ویژگی های یک پایان نامه موفق

ویژگی های یک پایان نامه موفق

ویژگی های یک پایان نامه موفق ، در زمان نگارش یک پایان نامه همواره مشاوران به شما توصیه می کنند که سعی کنید به مخاطبان خودتان توجه کنید و شیوه نگارش و نحوه ارائه مطالب را متناسب با مخاطبان خودتان قرار دهید. با توجه به اینکه پایان نامه یک پژوهش کاربردی است و مخاطبان آن ممکن است در مواردی افراد متخصص نباشند، بنابراین ضروری است که مفاهیم به صورت شفاف، کاملا قابل فهم و قابل اجرا برای آنها بیان شود.

فهرست مطالب

پایان نامه نویسی چیست؟

پایان نامه یکی از مهمترین مفاهیم در نگارش تشریحی دانشگاهی است. یک جمله پایان نامه ایده های شما را برای مقاله متمرکز می کند. این استدلال یا بینش یا دیدگاه شما است که در یک جمله متبلور شده است که ایده اصلی شما را به خواننده می دهد. درک هدف مقاله نه تنها برای مخاطب خواندنی مفید است. این هدف برای شما به‌عنوان نویسنده نیز مفید است، زیرا نشان‌دهنده نوع حمایتی است که در مقاله دنبال می‌شود و ممکن است ساختار منطقی یا نظمی را برای آن پشتیبانی نشان دهد.

ویژگی های یک پایان نامه موفق
ویژگی های یک پایان نامه موفق – تزیسمی

ویژگی های یک پایان نامه موفق

1. پایان نامه باید شامل یک ادعا باشد. سؤالات ادعا نیستند. و نه توضیحات ساده. پایان نامه یک موضوع یا موضوع نیست. این یک مشاجره است – چیزی قابل بحث.
2. پایان نامه نباید آشکارا درست یا نادرست باشد. اگر ادعایی آشکارا درست باشد، نیازی به استدلال برای آن نیست; و اگر آشکارا نادرست باشد، دلیلی بر آن نیز وجود ندارد. بلکه ادعا باید قابل قبول باشد، اما برای اثبات صحت آن نیاز به استدلال و مدرک داشته باشد.
3. پایان نامه نباید بیش از حد انتزاعی یا کلی باشد. باید آنقدر مشخص باشد که قابل بحث باشد، یعنی به اندازه کافی مشخص باشد که با شواهدی که در دسترس شماست پشتیبانی کند.
4. پایان نامه باید اصلی باشد. نباید صرفاً استدلال نویسنده دیگری را مرور کند. با این حال، این بدان معنا نیست که یک پایان نامه نمی تواند مبتنی بر استدلال های نویسندگان دیگر باشد یا تحت تأثیر آن قرار گیرد.
5. پایان نامه باید قابل بحث باشد. قابل بحث بودن:
برای حمایت از ادعای مطرح شده در پایان نامه باید شواهدی در دسترس باشد.
ادعا باید از دامنه مناسبی برخوردار باشد تا بتوان به اندازه کافی در طول مقاله استدلال کرد.
6. پایان نامه باید واضح باشد. تا آنجا که ممکن است ابهامات را از بیانیه پایان نامه خود حذف کنید و هر اصطلاح فنی یا مبهم (مانند “سنت دورکیم-بواس”، “تقلیل گرایی”) که در پایان نامه یا مقاله شما ظاهر می شود را تعریف کنید.
7. پایان نامه باید مختصر باشد. به طور کلی، یک پایان نامه در یک جمله گنجانده می شود، اگرچه گاهی اوقات پایان نامه های پیچیده تر در دو یا سه جمله ایجاد می شوند.
8. پایان نامه باید برای خواننده شما واضح باشد. اغلب، بیانیه پایان نامه با عبارتی مانند “من بحث خواهم کرد…”، “در این مقاله من بحث خواهم کرد…” و غیره آغاز می شود. پایان نامه ها اغلب در پاراگراف اول یا در پاراگراف های مقدماتی بیان می شوند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *