15 نمونه روش تحقیق

نکات نگارش پایان نامه دکتری

نکات نگارش پایان نامه دکتری ، نوشتن پایان نامه دکتری نقطه اوج زندگی آکادمیک یک دانشجو است. بنابراین، مهم است که تمام اقدامات لازم را برای تغییر تصمیم ممتحنین و گرفتن نمره بالا انجام دهید. اما نوشتن یک پایان نامه دکتری خوب گاهی اوقات می تواند استرس زا و چالش برانگیز باشد. خبر خوب این است که شما مجبور نیستید مبارزه کنید، زیرا می توانید به تجربه کسانی که قبلاً این وظیفه چالش برانگیز و در عین حال ارزشمند را با موفقیت انجام داده اند، تکیه کنید. ما مجموعه‌ای از نکات و دستورالعمل‌ها را برای نوشتن پایان‌نامه دکتری جمع‌آوری کرده‌ایم که می‌تواند به شما کمک کند روند نوشتن را روان‌تر کرده و شانس موفقیت خود را افزایش دهید.

نکات نگارش پایان نامه دکتری
نکات نگارش پایان نامه دکتری – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه دکتری چست؟- نکات نگارش پایان نامه دکتری

به نوشته ای پژوهشی و علمی رساله دکتری گفته می شود که گاها در میان دانشجویان با عنوان پایان نامه شنیده می شود. هنگامی که شخص دوره دکتری خود را به اتمام می رساند، لازم است در مقابل داوران در جلسه دفاع، رساله دکتری خود را ارائه نموده و پاسخگوی سوالات باشد.

نکات نگارش پایان نامه دکتری

1. مقابله با استرس

استرس می تواند به یک مانع جدی برای نوشتن یک پایان نامه دکتری خوب تبدیل شود. بنابراین، ضروری است که منابع استرس را حذف کنید و مطمئن شوید که مسائل تحقیقاتی را با آرامش انجام می دهید. اگر احساس خستگی یا استرس می کنید، می توانید پیاده روی کنید تا خود را در چارچوب مناسب قرار دهید و ذهن خود را دوباره شارژ کنید. اختلال می‌تواند منبع استرس نیز باشد، بنابراین ممکن است در زمان نوشتن، تلفن خود را خاموش کنید. همچنین ممکن است بخواهید فعالیت رسانه های اجتماعی خود را به حداقل برسانید زیرا می تواند منبع اصلی حواس پرتی و استرس در نوشتن پایان نامه دکترا باشد.

2. آخرین فصل مقدمه و نتیجه را بنویسید

بسیاری از اساتید و معلمان این نکته را به عنوان یک قانون سرانگشتی در نظر می گیرند. این به این دلیل است که تا زمانی که واقعاً آن را کامل نکنید، نمی‌توانید راهنمای تقریبی برای پایان نامه کامل به خواننده ارائه دهید. با نوشتن فصل مقدمه و فصل های پایانی با هم می توانید پایان نامه را به هم گره بزنید. پس منطقی است که مقدمه و نتیجه گیری را برای انتها ذخیره کنیم. همچنین مفید خواهد بود که به ترتیب زمانی ننویسید. روی هر فصل باقی مانده در حالی که در ذهن شما تازه است، کار کنید. با این حال، فراموش نکنید که هر از چندگاهی قسمت های نوشته شده را مجدداً مرور کنید تا آنها را منسجم و منسجم کنید.

3. به استانداردها و سبک منابع دانشگاه خود پایبند باشید

از آنجایی که اکثر دانشگاه ها قالب و سبک ارجاع ترجیحی دارند، باید بدانید که این سبک چیست و از نزدیک آن را دنبال کنید. همچنین باید بررسی کنید که آیا مقالات ذکر شده در متن پایان نامه در فهرست منابع یا فهرست منابع وجود دارد یا خیر و بالعکس. به یاد داشته باشید که مدیریت کتابشناسی شما ممکن است یک فرآیند پیچیده و طولانی باشد، بنابراین آن را به لحظه آخر رها نکنید.

4. نوشته های خود را در حد اصل نگه دارید

باید به یاد داشته باشید که نوشتن پایان نامه دکترا مسابقه ای برای رسیدن به بالاترین تعداد کلمات نیست. دور از آن، باید پایان نامه خود را با اجتناب از تکرار و اطمینان از ارزش افزودن هر کلمه به کارتان، تا حد امکان مختصر نگه دارید.

5. بخوانید، دوباره بخوانید و تصحیح کنید

یکی دیگر از قوانین طلایی در دنیای دانشگاهی این است که تصحیح اشتباهات و ویرایش پایان نامه دکتری اختیاری نیست. نه تنها اشتباهات املایی و دستوری خواندن را سخت می کند، بلکه بر کیفیت کار شما و همچنین نمره نهایی به صورت منفی تأثیر می گذارد. بنابراین، بسیار مهم است که پایان نامه خود را حداقل سه بار بخوانید و مجدداً بخوانید تا مطمئن شوید که از هرگونه اشتباه تایپی، غلط املایی یا کلمه عجیب و غریب پاک است.

این پنج نکته ساده برای نوشتن پایان نامه دکتری می تواند نوشتن شما را واضح و بدون اشتباه کند. با این حال، اگر فکر می کنید به کمک تخصصی دکترا نیاز دارید، می توانیم به شما کمک کنیم. با ما تماس بگیرید و ما شما را با یک استاد راهنما که در مقطع دکترا تحصیل کرده است در تماس خواهیم بود که شما را در این فرآیند کمک و راهنمایی می کند.

نکات نگارش پایان نامه دکتری
نکات نگارش پایان نامه دکتری – تزیسمی

بایدها و نبایدها در نگارش پایان نامه دکتری- نکات نگارش پایان نامه دکتری

در پروسه نوشتن رساله دکتری نکاتی وجود دارند که رعایت آن‌ها ضروری است و به ارتقای کیفیت رساله و سرعت عمل دانشجو در نگارش آن بسیار کمک می‌کند. برخی از مهمترین بایدها و نبایدها در نگارش تضمینی رساله دکتری عبارت‌اند از:

. برآورد دقیق مالی پروژه تحقیقاتی: پیش از هر کاری باید با بررسی دقیق و همه‌جانبه و البته واقع‌بینانه، هزینه‌های متفاوت مراحل مختلف پژوهش موضوع مورد نظرتان را مشخص کنید تا چنانچه قادر به تامین منابع مالی کافی نیستید، موضوع را تغییر دهید.

. برنامه‌ریزی دقیق و زمان‌بندی مناسب و منطقی: بدیهی است انجام رساله دکتری بسیار طولانی و زمانبر است و نوشتن آن گاه تا چهار سال تحصیلی معادل هشت ترم دانشگاهی به طول می‌انجامد، چراکه دانشجو باید زمان کافی برای مطالعات کامل و تحقیقات وسیع و همه‌جانبه در اختیار داشته باشد و بر حسب نیاز به موضوع رساله و مباحث مهم پیرامون آن بپردازد. بنابراین تدوین برنامه‌ای دقیق و متناسب برای طی کردن مراحل پژوهش به طور منظم و پیوسته لازم و ضروری است. همچنین این روش به آرامش و تمرکز دانشجو کمک می‌کند و در نهایت موجب ارتقای سطح کیفی رساله می‌شود.

. آموختن مهارت‌های جستجو و مطالعه اینترنتی: رکن اصلی هر پروژه تحقیقاتی باکیفیت و قوی جامع، دقیق و کامل بودن داده‌ها و اطلاعات مورد نیاز پژوهش است؛ به همین دلیل محقق باید در امر جستجوی اینترنتی و روش‌های گوناگون مطالعات علمی تبحر کافی داشته باشد. همچنین پژوهشگران باید توانمندی لازم برای تجزیه و تحلیل داده‌ها و آنالیز دقیق اطلاعات را داشته باشند تا بتوانند به کمک این مهارت خود به نتیجه مورد نظرشان برسند. استفاده از منابع معتبر و رفرنس‌های علمی مرتبط نیز بسیار پراهمیت است و شما باید با مراجعه به وبسایت‌های بزرگ و پرکاربرد مانند گوگل اسکالر یا ساینس دایرکت و… جدیدترین اطلاعات را به دست آورید. اگر نسبت به صحت و درستی مطلبی تردید دارید و منبع موثقی برایش پیدا نکرده‌اید، نباید از آن استفاده کنید.

. یادداشت‌برداری: در طول انجام پایان نامه هر نکته و مورد مبهم یا سوالی داشتید، یادداشت کنید تا سر فرصت به آن‌ها بپردازید. از هیچ موردی که به مقاله شما مربوط می‌شود، سرسری عبور نکنید. فراموش نکنید که باید منبع هر قسمت از محتوای رساله‌تان را با مشخصات دقیق یادداشت کنید تا بعدها در دسته‌بندی منابع یا ارجاع مطلب دچار سردرگمی نشوید.

. بازنویسی و ویرایش: احتمال اشتباه و جا افتادن مواردی در نوشتن هر مطلبی وجود دارد، اما معمولا این مسائل با بازخوانی و اصلاح متن برطرف می‌شود. بنابراین باید مرحله ویرایش و بازنویسی رساله را در مراحل انجام آن در ردیف امور ضروری قرار دهید و به هیچ وجه از آن صرفنظر نکنید، چراکه رساله دکتری باید بدون اشتباه‌های دستوری و املایی باشد و هیچ داوری از این گونه خطاها چشم‌پوشی نخواهد کرد. دقت کنید که از علائم سجاوندی درست و بجا استفاده کنید و متن رساله را در پایان حتما یکدست کنید.

. رعایت شیوه‌نامه نگارش رساله دکتری و اصول استاندارد آن: همان‌طور که می‌دانید، معمولا رساله دکتری را حدود دویست صفحه می‌نویسند، بنابراین نباید تعداد صفحات مطالب‌تان را خیلی کمتر یا خیلی بیشتر از دویست صفحه تنظیم کنید. دقت کنید که نباید به صفحات بسم الله، تقدیر و تشکر و همچنین چکیده شماره صفحه اختصاص دهید. به عبارت دیگر، فقط برای صفحات متن اصلی رساله شماره‌گذاری کنید. نباید فراموش کنید که بالای جدول‌ها حتما عنوان آن را بنویسید. همچنین عنوان شکل‌های مورد استفاده در متن را زیر آن‌ها بنویسید. متن رساله را با فونت B Nazanin و اندازه 14 تایپ کنید. در ضمن، بهتر است فاصله بین خطوط 1.5 سانتی‌متر باشد. از به کار بردن کلمات و اعداد انگلیسی در متن فارسی رساله خودداری کنید. از جملات کوتاه، ساده، روان و قابل فهم در نگارش متن رساله استفاده کنید و انسجام محتوا را در تمام مراحل نوشتن محتوای پژوهش‌تان در نظر داشته باشید. یادتان باشد که در نگارش متن باید به رعایت تمام قواعد دستور زبان فارسی پایبند باشید.

نکات نگارش پایان نامه دکتری
نکات نگارش پایان نامه دکتری – تزیسمی

هزینه انجام پایان نامه دکتری- نکات نگارش پایان نامه دکتری

همانطور که می دانید انجام رساله و تز دکتری یک امر بسیار تخصصی است. اما گروه تزیسمی پایان نامه و رساله دکتری را به صورت حرفه ای و با قیمتی مناسب انجام می دهد.

هنگامی که یک دانشجو قصد دارد برای انجام کار پایان نامه و رساله دکتری به موسساتی مراجعه کند با دو دسته مختلف روبرو می شود دسته اول موسساتی که قیمت های بسیار کم و پایینی دارند و دسته دوم موسساتی که قیمت های بسیار بالایی را پیشنهاد می دهند. اما باید به این نکته دقت کرد که نرخ و هزینه انجام پایان نامه ارشد و رساله دکتری کاملا مشخص است. برای تعیین هزینه اولین فاکتور مهم موضوع آن است. به عنوان مثال می توان گفت که هزینه ای که برای انجام پایان نامه های که نیاز به کد نویسی دارند با توجه به موضوع و نرم افزاری که با آن کار می شود متفاوت می باشد.

در ادامه به بررسی چند تا از فاکتور هایی که در هزینه و قیمت پایان نامه دکتری تاثیر می گذارند صحبت خواهیم کرد؛

. نوع رشته تحصیلی و گرایش آن
. دانشگاه محل تحصیل دانشجو
. موضوع پایان نامه، روش تحقیق، سوالات، فرضیه ها
. نوع نرم افزارهایی که نیاز است هنگام نگارش جهت تجزیه و تحلیل مورد استفاده قرار گیرد
. زمان و وقت دانشجو
. تعداد و میزان منابع در مورد موضوع پایان نامه
. ترجمه مقالات مختلف

نکات کلیدی قبل از شروع پایان نامه دکتری

یکی از مواردی که نشان دهنده اهمیت انجام پایان نامه و رساله دکتری می باشد این است که در هنگام انجام مصاحبه دکتری از شما پرسیده می شود که موضوعی که قرار است در دوره دکتری بر روی آن کار کنید چیست؟ این سوال هم روحیه پژوهشی افراد را مشخص می کند و هم اهمیت خود پایان نامه را. البته یک دانشجو با گذراندن مقطع کارشناسی ارشد با پایان نامه آشنا شده است و کمتر این مسئله برای او سخت می باشد. اما در ادامه ما به بررسی ده نکته قبل از شروع پایان نامه دکتری اشاره خواهیم کرد.

1. مهم ترین ویژگی یک دانشجوی دکتری روحیه تحقیق و جستجوگری با توان و شرایط فکری بهتر نسبت به دوره کارشناسی ارشد به کار تحقیق و پژوهش بپردازد.
2. بررسی تمامی جوانب تحقیقاتی موضوع و اینکه آیا شما توانایی حل و رفع مشکلات مربوط به این موضوع را دارید.
3. انتخاب یک موضوع کاربردی، مهم و تراز اول برای تز دوره دکتری می باشد. اینجا دیگر وقت اشتباه کردن نیست. زیرا اعتبار علمی شما با توجه به موضوع کار شما نشات می گیرد.
4. یکی دیگر از موضوعات مهم بحث هزینه های مالی پروژه می باشد. اگر رساله شما با هزینه همراه است پس به دنبال موسسات تحقیقاتی برای پشتیبانی مالی از کار خود باشید و در غیر این صورت به دنبال یک موضوع جدید دیگر باشید.
5. برای داشتن دلایل و شواهد کافی و محکم برای کار کردن بر روی یک موضوع، نوشتن یک پروپوزال قوی با تمام مستندات و شواهد کافی است.
6. انتخاب استاد راهنما یکی از عوامل مهم در یک رساله دکتری موفق است. پس به دنبال اساتیدی باشید که بر موضوع کاری شما مسلط باشند و اینکه حداقل با موضوعاتی مشابه و نزدیک به این موضوع کار کرده باشند.
7. پایان نامه و رساله دکتری شما باید به صورتی باشد که بتوان چندین مقاله اعم از ژورنالی و کنفرانسی از آن به دست آورد. همچنین مجددا یادآور می شویم که یکی از شروط دفاع از پایان نامه دکتری داشتن اکسپت یا پذیرش از مقاله در مجلات معتبر می باشد.
8. در نظر داشتن زمان. به طور کلی انجام رساله دکتری زمان بر است و چیزی در حدود 2 تا 3 سال شما را درگیر خود می کند. پس زمان کافی را برای آن تعیین کنید.
9. یکی از نکاتی که باید به آن توجه شود رعایت دستورات نگارشی و دستوری می باشد. یک رساله دکتری باید هیچ گونه اشکالات دستوری و خطای نگارشی در آن نباشد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *