هشت نکته برای دفاع از پایان نامه از راه دور

هشت نکته برای دفاع از پایان نامه از راه دور

هشت نکته برای دفاع از پایان نامه از راه دور ، دفاع از پایان نامه یا مقاله برای اکثر دانشجویان نشان دهنده تکمیل مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا است. دفاع از پایان نامه به شدت استرس زا هستند و لزوم انجام آنلاین آنها به دلیل همه گیر COVID-19 فقط این روند را اعصاب خردکن تر کرده است. خوشبختانه، با کمی آمادگی بیشتر، دفاع از راه دور نه تنها می تواند بدون استرس، بلکه حتی لذت بخش باشد. این نکات را دنبال کنید تا مطمئن شوید که آماده ارائه و دفاع از دستاوردهای حرفه ای خود در دوره تحصیلات تکمیلی هستید.

هشت نکته برای دفاع از پایان نامه از راه دور
هشت نکته برای دفاع از پایان نامه از راه دور – تزیسمی

فهرست مطالب

دفاع از پایان نامه چیست؟- هشت نکته برای دفاع از پایان نامه از راه دور

هنگامی که دانشجویان مقالات پایان نامه خود را به کمیته داوری پایان نامه ارائه می دهند، برای دفاع از کارشان تاریخی تعیین می شود. در این حالت “دفاع” به این معنی نیست که دانشجو مجبور است در مورد کار خود به شدت بحث کند. بلکه دفاع از پایان نامه به گونه ای طراحی شده است که اعضای هیئت علمی می توانند سوالاتی را بپرسند و اطمینان حاصل کنند که دانشجویان پایان نامه خود را درک می کنند. دفاع از یک پایان نامه تا حد زیادی رسمیت دارد زیرا مقاله قبلاً ارزیابی شده است. در طول دفاع، اعضای کمیته پایان نامه از دانشجو سوالل می کنند. سوالات معمولاً به صورت باز است و نیاز به این دارد که دانشجو درباره کار خود انتقادی بیندیشد. یک دفاع ممکن است فقط 20 دقیقه طول بکشد یا ممکن است بسته به هدف کمیته و نیازهای برنامه یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.

هشت نکته برای دفاع از پایان نامه از راه دور

1. کار خود را در داخل و خارج درک کنید.

حتی اگر دفاع شما از راه دور انجام شود، مهمتر از همه، آنچه که بیش از هر چیز مهم است این است که تحقیق شما درست باشد، بتوانید آن را به شیوه ای واضح ارائه دهید، و بتوانید به هر سوالی که کمیته یا مخاطبان در مورد شما دارند پاسخ دهید. پژوهش. اولین قدم برای آماده سازی خود برای هرگونه دفاعی، چه از راه دور یا حضوری، این است که مطمئن شوید با کاری که انجام داده اید بسیار آشنا هستید و می توانید انواع سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود را پیش بینی کنید.

حتی اگر از ویرایش پایان نامه یا پایان نامه خود خسته شده اید، حداقل یک بار قبل از دفاع، آن را به طور کامل بخوانید. بسته به مدت زمانی که روی آن کار کرده اید، ممکن است برخی از قسمت هایی را که ابتدا تکمیل کرده اید فراموش کرده باشید. در حین مطالعه، هر سؤالی را که فکر می کنید ممکن است از شما پرسیده شود، یادداشت کنید و پاسخ های خوبی برای آنها بیابید. اگر تقریباً مطمئن هستید که سؤال خاصی پرسیده می شود، حتی می توانید یک اسلاید ویژه برای پاسخ به آن سؤال ایجاد کنید و آن را در پایان ارائه خود قرار دهید.

با اطمینان از اینکه با کل تحقیقی که ارائه می کنید آشنا هستید، هم اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و هم بهتر می توانید به سوالات پاسخ دهید.

2. اسلایدهای خود را تا حد امکان واضح و جذاب کنید.

هنگام دفاع از کار آکادمیک شخصاً، مخاطب توجه خود را بین مجری و اسلایدهایش تقسیم می کند. هنگام دفاع از راه دور، حضار اگر نگوییم تمام توجه خود را روی اسلایدها متمرکز می کنند. این امر برقراری ارتباط با استفاده از حرکات و زبان بدن را دشوار می کند، بنابراین اگر از راه دور دفاع می کنید، باید مطمئن شوید که اسلایدهای شما تا حد امکان جذاب و واضح هستند.

مطمئن شوید که اسلایدهای خود را به دقت تصحیح کرده اید و از فونت ثابت، ساده و ساده استفاده کنید که پررنگ یا مورب نباشد. از اندازه فونت های بزرگ استفاده کنید و از شلوغ شدن اسلایدها با اطلاعات دقیق خودداری کنید. به یاد داشته باشید که می‌خواهید اسلایدهایتان فقط مهم‌ترین بخش‌های تحقیق شما را نشان دهند و نباید همه چیزهایی را که می‌خواهید بگویید، دربرگیرند. شما می توانید جزئیات را در ارائه شفاهی خود پر کنید. به جای استفاده از متن زیاد، از تصاویر زیاد در کنار نقاط گلوله کوتاه استفاده کنید. برای اینکه مطمئن شوید اسلایدهای شما تا حد امکان واضح هستند، هر یک را حول یک یافته، ایده یا موضوع واضح سازماندهی کنید.

از آنجایی که اسلایدهای شما روش اصلی تعامل بصری مخاطب با دفاع شما خواهد بود، باید مطمئن شوید که آنها بدون خطا و قابل درک هستند.

3. ارائه خود را اسکریپت کنید.

برای اطمینان از اینکه تا حد امکان برای دفاع آماده هستید، حتماً از قبل سخنرانی خود را بنویسید. این شامل تعیین آنچه در مورد هر اسلاید خواهید گفت، و همچنین نوشتن نکات کلی است که برای اطمینان از بحث در مورد آنها نیاز دارید. اسلایدهای خود را نخوانید. در عوض، یک اسکریپت کوتاه برای هر اسلاید بنویسید که هر چیزی را که می خواهید در مورد آن بگویید را پوشش می دهد. از آنجایی که مخاطبان شما نمی توانند حرکات و زبان بدن شما را به وضوح ببینند، بیش از آنچه که ممکن است روی اسلایدها و کلمات شما متمرکز شوند. این امر باعث می شود که بتوانید به شیوه ای واضح و منظم صحبت کنید. در حالی که درجاتی از بداهه‌پردازی ارائه شما را طبیعی‌تر می‌کند، نوشتن فیلمنامه‌ای که در صورت نیاز می‌توانید درباره آن توضیح دهید، ارائه شما را شفاف‌تر می‌کند. انجام این کار همچنین ممکن است به کاهش هر گونه اضطرابی که ممکن است در مورد دفاع داشته باشید کمک کند، زیرا اگر همه چیز شکست خورد، می توانید به سادگی از فیلمنامه خود بخوانید.

4. صحبت کردن با صفحه کامپیوتر را تمرین کنید.

هنگام سخنرانی به صورت حضوری، بازخورد دائمی از مخاطبان به شکل نشانه‌های صورت و زبان بدن، مانند خیره‌های دقیق، خنده، تکان دادن سر و ابروهای بالا دریافت می‌کنید. از راه دور، نمی‌توانید مخاطبان یا واکنش‌های آن‌ها را ببینید، و بنابراین هیچ بازخورد فوری در طول ارائه خود نخواهید داشت. این فقدان بازخورد در زمان واقعی می تواند باعث سردرگمی شود، بنابراین مطمئن شوید که ارائه خود را نه تنها در مقابل دیگران، بلکه در مقابل صفحه کامپیوتر بدون هیچ کس دیگری تمرین کنید. این به شما کمک می کند تا بدون تکیه بر نشانه های مخاطب برای هدایت ارائه خود، به صحبت با مخاطب مجازی عادت کنید. اگر کمک می کند، در طول دفاع خود نیز می توانید تصور کنید که بازخورد مثبتی از مخاطبان دریافت می کنید، که ممکن است اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

هشت نکته برای دفاع از پایان نامه از راه دور
هشت نکته برای دفاع از پایان نامه از راه دور – تزیسمی

5. بررسی کنید که نرم افزار و سخت افزار شما به درستی کار می کند.- هشت نکته برای دفاع از پایان نامه از راه دور

فناوری – به‌ویژه نرم‌افزار – به‌طور بدنامی غیرقابل اعتماد است، و آخرین چیزی که می‌خواهید این است که نرم‌افزار یا سخت‌افزار شما در روز دفاع شما کار نکند. در صورت قطع ناگهانی اینترنت، شاید بهتر باشد یک مکان پشتیبان برای دفاع خود آماده کنید. یک روز قبل از دفاع، مطمئن شوید که نرم افزار کنفرانس ویدئویی، دوربین و میکروفون شما همگی کار می کنند و خروجی های صدا و تصویر واضح هستند. انجام این کار به شما اطمینان می دهد که زمان دارید تا مشکلات نرم افزاری یا سخت افزاری غیرمنتظره را به موقع برطرف کنید. در روز دفاع، اطمینان حاصل کنید که اتصال اینترنت شما قوی و قابل اعتماد است و اگر اینطور نیست، سعی کنید به مکان پشتیبان خود بروید.

هنگامی که ارائه خود را شروع می کنید، همچنین ایده خوبی است که انتظارات خود را در مورد فناوری تعیین کنید، زیرا ممکن است بسیاری از مخاطبان شما با آداب کنفرانس ویدیویی یا نرم افزار مورد استفاده آشنا نباشند. اگر با مشکلات فنی مواجه بوده اید، از قبل به کمیته و مخاطبان خود اطلاع دهید و به آنها توضیح دهید که چگونه (و چه زمانی) می توانند سؤال بپرسند. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که ارائه شما تا حد امکان روان پیش می رود.

6. فضای ارائه خود را با دقت آماده کنید.

هنگامی که شخصاً دفاع می کنید، انتخاب کمی در محل خود دارید یا هیچ انتخابی ندارید. از راه دور، شما آزادی دفاع از هر نقطه را دارید، اما بهتر است مکانی را انتخاب کنید که دری محکم بسته شود، روشنایی کافی داشته باشد و مرتب و بدون حواس پرتی باشد. حتی اگر دیدن اتاق پشت سرتان برای شما مخاطبان دشوار باشد، مهم است که این اتاق حرفه ای به نظر برسد. نشستن یا ایستادن در مقابل یک دیوار خالی یا جلوی قفسه کتاب را در نظر بگیرید.

علاوه بر این، مطمئن شوید که پنجره یا چراغی در پشت شما نباشد، زیرا این کار می تواند در توانایی تماشاگران برای دیدن شما اختلال ایجاد کند. در صورت امکان، سعی کنید رو به پنجره یا منبع نور بنشینید.

هنگامی که لحظه دفاع شما فرا می رسد، به یاد داشته باشید که در اتاقی را که در آن حضور دارید محکم ببندید و در نظر داشته باشید که آن را قفل کنید. این کار هم صداهایی را که ارائه شما را قطع می کند به حداقل می رساند و هم از ورود دیگران بدون اعلام قبلی به اتاق جلوگیری می کند. در نهایت، مطمئن شوید که حرفه ای لباس می پوشید. اگر دفاع حضوری داشتید باید دقیقاً مانند لباس بپوشید.

7. تمام مدارک خود را دوباره بررسی کنید.

اگرچه دفاع موفق نشان دهنده اوج مدرک است، اما تا زمانی که همه مدارک امضا و تایید نشود، هیچ چیز تمام نمی شود. پیمایش در بوروکراسی دانشگاهی زمانی که شخصاً انجام می شود به اندازه کافی دشوار است، و اطمینان از تکمیل صحیح و به موقع تمام کارهای اداری حتی زمانی که باید از راه دور انجام شود، سخت تر است. قبل از روز دفاع، و در حالت ایده آل حداقل یک هفته قبل از آن، مطمئن شوید که وب سایت مدرسه خود را بررسی کنید تا مشخص کنید که چه فرم هایی را باید قبل و بعد از دفاع تکمیل کنید، و مطمئن شوید که کمیته شما متوجه می شود که چه چیزی باید انجام شود. انجام دهید تا مطمئن شوید که مدرک خود را به موقع دریافت می کنید.

8. به یاد داشته باشید که کمیته شما می خواهد شما موفق شوید.

دفاع از پایان نامه یا پایان نامه استرس زا است، چه حضوری یا از راه دور. ممکن است به راحتی تحت فشاری که برای دفاع با آن مواجه هستید تحت فشار قرار بگیرید، اما به یاد داشته باشید که کمیته شما می خواهد که شما تقریباً به اندازه شما موفق شوید. داشتن دانشجویانی که با موفقیت از پایان نامه ها و پایان نامه های خود دفاع کرده اند برای اعضای هیئت علمی برای ایجاد حرفه خود مهم است. این بدان معناست که اگر کمیته شما به شما گفته است که شما آماده دفاع هستید، منظور آنها این است. اگر فکر نمی‌کردند می‌توانید این کار را انجام دهید، نمی‌گذارند شما تا این حد پیش بروید. از اعتماد آنها به شما اطمینان بگیرید و بدانید که می توانید با موفقیت از کار خود دفاع کنید، حتی اگر مجبور باشید آن را جلوی صفحه نمایش انجام دهید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *