نکاتی برای نوشتن پایان نامه قانع کننده

نکاتی برای نوشتن پایان نامه قانع کننده ، برای نوشتن یک پایان نامه موفق، این مراحل ساده را دنبال کنید تا چگونه آن را خوانا، جالب و متقاعد کنید.

توصیه من به هر کسی که یک انجام پایان نامه می نویسد این است که مشخص کند ممتحنان به دنبال چه چیزی هستند و سپس آنچه را که می خواهند به آنها بدهند. در حالی که این راهنمایی خوبی است، برای اینکه واقعا مفید باشد نیاز به توضیح دارد، بنابراین من تحقیقی انجام دادم. ابتدا، من یک مرور سیستماتیک از متون مربوط به امتحانات انجام پایان نامه انجام دادم تا آنچه را که ممتحنان در بررسی انجام پایان نامه به دنبال آن هستند، تأیید کنم. سپس به مطالعه ادبیات مختلف پرداختم و توصیه هایی برای نوشتن پایان نامه پیدا کردم. در اینجا خلاصه ای از آنچه پیدا کردم است.

نکاتی برای نوشتن پایان نامه قانع کننده
نکاتی برای نوشتن پایان نامه قانع کننده – تزیسمی

فهرست مطالب

انجام پایان نامه چیست؟- نکاتی برای نوشتن پایان نامه قانع کننده

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

نکاتی برای نوشتن انجام پایان نامه قانع کننده

انجام پایان نامه خود را به عنوان یک مطالعه خوب برای رشته خود تبدیل کنید

ابتدا حوزه ای را که در آن مشارکت دارید مشخص کنید. آیا به طور کلی برای بیوشیمی ها می نویسید یا برای یک رشته فرعی؟ آیا شما برای مورخان هنر می نویسید، با وجود اینکه از نظریه های روانشناسی استفاده می کنید؟ برای اینکه بفهمید چه چیزی مورد انتظار است، مقالات و انجام پایان نامه های خوب نوشته شده در رشته خود را بخوانید و از آنها به عنوان الگویی برای نوشتار خود استفاده کنید.

اگر انجام پایان نامه شما غیرعادی است (شاید تحقیق شما بین رشته ای باشد یا از یک روش یا رویکرد منحصر به فرد استفاده می کند)، می توانید با توجیه اینکه چرا از الگوی معمولی منحرف شده اید، آن را بهبود ببخشید.

دوباره بنویسید تا انجام پایان نامه خود را خواننده پسند کنید

ابتدا آنچه را که می خواهید بگویید بنویسید. این ممکن است واضح نباشد، بنابراین پس از انجام این کار، سعی کنید دوباره بنویسید تا مطمئن شوید که خواننده پسند است. درخواست بازخورد کمک می کند. دریابید که یک خواننده در کجا سردرگم یا درگیر است، علاقه مند است یا در حال مبارزه است و از این دانش برای بهبود کار خود استفاده کنید.

قبل از ارسال انجام پایان نامه خود، همچنین باید نوشته ای را که ممتحنان شما در ابتدا مشاهده خواهند کرد – احتمالاً چکیده، مقدمه، بررسی ادبیات و نتیجه، تجدید نظر کنید. شما به احتمال زیاد در اوایل نامزدی خود، زمانی که نوشته شما در بدترین حالت خود بود، مرور ادبیات خود را نوشتید، پس زمانی که نوشتارتان بهبود یافت، آن را دوباره بنویسید. همیشه یک تصحیح کامل برای حذف هر گونه خطا در دستور زبان، املا، قالب بندی و مراجع انجام دهید.

انجام پایان نامه را آسان کنید

امتحان‌کنندگان باید ایده‌های شما را دنبال کنند، بنابراین شما نیاز به یک جریان واضح در داخل و بین فصل‌ها دارید. به یاد داشته باشید که ممتحنان شما احتمالاً پایان نامه شما را در چند هفته به صورت تکه تکه می خوانند و ممکن است تا زمانی که به فصل ششم می رسند، آنچه را که در فصل اول گفته اید فراموش کرده باشند، بنابراین می توانند با کمک رشته افکار شما را دنبال کنند.

برخی از ابزارهای مفید برای این کار عبارتند از:

. خلاصه‌ها و بررسی‌ها در آغاز یا پایان یک بخش یا فصل.
. اشاره به عقب و جلو در پایان نامه شما.
. پاراگراف هایی با جملات موضوعی واضح که نکته اصلی مورد نظر شما را بیان می کند.
. تکرار عبارات از یک پاراگراف به پاراگراف بعدی برای نشان دادن پیوند ایده ها.
. پیوند عبارات برای نشان دادن ارتباط یک پاراگراف با سایر پاراگراف ها به خواننده.

برای بررسی اینکه آیا انجام پایان نامه شما منسجم است، از کسی بپرسید که آیا می تواند آنچه را که نوشته اید دنبال کند یا خیر. اگر آنها گم شدند و شما مجبور شدید منظور خود را توضیح دهید، پس توضیح خود را به نوشته خود اضافه کنید.

پایان نامه خود را قانع کننده کنید

مهمتر از همه، انجام پایان نامه شما باید ممتحنین را متقاعد کند. در هر فصل ادعاها و نتیجه‌گیری‌های مهمی ارائه کنید و شواهد و استنادات قانع‌کننده‌ای برای پشتوانه چنین ادعاهایی ارائه کنید. به عنوان مثال، این نتیجه گیری کافی نیست: «افزایش C02 تغذیه انسان را تهدید می کند». همچنین باید داده‌ها، نقل‌قول‌ها و دلایلی را ارائه دهید که چرا خواننده باید موافقت کند. اگر شک دارید، از کسی بخواهید که ادعاهای شما را بخواند و بررسی کند که آیا متقاعد شده است یا خیر.

نکاتی برای نوشتن پایان نامه قانع کننده
نکاتی برای نوشتن پایان نامه قانع کننده – تزیسمی

با ادبیات به شیوه ای قانع کننده درگیر شوید

شما باید توجیه کنید که تحقیق شما اصیل و ضروری است و می توانید این را با ارائه شواهدی از ادبیات در مورد آنچه قبلاً به دست آمده و در مورد اختلافات، ابهامات و شکاف ها نشان دهید.

با ارائه شواهدی از متون در مورد آنچه قبلاً انجام شده است و آنچه هنوز باید انجام شود، بازرسان خود را متقاعد کنید که تحقیقات شما به حوزه شما کمک خواهد کرد. در بررسی ادبیات خود، نتیجه گیری خود را در مورد ایده ها، مضامین و ادعاهای اصلی ارائه دهید و از ادبیات برای پشتیبان گیری از هر یک از نتایج خود استفاده کنید. فقط لیست نکنید که چه کسی چه گفته است. در عوض، نتیجه‌گیری اصلی را که خواننده باید بداند، بیان کنید و سپس از منابع برای تأیید آن استفاده کنید: «محصولاتی که منبع مورد نیاز ما از روی و آهن را تولید می‌کنند، هنگامی که تحت شرایط C02 بالاتر رشد می‌کنند، غلظت‌های کمتری از این عناصر ضروری دارند».

رویکرد مناسب را انتخاب کنید

همچنین باید نشان دهید که روش مناسبی برای پرداختن به موضوع خود دارید. از ادبیات برای توجیه رویکرد خود استفاده کنید – آیا این رویکرد مبتنی بر یک رویکرد تثبیت شده است که برای موضوع تحقیق شما به خوبی کار می کند، یا موضوع شما رویکرد جدیدی را می طلبد؟

ممتحنین خود را متقاعد کنید که انجام پایان نامه شما قابل انتشار است

یافته های خود را بیان کنید، اما همچنین به صراحت در مورد مفاهیم آنها برای ادبیات رشته خود صحبت کنید. نشان دهید که چگونه آنچه قبلاً گفته شده را تأیید یا پیچیده، توضیح داده یا رد کرده‌اید، تأیید یا بی‌اعتبار کرده‌اید (“من x را پیدا کردم که با تحقیقات قبلی مطابقت دارد، اما y را نیز یافتم که دیدگاه جدیدی در بلندمدت ارائه می‌کند. اثرات»). در مورد نحوه و مکان مشارکت خود صریح باشید و ممتحن را متقاعد کنید که این یک افزوده ارزشمند است.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *