پایان نامه ارشد چیست؟

پایان نامه ارشد چیست؟

پایان نامه ارشد چیست؟ ، این شاید سوالی براتون باشه که بخواین درباره اون اطلاعاتی داشته باشید. ما قبلا درباره این موضوع که پایان نامه چیست در مقاله ای از همین سایت صحبت کردیم و اطلاعاتی را به شما عزیزان دادیم. اما در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که پایان نامه ارشد چیست و چه کاربردی دارد. شاید الان در حال تحصیل در مقاطع کاردانی یا کارشناسی باشید و با پایان نامه هم آشنایی داشته باشید اما این سوال برای شما پیش آمده که پایان نامه ارشد چیست و چه کاربردی دارد. در این مقاله آموزشی قرار است کامل درباره این موضوع که پایان نامه کارشناسی ارشد چیست مفصل با هم صحبت کنیم. پس این مقاله آموزشی را از دست ندهید و تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

پایان نامه ارشد چیست؟
پایان نامه ارشد چیست؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟

مطمئنا یکی از چالش های دوران تحصیل هر دانشجویی بدون استثناء، ارائه و نگارش پایان نامه یا پروژه نهایی و دفاع از آن می باشد. چالش سختی که باعث شده دانشجویان بعضا در ارائه رساله علمی و تجربی دوران تحصیل خود با مشکل مواجه شوند. پژوهش به معني جستجو کردن برای يافتن حقايق و دانش است که با جمع آوری، بررسی و تفسير منظم داده ها راهكاري برای پاسخ به يك سؤال يا حل يك مشكل خاص را فراهم مي سازد. در دانشگاه، پژوهش در بعد دانشجويي اصلي ترين نمود خود را در واحد پايان نامه نمايان می‌سازد. بنابراین پايان نامه نخستين گام نظام مند در بعد پژوهش است كه دانشجويان با آن آشنا می شوند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مقاطع ارشد و دکتری و حتی گاهی در مقطع کارشناسی ملزم هستند واحدی به نام پایان نامه انتخاب کنند و در انتهای ترم دستاورد خود را به صورت چاپی و صحافی شده به دانشگاه ارائه دهند.

پایان نامه ارشد چیست؟

حالا باید به این موضوع بپردازیم که پایان نامه ارشد چیست و چرا اینقدر مهم است. دیگر الان می‌دانید که پایان نامه چیست و الان باید به پایان نامه ارشد بپردازیم. در واقع پایان نامه ارشد در مقطع کارشناسی ارشد به کار می‌رود، تکمیل کننده تحصیل شما که باید با استفاده از آن مقطع کارشناسی ارشد را به پایان برسانید. در این مقطع پایان نامه شامل ۸ واحد است که حتما باید برای گذراندن مقطع کارشناسی ارشد آن را ارائه دهید. پایان نامه ارشد نسبت به پایان نامه دکتری گذراندن آن آسان‌تر است و در مقطع دکتری برای گذراندن آن باید ۱۸ واحد پایان نامه را بگذرانید. البته این نکته را باید در نظر داشته باشید که اشتباهات رایج در پایان نامه وجود دارد که حتما به آن‌ها دقت کنید تا مرتکب آن نشوید. برای ارائه پایان نامه باید دقت، پژوهش و تحقیقات کاملی داشته باشید تا بتوانید از پایان نامه خود به خوبی دفاع کنید. حالا که فهمیدید پایان نامه ارشد چیست، در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چرا اینقدر پایان نامه مهم است.

اشتباهات رایج در نوشتن پایان نامه

نگارش پایان‌نامه مراحل مختلفی دارد که امکان بروز خطا در هر مرحله وجود دارد؛ به طور کلی اشتباهات رایج در نگارش پایان نامه به انواع زیر تقسیم می‌شود:

اشتباه در انتخاب موضوع پایان‌نامه

نخستین مورد قابل توجه به تاخیر نینداختن این مرحله بسیار مهم و حساس است و شما نباید منتظر اتمام واحدهای درسی‌تان بمانید و باید هر چه سریع‌تر موضوع پایان‌نامه‌تان را انتخاب کنید تا زمان کافی برای بقیه مراحل انجام پایان‌نامه داشته باشید. دقت کنید اولین موضوعی که به ذهن‌تان می‌رسد، بدون ارزیابی و بررسی همه‌جانبه انتخاب نکنید. برای انتخاب موضوع پایان‌نامه منطقی فکر کنید و موضوعاتی را بررسی کنید که خیلی سخت، گسترده، مبهم و پیچیده نباشند، از ایده‌های عجیب و غریب و رویایی دوری کنید، زیرا درصد موفقیت در این نوع موضوعات کم است و ممکن است وقت شما را تلف کند. البته موضوعی را انتخاب کنید که نو، جذاب و کاربردی باشد و بتوانید خلاقیت خود را در آن نشان دهید، اما رویاپردازی نکنید. یادآوری می‌کنیم که تکراری نبودن موضوع پایان‌نامه، شرط پذیرش آن توسط هیات داوران دانشگاه‌هاست، پس در این‌باره خوب تحقیق کنید تا مجبور به دوباره‌کاری و باعث اتلاف انرژی، وقت و هزینه نشوید.

اشتباه در انتخاب استاد راهنما

استفاده از مشاوره استادان و افراد باتجربه و کاربلد همواره موجب پیشرفت سریع‌تر و باکیفیت‌تر مراحل انجام پایان‌نامه خواهد شد، پس استاد راهنمایی را برگزینید که طی مراحل مختلف و طولانی پژوهش همراهی دائمی و متناسب با اخلاقیات و روحیات شما باشد. از مهمترین اشتباهات رایج در نوشتن پایان‌نامه انتخاب استادانی است که در امور مختلف درگیرند و مشغله‌های زیاد دارند، بدیهی است که آن‌ها نمی‌توانند برای شما به قدر کافی وقت بگذارند و احتمالا تحقیقات شما در طول پروژه دچار اختلال خواهد شد و مجبورید به‌تنهایی با مسائل و مشکلات دست و پنجه نرم کنید.

اشتباه در انجام پروپوزال

تهیه و تدوین پروپوزالی قوی و استاندارد از مهمترین مراحل انجام پایان‌نامه است، اما متاسفانه برخی از دانشجویان این مرحله را چندان جدی نمی‌گیرند و زمان و انرژی لازم برای نگارش پروپوزال خود نمی‌گذارند! در حالی که نگارش پروپوزال حرفه‌ای در سرعت عمل و روند صحیح انجام پایان‌نامه تاثیر بسیار خوبی دارد. لطفا پیش از نوشتن پروپوزال خود تعدادی از پروپوزال‌های خوب و موفق را مطالعه کنید و در این مورد اطلاعات کافی به دست آورید و اصول و روش نگارش صحیح آن را کاملا یاد بگیرید.

اشتباه در استفاده از منابع

پایان‌نامه‌ها و رسالات دانشجویی زمانی از اعتبار و ارزش بیشتری برخوردار خواهند شد که از منابع و وبسایت‌های معتبرتری بهره برده باشند و مستندات علمی به‌روزتر، جدیدتر و ارزشمندتری ارائه داده باشند؛ بنابراین، به دلیل اهمیت این موضوع و تاثیر آن در موفقیت پایان‌نامه‌تان استفاده از منابع معتبر را در نظر بگیرید و نخست به شناسایی این گونه منابع بپردازید.

اشتباه در برنامه‌ریزی پژوهش

برنامه‌ریزی در هر کار بزرگ و مهمی لازم و ضروری است و به روند کار نظم و البته سرعت می‌بخشد. اما این کار باید براساس منطقی درست پیش برود؛ یعنی برنامه‌تان را طوری بچینید که با اطمینان بتوانید از عهده آن بربیایید؛ مثلا زمان متناسب با هر مرحله را با توجه به توانمندی‌های‌تان در نظر بگیرید، یا مثلا برای استراحت و تجدید قوای فکری و جسمی‌تان زمانی مناسب اختصاص دهید.

پایان نامه ارشد چیست؟
پایان نامه ارشد چیست؟ – تزیسمی

اشتباه در اجرای زمان‌بندی

اشتباه بعدی، وقفه انداختن در انجام پایان‌نامه است؛ یعنی به هر دلیلی اعم از خستگی، تنبلی، دلسردی، و… دانشجو در فرآیند مطالعات و تحقیقاتش توقف ایجاد می‌کند و این فاصله زمانی به‌ویژه اگر طولانی شود، ممکن است باعث شود برخی نکات فراموش شوند یا موردی تکرار شود که این مسئله کیفیت کار را کاهش خواهد داد. بنابراین، در طول پروسه انجام پایان‌نامه با جدیت و پشتکار و به طور مستمر پیش بروید و از زمان‌بندی‌تان عقب نیفتید تا دچار فشار مضاعف در روزهای پایانی تحقیق نشوید.

اشتباه در جستجوی پیشینه تحقیق

برای بررسی پیشینه تحقیق‌تان زمان کافی بگذارید و کامل و جامع کتاب‌ها و مقالات مرتبط با موضوع پایان‌نامه‌تان را ارزیابی و مطالعه کنید. کلی‌نگر نباشید و به همه منابع مهم و اصلی توجه کنید. سرسری و باعجله مطالعه نکنید و یافته‌های پژوهش‌های گذشته را با دقت به روش اجرای آن‌ها و همه‌جانبه مد نظر قرار دهید. فراموش نکنید که حتما نکات کاربردی را با ذکر منبع یادداشت کنید تا اگر نیاز به مراجعه به آن منبع داشتید، به‌راحتی آن را پیدا کنید.

اشتباه در گردآوری اطلاعات

داده‌هایی را گردآوری کنید که مرتبط با موضوع پایان‌نامه شما باشد و به حاشیه نروید. از اشتباهات رایج در نوشتن پایان نامه گردآوری اطلاعات پراکنده و سردرگمی دانشجوست. روش‌های گردآوری اطلاعات را بیاموزید.

اشتباه در انتخاب روش تحقیق

بسیاری از دانشجویان روش تحقیقی اصولی و حرفه‌ای ندارند و متغیرهایی دقیق و مرتبط با اهداف پژوهش انتخاب نمی‌کنند، به همین دلیل یافته‌های‌شان به طور منسجم و درست به نتیجه مورد نظرشان نمی‌رسد.

اشتباه در استفاده از ابزار

اشتباه در استفاده از ابزارهای تحقیق نیز از دیگر اشتباهات رایج در نوشتن پایان نامه است؛ ابزارهایی مانند آزمون‌ها، نرم‌افزارهای آماری، پرسشنامه‌ها و… در تهیه پرسشنامه‌ها استانداردهای لازم را به کار ببرید.

اشتباه در آنالیز داده‌ها

از اشتباهات رایج در نگارش پایان نامه که در نتیجه تحقیق بسیار موثر است، تجزیه و تحلیل آماری نادرست است؛ ارزیابی منطقی و استنباط نتایج در رسیدن به اهداف پژوهش بسیار مهم است.

اشتباه در نوشتن فصول پایان‌نامه

فصل‌بندی درست باید متناسب با محتوای پایان‌نامه باشد و انسجام مطالب و مفاهیم را حفظ کند. همچنین نگارش درست و بدون غلط‌های املایی و دستوری بسیار پراهمیت است که امکان خطا در این موارد محتمل است و لازم است دانشجویان با بازخوانی و کمک گرفتن از مشاوران متخصص این احتمالات را برطرف کنند.

اشتباه استخراج نکردن مقاله از پایان‌نامه

اگر حین نگارش پایان‌نامه به استخراج مقاله از آن نمی‌اندیشید، سخت در اشتباه‌اید، چراکه تبدیل پایان نامه به مقاله ISI صرفه‌جویی مناسبی در زمان و هزینه شماست و در مسیر ادامه تحصیلات دانشگاهی و مصاحبه دکتری کمک باارزشی است.

چرا اینقدر پایان نامه مهم است؟

تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا اینقدر پایان نامه برای داشنجویان مهم است و خیلی از آن‌ها در ارائه آن مشکل دارند؟ همانطور که در قسمت بالا گفته شد پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد ۸ واحد و در مقطع دکتری دارای ۱۸ واحد است که دانشجویان باید برای گذراندن مقاطع خود حتما آن را ارائه و از آن دفاع کنند. البته تحقیق و پژوهش درباره یک موضوع و انتخاب آن هم برای بسیاری از دانشجویان کاری مشکل‌ساز است و بسیاری از آن‌ها وقت این کار را ندارند. برای همین سایت تزیسمی با انجام پایان نامه ارشد برای شما عزیزان این کار را با دقت و توان زیاد برای شما انجام می‌دهد. اگر در این مقاله با پایان نامه ارشد آشنا شدید و دانستید که پایان نامه ارشد چیست باید بدانید که این کار یک کار تخصصی و در حین حال سختی است که باید انجام شود. در آخر مقاله پایان نامه ارشد چیست به یک جمع‌بندی کلی می‌رسیم.

پایان نامه ارشد چیست؟
پایان نامه ارشد چیست؟ – تزیسمی

نحوه انجام پایان نامه ارشد

نحوه انجام پایان نامه ارشد در کلیه دانشگاه ها به شرح زیر است:
مهمترین کار دانشجویان برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد انتخاب موضوع مناسب برای پایان نامه است؛ هر چه موضوع پایان‌نامه علمی‌تر باشد، اعتبار آن بیشتر خواهد بود و می تواند مورد توجه و تحسین اساتید و داوران واقع شود. موضوع می بایست جذاب و کاربردی باشد و نیز باید برای حل مشکل علمی یا رفع نیازهایی که تاکنون از توجه دور بوده است، مفید باشد. پس از آن در پی یکی از استادانی باشید که در موضوع مد نظرتان متخصص باشد و با کمک ایشان، استاد مشاورتان را نیز انتخاب کنید در این مرحله می توانید به تنهایی اقدام به نگارش پایان نامه کنید و یا اینکه از موسسات پایان نامه نویسی کمک بگیرید. هزینه انجام پایان نامه کارشناسی ارشد در موسسات معتبر پژوهشی، مناسب و نسبتا ارزان است بنابراین دانشجویان عزیز بدون هیچگونه دغدغه ای می توانند از خدمات این موسسات بهره مند شوند. به این نکته مهم توجه داشته باشید که حتما پیش از نوشتن پایان‌نامه کارشناسی ارشد خود باید فایل شیوه نگارش پایان‌نامه دانشگاه خود را مطالعه و بر اساس آن پایان‌نامه‌تان را تنظیم کنید.

روش انجام پایان نامه ارشد

روش انجام پایان نامه ارشد در اکثر دانشگاه ها شبیه به هم است و یک اصول و قائده استانداردی دارد بهترین زمان برای ورود به مقوله پایان نامه آغاز کار ترم 3 می باشد که پیشنهاد می کنیم به استاد راهنمای خود مراجعه کرده تا ایشان تعدادی مقاله چاپ شده در مجلات معتبر بین المللی را در اختیارتان قرار دهند تا شما با مطالعه ی آن ها با موضوعاتی جدید و به روز آشنا شوید. تمامی دانشجویان ملزم به تهیه و نگارش پایان نامه با موضوع و محتوایی جدید هستند. با شروع فرآیند نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد و در طی گذراندن مراحل پایان نامه نویسی دانشجو باید به طور مرتب با استاد راهنما در ارتباط بوده و او را از روند پیشرفت کار مطلع سازد، هم چنین ارائه گزارش پیشرفت کار هر دو ماه یکبار به دانشکده مربوطه لازم است.

2 دیدگاه برای “پایان نامه ارشد چیست؟”

  1. بازتاب: تفاوت پروپوزال کارشناسی ارشد و پروپوزال دکتری - تزیسمی

  2. بازتاب: پنج گام اصلی در نوشتن پایان نامه ارشد و رساله دکتری - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *