نحوه نگارش روش تحقیق

نحوه نگارش روش تحقیق

نحوه نگارش روش تحقیق ، بخش روش تحقیق هر مقاله تحقیقاتی دانشگاهی به شما این فرصت را می دهد تا خوانندگان خود را متقاعد کنید که تحقیق شما مفید است و به زمینه تحصیلی شما کمک می کند. یک روش تحقیق مؤثر مبتنی بر رویکرد کلی شما – چه کیفی یا کمی – است و روش‌هایی را که استفاده کرده‌اید به اندازه کافی توصیف می‌کند. توضیح دهید که چرا آن روش ها را نسبت به روش های دیگر انتخاب کرده اید، سپس توضیح دهید که چگونه آن روش ها به سوالات تحقیق شما پاسخ می دهند.

نحوه نگارش روش تحقیق
نحوه نگارش روش تحقیق – تزیسمی

فهرست مطالب

روش تحقیق چیست؟- نحوه نگارش روش تحقیق

روش تحقیق، طرح کلی از چگونگی انجام یک تحقیق معین است. تکنیک ها یا رویه هایی را که برای شناسایی و تجزیه و تحلیل اطلاعات در رابطه با موضوع تحقیق خاص مورد استفاده قرار می گیرند، تعریف می کند. بنابراین، روش تحقیق به این موضوع مربوط می شود که چگونه محقق مطالعه خود را به گونه ای طراحی می کند که به آنها امکان می دهد نتایج معتبر و قابل اعتمادی به دست آورند و به اهداف تحقیق خود برسند.

بخش روش تحقیق در پایان نامه شما باید شامل چه مواردی باشد؟- نحوه نگارش روش تحقیق

. هدف پایان نامه شما
. طرح کلی روش های تحقیق انتخاب شده (روش های کیفی، کمی یا ترکیبی)
. پیشینه و منطق روش های انتخاب شده، توضیح اینکه چرا یک روش بر دیگری انتخاب شده است
. روش های مورد استفاده برای جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل داده ها
. مواد و تجهیزات مورد استفاده – این را مختصر نگه دارید
. مشکلاتی که در جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها با آن مواجه می شوند. انتظار می رود در طول فرآیند تحقیق شما مشکلاتی رخ دهد. از این به عنوان فرصتی برای نشان دادن توانایی های خود در حل مسئله با توضیح چگونگی غلبه بر همه موانع استفاده کنید. این اعتماد خوانندگان شما را به یافته های مطالعه شما افزایش می دهد.
. ارزیابی مختصری از تحقیق شما که توضیح می دهد آیا نتایج شما قطعی بوده و آیا انتخاب روش شما در عمل موثر بوده است یا خیر.

چه مواردی نباید در بخش روش تحقیق پایان نامه شما گنجانده شود؟- نحوه نگارش روش تحقیق

. جزئیات نامربوط، برای مثال، بررسی گسترده روش‌شناسی (این به بخش بررسی ادبیات تعلق دارد) یا اطلاعاتی که به درک خوانندگان از روش‌های انتخابی شما کمک نمی‌کند.
. شرح رویه های اساسی
. جزئیات بیش از حد در مورد مواد و تجهیزات مورد استفاده. اگر فهرست بسیار طولانی و مفصل لازم است، آن را به عنوان پیوست اضافه کنید
. داده های خام

نحوه نگارش روش تحقیق

بخش 1: روش های خود را شرح دهید

1. مشکل تحقیق خود را دوباره بیان کنید. بخش روش تحقیق خود را با فهرست کردن مشکلات یا سوالاتی که قصد مطالعه آن را دارید آغاز کنید. فرضیه های خود را، در صورت وجود، یا آنچه را که قصد دارید از طریق تحقیقات خود اثبات کنید، درج کنید.
. در بیان مجدد خود، هرگونه فرض اساسی را که می‌سازید یا شرایطی را که بدیهی می‌دانید، درج کنید. این مفروضات همچنین روش‌های تحقیقی را که انتخاب کرده‌اید نشان می‌دهد.
. به طور کلی، متغیرهایی را که آزمایش می‌کنید و سایر شرایطی که کنترل می‌کنید یا فرض می‌کنید برابر هستند را بیان کنید.

2. رویکرد کلی روش شناختی خود را ایجاد کنید. رویکرد کلی شما یا کیفی یا کمی خواهد بود. گاهی اوقات، شما همچنین ممکن است از ترکیبی از هر دو روش استفاده کنید. به طور خلاصه توضیح دهید که چرا روش خود را انتخاب کردید.
. اگر می خواهید روندهای اجتماعی قابل اندازه گیری را تحقیق و مستند کنید، یا تأثیر یک سیاست خاص را بر متغیرهای مختلف ارزیابی کنید، از یک رویکرد کمی متمرکز بر جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل آماری استفاده کنید.
. اگر می خواهید دیدگاه یا درک افراد از یک موضوع خاص را ارزیابی کنید، رویکرد کیفی تری را انتخاب کنید.
. شما همچنین می توانید این دو را با هم ترکیب کنید. به عنوان مثال، شما ممکن است در درجه اول به یک روند اجتماعی قابل اندازه گیری نگاه کنید، اما همچنین با افراد مصاحبه کنید و نظرات آنها را در مورد چگونگی تأثیر آن روند بر زندگی آنها دریافت کنید.

3. نحوه جمع آوری یا تولید داده را تعریف کنید. این بخش از بخش روش شناسی شما به خوانندگان خود می گوید که چه زمانی و در کجا تحقیق خود را انجام داده اید، و چه پارامترهای اساسی برای اطمینان از عینیت نسبی نتایج شما قرار داده شده است.
. برای مثال، اگر نظرسنجی انجام می‌دادید، سؤالات گنجانده شده در نظرسنجی، مکان و نحوه انجام نظرسنجی (مانند حضوری، آنلاین، تلفنی)، تعداد نظرسنجی‌ها و مدت زمان پاسخ‌دهندگان شما را توضیح می‌دهید. مجبور شد نظرسنجی را تکمیل کند.
. جزئیات کافی را بگنجانید که مطالعه شما بتواند توسط دیگران در رشته شما تکرار شود، حتی اگر آنها نتایج مشابهی را که شما انجام دادید دریافت نکنند.

4. زمینه را برای روش های غیر معمول فراهم کنید. به خصوص در علوم اجتماعی، ممکن است از روش‌هایی استفاده کنید که معمولاً مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، یا به نظر می‌رسد با مشکل تحقیقاتی شما سازگاری ندارند. این روش ها ممکن است نیاز به توضیح بیشتری داشته باشند.
. روش های تحقیق کیفی معمولاً به توضیح دقیق تری نسبت به روش های کمی نیاز دارند.
. رویه های تحقیقاتی اولیه نیازی به توضیح جزئی ندارند. به طور کلی، شما می توانید فرض کنید که خوانندگان شما درکی کلی از روش های تحقیق رایجی که دانشمندان علوم اجتماعی استفاده می کنند، مانند نظرسنجی یا گروه های متمرکز، دارند.

5. منابعی را که در انتخاب روش شما نقش داشته است ذکر کنید. اگر از کار شخص دیگری برای کمک به ایجاد یا به کارگیری روش خود استفاده کردید، در مورد آن آثار و اینکه چگونه به کار شما کمک کرده اند، یا اینکه چگونه کار شما بر روی کار آنها ساخته می شود، بحث کنید.
. به عنوان مثال، فرض کنید یک نظرسنجی انجام داده اید و از چند مقاله تحقیقاتی دیگر برای کمک به ایجاد سؤالات در نظرسنجی خود استفاده کرده اید. شما می توانید آنها را به عنوان منابع کمک کننده ذکر کنید.

بخش 2: توجیه انتخاب روش ها

1. معیارهای انتخاب خود را برای جمع آوری داده ها توضیح دهید. اگر داده‌های اولیه را جمع‌آوری می‌کنید، احتمالاً پارامترهای واجد شرایط بودن را تنظیم می‌کنید. آن پارامترها را به وضوح بیان کنید و به خوانندگان خود بگویید که چرا آن پارامترها را تنظیم می کنید و چگونه برای تحقیق شما مهم هستند.
. شرکت کنندگان در مطالعه را به طور خاص توصیف کنید، و معیارهای ورود یا خروج را که هنگام تشکیل گروه خود از شرکت کنندگان استفاده کرده اید، فهرست کنید.
. حجم نمونه خود را، در صورت امکان، توجیه کنید و توضیح دهید که چگونه این امر بر تعمیم مطالعه شما به جمعیت های بزرگتر تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، اگر شما یک نظرسنجی از 30 درصد از جمعیت دانشجویی یک دانشگاه انجام دهید، به طور بالقوه می‌توانید این نتایج را در کل بدنه دانشجویی اعمال کنید، اما شاید برای دانشجویان سایر دانشگاه‌ها نه.

2. تحقیقات خود را از هر گونه ضعف در روش های خود متمایز کنید. هر روش تحقیق دارای نقاط قوت و ضعف است. به طور خلاصه در مورد نقاط ضعف یا انتقاد روش هایی که انتخاب کرده اید صحبت کنید، سپس توضیح دهید که چگونه این روش ها برای تحقیق خاص شما نامربوط یا غیر قابل اجرا هستند.
. خواندن سایر مقالات تحقیقاتی راه خوبی برای شناسایی مشکلات احتمالی است که معمولاً با روش های مختلف ایجاد می شود. بیان کنید که آیا واقعاً در طول تحقیق خود با هر یک از این مشکلات رایج روبرو شده اید یا خیر.

3. نحوه غلبه بر موانع را شرح دهید. غلبه بر موانع در تحقیق شما می تواند یکی از مهم ترین بخش های روش شناسی شما باشد. توانایی حل مسئله شما می تواند اعتماد خوانندگان شما را نسبت به نتایج مطالعه شما افزایش دهد.
. اگر هنگام جمع‌آوری داده‌ها با مشکلی مواجه شدید، مراحلی را که برای به حداقل رساندن تأثیر آن مشکل بر نتایج خود انجام داده‌اید، به وضوح توضیح دهید.

4. روش های دیگری را که می توانستید استفاده کنید، ارزیابی کنید. به خصوص اگر از روشی استفاده می‌کنید که برای موضوع خاص شما غیرعادی به نظر می‌رسد، در مورد روش‌های دیگری که معمولاً برای نوع تحقیق شما استفاده می‌شوند، بحث کنید. توضیح دهید که چرا ترجیح دادید از آنها استفاده نکنید.
. در برخی موارد، این ممکن است به سادگی بیان این باشد که در حالی که مطالعات متعددی با استفاده از یک روش وجود داشته است، هیچ موردی از روش شما استفاده نکرده است، که باعث ایجاد شکاف در درک موضوع شده است.
. به عنوان مثال، ممکن است چندین مقاله وجود داشته باشد که تجزیه و تحلیل کمی از یک روند اجتماعی خاص ارائه می کند. با این حال، هیچ یک از این مقالات به دقت به چگونگی تأثیر این روند بر زندگی مردم نگاه نکردند.

بخش 3: روش های خود را به اهداف تحقیق خود متصل کنید- نحوه نگارش روش تحقیق

1. نحوه تجزیه و تحلیل نتایج خود را شرح دهید. تحلیل شما به طور کلی به این بستگی دارد که رویکرد شما کیفی، کمی یا ترکیبی از این دو باشد. اگر از رویکرد کمی استفاده می کنید، ممکن است از تجزیه و تحلیل آماری استفاده کنید. با رویکرد کیفی، بیان کنید که از چه دیدگاه نظری یا فلسفه ای استفاده می کنید.
. بسته به سؤالات تحقیقی خود، ممکن است تحلیل کمی و کیفی را با هم ترکیب کنید – همانطور که به طور بالقوه می توانید از هر دو رویکرد استفاده کنید. به عنوان مثال، شما ممکن است یک تجزیه و تحلیل آماری انجام دهید، و سپس آن آمار را از طریق یک لنز نظری خاص تفسیر کنید.

2. توضیح دهید که چگونه تحلیل شما با اهداف تحقیقاتی شما مطابقت دارد. در نهایت، روش شناسی کلی شما باید قادر به تولید پاسخ به سوالات تحقیق شما باشد. اگر مناسب نیست، باید روش شناسی خود را تنظیم کنید یا سؤال تحقیق خود را مجدداً تنظیم کنید.
. به عنوان مثال، فرض کنید در حال تحقیق در مورد تأثیر تحصیلات دانشگاهی بر مزارع خانوادگی در مناطق روستایی آمریکا هستید. در حالی که می‌توانید با افراد تحصیل‌کرده دانشگاهی که در یک مزرعه خانوادگی بزرگ شده‌اند، مصاحبه کنید، اما تصویری از تأثیر کلی به شما نمی‌دهد. یک رویکرد کمی و تجزیه و تحلیل آماری به شما تصویر بزرگتری می دهد.

3. مشخص کنید که چگونه تجزیه و تحلیل شما به سوالات تحقیق شما پاسخ می دهد. روش خود را به سؤالات تحقیق اصلی خود مرتبط کنید و یک نتیجه پیشنهادی را بر اساس تجزیه و تحلیل خود ارائه دهید. به طور مشخص آنچه را که یافته های شما در مورد سؤالات تحقیق شما آشکار می کند، شرح دهید.
. اگر در پاسخ به سؤالات پژوهشی، یافته های شما سؤالات دیگری را مطرح کرده است که ممکن است نیاز به تحقیق بیشتری داشته باشد، این موارد را به اختصار بیان کنید.
. همچنین می‌توانید هر گونه محدودیت در روش‌های خود یا سؤالاتی را که در تحقیقات شما به آنها پاسخ داده نشده است، در اینجا بگنجانید.

4. ارزیابی کنید که آیا یافته های شما قابل انتقال یا تعمیم است. شما ممکن است بتوانید یافته های خود را به زمینه های دیگر منتقل کنید یا آنها را به جمعیت های گسترده تر تعمیم دهید. انتقال پذیری می تواند در تحقیقات علوم اجتماعی دشوار باشد، به ویژه اگر از رویکرد کیفی استفاده کنید.
. تعمیم بیشتر به طور معمول در تحقیقات کمی استفاده می شود. اگر شما یک نمونه خوب طراحی شده دارید، می توانید نتایج خود را از نظر آماری بر روی جامعه بزرگتری که نمونه شما به آن تعلق دارد اعمال کنید.

نحوه نگارش روش تحقیق
نحوه نگارش روش تحقیق – تزیسمی

انتخاب و بکارگیری روشهای تحقیق- نحوه نگارش روش تحقیق

ایجاد مقدمات اصلی روش شناسی برای هر تحقیقی حیاتی است، زیرا روش یا تکنیکی که برای یک زمینه مطالعه خاص قابل اعتماد نیست، منجر به نتایج غیرقابل اعتماد خواهد شد و تفسیر نتایج (و مقاله دانشگاهی کلی) ارزشمند نخواهد بود.

در بیشتر موارد، روش‌ها و رویه‌های بسیار متنوعی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای بررسی موضوع تحقیق در مقاله دانشگاهی خود استفاده کنید. بخش روش ها باید به طور کامل دلایل انتخاب یک روش یا تکنیک خاص را توضیح دهد.

همچنین، ضروری است که روش‌های تحقیقی خاص جمع‌آوری داده‌ها را که می‌خواهید استفاده کنید، اعم از جمع‌آوری داده‌های اولیه یا ثانویه، توصیف کنید.

برای روش های تحقیق اولیه، نظرسنجی، مصاحبه، روش های مشاهده و غیره را شرح دهید.

برای روش های تحقیق ثانویه، توضیح دهید که چگونه داده ها در ابتدا ایجاد، گردآوری شده اند و کدام موسسه آن را ایجاد و منتشر کرده است.

دلایل انتخاب روش تحقیق خاص- نحوه نگارش روش تحقیق

برای این جنبه که یک روش تحقیق خوب را مشخص می کند، با در نظر گرفتن طرح کلی و قالب بررسی ادبیات و بخش های زیر، نشان دهید که چگونه رویکرد تحقیق با مطالعه کلی مطابقت دارد.

روش‌هایی که انتخاب می‌کنید باید ارتباط روشنی با رویکرد کلی تحقیق داشته باشند و باید دلایل انتخاب تکنیک‌های تحقیق در مطالعه خود را توضیح دهید و اینکه چگونه به شما در درک هدف مطالعه کمک می‌کنند.

یکی از محدودیت‌های رایج مقالات دانشگاهی که در مقالات پژوهشی یافت می‌شود این است که مقدمات روش شناسی با دلایلی مبنی بر اینکه چگونه به دستیابی به اهداف مقاله کمک می‌کنند، پشتیبانی نمی‌شود.

10 مرحله برای نوشتن روش تحقیق- نحوه نگارش روش تحقیق

با پیروی از 10 مرحله ساده زیر، نوشتن یک روش تحقیق دیگر برای شما کار دشواری نخواهد بود.

1. بیانیه پایان نامه / مشکل تحقیق خود را دوباره بیان کنید

بخش اول روش شناسی شما این است که مشکل تحقیق یا بیانیه پایان نامه خود را مجدداً بیان می کنید. این به خواننده ایده ای درباره آنچه شما در حال بحث هستید می دهد.

شما همچنین می توانید هر گونه فرض مثبت یا منفی در مورد مشکل را فهرست کنید که از طریق روش شناسی مورد بررسی قرار می گیرد.

2. رویکرد روش شناختی خود را توضیح دهید

در مورد رویکرد گسترده تر تحقیق خود و چگونگی تحقق اهداف تحقیقاتی خود بنویسید. شما باید تا حد امکان واضح و مختصر با رویکرد خود صحبت کنید.

به عنوان مثال، آیا هدف شما چیزی عمیق است یا گسترده؟ آیا در حال بررسی موضوعی هستید که کمتر مورد تحقیق قرار گرفته است یا روابط علت و معلولی بین متغیرهای مورد علاقه ایجاد می کنید؟ چه نوع داده ای مورد نیاز بود؟ و غیره.

3. روش های جمع آوری داده ها را شرح دهید

پس از معرفی رویکرد روش شناختی، نحوه جمع آوری داده های خود را تعریف کنید.

بسته به رویکرد تحقیق شما، داده ها یا از طریق یک فرآیند کیفی یا یک فرآیند کمی جمع آوری می شوند. برخی از محققان نیز تمایل به اتخاذ رویکردی ترکیبی دارند.

آ. روش های جمع آوری داده های کمی

روش‌های تحقیق کمی زمانی است که محققان از اعداد برای یافتن پاسخ استفاده می‌کنند. محقق باید به محقق دیگر بگوید که چگونه مطالعات خود را انجام داده اند تا آنها نیز بتوانند این کار را انجام دهند.

نحوه اندازه گیری متغیرها و مفاهیم عملیاتی را توضیح دهید و در مورد روش نمونه گیری، مواد، ابزارها و روش های مورد استفاده برای جمع آوری داده ها بحث کنید.

برخی از روش‌های رایج تحقیق کمی در زیر فهرست شده‌اند:

. نظرسنجی ها
نظرسنجی مطالعه گروهی از افراد برای یافتن افکار و احساسات آنهاست. نظرسنجی را می توان به روش های مختلف انجام داد. شما باید جزئیات آن را ذکر کنید مانند:

. چگونه پرسشنامه را طراحی کردید و به چه شکلی است (مثلاً مقیاس چند گزینه ای، لیکرت)؟
. چگونه در انتخاب شرکت کنندگان برای مطالعه خود اقدام کردید؟
. چگونه از مردم خواستید در مطالعه تحقیقاتی خود شرکت کنند و زمان پاسخگویی آنها چقدر بود؟ از طریق تلفن، ایمیل یا ارتباط حضوری بود؟
. حجم نمونه و نرخ پاسخ برای به دست آوردن این نتایج چقدر بود؟

جمع آوری داده ها باید همیشه شفاف باشد. بنابراین، مهم است که پرسشنامه کامل را در ضمیمه قرار دهید. هیچ سوالی را از خوانندگانی که اطلاعات بیشتری در مورد روش های تحقیق شما می خواهند پنهان نکنید.

. آزمایش
شما باید به خواننده بگویید که از چه ابزاری استفاده کرده اید، آزمایش را چگونه انجام داده اید و چه چیزی پیدا کرده اید. جزئیات زیر لازم است ذکر شود:

. طراحی آزمایش
. جذب شرکت کننده
. دستکاری و اندازه گیری متغیرها
. ابزار و تکنیک های مورد استفاده برای انجام آزمایش

مهم است که مطمئن شوید نتایج شما می توانند بازتولید شوند تا تأثیر واقعی داشته باشند. بنابراین، مطمئن شوید که جزئیات کافی را ارائه دهید.

. بررسی داده های موجود
همچنین می توانید از داده های موجود کمک بگیرید. معیارهای ورود برای استفاده از برخی داده ها یا ادبیات را توضیح دهید. به عنوان مثال، چرا یک نشریه، مطالعه موردی و غیره را انتخاب کردید.

در اینجا باید به خواننده اطلاع دهید:

. مطالب را از کجا تهیه کردید و چگونه آن را تهیه کردید؟
. داده ها در ابتدا چگونه تولید شدند؟
. چه مقدار داده یا اطلاعات استفاده کرده اید، به عنوان مثال. محدوده داده؟

این همه در مورد روش های کمی بود. حال بیایید به سراغ روش های کیفی جمع آوری داده ها برویم.

ب. روش های جمع آوری داده های کیفی

تحقیقات کیفی بر جمع‌آوری داده‌ها از ارتباطات پایان باز متمرکز است، که به محقق اجازه می‌دهد ایده‌های جدیدی برای تحقیقات خود تولید کند و انگیزه‌های افراد را تجزیه و تحلیل کند.

رایج ترین روش های کیفی عبارتند از:

. مصاحبه ها
گروه تمرکز زمانی است که افراد زیادی گرد هم می آیند تا در مورد یک موضوع صحبت کنند. شما باید بگویید:

. مصاحبه ها یا گروه های متمرکز چگونه انجام شد؟
. روند یا معیار شما برای انتخاب شرکت کنندگان چه بود؟
. چند نفر در این مطالعه شرکت کردند؟
. چگونه سوالات مصاحبه را قالب بندی کردید؟ ساختاریافته، نیمه ساختاریافته یا بدون ساختار؟
. مصاحبه ها چه زمانی و چند بار ضبط می شد؟ بازه زمانی چقدر بود؟

. مشاهده شرکت کنندگان
مشاهدات و تحقیقات قوم نگاری شما در مشاهدات شرکت کننده گنجانده شده است. شما باید بگویید کجا، چه زمانی و چگونه شرکت کنندگان را مشاهده می کنید.

در اینجا باید به سوالات زیر پاسخ دهید:

. این شرکت کنندگان چه کسانی بودند و چگونه به آنها دسترسی پیدا کردید؟
. تحقیقات خود را کجا انجام دادید و چقدر طول کشید؟
. چگونه به جامعه کمک کردید؟
. چگونه داده های خود را ثبت کردید؟ آیا ضبط سمعی و بصری بود یا یادداشت برداری دقیق و چه نوع تجهیزاتی برای این فرآیند استفاده شد؟

ج. روش های ترکیبی جمع آوری داده ها

رویکرد ترکیبی روشی جدید برای نگاه کردن به روابط اجتماعی است که بهترین‌های هر دو جهان را ترکیب می‌کند و بر محدودیت‌های آنها غلبه می‌کند.

وجود این روش شناسی ناشی از پتانسیل آن برای محققانی است که هنگام مشاهده پیچیدگی های جامعه شفافیت می خواهند. آنها این کار را با ادغام داده های کمی با تحقیقات کیفی انجام می دهند در حالی که هنوز تشخیص می دهند که همه رویکردها در هر موقعیتی قابل استفاده نیستند.

روش های ترکیبی نیز برای مفهوم مثلث در تحقیقات اجتماعی شناخته شده اند. مثلث‌سازی‌ها فرصتی را برای محققان فراهم می‌کند تا با به کارگیری رویکردهای کمی و کیفی به طور همزمان، یافته‌های متعددی را از یک پدیده ارائه کنند.

4. یک ارتباط روش شناختی ایجاد کنید- نحوه نگارش روش تحقیق

ارتباط بین روش ها و مسائل تحقیق باید روشن باشد.

این بدان معناست که روش شما باید برای دستیابی به اهداف یک مقاله تحقیقاتی مناسب باشد. این شامل پرداختن به مسائل مورد نیاز با یک طراحی کاربردی یا رویکرد تحلیلی برای آن است.

5. ابزار خود را معرفی کنید

ابزارهایی را که در جمع آوری داده ها استفاده خواهید کرد را مشخص کنید و نحوه استفاده از آنها برای این پروژه تحقیقاتی را توضیح دهید.

این ابزارها ممکن است شامل پرسشنامه، مصاحبه، جلسات مشاهده، اسناد تاریخی پروژه های تحقیقاتی قبلی انجام شده توسط سازمان های دیگر و غیره باشد.

6. روش تجزیه و تحلیل داده ها را شرح دهید

در مرحله بعد، باید نحوه پردازش و تجزیه و تحلیل داده ها را مشخص کنید. تا به حال از وارد شدن به جزئیات زیاد خودداری کنید. شما هنوز نیازی به ارائه یا بحث در مورد نتایج خود ندارید!

هر دو مجموعه داده های کمی و کیفی با توجه به روش های تحلیلی خاص آنها تجزیه و تحلیل می شوند.

آ. روش تحلیل کمی داده ها

در تحقیقات کمی، اعداد بهترین دوست شما هستند. قبل از اجرای هر آزمایش آماری به آنها نیاز دارید تا بفهمند در هر مجموعه داده چه خبر است.

علاوه بر این، لازم است خوانندگان را در مورد موارد زیر آگاه کنید:

. آماده سازی داده ها: نحوه اطلاع رسانی، نحوه حذف خطاها و غیره.
. نرم افزار تجزیه و تحلیل داده ها
. از آزمون تحلیل آماری استفاده شد

ب. روش تحلیل داده های کیفی

در تحقیقات کیفی، تحلیل شما بر اساس زبان و تصاویر خواهد بود. ممکن است متوجه شوید که از نوعی تجزیه و تحلیل متنی استفاده می‌کنید تا از داده‌های خود نیز معنا پیدا کنید.

برخی از روش های کیفی عبارتند از:

. تجزیه و تحلیل محتوا: تجزیه و تحلیل محتوا فرآیند طبقه بندی و بحث در مورد کلمات، عبارات یا جملات با معنای خاص است.
. تحلیل موضوعی: تحلیل موضوعی فرآیند بررسی دقیق داده ها برای شناسایی مضامین و الگوهای گسترده است. این نوع تحقیق به ما کمک می‌کند تا چیزها را به روش‌های جدیدی ببینیم و فرصت‌هایی را برای مطالعه دقیق‌تر یا تلاش‌های مداخله‌ای ایجاد کنیم.
. تحلیل گفتمان: تحلیل گفتمان مطالعه چگونگی تعامل زبان، اشیا و معنا با یکدیگر به منظور انتقال پیام است.

7. انتخاب روش خود را توجیه کنید

مهمترین چیز در تحقیق این است که روش شناسی باید دلیل محکمی برای اینکه چرا به طور خاص روش ها را انتخاب کرده اید، ایجاد کند. این مخصوصاً اگر موضوع شما مسیر آسان تری نداشته باشد.

بنابراین مطمئن شوید که با توضیحی در مورد اینکه چگونه این رویکرد به دانش جدید کمک کرده است. یا اینکه چگونه درک فعلی را توضیح می دهد.

همچنین هر گونه محدودیت یا ضعف را در جایی که وجود دارد ذکر کنید. اما همچنان، نقاط قوت روش بر محدودیت ها بیشتر است.

8. شامل برخی از اطلاعات پس زمینه

برای اینکه خوانندگان شما بفهمند که شما چه کار می کنید، مطمئن شوید که اطلاعات پس زمینه این روش ها را می دانند. اگر روش انتخابی شما نسبتاً جدید است یا خواننده با آن ناآشنا است، به خصوص باید اطلاعات پیش زمینه را بگویید.

9. آدرس محدودیت های تحقیق

مطمئن شوید که مشکلات احتمالی در فرآیند جمع‌آوری داده‌ها را که ممکن است بر نتیجه تأثیر بگذارد، برطرف کنید. این محدودیت ها به عنوان محدودیت های تحقیق شناخته می شوند. آنها شامل محدودیت های عملی و اقدامات احتیاطی یا یک عامل خطر هستند.

. برای به دست آوردن نتایج دقیق باید این محدودیت ها برطرف شود. بنابراین، هر کسی که مطالعه شما را تکرار می کند باید محدودیت های بالقوه و نحوه غلبه بر آنها را بداند.

10. همه منابع را ذکر کنید

برای تقویت اعتبار تحقیق خود، باید تمام منابعی را که هنگام تعیین روش استفاده شده است ذکر کنید. این شامل منابع دانشگاهی و سایر منابع مانند مجلات یا کتاب‌ها برای مطالب خواندنی بیرونی می‌شود تا آن را در تجزیه و تحلیل دقیق‌تر نگه دارد.

اینها 10 مرحله ساده بودند که به راحتی می توانید برای ایجاد یک بخش روش تحقیق ستاره ای برای مقاله خود دنبال کنید.

نحوه نگارش روش تحقیق
نحوه نگارش روش تحقیق – تزیسمی

نکاتی برای نوشتن یک روش تحقیق خوب- نحوه نگارش روش تحقیق

هنگام نوشتن روش تحقیق، از این نکات برای کمک به شما استفاده کنید.

. روی مسئله تحقیق تمرکز کنید

بخش روش‌شناسی نشان می‌دهد که چرا روش‌های شما با آنچه می‌خواستید انجام دهید مطابقت دارد. همچنین خواننده را متقاعد می کند که روش کاملاً برای پاسخ به تمام سؤالات تحقیق انتخاب شده است. در کل، از مثال‌های مرتبط استفاده کنید تا نشان دهید تا چه حد برای دستیابی به اهداف تحقیق همه‌چیز خوب فکر شده است.

. با توجه به مخاطب هدف بنویسید

اطلاعات مورد نیاز خواننده را در اختیار او قرار دهید. اگر از یک رویکرد استاندارد در رشته خود استفاده می کنید، نیازی به توضیح بیش از حد ندارید. اما اگر رویکرد متفاوتی در پیش می گیرید، ممکن است لازم باشد آن را توضیح دهید. بنابراین، روش شما باید یک استدلال با ساختار خوب باشد.

. وسایل و دلایل را بگویید

شما می توانید با درج شرح مختصری از آن، نحوه و چرایی تحقیق خود را نشان دهید. این به نشان دادن دقیق بودن روش‌های مورد استفاده کمک می‌کند و زمینه را برای کسانی که ممکن است با آنها ناآشنا باشند فراهم می‌کند.

. پیش نویس در طول فرآیند

اطمینان حاصل کنید که در حین حرکت پیش نویس خود را تهیه کنید، یادداشت برداری کنید و روش شناسی خود را مشخص کنید تا بتوان تمام جزئیات را به دقت ثبت کرد. هر چه نویسنده روش ها و تکنیک های خود را در زمان واقعی بهتر ثبت کند، پس از اتمام پروژه، دقیق تر خواهند شد.

این نکات به سهولت نوشتن روش تحقیق شما کمک می کند.

مواردی که هنگام نوشتن روش تحقیق باید از آنها اجتناب کرد- نحوه نگارش روش تحقیق

پرهیز از نکات ذکر شده در زیر به شما کمک می کند تا به طور موثر بنویسید:

. از جزئیات بی ربط اجتناب کنید

بخش روش شناسی باید مفصل اما مختصر باشد. شما نباید اطلاعات پس زمینه ای را وارد کنید که به خواننده کمک نمی کند چرا یک روش خاص انتخاب شده است، چگونه داده ها جمع آوری شده اند یا چگونه داده ها تجزیه و تحلیل شده اند.

. رویه ها را بیهوده تشریح نکنید

در مورد نحوه انجام یک روش ننویسید. خوانندگان شما می دانند که چگونه مشکلات تحقیق را به تنهایی بررسی کنند. در مورد آنچه با اطلاعاتی که از آن تحقیق به دست آوردید صحبت کنید.

اگر از یک رویکرد غیر متعارف استفاده می کنید، توضیح دهید که چرا خوب است و چگونه به کشف شما کمک کرده است.

. هرگز کور مشکل نشو

هنگامی که داده ها را جمع آوری یا تولید می کنید، یا زمانی که به داده های قدیمی نگاه می کنید، ممکن است مشکلاتی پیش بیاید. مشکلات ممکن است رخ دهند و ممکن است انجام کارتان را برای شما سخت کنند.

این مشکلات را نادیده نگیرید و وانمود کنید که این اتفاق نیفتاده است. اما همچنین مطمئن شوید که مشکل و نحوه غلبه بر مشکل را مستند کنید تا مردم بدانند چه اتفاقی افتاده و چرا اتفاق افتاده است.

. بخش ادبیات نیست

روش شناسی پروژه تحقیقاتی نباید با فهرست منابع اشتباه گرفته شود. این به خودی خود مفید است، به ویژه اگر شامل توضیحی در مورد انتخاب و استفاده برای هر بخش از اطلاعات جمع آوری شده در طول تحقیق باشد.

همچنین، به خاطر داشته باشید که بخش روش شناسی شما با بخش بررسی ادبیات شما متفاوت است.

نوشتن یک روش تحقیق بهترین راه برای برجسته کردن مقاله شما است و همچنین راهی عالی برای ایجاد اعتبار است.

از آنجایی که روش تحقیق بخش مهمی از هر مطالعه است، باید با دقت و توجه نوشته شود. هدف نباید فقط هدفی باشد که یک چک لیست را برآورده کند، بلکه باید ایده های شما را به طور موثر منتقل کند.

نتیجه

روش شناسی پایان نامه توجیه می کند که چرا شما یک رویکرد خاص را برای پاسخ به سؤال پایان نامه خود انتخاب کرده اید. توضیح می دهد که چگونه داده ها را جمع آوری و تجزیه و تحلیل می کنید. مهمتر از همه، این امکان را به خوانندگان مطالعه شما می دهد تا اعتبار و پایایی آن را ارزیابی کنند.

پایان نامه مهم ترین سندی است که در طول تحصیلات دانشگاهی خود می نویسید. برای دریافت خدمات ویرایش حرفه ای و تصحیح پایان نامه، برای اطلاعات بیشتر به سایت تزیسمی مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *