نکاتی برای دفاع از دکتری پایان نامه یا مقاله

نکاتی برای دفاع از دکتری پایان نامه یا مقاله

نکاتی برای دفاع از دکتری پایان نامه یا مقاله ، دفاع از پایان نامه! به نظر می رسد همه از شرکت در معاینه شفاهی تردید دارند. اما چگونه می توان نترسید؟ بالاخره شما جلوی کارشناسان از موضوعی دفاع می کنید! در این شرایط، ترس بیشتر یک پاسخ طبیعی است تا استثنا.

به نظر می رسد که نتیجه دفاع از پایان نامه شما تا حد زیادی به نحوه مدیریت ترس های خود بستگی دارد! باور کنید یا نه، مهم نیست که چه مقدار از چیزهایی که می دانید و تکرار سختتان، اگر از نظر روانی برای رویارویی با چالش خود آماده نباشید، شکست خواهید خورد. بنابراین، روی این جنبه تمرکز کنید و اهمیت نسبی آن را برای آماده سازی خود در نظر بگیرید: آماده سازی واقعی (30٪) و اجرا (70٪). در آغاز، ممکن است نیاز به دفاع از این تخصیص درصد وجود داشته باشد.

به یاد بیاورید که پایان نامه یا مقاله نوشته شده سفارشی به چه معناست. معمولاً مؤسسات به کلمه پایان نامه به عنوان نوعی کار تحقیقاتی درگیر اشاره می کنند که معمولاً توسط یک دانشجوی کارشناسی یا فارغ التحصیل انجام می شود که مدرک کارشناسی ارشد را دنبال می کند. مطمئناً یک پایان نامه کارشناسی ارشد از نظر دامنه نسبتاً جامع تر است و معمولاً در مقابل یک هیئت امتحانی یا یک کمیته دفاع می شود. پایان نامه سفارشی یک مقاله تحقیقاتی یا پایان نامه ای است که معمولاً توسط یک داوطلب برای مدرک دکترا انجام می شود. با این حال مرسوم شده است که بسیاری از موسسات به پایان نامه به عنوان پایان نامه دکتری مراجعه می کنند. به هر حال، پایان نامه کارشناسی، کارشناسی ارشد، یا به ویژه دکترا یک کار تحقیقاتی جدی است که برای تکمیل آن تحت راهنمایی یک مشاور، معمولاً یک استاد یا متخصص در زمینه ای که دانشجو روی آن کار می کند، به زمان قابل توجهی نیاز دارد. بنابراین تسلط بر پایان نامه یا محتوای موضوعی آن چیزی است که نمی توان در عرض چند هفته از دانشجو انتظار داشت. در واقع، تسلط از زمان تصور پایان نامه تا تولید مثل توسعه می یابد! این فقط برای این است که بگوییم درک موضوع در طول زمان نسبتاً کوتاهی که برای آمادگی برای دفاع اختصاص داده شده است، یک آمادگی بسیار دیرهنگام است – و مطمئناً این منجر به تسلط بر موضوع نمی شود. در حال حاضر، منظور از آماده سازی نیز این نیست.

بر این اساس، آماده سازی برای دفاع از پایان نامه بر یک فرض یا شرط اساسی استوار است: تسلط بر موضوع و موارد مرتبط با آن. دقیقاً، شما باید در طول سال‌هایی که روی آن کار می‌کردید، اعتماد زیادی به دانش خود در مورد موضوع خود ایجاد کرده باشید. در غیر این صورت، هیچ برنامه ریزی برای دفاع وجود ندارد – به سادگی، شما آماده نیستید!

فرض کنید دانش و اطمینان لازم را در مورد آن دارید. در اینجا نکات ساده ای وجود دارد که ممکن است به شما در دفاع موفق کمک کند، که به ترتیب پیشنهادی اجرا بیان شده است:

نکاتی برای دفاع از دکتری پایان نامه یا مقاله
نکاتی برای دفاع از دکتری پایان نامه یا مقاله – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- نکاتی برای دفاع از دکتری پایان نامه یا مقاله

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

نکات کمک به دفاع پایان نامه موفق- نکاتی برای دفاع از دکتری پایان نامه یا مقاله

1. برنامه ریزی

اسم آن را «طرح بازی» بگذارید، اما هیچ چیز مطمئن‌تر از یک طرح خوب در ذهن شما وجود ندارد. با اختصاص زمان مناسب برای آماده سازی خود شروع کنید، مثلاً یک ماه یا بیشتر. اطمینان حاصل کنید که بقیه کارهایی که باید انجام دهید باید در این زمان اختصاص داده شده به اضافه مقداری کمک هزینه باشد. بله، موارد احتمالی را در برنامه خود فرض کنید و استراتژی مدیریت آنها را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، به یاد داشته باشید که به کمک افراد دیگر (همکلاسی ها، همکاران، اساتید و غیره) نیاز خواهید داشت. از این رو، برای برنامه های شلوغ آنها آزادی عمل قائل شوید.

2. بازدید

بازدید از همکلاسی ها، همکاران و اعضای کمیته شما باید در اولویت برنامه شما باشد. در مورد شغل دفاع از پایان نامه بپرسید. برخی از دانش آموزان آنقدر سازماندهی شده و با وجدان هستند که سوالات و پاسخ های امتحانات قدیمی را برای آزمون شوندگان بعدی ثبت می کنند تا از آنها استفاده کنند. یک پیش نمایش داشته باشید و سعی کنید دامنه و محدودیت های اساسی را درک کنید. علاوه بر این، این احتمال وجود دارد که شما مشخصات کمیته امتحانی خود را از دانش آموزان مسن تر دریافت کنید. از همه این اطلاعات برای بررسی بیشتر استفاده کنید: از اعضای کمیته خود دیدن کنید. حداقل بازدیدهای متفکرانه به آنها کمک می کند که جدیت شما را تحت تأثیر قرار دهند. اغلب اوقات، یک استاد خوب در برابر یک یادگیرنده کنجکاو، فداکار و متفکر مقاومت نمی کند.

3. برنامه خود را اصلاح کنید- نکاتی برای دفاع از دکتری پایان نامه یا مقاله

هیچ کس نمی گوید که در صورت مشکل در پایان نامه، نمی توانید به تابلوی نقاشی برگردید و تغییراتی در برنامه خود ایجاد کنید. در واقع، شما باید این کار را هر چند وقت یکبار که لازم است انجام دهید. آیا توصیه های سایر دانشجویان نادرست بود؟ چه تغییرات قریب الوقوعی ممکن است؟ نتیجه نهایی باید یک استراتژی برای دفاعی باشد که برای شما راحت ترین باشد. علاوه بر این، تنها زمانی می توانید احساس راحتی کنید که بدانید قبلاً وضعیت را منصفانه مدیریت کرده اید.

4. مواد دفاعی

آوردن کمک های بصری مهم یا عصاره های پایان نامه (نمودارها، نقاشی ها، نقل قول ها، جداول، و غیره) برای کمک به شما در توضیح پاسخ های خود به سوالات کاملاً درست است. حمل چمدان های سنگین در داخل اتاق معاینه ضروری نیست، اما مطمئناً داشتن “همه چیز” که ممکن است فکر می کنید مفید باشد با خود داشته باشید. به یاد داشته باشید، مانند همیشه، “تصاویر بلندتر از کلمات صحبت می کنند”، و در صورت کمبود بیان، ممکن است یک کمک بصری برای نجات آماده باشد. در واقع، ممکن است مجبور نباشید بگویید، “همانطور که می دانید” اگر من فقط آن نمودار خاص را با خود آورده باشم، ممکن است دقیقاً منظور من را بدانید.” ارزش ابزارهای ساده مانند خودکارهای رنگی را دست کم نگیرید. از شما خواسته شد تا جزئیات خاصی را در مورد یک شفافیت خالی نشان دهید تا از استدلال های خود حمایت کنید. به همین ترتیب، ممکن است مجبور نباشید بگویید: “آیا جایی قلم وجود دارد؟ ای کاش می توانستم همه چیز را برای شما بنویسم.» مطمئناً کمبود ابزار ساده در طول دفاع شما می تواند به عنوان عدم جدیت یا تسلط شما تعبیر شود.

5. تمرین کنید

ضرب المثل قدیمی “تمرین کامل می کند” هنوز پابرجاست. تعدادی از دوستان و همکلاسی های خود را جمع آوری کنید تا «شفاهی ساختگی» را برای شما انجام دهند. به هر یک از آنها اجازه دهید تا سبک سؤال کردن اعضای کمیته شما را به تصویر بکشند و این تمرین را تا حد امکان واقع بینانه انجام دهید. نکات نهایی شما در مورد عملکرد بالقوه شما را می توان از اینجا اندازه گیری کرد. در صورت امکان، دو یا سه جلسه درخواست کنید و هر بار پیشنهادات و بهبودهای کلیدی را در نظر بگیرید. تا حد زیادی، گروه خود شما به بهترین وجه می تواند تصمیم بگیرد که آیا در نهایت موفق خواهید شد یا خیر.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *