نوشتن یک پروپوزال پایان نامه موثر

نوشتن یک پروپوزال پایان نامه موثر

نوشتن یک پروپوزال پایان نامه موثر ، وقتی در مقطع کارشناسی ارشد هستید و به شما می گویند برای پایان نامه خود یک پایان نامه بنویسید، باید آن را جدی بگیرید زیرا این یکی از مهمترین مقالاتی است که شما به عنوان دانشجو می نویسید. شغل علمی و حرفه ای شما به این بستگی دارد زیرا هدف اصلی بیانیه پایان نامه متقاعد کردن استاد شما و کل مدرسه است. تحقیقات شما چقدر مهم است. اگر برای نوشتن یک پروپوزال پایان نامه موثر تلاش می کنید، در اینجا هشت نکته وجود دارد که می تواند به شما کمک کند، از شروع کار تا اتمام کل پروپوزال:

فهرست مطالب

پروپوزال پایان نامه چیست؟

پروپوزال یک نقشه راه توجیهی از طرح پژوهشی است که مسیر رسیدن به هدف این طرح را نشان می‌دهد. هر یک از دانشجویان قبل از تأیید موضوع پایان‌نامه موظف به ارائه یک پروپوزال هستند. پروپوزال با راهنمایی و مشورت استاد راهنما تهیه می‌شود و در صورت تأییدشدن ازسوی اعضای هیئت‌علمی دانشکده، موضوع پایان‌نامه به نام دانشجو ثبت می‌شود.

نوشتن یک پروپوزال پایان نامه موثر
نوشتن یک پروپوزال پایان نامه موثر – تزیسمی

8 نکته برای نوشتن یک پروپوزال پایان نامه موثر

1. زمان خود را به درستی بودجه بندی کنید

هنگام نوشتن پروپوزال پایان نامه خود (یا هر نگارش دیگری برای این موضوع)، نشستن و برنامه ریزی نحوه تقسیم زمان خود بسیار مهم است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک برنامه زمان بندی ایجاد کنید و بدون توجه به آن به آن پایبند باشید. بسیاری از دانشجویان مستعد به تعویق انداختن کار هستند، به همین دلیل است که تنظیم برنامه کمک بزرگی است. بنابراین برنامه‌ریزی کنید تا ساعاتی بدون حواس‌پرتی در طول روز در نظر گرفته شود که در آن هیچ کاری جز نوشتن پروپوزال پایان‌نامه خود انجام نخواهید داد.

2. درباره آنچه شما را هیجان زده می کند تحقیق کنید

همانطور که قبلاً ذکر شد، شما روی پروپوزال پایان نامه کار زیادی دارید و باید آن را تا حد امکان جذاب و متقاعدکننده کنید. به همین دلیل است که باید از خود بپرسید که چه حوزه تحقیقاتی شما را در مورد موضوع پایان نامه ای که به شما داده شده هیجان زده می کند. وقتی نوبت به انجام هر نوع کاری می رسد، انگیزه کلید اصلی است. این نه تنها برای شروع و به پایان رساندن پروپوزال پایان نامه مهم است، بلکه این مهم است که چقدر اشتیاق و عظمت به کار تزریق می کنید. تحقیق در مورد آنچه شما را هیجان زده می کند یکی از راه های حفظ انگیزه است.

3. طرح پیشنهادی پایان نامه خود را مشخص کنید

همانطور که استاد شما در حال خواندن پروپوزال پایان نامه است، مهارت های تحقیقاتی شما را نیز بررسی می کند. استاد باید بداند که شما می توانید ادبیات لازم را بیابید و بررسی کنید و در پروپوزال پایان نامه خود بگنجانید. برای اینکه به استاد آنچه را که به دنبال آن است بدهید، طرح پیشنهادی خود را با درج واضح تمام بخش هایی که پروپوزال پایان نامه را تشکیل می دهند، مشخص کنید. ترسیم طرح کلی آن نیز برای شما مفید است، زیرا آن را به قطعات قابل مدیریت تقسیم می‌کنید، و باعث می‌شود کل پروژه کمتر طاقت‌فرسا باشد و نوشتن آن بسیار آسان‌تر شود.

4. ساختار را بشناسید

به منظور ایجاد یک طرح کلی موثر برای پروپوزال پایان نامه خود، همچنین باید ساختاری را که قرار است از آن استفاده کنید، بدانید. خوشبختانه، احتمال زیادی وجود دارد که استاد شما راهنمای سبکی که حاوی ساختار باشد به شما بدهد. یک ساختار به شفاف و مختصر شدن کاغذ شما کمک می کند و همچنین باعث می شود که از یک بخش به بخش دیگر به طور یکپارچه جریان یابد.

اگر راهنمای سبکی در مورد چگونگی ساختار پروپوزال پایان نامه به شما داده نشده است، امید از بین نمی رود. شما می توانید هر راهنمای دانشگاهی مانند این و این یکی را دانلود کنید تا در مورد ساختار آن به گونه ای که امتیاز بالایی برای شما کسب کند بیشتر بدانید.

5. دستورالعمل ها را دنبال کنید

قبل از شروع نوشتن پروپوزال پایان نامه، مطمئن شوید که دستورالعمل ها را دنبال کرده و آنها را 100٪ درک کرده اید. این به شما کمک می کند تا از سردردهای بعدی جلوگیری کنید و به استاد خود نشان دهید که می دانید چه کاری انجام می دهید. اگر چیزی در مورد دستورالعمل ها متوجه نشدید، آن را با استاد خود مطرح کنید تا او بتواند آن را برای شما روشن کند. شما باید مطمئن شوید که محتوای پروپوزال پایان نامه شما تا حد امکان با دستورالعمل ها مطابقت دارد، در غیر این صورت وقتی کمیته آن را بررسی می کند، پاره می شود.

6. مخاطب خود را در ذهن نگه دارید

پروپوزال پایان نامه معمولا در قالب یک گزارش نوشته می شود که شما آن را به افرادی که ممکن است در زمینه تحقیق شما باشند یا نباشند ارائه می دهید. بنابراین، بهتر است مطمئن شوید که از اصطلاحات تخصصی خودداری کنید و آن را تا حد امکان واضح و مختصر بیان کنید. ساده نگه داشتن آن بهترین روش برای تحت تاثیر قرار دادن اکثریت قریب به اتفاق منتقدان شما است.

7. اورجینال باشید

پروپوزال پایان نامه شما باید منحصر به فرد باشد و از زاویه ای جالب نوشته شود که تا به حال کسی به آن نزدیک نشده است. این بدان معنی است که شما باید کمی خلاق باشید. سایر پروپوزال‌های پایان‌نامه را بخوانید و روش‌های جالبی که دیگران به کارشان نزدیک شده‌اند را ببینید و از آنها الهام بگیرید. همچنین، کمی تحقیق کنید تا مطمئن شوید که هیچ‌کس به آن موضوعی که شما قصد انجام آن را دارید نزدیک نشده است – آخرین چیزی که می‌خواهید این است که استادتان با شما تماس بگیرد و به شما بگوید که کار یک نفر را سرقت علمی کرده‌اید.

8. بازخورد دریافت کنید

البته، برای شما مهم است که پروپوزال پایان نامه را قبل از نمایش آن به دیگران ویرایش و تصحیح کنید. اما اگر می‌خواهید آن را بیشتر اصلاح کنید یا اشتباهاتی را که ممکن است در مرحله ویرایش اولیه و تصحیح از قلم انداخته باشید، کشف کنید، آن را به یکی از همتایان یا استاد خود بدهید تا بتوانند بررسی کنند و به شما بازخورد بدهند. هرچه بازخورد بیشتری دریافت کنید، بهتر است زیرا زمانی که در نهایت توسط کمیته بررسی شد، می‌توانید آن را برای مخاطبان متنوع تنظیم کنید.

پس از خواندن این نکات، اکنون باید بتوانید خودتان را به کار بگیرید و تحقیقات شغلی خود را با کمی سهولت بیشتر انجام دهید. اگر هنوز در نوشتن یک پروپوزال پایان نامه موثر مشکل دارید زیرا هنوز نمی دانید چه کاری باید انجام دهید یا احساس خستگی می کنید، خدمات پایان نامه نویسی وجود دارد که می تواند به شما در رفع نیازهای نوشتن کمک کند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *