راهنمای نگارش پایان نامه کارشناسی و اجزای اصلی آن

راهنمای نگارش پایان نامه کارشناسی و اجزای اصلی آن

راهنمای نگارش پایان نامه کارشناسی و اجزای اصلی آن ، لیسانس، فوق لیسانس یا به سادگی: پایان نامه – آخرین مانع بزرگ برای اتمام تحصیلات شماست. تعداد کمی از دانش آموزان از آن می ترسند. نوشتن پایان نامه ای مانند این نه تنها زمان و کار زیادی را می طلبد – بلکه به سادگی فاقد تمرین و روال برای پرداختن به یک موضوع به شدت در چنین دوره زمانی طولانی است.

راهنمای نگارش پایان نامه کارشناسی و اجزای اصلی آن
راهنمای نگارش پایان نامه کارشناسی و اجزای اصلی آن – تزیسمی

فهرست مطالب

نوشتن پایان نامه: چگونه موضوع مناسب را پیدا کنم؟- راهنمای نگارش پایان نامه کارشناسی و اجزای اصلی آن

پایان نامه به معنای تلاشی نیست که نباید دست کم گرفته شود: باید یک موضوع پیدا کرد، استاد راهنما مناسب قانع شود و یک طرح کلی ترسیم شود. انتخاب موضوع برای ورود شغل بعدی شما کاملاً بی اهمیت نیست. با پایان نامه خود، نه تنها نشان می دهید که می توانید به صورت سیستماتیک، ساختاریافته و علمی کار کنید، بلکه دانش نظری خود را در زمینه خاصی تعمیق می دهید.

برخی ممکن است داده ها و حقایق تجربی جدید را جمع آوری کنند که برای کارفرمایان جالب نیست. هرچه موضوع برای کارفرمایان بالقوه مرتبط تر باشد و تجزیه و تحلیل عمیق تر باشد، پایان نامه بعداً هنگام درخواست قانع کننده تر خواهد بود.

سوالات ساختاریافته برای انتخاب موضوع- راهنمای نگارش پایان نامه کارشناسی و اجزای اصلی آن

انتخاب موضوع نباید یک عکس فوری باشد. به طور سیستماتیک ادامه دهید و موضوع پایان نامه را با کمک سؤالات ساختاریافته (و استاد راهنما) محدود کنید. به این صورت انجام می شود:

. تعیین علاقه

موضوع مورد علاقه خود را برای پایان نامه انتخاب کنید. بدون نگرش مثبت و عذاب محض، به سختی می توانید الهام بگیرید. موضوع باید با دوره تحصیلی شما ارتباط فنی داشته باشد و تا حد امکان به روز باشد. اما خیلی هم موضوعی نیست: به‌ویژه موضوعات مد اغلب این مضرات را دارند که به سختی ادبیات ثانویه در مورد آنها وجود دارد. این امر تلاش پژوهشی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

. ایجاد یک فرضیه

من حتی می خواهم چه چیزی را بفهمم، تحقیق کنم؟ در بهترین سناریو، پایان نامه باید دانش را به دست آورد و فقط نتایج تحقیقات شناخته شده را بازآرایی نکند. بنابراین به این فکر کنید که چگونه می توانید خود را از سایر کارهای تحقیقاتی متمایز کنید.

. وضعیت اولیه را تعیین کنید

چه یافته هایی در حال حاضر در دسترس است؟ مشکل حاد علم چیست؟ مدتی را صرف تحقیق در مورد مواد کنید و به ادبیات تخصصی نگاه کنید تا ببینید کدام نظریه ها، راه حل ها، روش ها و داده ها قبلا شناخته شده اند. همچنین در مقایسه با نکته دوم – فرضیه شما.

. امکان سنجی را بررسی کنید

تحقیقات مورد نیاز برای موضوع چقدر است؟ سوالی در مورد آن نیست: موضوعات بسیار هیجان انگیزی برای پایان نامه ها وجود دارد. با این حال، تلاش علمی برای این امر به وضوح فراتر از محدوده است. حتی یک پایان نامه دکترا برای آن بسیار کمیاب است. در این صورت فقط نکته بعدی کمک می کند.

. محدود کردن موضوع

تعداد کمی از دانشجویان و فارغ التحصیلان آینده موضوع خود را بیش از حد گسترده تنظیم و تعریف می کنند. اثر: دیگر نمی توان آن را در زمان معین انجام داد. بنابراین، بهتر است به دنبال جنبه ای جزئی (هنوز هیجان انگیز) از موضوع اصلی باشید و آن را مشخص کنید تا زمانی که باور کنید می توانید آن را در 40 تا 100 صفحه انجام دهید. وسواس کامل در اینجا نتیجه معکوس دارد. زیرا اثر باید به آنچه عنوان وعده می دهد عمل کند.

. گروه هدف را شناسایی کنید

موضوع پایان نامه کارشناسی یا پایان نامه کارشناسی ارشد شما برای چه کسانی می تواند مورد علاقه باشد؟ به هیچ وجه مذموم نیست که در هنگام انتخاب موضوع به شروع کار خود فکر کنید و موضوع را به گونه ای انتخاب کنید که باعث ایجاد علاقه در بین کارفرمایان شود.

اینگونه پیشگفتار پایان نامه کارشناسی خود را می نویسید

در پیش گفتار، اطلاعاتی در مورد دلیل شخصی خود برای انتخاب موضوع برای پایان نامه و همچنین تجربیاتی که در حین نوشتن کسب کرده اید ارائه می دهید و از افرادی که از شما حمایت کرده اند تشکر می کنید.

پیشگفتار بخشی اختیاری از پایان نامه کارشناسی شما است و نباید با مقدمه یا چکیده اشتباه گرفته شود. حداکثر 1 صفحه است.

پیشگفتار را بنویسید

در پیش گفتار، شما این فرصت را دارید که در مورد پیشینه شخصی در پس انتخاب موضوع خود و نحوه یافتن فرآیند نوشتن بیشتر توضیح دهید.

پیشگفتار بیشتر از یک صفحه نیست و قبل از فهرست مطالب آمده است. عمدتاً با شخصیت شخصی آن مشخص می شود.

همچنین می‌توانید از مهم‌ترین افراد برای حمایتشان تشکر کنید.

پیشگفتار شامل:

. پیشینه شخصی شما،
. تجربیات شخصی شما هنگام نوشتن – اما حرفه ای بمانید،
. شرایطی که منجر به انتخاب موضوع پایان نامه شما شد،
. توزیع کار در صورتی که چند نفر یادداشت کرده باشند،
. با تشکر از افراد ضروری (با نام و نام خانوادگی) و موسسات،
. مکان و زمان.

نقل قول در پیشگفتار

نقل قول از ادبیات شما در پیشگفتار ممنوع نیست، اما به دلیل ماهیت شخصی آن غیرعادی است.

اگر تصمیم به نقل قول در پیشگفتار دارید، باید از منابع موجود در متن استفاده کنید و تمام منابع خود را به طور کامل در فهرست کتابشناسی در انتهای مقاله ذکر کنید.

راهنمای نگارش پایان نامه کارشناسی و اجزای اصلی آن
راهنمای نگارش پایان نامه کارشناسی و اجزای اصلی آن – تزیسمی

فرمول های نمونه برای پیش گفتار

برای اینکه بتوانید تصوری از نحوه فرمول بندی پیشگفتار داشته باشید، چند نمونه برای شما ایجاد کرده ایم.

فرمول‌بندی مثال: پس‌زمینه شخصی موضوع شما

ایده موضوع من در طول دوره کارآموزی من در شرکت X مطرح شد، جایی که به عنوان بخشی از پروژه Y با جنبه های مختلف سروکار داشتم. بنابراین توانستم بخش بزرگی از تحقیقات را در آنجا انجام دهم و آماده کنم.

فرمولاسیون مثال: توزیع کار

این پایان نامه کارشناسی با همکاری سه نفر از همکلاسی هایم نوشته شده است. آندریا مایر مسئول توسعه چارچوب نظری بود، در حالی که من و سارا مولر مصاحبه های کارشناسی را انجام دادیم و بخش روش شناختی را نوشتیم.

فرمول نمونه: شکرگزاری

می‌خواهم از همراهانم، به‌ویژه سرپرستم، لوکاس، برای راهنمایی و حمایت خوبشان در این فرآیند تشکر کنم. همچنین از تمامی پاسخ دهندگانی که در این مطالعه شرکت کردند تشکر می کنم. بدون حمایت آنها من نمی توانستم آنها را کامل کنم.

تفاوت بین پیشگفتار، مقدمه و چکیده

از آنجایی که پیشگفتار درست در ابتدای پایان نامه کارشناسی یا پایان نامه کارشناسی ارشد شما است، به راحتی با چکیده یا مقدمه اشتباه گرفته می شود.

ما تفاوت های اصلی را جمع آوری کرده ایم:

. پیشگفتار

. شماره صفحه، اما بدون شماره فصل
. میزان: حداکثر یک صفحه A4
. شرح شخصی فرآیند نوشتن
. بخشی اختیاری از متن
. زمان: زمان حال، رویدادهای گذشته در گذشته کامل یا ساده (بدون نیاز شدید)
. من یا ما فرم مجاز است

. خلاصه

. شماره صفحه، اما بدون شماره فصل
. میزان: حداکثر یک صفحه A4
. خلاصه ای فشرده از پایان نامه ها و نتایج اصلی
. بخشی اختیاری از متن
. زمان: زمان حال، وقایع گذشته در زمان کامل
. ضمایر شخصی نسبتاً غیرعادی هستند

. معرفی

. شماره صفحه و شماره فصل خود
. بدون محدوده ثابت، معمولا 5-10٪ از کار شما
. سؤالات و فرضیه های تحقیق ترسیم می شود
. قسمت ثابت متن
. زمان: زمان حال، اطلاعات پس زمینه در زمان گذشته
. ضمایر شخصی نسبتاً غیرعادی هستند

تحقیق ادبیات برای مقالات علمی

بسته به نوع پایان نامه شما، تحقیق و پردازش ادبیات بخش بزرگی را به خود اختصاص می دهد. هنگام انتخاب موضوع باید این را نیز در نظر بگیرید: در مورد موضوعات بسیار خاص، ممکن است ادبیات آنقدر ضعیف باشد که مجبور شوید نتایج تحقیقاتی مرتبط را از طرف خود ارائه دهید. به عنوان یک قاعده، یک پایان نامه کارشناسی نمی تواند این کار را انجام دهد. ادبیات را چگونه بدست می آورید؟ نکات زیر:

. مرجع ادبیات کتابخانه

اغلب به صورت موضوعی مرتب می شود به طوری که برای برخورد با آثار بالقوه مهم فقط کافی است در قفسه در منطقه موضوع خود به چپ و راست نگاه کنید.

. کاتالوگ کتابخانه

می توانید با OPAC (کاتالوگ دسترسی عمومی آنلاین) به طور سیستماتیک تر جستجو کنید. در اینجا شما می توانید بین گزینه های مختلف جستجو، به عنوان مثال، جستجوی کلمه کلیدی یا جستجوی نویسنده، انتخاب کنید. شما همچنین می توانید با عملگرهای Boolean (PDF) جستجو کنید.

. فهرست مجلات

اکثر دانشگاه ها دارای فهرست الکترونیکی مجلات هستند. در اینجا می توانید مقالاتی را در مجلات تخصصی جستجو کنید. این برای شامل پیشرفت های تحقیقاتی فعلی مفید است. همین امر در مورد کتابشناسی های در حال انجام که آخرین انتشارات را در مورد یک موضوع خاص فهرست می کنند، صدق می کند.

. Google Scholar و Google Books

می توانید از آنها برای یافتن ادبیات دانشگاهی که کتابخانه شما ارائه نمی دهد استفاده کنید.

راهنمای نگارش پایان نامه کارشناسی و اجزای اصلی آن
راهنمای نگارش پایان نامه کارشناسی و اجزای اصلی آن – تزیسمی

نکات موثر برای نوشتن

در نهایت، برای جلوگیری از رایج ترین اشتباهات و مشکلات، در اینجا سه نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

. منابع خود را از همان ابتدا ساختار دهید

یک مجموعه منبع آشفته هزینه زیادی دارد و چند روز قبل از تحویل آن به خواب می رود. خودتان آن را ذخیره کنید و منابع خود را از همان ابتدا به روشی ساختاریافته بایگانی کنید. تلاش ارزش آن را دارد – به ویژه برای کتابشناسی.

. کار با سبک

حتی اگر شیوه نامه ها در ابتدا کار بیشتری انجام دهند: مایکروسافت ورد، آفیس باز – مهم نیست که از کدام برنامه پردازش کلمه استفاده می کنید – همه آنها قبلاً شیوه نامه ارائه می دهند. و اینها به شما امکان می‌دهند بعداً به سرعت و به آسانی تغییرات مهمی در چیدمان ایجاد کنید – برای مثال به این دلیل که هنوز مشخصات دانشگاه (اندازه قلم، حاشیه، فاصله،) را رعایت نکرده‌اید.

. برنامه ریزی در بافرهای زمانی

مطمئن شوید که برای پایان نامه خود زمان کافی را برنامه ریزی کرده اید – به طور ایده آل حتی برای هر مرحله کاری فردی. با یافتن یک موضوع و ساختاربندی آن شروع می شود، با تحقیق ادبیات برای نظرسنجی و در نهایت با نوشتن و قالب بندی ادامه می یابد. مرحله تصحیح قبل از ارسال را فراموش نکنید. ناگفته نماند هماهنگی منظم با سرپرست. همه اینها زمان می برد. نکته ما: یک تقویم سالانه بزرگ را آویزان کنید و از هایلایت های رنگارنگ برای علامت گذاری مراحل مربوطه استفاده کنید – و تا حد امکان به آنها پایبند باشید.

نتیجه

اگر در این بین احساس می‌کنید خسته شده‌اید: این کاملاً طبیعی است و به این دلیل است که احتمالاً هرگز چنین متن طولانی را ایجاد نکرده‌اید و ساختار آن را تنظیم نکرده‌اید – به‌ویژه اگر روی یک پایان‌نامه دکترا یا پرستاری کار می‌کنید. با این حال، با گذشت زمان، وارد یک روال خواهید شد و با هر صفحه تکمیل شده، آرامش بیشتر می شود. مهمتر از این است که در این بین استراحت کنید و برای موفقیت در مراحل مختلف به خود پاداش دهید. این تنها راه برای حفظ انگیزه مورد نیاز برای نوشتن پایان نامه است. یا در غیر این صورت، می توانید از خدمات ارائه دهنده کمک به پایان نامه پرستاری کمک بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *