نکاتی برای دفاع از پایان نامه موفق

نکاتی برای دفاع از پایان نامه موفق

نکاتی برای دفاع از پایان نامه موفق ، دفاع از پایان نامه یکی از مورد انتظارترین لحظات دانشجویان سال آخر است. با این حال، اگر خود دانشجویان آمادگی مقابله با دفاع از پایان نامه را نداشته باشند، می تواند یک لحظه ترسناک باشد. بسیاری از دانشجویان اغلب فکر می کنند که دفاع از پایان نامه چالش برانگیزترین مرحله قبل از فارغ التحصیلی است.

اینجاست که دانش‌آموزان احساس نگرانی، عصبی و امیدواری می‌کنند، زیرا نگران هستند که ممتحن انتقادی دریافت کنند و حتی می‌ترسند که توسط ممتحین سلاخی شوند. علاوه بر این، زمانی که ممتحن شروع به پرسیدن سؤالات مختلفی می کند که پاسخ دادن به آنها دشوار است، دانش آموزان شروع به فکر کردن می کنند.

به یاد داشته باشید که دفاع از پایان نامه اغلب فقط یک بار در طول زندگی اتفاق می افتد. بنابراین، مطمئن شوید که می توانید بهترین ها را برای دادگاه بعدی آماده کنید تا از یک جلسه دفاع از پایان نامه مطمئن شوید. انجام مقدمات مختلف قبل از ارائه پایان نامه هیچ اشکالی ندارد.

این به عنوان یک گام پیش بینی برای کاهش ترس و اضطراب در دانش آموزان در هنگام نزدیک شدن به دفاع از پایان نامه انجام می شود.

نکاتی برای دفاع از پایان نامه موفق
نکاتی برای دفاع از پایان نامه موفق – تزیسمی

فهرست مطالب

دفاع از پایان نامه چیست؟- نکاتی برای دفاع از پایان نامه موفق

هنگامی که دانشجویان مقالات پایان نامه خود را به کمیته داوری پایان نامه ارائه می دهند، برای دفاع از کارشان تاریخی تعیین می شود. در این حالت “دفاع” به این معنی نیست که دانشجو مجبور است در مورد کار خود به شدت بحث کند. بلکه دفاع از پایان نامه به گونه ای طراحی شده است که اعضای هیئت علمی می توانند سوالاتی را بپرسند و اطمینان حاصل کنند که دانشجویان پایان نامه خود را درک می کنند. دفاع از یک پایان نامه تا حد زیادی رسمیت دارد زیرا مقاله قبلاً ارزیابی شده است. در طول دفاع، اعضای کمیته پایان نامه از دانشجو سوالل می کنند. سوالات معمولاً به صورت باز است و نیاز به این دارد که دانشجو درباره کار خود انتقادی بیندیشد. یک دفاع ممکن است فقط 20 دقیقه طول بکشد یا ممکن است بسته به هدف کمیته و نیازهای برنامه یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.

نکاتی برای دفاع از پایان نامه موفق، ممتحن شما از شما تعریف می کند

1. مطالب پایان نامه را بارها و بارها بخوانید

اولین چیزی که باید قبل از دفاع از پایان نامه آماده کنید، مطالعه و مطالعه مکرر مطالب پایان نامه است. نه فقط یک بار بلکه چندین بار تا خود را ثابت و آماده تر کنید. به این دلیل که ممتحن آمادگی دانشجویان را از نظر مطالب ارزیابی می کند و از نظر آگاهی آنها از مطالب پایان نامه ای که ارسال شده است مورد آزمایش قرار می گیرد.

در اینجا باید نکات ضروری را از مطالب پایان نامه خود تهیه کنید، مثلاً با استفاده از یادداشت های چسبنده در هر قسمت یا فصل پایان نامه. لازم نیست همه چیز را حفظ کنید، اما حداقل مطالب را درک کنید. با شروع از عنوان پایان نامه، از چه متغیرهایی در این تحقیق استفاده می شود، نتایج تحقیق چیست و ….

همچنین، سؤالات جایگزین احتمالی را که احتمالاً توسط ممتحن (ها) پرسیده می شود، آماده کنید. سوالاتی از ساده تا پیچیده را یادداشت کنید. به این ترتیب، شما می توانید در هنگام مواجهه با سوالات در طول دفاع از پایان نامه خود، آمادگی بیشتری داشته باشید.

2. با مشاور پایان نامه خود مشورت کنید- نکاتی برای دفاع از پایان نامه موفق

قبل از دفاع با مشاور خود مشورت کنید تا آمادگی بسیار بیشتری داشته باشید. معمولاً دانشجویان با سرپرستان یا مشاوران به ویژه در مدیریت پرونده های اداری برای ثبت نام آزمایشی هماهنگ می شوند.

اگر احساس می کنید در مورد محتوای پایان نامه خود گیر کرده اید و مطمئن نیستید، بلافاصله از مشاور خود کمک بخواهید. این به این دلیل است که استاد راهنمای شما در طول دفاع از پایان نامه شما نیز ممتحن شما خواهد بود.

چگونه انجامش بدهیم؟ سوالات مربوط به شک و تردید خود را یادداشت کنید و در ملاقات با مشاور خود از آنها بپرسید. علاوه بر این، انجام مشاوره با مشاور می تواند نشان دهد که دانش آموز با افکار استاد راهنما همسو است و نسبت به ورودی ها و دستورالعمل های داده شده اطمینان بیشتری دارد.

3. شخصیت امتحان کنندگان را درک کنید

دوستان من درک شخصیت ممتحنین چیزی است که باید آماده شود. این به این دلیل است که ممتحن معمولاً توسط مدیریت برنامه تحصیلی/گروه تحصیلی تعیین می شود و علایق یا تمرکز آنها با موضوع یا روش تحقیق ما مطابقت دارد.

وقتی نام ممتحن شناخته شد، فوراً اطلاعات کاملی در مورد شخصیت ممتحن جستجو کنید. بیایید بگوییم که دوست شما همان ممتحن شما را دارد. با دوستت بحث کن با شروع از سؤالاتی که معمولاً پرسیده می شود، ماهیت و شخصیت ممتحن در هنگام سؤال از دانشجویان و رشته تحصیلی که توسط مدرس امتحان تسلط می یابد. همچنین می توانید برای مشاوره نهایی پس از دفاع از پایان نامه قرار ملاقات بگذارید.

4. تمرین ارائه را فراموش نکنید

لازم به یادآوری است که در طول دفاع از پایان نامه، به دانشجویان تنها حدود 10 تا 15 دقیقه زمان داده می شود تا نتایج تحقیق را ارائه دهند. دانش‌آموزان موظفند همه چیز را از پیش‌زمینه گرفته تا نتیجه‌گیری و پیشنهادات را در مدت زمان کوتاهی انتقال دهند. من مطمئن هستم که زمان زیادی برای پرداختن به جزئیات بیشتر نخواهد بود.

بنابراین، یک فایل ارائه تهیه کنید که اسلایدهای زیادی نداشته باشد، بلکه نشان دهنده تحویل دقیق محتوای پایان نامه شما باشد. همچنین در مورد نکاتی که در حین ارائه توضیح داده می شود، یادداشت های کوچکی تهیه کنید.

شما همچنین شروع به تمرین کرده و شبیه سازی ارائه را با زمان تخمینی که قبلا ذکر شد انجام می دهید. تمرین ارائه شما می تواند خطر سردرگمی، عصبی بودن و عدم آمادگی را در ارائه نتایج تحقیق در مقابل ممتحنین به حداقل برساند. شما می توانید این کار را به تنهایی یا با یک دوست انجام دهید.

علاوه بر این، تمرین می تواند به شما کمک کند لحن خود را تنظیم کنید، کلمات مناسب را انتخاب کنید، و توضیحات واضحی را در حین ارائه پیدا کنید تا دفاع از پایان نامه شما خوب باشد و ممتحنین به طور خودکار در طول دفاع از شما تمجید کنند.

نکاتی برای دفاع از پایان نامه موفق
نکاتی برای دفاع از پایان نامه موفق – تزیسمی

5. یک کد لباس برای دفاع از پایان نامه آماده کنید

برای تحت تاثیر قرار دادن ممتحنین، در حین دفاع منظم و مودبانه لباس بپوشید. به طور کلی، دانشجویانی که دفاع از پایان نامه را انجام می دهند، ملزم به پوشیدن پیراهن سفید، کراوات مشکی و پوشیدن دانشگاه خود هستند. اطمینان حاصل کنید که لباسی که می پوشید این تصور را که از سر تا پا بیش از حد می پوشید ایجاد نمی کند.

پس از آن، لباس هایی را انتخاب کنید که شما را راحت کند و بتواند آزادانه حرکت کنید. بنابراین، قبل از دفاع لباس بپوشید، دوستان! وقتی منظم و مودبانه لباس می پوشید، ممتحن تحت تاثیر قرار می گیرد و نشان می دهد که شما آماده هستید.

6. زودتر از دفاع بیایید

هنگامی که نوبت به روز D آزمایش می شود، توصیه می شود که زودتر حضور داشته باشید. حداقل 30-60 دقیقه قبل از آزمایش، بنابراین می توانید اتاق و تجهیزات ارائه را بررسی کنید تا وقوع خطاهای فنی را در طول آزمایش به حداقل برسانید. اگر خیلی معمولی بیایید و تقریباً دیر آمده باشید، فقط به احساس عصبی بودن و وحشت شما در طول دادگاه می افزاید.

قبل از رفتن به محاکمه، حتماً از پدر و مادر دعای خیر کنید و بعداً در دفاع از پایان نامه خود برای آرامش و راحتی دعا کنید. مطمئن شوید که همه چیز آماده است. همچنین می توانید تمام تجهیزات ارائه را در اتاقی که در آن ارائه می کنید بررسی کنید. از LCD، پروژکتور، کنترل از راه دور، کابل‌ها، دوشاخه‌ها و موارد دیگر، مطمئن شوید که در شرایط خوبی هستند و می‌توان آنها را کار کرد. اگر هنگام بررسی تجهیزات ارائه مشکلی وجود داشت، فوراً با تکنسین یا افسر برنامه مطالعه/بخش که بر اتاق نظارت دارد تماس بگیرید.

7. تا حد امکان به سوالات The Examiner پاسخ دهید

وقتی ارائه به پایان رسید، ممتحنین بازخوردی را به شما ارائه می دهند، چه به صورت سؤال، ورودی یا پیشنهاد. در جلسه پرسش و پاسخ، اگر ممتحن شروع به سوال پرسیدن کرد، ابتدا به محتوای سوال توجه کنید، سپس به آن پاسخ دهید. فراموش نکنید که هنگام پاسخ دادن به سوالات تشکر کنید و سعی کنید از آنچه در پایان نامه خود یاد گرفته اید پاسخ دهید.

اگر احساس می‌کنید پاسخ دادن به سؤالی که ممتحن ارائه می‌کند دشوار است، تا جایی که می‌توانید پاسخ دهید. از ارائه استدلال هایی که منطقی نیستند یا مبتنی بر کلمات بدون هیچ مبنای نظری هستند، خودداری کنید. اگر اینطور باشد، ممتحن بلافاصله شما را رد می کند. هنگام پاسخ دادن مراقب باشید، پس اول فکر کنید. همچنین از انکار استدلال های آزمونگر خودداری کنید. آن را به خوبی و عاقلانه با زبان مناسب منتقل کنید.

اگر از ممتحنین ورودی دریافت کردید، ورودی را تا حد امکان بپذیرید. به پاسخ ها و نقطه نظرات مختلف ممتحنین با دقت گوش دهید و آنها را یادداشت کنید تا بتوانید هنگام انجام بازبینی از آنها به عنوان یک راهنما استفاده کنید.

8. بازبینی فوری، تاخیر نکنید

پس از پایان دفاع از پایان نامه، کار شما در اینجا متوقف نمی شود. شما هنوز باید مقاله پایان نامه خود را مطابق با بازخورد ارائه شده توسط ممتحنین تجدید نظر کنید. قبل از اینکه دانشجویان پایان نامه نهایی را به کتابخانه ارسال کنند، اصلاحات برای تکمیل محتوای پایان نامه انجام می شود. فوراً تجدید نظر کنید و به تأخیر نیندازید.

معمولاً، ممتحنین مهلتی برای تجدید نظر در نظر می گیرند. اطمینان حاصل کنید که از محدودیت بازبینی تجاوز نکنید. فوراً ورودی‌های ممتحنین را برای پیگیری تصحیح و تطبیق دهید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *