نکاتی برای نوشتن بیانیه پایان نامه

نکاتی برای نوشتن بیانیه پایان نامه

نکاتی برای نوشتن بیانیه پایان نامه ، پایان‌نامه نویسی یکی از کارهای اضطراب آور برای هر فارغ التحصیلی است. پژوهش‌ها انجام شده و متن مقاله آماده است ولی این تازه شروع کار است. اگر در ابتدای پایان‌نامه، بیانیه پایان‌نامه مناسب را تهیه نکنید، هیچ وقت خوانده نمی‌شود و مورد تأیید قرار نمی‌گیرد.

بیانیه پایان‌نامه طرحی کلی و کوتاه است که مقاله را برای خواننده قابل‌درک می‌کند. قبل از اینکه پایان‌نامه را بنویسید لازم است تا یک پاراگراف و یا یک جمله با مفهوم در مورد کلیات مقاله بنویسید. بیانیه پایان‌نامه باید بتواند انگیزه کافی را برای خواندن ادامه مقاله به خواننده بدهد.

نکاتی برای نوشتن بیانیه پایان نامه
نکاتی برای نوشتن بیانیه پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

بیانیه پایان نامه چیست؟

بیانیه پایان‌نامه جمله ای استثنایی است در مورد موضوعی خاص که قصد انجام آن را دارید. هر مقاله ی نوشته شده بایستی یک نقطه، ایده یا پیام اصلی داشته باشد. بیانیه ی پایان نامه در یک یا دو جمله و بر روی ایده ی اصلی پایان نامه تمرکز می کند و تعیین کننده ی هدف اصلی مقاله است. بیانیه بایستی عنوان مقاله را دربربگیرد و به خواننده بگوید که مقاله یا پایان نامه در مورد چیست؟ و خواننده باید متوجه شود نظر نویسنده در مورد موضوع نوشته شده چیست. پس برای نگارش بیانیه پایان نامه بایستی موضوع پایان نامه کاملا مشخص شده باشد.

نکاتی برای نوشتن بیانیه پایان نامه

1. مشخص کنید که چه نوع مقاله ای را می نویسید:

. یک مقاله تحلیلی یک موضوع یا یک ایده را به اجزای سازنده آن تجزیه می کند، موضوع یا ایده را ارزیابی می کند و این تفکیک و ارزیابی را به مخاطب ارائه می کند.
. یک مقاله توضیحی (توضیحی) چیزی را برای مخاطب توضیح می دهد.
. یک مقاله استدلالی در مورد یک موضوع ادعا می کند و این ادعا را با شواهد خاصی توجیه می کند. این ادعا می تواند یک نظر، یک پیشنهاد خط مشی، یک ارزیابی، یک بیانیه علت و معلولی یا یک تفسیر باشد. هدف مقاله استدلالی متقاعد کردن مخاطب به صحت ادعا بر اساس شواهد ارائه شده است.

اگر متنی را می نویسید که تحت این سه دسته قرار نمی گیرد (مثلاً یک روایت)، یک بیانیه پایان نامه در جایی در پاراگراف اول همچنان می تواند برای خواننده شما مفید باشد.

2. بیانیه پایان نامه شما باید مشخص باشد – باید فقط مواردی را که در مقاله خود مورد بحث قرار می دهید پوشش دهد و باید با شواهد خاصی پشتیبانی شود.

3. بیانیه پایان نامه معمولاً در پایان پاراگراف اول مقاله ظاهر می شود.

4. موضوع شما ممکن است با نوشتن تغییر کند، بنابراین ممکن است لازم باشد بیانیه پایان نامه خود را اصلاح کنید تا دقیقاً آنچه را که در مقاله بحث کرده اید منعکس کند.

نمونه های بیانیه پایان نامه

نمونه ای از بیانیه پایان نامه تحلیلی:

تجزیه و تحلیل فرآیند پذیرش کالج یک چالش را که مشاوران با آن روبرو هستند نشان می دهد: پذیرش دانش آموزان با نمرات بالا در آزمون یا دانش آموزانی با زمینه های فوق برنامه قوی.

نمونه ای از بیانیه پایان نامه توضیحی (تبیینی):

زندگی یک دانشجوی معمولی با زمان صرف شده برای مطالعه، حضور در کلاس و معاشرت با همسالان مشخص می شود.

نمونه ای از بیانیه پایان نامه استدلالی:

فارغ التحصیلان دبیرستان باید قبل از ورود به کالج یک سال مرخصی برای پیگیری پروژه های خدمات اجتماعی به منظور افزایش بلوغ و آگاهی جهانی خود داشته باشند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *