تحقیق و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

تحقیق و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

تحقیق و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد ، همه برنامه های کارشناسی ارشد شامل نوعی پروژه انفرادی گسترده است. برنامه های متمرکز بر پژوهش، مانند MRes، ممکن است شامل چندین مؤلفه تحقیقاتی مستقل باشد. دوره های تدریس شده معمولاً با یک کار تحقیقاتی اساسی به پایان می رسد که به عنوان پایان نامه یا پایان نامه کارشناسی ارشد شناخته می شود.

این مقاله در مورد مدت زمان پایان نامه کارشناسی ارشد و ساختار آن صحبت می کند. قبل از شروع پایان نامه، معمولاً باید یک پروپوزال بنویسید. راهنمای کامل ما برای پیشنهادات پایان نامه کارشناسی ارشد را برای اطلاعات بیشتر در مورد آنچه که باید شامل شود بخوانید!

تحقیق و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد
تحقیق و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه کارشناسی ارشد چیست؟- تحقیق و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

بر خلاف پروژه های پایان نامه برای دوره کارشناسی، که از نظر طول و دامنه کوتاه تر هستند، پایان نامه کارشناسی ارشد یک مقاله علمی گسترده است که به شما امکان می دهد یک موضوع را بررسی کنید، آن را گسترش دهید و نشان دهید که چگونه به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در طول برنامه رشد کرده اید. مدارس تحصیلات تکمیلی اغلب نیاز به پایان نامه برای دانش آموزان در مقاطع تحصیلی پژوهش محور دارند تا مهارت های عملی خود را قبل از رسیدن به اوج به کار گیرند.

به عنوان مثال، یک رشته روانشناسی ممکن است بررسی کند که رنگ ها چگونه بر خلق و خو تأثیر می گذارند، یا یک رشته تحصیلی ممکن است در مورد یک استراتژی آموزشی جدید بنویسد. بسته به برنامه شما، هیئت علمی ممکن است بخش عمده تحقیقات شما را متفاوت ارزیابی کند.

صرف نظر از موضوع یا رشته تحصیلی، بیانیه پایان نامه شما باید به شما اجازه دهد:

. به اثبات ایده یا گفته خود بر روی کاغذ کمک کنید
. استدلال خود را سازماندهی و توسعه دهید
. راهنمایی را برای خواننده ارائه دهید تا آن را دنبال کند

پس از تکمیل پایان نامه، دانشجویان معمولاً باید از کار خود برای هیئتی متشکل از دو یا چند عضو هیئت علمی دپارتمان دفاع کنند.

تفاوت بین پایان نامه کارشناسی ارشد و پایان نامه کارشناسی چیست؟- تحقیق و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

پایان نامه کارشناسی ارشد پلی بین تحصیل در مقطع کارشناسی و مقاطع تحصیلات تکمیلی سطوح بالاتر مانند دکترا است.

پایان نامه کارشناسی ارشد ممکن است تفاوت چندانی با معادل آن در مقطع کارشناسی نداشته باشد. احتمالاً باید کار طولانی‌تری تولید کنید، اما پایه‌ها ثابت می‌مانند.

به هر حال، یکی از اهداف پایان نامه کارشناسی یا پروژه سال آخر این است که شما را برای کارهای تحقیقاتی عمیق تر به عنوان یک فارغ التحصیل آماده کند. با این حال، تفاوت های مهمی بین این دو سطح وجود دارد.

بنابراین، مدت زمان پایان نامه کارشناسی ارشد چقدر است؟ پایان نامه کارشناسی ارشد طولانی تر از معادل دوره کارشناسی خواهد بود – معمولاً بین 15000 تا 20000 کلمه است، اما این می تواند به طور گسترده ای بین دوره ها، موسسات و کشورها متفاوت باشد.

برای پاسخ به سؤال کلی تحقیق خود به طور جامع، از شما انتظار می رود که حوزه های خاصی از موضوع خود را شناسایی و بررسی کنید. این می تواند مانند تولید یک سری کارهای کوتاهتر باشد، مشابه کارهای مورد نیاز ماژول ها. با این حال، این نیاز اضافی وجود دارد که آنها به طور جمعی از مجموعه وسیع تری از نتیجه گیری حمایت کنند.

این ساختار پایان نامه کارشناسی ارشد شامل موارد زیر است:

. به شما این امکان را می دهد که موضوع خود را با جزئیات بیشتر از آنچه در مقطع کارشناسی ممکن است بررسی کنید
. شما را به چالش می کشد تا در سازماندهی کار خود به گونه ای مؤثر باشید که اجزای منفرد آن به عنوان مراحلی در یک بحث کلی منسجم و متقاعدکننده عمل کنند.
. به شما این امکان را می دهد که یک روش تحقیق مناسب را توسعه و تقویت کنید (به عنوان مثال، انتخاب بین روش های کمی و کیفی)

اگر موضوعات جداگانه در پروژه کلی شما نیاز به دسترسی به منابع یا مجموعه داده های جداگانه دارد، این ممکن است بر روند تحقیق شما نیز تأثیر بگذارد.

به عنوان یک فارغ التحصیل، از شما انتظار می رود که صدای انتقادی خود را به عنوان عضوی از جامعه دانشگاهی مرتبط با رشته خود ایجاد و ابراز کنید.

در طول پایان نامه کارشناسی ارشد خود باید نشان دهید که فقط قادر به تجزیه و تحلیل و نقد داده های اصلی یا منابع اولیه نیستید. شما همچنین باید آگاهی از بدنه موجود بورس تحصیلی مرتبط با موضوع خود را نشان دهید.

بنابراین، اگر جناس را معذورید، مدرک «کارشناسی ارشد» واقعاً مربوط به دستیابی به «تسلط» بر تخصص خاص شماست و پایان نامه جایی است که شما این را نشان خواهید داد: نشان دادن تخصص علمی و مهارت‌های پژوهشی که توسعه داده‌اید. در سراسر برنامه شما

تحقیق و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد
تحقیق و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

ساختار پایان نامه کارشناسی ارشد- تحقیق و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد

همانطور که احتمالاً می توانید تصور کنید، هیچ دو پایان نامه ای دقیقاً از ساختار یکسانی پیروی نمی کنند، به ویژه با توجه به تفاوت هایی که بین برنامه های کارشناسی ارشد از دانشگاه به دانشگاه و کشوری به کشور دیگر وجود دارد.

با این حال، چندین مؤلفه کلیدی وجود دارد که ساختار یک پایان نامه کارشناسی ارشد معمولی را تشکیل می دهد.

خلاصه

معمولاً در حدود 300 کلمه خلاصه می شود، خلاصه ای مختصر از پایان نامه شما. این باید به طور خلاصه به سؤال(هایی) که قصد پاسخ دادن به آنها را دارید، استدلال اولیه و نتیجه گیری شما را پوشش دهد.

معرفی

هدف از مقدمه این است که زمینه را برای بقیه پایان نامه فراهم کند، اهداف شما و محدوده آنچه را که می خواهید با تحقیق خود به دست آورید، تعیین کنید. مقدمه باید نمای کلی واضحی از فصول پایان نامه ارائه دهد و معمولاً حدود 1000 کلمه است.

بررسی ادبیات

این بخش از پایان نامه باید بورسیه ای را که قبلاً در زمینه شما منتشر شده است، با ارائه استدلال ها و استدلال های متقابل مختلف در حالی که تحقیقات خود را در این مجموعه گسترده تر از کار قرار می دهد، بررسی کند.

شما باید سایر انتشارات را تجزیه و تحلیل و ارزیابی کنید و توضیح دهید که چگونه پایان نامه شما به ادبیات موجود در حوزه موضوعی شما کمک می کند. مرور ادبیات گاهی اوقات بخشی از مقدمه را تشکیل می دهد یا بلافاصله از آن پیروی می کند. بیشتر بررسی های ادبیات تا 1000 کلمه طولانی است.

روش تحقیق

همه پایان نامه ها به بخشی که روش تحقیق را پوشش می دهد نیاز ندارند (پایان نامه های هنر و علوم انسانی معمولاً پژوهشی را انجام نمی دهند که متدولوژی مجموعه ای را شامل می شود). با این حال، اگر از روش خاصی برای جمع آوری اطلاعات برای پایان نامه خود استفاده می کنید، باید مطمئن شوید که دلیل انتخاب روش خود را توضیح دهید. تعداد کلمات این بخش از پایان نامه معمولاً حدود 1500 است.

کسانی که در هنر و علوم انسانی هستند معمولاً دیدگاه ها و رویکردهای نظری خود را به عنوان بخشی از مقدمه بیان می کنند، به جای اینکه نیاز به توضیح دقیق روش شناسی برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده های خود داشته باشند.

نتایج / یافته ها

اگر تحقیق شما شامل نوعی بررسی یا آزمایش باشد، اینجاست که نتایج کار خود را ارائه خواهید کرد. بسته به ماهیت مطالعه، این ممکن است به شکل نمودارها، جداول یا نمودارها باشد – یا حتی فقط یک توضیح مکتوب از آنچه که تحقیق مستلزم آن بوده و یافته‌ها چه بوده است.

بحث

این بخش بخش عمده ای از پایان نامه شما را تشکیل می دهد و باید با دقت با استفاده از یک سری از فصل ها (و فصل های فرعی) مرتبط تنظیم شود. باید یک پیشرفت منطقی از یک فصل به فصل دیگر وجود داشته باشد که هر بخش بر اساس استدلال های قبلی خود بنا شود.

این می تواند مفید باشد که پایان نامه کارشناسی ارشد خود را به عنوان مجموعه ای از مقالات مرتبط نزدیک، به جای یک مقاله فراگیر در نظر بگیرید. اندازه این بخش به تعداد کل کلمات پایان نامه شما بستگی دارد. با این حال، برای ارائه یک ایده تقریبی برای پایان نامه 15000 کلمه ای، بخش بحث به طور کلی حدود 12000 کلمه خواهد بود.

نتیجه

در اینجا شما باید موضوعات فصل های بحث قبلی را کنار هم بکشید و با تکیه بر شواهد و استدلال هایی که قبلاً در طول پایان نامه بررسی کرده اید، اظهارات پایانی خود را بیان کنید. اهمیت یافته های خود را توضیح دهید و به مسیرهایی اشاره کنید که تحقیقات آینده می تواند دنبال شود. این بخش از پایان نامه کارشناسی ارشد حدود 1500 کلمه است.

منابع / کتابشناسی

در حین برنامه ریزی و نوشتن پایان نامه خود، باید یک رکورد گسترده و سازمان یافته از هر مقاله، منبع یا کتابی که نقل کرده اید (یا به آن مراجعه کرده اید) داشته باشید. این بسیار ساده تر از این خواهد بود که همه آن را تا آخر رها کنید و بخواهید بفهمید یک نقل قول خاص از کجا آمده است!

ضمیمه ها

ضمائم در بسیاری از پایان نامه ها ضروری نخواهند بود، اما ممکن است لازم باشد مطالب تکمیلی را برای حمایت از استدلال خود اضافه کنید. این می تواند متن مصاحبه یا پرسشنامه باشد. اگر گنجاندن چنین محتوایی در متن پایان نامه امکان پذیر نیست – یعنی فضای کافی وجود ندارد یا جریان نوشتار شما را به هم می زند – باید با استاد راهنما مشورت کنید و آن را در یک ضمیمه ضمیمه کنید.

شایان ذکر است که این بخش ها همیشه در هر پایان نامه به طور جداگانه برچسب گذاری نمی شوند. برای مثال، همه چیز تا «بحث» ممکن است در فصل مقدماتی پوشش داده شود (به جای بخش‌های مجزا). اگر در مورد ساختار پایان نامه کارشناسی ارشد خود مطمئن نیستید، استاد راهنما می تواند به شما در ترسیم آن کمک کند.

تحقیق و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد
تحقیق و نگارش پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

نظارت برای پایان نامه کارشناسی ارشد چگونه کار می کند؟

به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در مرحله پایان نامه، معمولاً با یک دانشگاهی در مؤسسه خود که وظیفه هدایت کار شما را بر عهده دارد، همسان می شوید. این ممکن است کسی باشد که قبلاً به شما آموزش داده است، یا ممکن است محقق دیگری باشد که علایق تحقیقاتی و تخصص او به خوبی با کاری که می خواهید انجام دهید هماهنگ است. شما ممکن است بتوانید یک سرپرست خاص درخواست کنید، اما دانشجویان تحصیلات تکمیلی به احتمال زیاد توسط دپارتمان خود به آنها منصوب می شوند.

ترتیبات خاص با سرپرست شما بسته به موسسه و حوزه موضوعی شما متفاوت است. آنها معمولاً در ابتدای دوره پایان نامه با شما ملاقات می کنند تا در مورد پروژه شما بحث کنند و برنامه مناسبی برای انجام آن توافق کنند. این جدول زمانی احتمالاً تاریخ هایی را برای:

. بحث های بعدی و بررسی پیشرفت
. ارائه پیش نویس فصل ها یا بخش ها
. قرار ملاقات های بازخورد

اگرچه استاد راهنما برای کمک و راهنمایی شما در آنجا حضور دارد، مهم است که به یاد داشته باشید که پایان نامه شما یک پروژه تحقیقاتی شخصی با انتظارات مرتبط از شما به عنوان یک محقق مستقل است.

به عنوان یک قاعده کلی، می توانید از استاد راهنما انتظار داشته باشید که هر قسمت از پایان نامه شما را یک بار در مرحله پیش نویس بخواند و بازخورد ارائه دهد. اکثراً وقت نخواهند داشت به تعداد زیادی از بازبینی‌های بعدی نگاه کنند، اما ممکن است به درخواست‌های مودبانه برای استثناها پاسخ مثبت بدهند (به شرطی که حجم کاری خودشان اجازه دهد).

بهتر است از غرق کردن سرپرست خود با ایمیل ها یا تکرارهای متعدد پیش نویس جلوگیری شود. آنها تحقیقات خود را برای مدیریت خواهند داشت (و همچنین سایر وظایف نظارتی) و اگر به یک برنامه توافق شده پایبند باشید، می توانند بازخورد با کیفیت بهتری ارائه دهند.

پایان نامه کارشناسی ارشد چگونه ارزیابی و بررسی می شود؟

در اکثر دوره‌ها، پایان‌نامه شما توسط یک ممتحن خارجی (و همچنین اعضای هیئت علمی دیگری در دانشگاه شما که مسئولیت نظارت بر شما را بر عهده نداشته‌اند) ارزیابی می‌شود، اما اینها بدون اینکه شخصاً از شما سؤال و آزمایش کنند، کار ارسالی شما را می‌خوانند و نقد می‌کنند. بر روی آن.

اگرچه این فرآیند امتحان به اندازه دفاع شفاهی یا “ویوا voce” مورد نیاز برای پایان نامه دکترا چالش برانگیز نیست، اما درجه بندی پایان نامه کارشناسی ارشد شما هنوز جزء اساسی مدرک شما است.

در برخی از برنامه‌ها، نتیجه‌ای که به پایان‌نامه دانشجو تعلق می‌گیرد، ممکن است سطح بالاتری را که می‌توان به مدرک آن‌ها اعطا کرد، تعیین کرد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *