه همه جعبه ها را بررسی می کند – این یک موضع واضح را ایجاد می کند (“همه گربه های در فضای باز باید برطرف شوند”) ، یک موضوع قابل بحث را ارائه می دهد (چه گربه های در فضای باز نیاز به برطرف شدن دارند) ، و به یک موضوع خاص اشاره می کند (گربه های در فضای باز به جای گربه ها به طور کلی). همچنین به سؤالات «چرا» و «پس چی» خواننده («برای کنترل جمعیت گربه‌های محلی») پاسخ می‌دهد.

تحلیلی

تجزیه و تحلیل جمعیت های متعدد دبیرستانی، کمبود خواب و زمان آزاد را به عنوان دو عامل استرس زا برای دانش آموزان شناسایی می کند. این پایان نامه با یک موضوع قوی و خاص (“تحلیل چند جمعیت دبیرستانی”) شروع می شود، با یک فعل روشن و فعال (“شناسایی می کند” به جای “هست”) ادامه می یابد و با یک ادعای روشن به پایان می رسد (فقدان خواب و اوقات فراغت بزرگترین استرس دانش آموزان است).
. افعال مفعول مانند «است» یا «بود» را حذف کنید – آنها تصویر خیلی واضحی را برای خواننده شما ترسیم نمی کنند.

توضیحی

فرآیند تخمیر به نان خمیر ترش طعمی تند و غیر قابل انکار می دهد. نویسنده دقیقاً از همان ابتدا موضوعی را که در مقاله/مقاله خود بسط می‌دهد (فرایند تخمیر نان خمیر ترش) بیان می‌کند. در نیمه دوم پایان نامه، نویسنده جزئیات کلیدی را که در مورد آنها بسط خواهند داد (چگونه تخمیر بر طعم نان خمیر ترش تأثیر می گذارد) به اشتراک می گذارد.
. فرمت فهرست برای بیانیه‌های پایان‌نامه به خوبی کار می‌کند! موضوعات مختلف مورد بحث را فهرست کنید و سپس بخش های مختلف مقاله خود را به هر نقطه اختصاص دهید.

چه چیزی یک بیانیه پایان نامه خوب را نشان می دهد؟ پنج چیز عمده- چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟

مرتبط بودن و به موقع بودن

یک بیانیه پایان نامه خوب باید با بحث های آکادمیک جاری یا مسائل اجتماعی مطابقت داشته باشد و بر ارتباط معاصر آن تأکید کند.

اهمیت

باید نشان دهد که چرا موضوع انتخاب شده در دنیای امروز اهمیت دارد و بر اهمیت آن تاکید دارد.

رویکرد تحلیلی

بیانیه پایان نامه شما باید توانایی شما را در تجزیه و تحلیل مسائل پیچیده نشان دهد و عمق درک شما را نشان دهد.

عنصر تعجب یا دسیسه

عنصری را بگنجانید که کنجکاوی خواننده را برمی انگیزد و آنها را تشویق می کند که بر اساس مقاله شما تحقیق کنند.

ادعای هنجاری

در نظر داشته باشید که نه تنها آنچه را که هست بلکه آنچه باید باشد را نیز بیان کنید، و تز خود را با حس هدفمندی و دفاعی القا کنید و آن را متقاعدکننده تر و قابل تامل تر کنید.

چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟
چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟ – تزیسمی

پنج ویژگی بیانیه پایان نامه خوب چیست؟- چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟

اکنون که هدف بیانیه پایان نامه را فهمیدیم، بیایید ویژگی های کلیدی را که آن را قوی و مؤثر می کند، بررسی کنیم. یک بیانیه پایان نامه قوی باید دارای ویژگی های زیر باشد:

1. اختصاصی

باید مشخص و متمرکز باشد و به جنبه خاصی از موضوع بپردازد. به جای یک بیانیه مبهم مانند “رئیس جمهور گفت که تغییرات آب و هوایی یک مشکل است”، یک بیانیه تز قوی تر دقیق تر است، مانند: “تأثیر جنگل زدایی بر تغییرات آب و هوا یک موضوع مبرم است.”

2. وضوح

بیانیه پایان نامه باید واضح و به راحتی قابل درک باشد. نباید جایی برای ابهام یا سردرگمی باقی بگذارد. برای مثال، «فعالیت‌های انسانی، مانند سوزاندن سوخت‌های فسیلی و جنگل‌زدایی، عوامل اصلی گرمایش جهانی هستند.»

3. قابل بحث- چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟

یک بیانیه پایان نامه خوب استدلالی را ارائه می دهد که می تواند مورد بحث یا تجزیه و تحلیل باشد. این نباید یک بیان واقعیت باشد، بلکه باید ادعایی باشد که برای تأیید آن به شواهد و استدلال نیاز دارد. به عنوان مثال، “استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی بسیار مهم است” یک تز قابل بحث است.

4. ارتباط

بیانیه پایان نامه باید با موضوع مقدمه مقاله یا مقاله پژوهشی مرتبط باشد. نباید در قلمرو غیر مرتبط سرگردان شود. به عنوان مثال، “تغییر آب و هوا بر تاریخچه شیوه های کشاورزی و امنیت غذایی تاثیر می گذارد.”

5. عناصر قابل بحث

باید عناصر قابل بحثی را که می توان در بدنه مقاله بررسی کرد، در خود جای دهد. این عناصر می توانند شامل روابط علت و معلولی، مقایسه یا راه حل یک مشکل باشند. به عنوان مثال، “استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر استراتژی موثرتری نسبت به برنامه های جبران کربن در کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی است.”

سوالات بیشتر برای ساخت عبارات پایان نامه قوی- چگونه یک پایان نامه خوب بنویسیم؟

یک بیانیه پایان نامه قوی اغلب به یکباره ایجاد نمی شود، بلکه مراحل تجدید نظر را طی می کند. یک بیانیه پایان نامه در شکل اولیه خود “پایان نامه کاری” نامیده می شود. در حالی که پایان نامه کاری خود را سخت تر می کنید، این سوالات را از خود بپرسید:

. آیا پایان نامه من “پس چی؟” تست؟ اگر اولین پاسخ خواننده احتمالاً «پس چه؟» باشد. سپس باید آن را روشن کنید یا از طریق یک انگیزه قانع کننده آن را به یک موضوع بزرگتر متصل کنید.
. آیا بیانیه پایان نامه من به اندازه کافی مشخص است؟ اظهارات پایان نامه ای که خیلی مبهم هستند اغلب استدلال قوی ندارند. اگر پایان نامه شما حاوی کلماتی مانند “خوب” یا “موفق” است، ببینید آیا می توانید دقیق تر بگویید: چرا چیزی “خوب” است. چه چیزی به طور خاص باعث “موفقیت” چیزی می شود؟
. آیا مقاله من از پایان نامه من به طور خاص و بدون سرگردان پشتیبانی می کند؟ اگر به نظر می رسد پایان نامه و بدنه مقاله شما با هم جور در نمی آیند، یکی از آنها باید تغییر کند. کاملاً اشکالی ندارد که پایان نامه کاری خود را تغییر دهید تا مواردی را که در طول نوشتن مقاله خود متوجه شده اید منعکس کنید. به یاد داشته باشید، همیشه نوشته خود را در صورت لزوم دوباره ارزیابی و اصلاح کنید!
. آیا پایان نامه من به این سوال پاسخ می دهد؟ خواندن مجدد سؤال پس از ساخت یک پایان نامه کار می تواند به شما در رفع استدلال کمک کند که تمرکز این سوال را از دست ندهد.
. آیا بیانیه پایان نامه من چیزی را که قبلاً نمی دانستند به خواننده من می آموزد؟ آیا من ایده یا دیدگاه جدیدی را در مورد موضوع یا مشکل مطرح شده به جدول می آورم؟ آیا من از آنچه گفته پایان نامه من می گوید راضی هستم؟

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *