نوشتن یک پایان نامه خوب

نوشتن یک پایان نامه خوب

نوشتن یک پایان نامه خوب ، به عنوان بخشی از آخرین سال تحصیلی خود در مقطع کارشناسی، ممکن است مجبور شوید پایان نامه ای بنویسید که تحقیقات خود را توضیح دهد. دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا نیز ملزم به نوشتن پایان نامه خواهند بود. نوشتن پایان نامه به خصوص برای دانشجویان دکترا می تواند مانند یک کار مهم به نظر برسد. یک پایان نامه دکتری می تواند بیش از 500 صفحه باشد! می تواند مانند یک تجربه دلهره آور احساس شود. دانستن اینکه باید حجم زیادی را بنویسید در حالی که تلاش می‌کنید مطمئن شوید همه آن‌ها با کیفیت هستند، قطعا آسان نیست.

نوشتن یک پایان نامه خوب
نوشتن یک پایان نامه خوب – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

در اینجا 5 نکته وجود دارد که می تواند به شما کمک کند پایان نامه خود را به خوبی بنویسید:

5 نکته برای نوشتن یک پایان نامه خوب

1. از نزدیک با سرپرست خود کار کنید

داشتن رابطه خوب با استاد راهنما برای نوشتن یک پایان نامه خوب ضروری است. آنها می توانند به شما بازخورد سازنده در مورد کارتان بدهند. اگر پیش نویسی دارید یا تا حدی پیش نویسی را نوشته اید، از سرپرست خود بخواهید آن را بررسی کند. سرپرستان در نوشتن آکادمیک با تجربه هستند و حتی می توانند کوچکترین اشتباهات را بیان کنند. برخی از اشتباهات وجود دارد که شما نمی توانید آنها را تشخیص دهید. به همین دلیل ضروری است که جلسات منظمی با سرپرست خود داشته باشید و در مورد اینکه چگونه می توانید نوشتن خود را بیشتر کنید، بحث کنید.

2. زود شروع کنید

نوشتن یک پایان نامه با کیفیت در حال حاضر به تنهایی یک تجربه استرس زا است. دیر شروع کردن در پایان نامه، اوضاع را بسیار بدتر از آنچه که باید باشد، خواهد کرد. انجام تحقیق و تجزیه و تحلیل دقیق داده ها چیزی است که زمان می برد. این مثل امتحانی نیست که بتوانید چند روز قبل از امتحان در آن وقت بگذارید. مغز شما برای فکر کردن به مشکلات به زمان نیاز دارد. نزدیک کردن آن به ضرب الاجل دستوری برای یک فاجعه است. این وضعیتی است که باید به هر قیمتی از آن اجتناب کرد. شروع زودهنگام به شما این امکان را می دهد که به آرامی در جهت تکمیل پایان نامه خود تا زمانی که ضرب الاجل فرا می رسد، به یک استاندارد خوب کار کنید.

3. مراجع خود را بررسی کنید

پایان نامه شما احتمالاً تا زمانی که تمام تحقیقات خود را تکمیل کرده اید دارای منابع زیادی باشد. وقتی تعداد زیادی مرجع دارید، رسیدن به همه آنها کامل دشوار است. اطمینان حاصل کنید که مراجع شما همه در قالب یکسانی هستند. استفاده از سیستم مرجع شماره گذاری شده نیز بر روی سیستم حروف الفبا توصیه می شود، زیرا نقل قول های درون متنی را بسیار آسان می کند. سعی کنید همه مراجع خود را در حین انجام کار ثبت کنید. از دست دادن برخی از منابع و یافتن مجدد آنها در پایان باعث ایجاد مشکل می شود.

4. هر روز مقدار کمی از نوشتن را به طور مداوم انجام دهید (پرهیز از حواس پرتی)

نوشتن پایان نامه کاری نیست که در یک روز انجام دهید. اگر هر روز 2 ساعت بنویسید، به احتمال زیاد آن را قبل از مهلت نهایی خود کامل می کنید. انجام 2 ساعت نوشتن با کیفیت و بدون حواس پرتی در هر روز قطعا به نتایج خوبی منجر خواهد شد. سعی کنید یک برنامه روتین داشته باشید که در آن محیطی آرام و بدون حواس پرتی (مانند تلفن) داشته باشید که در آن یک ساعت متوالی بنویسید. یک ساعت دیگر در روز داشته باشید که به نوشتن پایان نامه خود ادامه دهید. یک مکان خوب برای کار، مناطق مطالعه ساکت در کتابخانه است.

5. نوشته خود را واضح نگه دارید و هدف داشته باشید

هنگام نوشتن اولین پیش نویس پایان نامه خود، سعی کنید خیلی روی کامل کردن آن تمرکز نکنید. تلاش برای اطمینان از کامل بودن آن در اولین پیش‌نویس‌ها اغلب منجر به «بلاک نویسنده» می‌شود و شما را از نوشتن باز می‌دارد. اولین پیش نویس خود را بنویسید، سپس مرحله ویرایش را طی کنید. مسائل کوچکی مانند املا، علائم نگارشی و دستور زبان را با دقت بررسی کنید. برای هر پاراگراف سعی کنید در حاشیه بنویسید که هدف آن پاراگراف چیست. شما می خواهید که هر جمله و پاراگراف کاملاً واضح باشد که چه پیامی را می خواهد منتقل کند. اگر تشخیص دقیق هدف یک پاراگراف برایتان دشوار است، آن را بازنویسی کنید یا آن را به طور کامل حذف کنید. اطمینان حاصل کنید که پایان نامه شما ساختار و جریان خوبی دارد، به طوری که به طور تصادفی از نقاط مختلف پرش نمی کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *