چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟ ، نوشتن یک پروپوزال خوب در بسیاری از مشاغل، از مدرسه گرفته تا مدیریت کسب و کار و زمین شناسی، یک مهارت حیاتی است. هدف از پروپوزال این است که با اطلاع رسانی به افراد مناسب، از طرح خود حمایت کنید. اگر بتوانید ایده ها یا پیشنهادات شما را به شیوه ای واضح، مختصر و جذاب بیان کنید، به احتمال زیاد تایید می شوند. دانستن نحوه نوشتن یک پیشنهاد متقاعد کننده و فریبنده برای موفقیت در بسیاری از زمینه ها ضروری است. انواع مختلفی از پروپوزال وجود دارد، مانند پروپوزال علمی و پروپوزال کتاب، اما هر کدام از دستورالعمل های اولیه یکسانی پیروی می کنند.

چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟
چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

پروپوزال چیست؟- چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

واژه پروپوزال برگرفته شده از واژه propose به معنای پیشنهاد دادن است. به عبارت دیگر می‌توان پروپوزال را معادل «پیشنهاده پژوهشی» دانست. این معنی برای واژه پروپوزال، از سوی فرهنگستان ادب فارسی انتخاب شده است.

در حقیقت پروپوزال، طرحی است که در ذهن دارید و می‌خواهید آن را عملی کنید. علاوه بر این، شما باید این طرح را به صورت استاندارد و مکتوب به گروهی پیشنهاد بدهید.

تحقیقاتی که در قالب پروپوزال نوشته می­‌شوند اغلب جنبه درخواستی و پیشنهادی دارند. غالبا تحقیق، پیشنهادی برای مجاب کردن سایر افراد است تا از این طریق ارزش و قابلیت تحقیقات فرد به تصویب برسد.

 

اهمیت نوشتن پروپوزال- چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

1. مشخص کردن چارچوب تحقیق: پیش از نگارش پایان نامه یا رساله دکتری نیاز است که چارچوب کلی را مشخص کرده و خلاصه ای در مورد محتوای تحقیق بنویسید. زمانی که قصد انجام یک تحقیق را دارید باید اطلاعات دقیقی در مورد ادبیات موضوع، روش تحقیق، جامعه هدف، نمونه، مدل تحقیق و غیره داشته باشید. مشخص کردن چارچوب تحقیق باعث می شود که در زمان نگارش پایان نامه یا رساله دقیقا بدانید به دنبال چه چیزی می گردید.

2. ترسیم چشم انداز تحقیق: یکی از مهمترین ویژگی های پروپوزال این است که پس از مشخص شدن موضوع تحقیق به پژوهشگر کمک می کند تا بتواند روابط بین فاکتورهای تحقیق را درک کرده و چشم انداز روشنی از نتایج تحقیق داشته باشد. معمولا این چشم انداز با مطالعه ادبیات موضوع و مقالات متعدد بدست می آید. اهمیت پروپوزال این است که به پژوهشگر کمک می کند تا دریابد تحقیق چه دستاوردهایی خواهد داشت و روابط احتمالی بین فاکتورهای تحقیق چگونه است.

3. تقویت مهارت تفکر انتقادی: یکی از مهارت های بسیار اساسی در فرآیند تحقیق علمی مربوط به تفکر انتقادی است. زمانی که قصد نگارش یک پروپوزال را دارید باید با دید انتقادی به مفاهیم و موضوعات بنگرید و آنها را ارزیابی کنید. سعی کنید تمامی مسائلی که با آن روبرو می شوید را از جنبه های مختلف بررسی کرده و در بین مقالات مختلف به دنبال جواب سوالات تان باشید. تقویت مهارت تفکر انتقادی موجب می شود که بتوانید تحقیقی با کانتریبیوشن بالاتر تهیه و آماده کنید.

4. آشنایی با ساختار یک تحقیق: چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟ یکی از جنبه های بسیار مهم نگارش پروپوزال یا پروپوزال نویسی این است که موجب می شود با ساختار و فرمت استاندارد نگارش یک تحقیق آشنا شوید. زمانی که می خواهید یک پروپوزال را به رشته تحریر درآورید باید به صورت خلاصه محتوایی را برای بخش مقدمه، ادبیات موضوع، روش تحقیق، فرضیات، سوالات و غیره تهیه کنید که موجب می شود دید مناسبتری نسبت به ساختار تحقیق علمی پیدا کنید.

5. کاربردی ساختن فرآیند پژوهش: به شما می آموزد که هر تحقیقی که در جامعه انجام می شود باید دستاوردهای کاربردی داشته و مشکلی را حل نماید و معمولا چنین تحقیقاتی در جایگاه بسیار بالای علمی قرار خواهند گرفت.

6. اهمیت برنامه ریزی در تحقیق: پروپوزال نویسی به پژوهشگران می آموزد که برنامه ریزی و مشخص کردن جدول زمانی برای انجام یک پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است. اهمیت پروپوزال در این است که تابع یک جدول زمانی بوده و به کارهای محقق نظم می دهد.

چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟
چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟ – تزیسمی

چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

بخش 1: برنامه ریزی پیشنهاد شما- چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

1: مخاطب خود را تعریف کنید. قبل از شروع نوشتن باید مطمئن شوید که در مورد مخاطبان خود و چیزهایی که ممکن است از قبل درباره موضوع شما بدانند یا ندانند فکر می کنید. این به شما کمک می کند تا ایده های خود را متمرکز کنید و آنها را به موثرترین روش ارائه دهید. این ایده خوبی است که فرض کنید خوانندگان شما مشغول خواندن (یا حتی خواندن) با عجله هستند و تمایلی به توجه خاصی به ایده های شما ندارند. کارایی و متقاعدسازی کلید خواهد بود.
. چه کسی پیشنهاد شما را خواهد خواند؟ آنها چه سطحی از آشنایی با موضوع شما خواهند داشت؟ ممکن است برای تعریف یا ارائه اطلاعات پیش زمینه اضافی در مورد چه چیزی نیاز داشته باشید؟
. می خواهید مخاطبان شما از پیشنهاد شما چه چیزی دریافت کنند؟ چه چیزی باید به خوانندگان خود بدهید تا بتوانند تصمیمی را که می خواهید بگیرند؟
. لحن خود را اصلاح کنید تا انتظارات و خواسته های مخاطبان را برآورده کنید. چه چیزی می خواهند بشنوند؟ موثرترین راه برای رسیدن به آنها چه خواهد بود؟ چگونه می توانید به آنها کمک کنید تا آنچه را که می خواهید بگویید بفهمند؟

2: مسئله خود را مشخص کنید. چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟ برای شما روشن است که موضوع چیست، اما آیا برای خواننده شما نیز روشن است؟ علاوه بر این، آیا خواننده شما معتقد است که شما واقعاً می دانید در مورد چه چیزی صحبت می کنید؟ شما می توانید با استفاده از شواهد و توضیحات در سراسر پروپوزال، از اخلاق خود یا نوشتن شخصیت خود حمایت کنید تا از ادعاهای خود پشتیبانی کنید. با تنظیم درست مسئله، خواننده را متقاعد می‌کنید که شما فرد مناسبی برای رسیدگی به آن هستید. هنگام برنامه ریزی این قسمت به موارد زیر فکر کنید:
. این موضوع در چه وضعیتی کاربرد دارد؟
. دلایل این امر چیست؟
. آیا مطمئن هستیم که دلایل واقعی اینها هستند و نه دیگران؟ چگونه از آن مطمئن هستیم؟
. آیا تا به حال کسی سعی کرده با این موضوع مقابله کند؟
. اگر بله: آیا کار کرده است؟ چرا؟
. اگر نه: چرا که نه؟

3: راه حل خود را تعریف کنید. این باید ساده و قابل درک باشد. هنگامی که مشکلی را که به آن می پردازید تنظیم کردید، چگونه می خواهید آن را حل کنید؟ آن را تا حد امکان محدود (و انجام پذیر) دریافت کنید.
. پیشنهاد شما نیاز به تعریف یک مشکل و ارائه راه حلی دارد که خوانندگان بی علاقه و شکاک را متقاعد کند که از آن حمایت کنند. ممکن است مخاطبان شما ساده ترین جمعیتی نباشند که می توان آنها را جذب کرد. آیا راه حلی که ارائه می دهید منطقی و عملی است؟ جدول زمانی برای اجرای شما چیست؟
. در مورد راه حل خود از نظر اهداف فکر کنید. هدف اصلی شما هدفی است که واقعاً باید با پروژه خود به آن برسید. اهداف ثانویه اهداف دیگری هستند که امیدوارید پروژه شما به آنها دست یابد.
. یکی دیگر از روش‌های مفید برای فکر کردن در مورد راه‌حل، از نظر «نتیجه» و «قابل تحویل» است. نتایج، نتایج قابل سنجش اهداف شما هستند. به عنوان مثال، اگر پیشنهاد شما برای یک پروژه تجاری است و هدف شما “افزایش سود” است، یک نتیجه ممکن است “افزایش سود به میزان 100000 دلار” باشد. کالاهای تحویلی محصولات یا خدماتی هستند که شما با پروژه خود ارائه خواهید کرد. به عنوان مثال، پیشنهادی برای یک پروژه علمی می تواند یک واکسن یا یک داروی جدید را “ارائه” کند. خوانندگان پیشنهادات به دنبال نتایج و قابل تحویل هستند زیرا آنها راه های آسانی برای تعیین ارزش پروژه هستند.

4: عناصر سبک را در ذهن داشته باشید. چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟ بسته به پیشنهاد شما و اینکه چه کسی آن را می خواند، باید مقاله خود را متناسب با سبک خاصی تهیه کنید. آنها چه انتظاری دارند؟ آیا آنها به مشکل شما علاقه مند هستند؟
. چگونه می خواهید متقاعد کننده باشید؟ پیشنهادهای قانع کننده می توانند از جذابیت های احساسی استفاده کنند، اما همیشه باید به حقایق به عنوان بستر استدلال تکیه کنند. به عنوان مثال، پیشنهادی برای شروع یک برنامه حفاظت از پاندا می‌تواند به این موضوع اشاره کند که چقدر برای فرزندان نسل‌های آینده غم انگیز است که دیگر هرگز پاندا را نبینند، اما نباید به همین جا ختم شود. برای اینکه پیشنهاد قانع کننده باشد، باید استدلال خود را بر اساس حقایق و راه حل ها قرار دهد.

5: طرح کلی بسازید. این بخشی از پیشنهاد نهایی نخواهد بود، اما به شما در سازماندهی افکارتان کمک می کند. قبل از شروع مطمئن شوید که تمام جزئیات مربوطه را می دانید.
. طرح کلی شما باید شامل مشکل شما، راه حل شما، نحوه حل آن، دلیل بهترین راه حل شما و نتیجه گیری باشد. اگر در حال نوشتن یک پروپوزال اجرایی هستید، باید مواردی مانند تجزیه و تحلیل بودجه و جزئیات سازمانی را لحاظ کنید.

چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟
چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟ – تزیسمی

قسمت 2: نوشتن پیشنهاد خود- چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟

1: با یک معرفی محکم شروع کنید. این باید با یک قلاب شروع شود. در حالت ایده‌آل، می‌خواهید خوانندگانتان از نقطه اول مجذوب شوند. پیشنهاد خود را تا حد امکان هدفمند و مفید ارائه دهید. از برخی اطلاعات پس زمینه برای جذب خوانندگان خود در منطقه استفاده کنید. سپس هدف از پیشنهاد خود را بیان کنید.
. اگر حقایق واضحی دارید که روشن می کند چرا باید به این موضوع رسیدگی شود و فوراً به آن رسیدگی شود، این یک شرط مطمئن است که می توانید با آن شروع کنید. هر چه هست، مطمئن شوید که چیزی که با آن شروع می کنید یک واقعیت است و نه یک نظر.

2: مشکل را بیان کنید. چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟ بعد از معرفی، وارد بدن، گوشت کارتان می شوید. اینجا جایی است که باید نگرانی خود را بیان کنید. اگر خوانندگان شما چیز زیادی در مورد این شرایط نمی دانند، آنها را پر کنید. این را به عنوان بخش “وضعیت امور” پیشنهاد خود در نظر بگیرید. مشکل چیست؟ چه چیزی باعث مسئله می شود؟ این موضوع چه آثاری دارد؟
. تاکید کنید که چرا مشکل شما باید حل شود و اکنون باید حل شود. اگر تنها بمانید چه تاثیری روی مخاطب شما خواهد گذاشت؟ اطمینان حاصل کنید که به همه سوالات پاسخ دهید و آنها را با تحقیق و حقایق پوشش دهید. از منابع معتبر آزادانه استفاده کنید.

3. پیشنهاد راه حل. مسلماً این مهمترین بخش پیشنهاد شما است. بخش راه حل ها جایی است که شما به نحوه برخورد با مشکل، چرایی انجام آن به این روش و نتایج آن می پردازید. برای اطمینان از اینکه یک پیشنهاد متقاعدکننده دارید، به موارد زیر فکر کنید:
. در مورد تأثیر بیشتر ایده های خود بحث کنید. ایده هایی که به نظر می رسد کاربرد محدودی دارند، به اندازه ایده هایی که می توانند تأثیرات گسترده ای داشته باشند، شور و شوق را در خوانندگان برانگیزند. به عنوان مثال: “دانش بیشتر از رفتار ماهی تن می تواند به ما اجازه دهد تا یک استراتژی مدیریت جامع تر ایجاد کنیم و از کنسرو ماهی تن برای نسل های آینده اطمینان حاصل کنیم.”
. پرداختن به اینکه چرا کاری را انجام خواهید داد به اندازه بیان اینکه چه کاری انجام خواهید داد اهمیت دارد. فرض کنید که خوانندگان شما شک دارند و ایده های شما را به صورت واقعی نمی پذیرند. اگر پیشنهاد انجام مطالعه صید و رهاسازی 2000 ماهی تن وحشی را دارید، چرا؟ چرا این بهتر از چیز دیگری است؟ اگر گرانتر از گزینه دیگری است، چرا نمی توانید از گزینه ارزانتر استفاده کنید؟ پیش بینی و پرداختن به این سوالات نشان می دهد که شما ایده خود را از همه جهات در نظر گرفته اید.
. خوانندگان شما باید مقاله شما را مطمئن باشند که می توانید مشکل را به طور موثر حل کنید. به معنای واقعی کلمه، هر چیزی که می نویسید باید یا به مشکل یا نحوه حل آن بپردازد.
. در مورد پیشنهاد خود به طور گسترده تحقیق کنید. هرچه مثال ها و حقایق بیشتری بتوانید به مخاطبان خود ارائه دهید، بهتر است — بسیار متقاعد کننده تر خواهد بود. از نظرات خود دوری کنید و بر تحقیقات سخت دیگران تکیه کنید.
. اگر پیشنهاد شما ثابت نمی کند که راه حل شما کار می کند، راه حل مناسبی نیست. اگر راه حل شما امکان پذیر نیست، آن را حل کنید. به نتایج راه حل خود نیز فکر کنید. در صورت امکان آن را از قبل آزمایش کنید و در صورت نیاز راه حل خود را اصلاح کنید.

4: برنامه و بودجه را لحاظ کنید. پیشنهاد شما نشان دهنده یک سرمایه گذاری است. برای اینکه خوانندگان خود را متقاعد کنید که سرمایه‌گذاری خوبی هستید، تا حد امکان اطلاعات دقیق و دقیق در مورد جدول زمانی و بودجه خود ارائه دهید.
. احتمالاً خوانندگان شما متوجه می شوند که بودجه شما ممکن است تغییر کند، به خصوص اگر این یک پروژه استارتاپی باشد، اما آنها می خواهند ببینند که شما حداقل یک برنامه منسجم دارید. آنها باید ببینند که شما به صورت جهت دار می دانید که پول را کجا خرج می کنید و چقدر طول می کشد.
. چه زمانی پروژه را شروع می کنید؟ با چه سرعتی پیشرفت خواهد کرد؟ هر مرحله چگونه بر روی دیگری بنا می شود؟ آیا می توان کارهای خاصی را همزمان انجام داد؟ دقیق بودن تا حد امکان به خوانندگان شما اطمینان می دهد که تکالیف خود را انجام داده اید و پول آنها را هدر نمی دهید.
. مطمئن شوید که پیشنهاد شما از نظر مالی منطقی است. اگر ایده ای را به یک شرکت یا شخصی پیشنهاد می کنید، بودجه آنها را در نظر بگیرید. اگر آنها نمی توانند پیشنهاد شما را بپردازند، این پیشنهاد کافی نیست. اگر با بودجه آنها مطابقت دارد، مطمئن شوید که چرا ارزش وقت و هزینه آنها را دارد.

5: با نتیجه گیری پایان دهید. چگونه یک پروپوزال بنویسیم؟ این باید مقدمه شما را بازتاب دهد و به طور خلاصه پیام کلی شما را کامل کند. اگر عواقبی از انجام نشدن پیشنهاد شما وجود دارد، به آنها رسیدگی کنید. مزایای پیشنهاد خود را خلاصه کنید و به خانه بروید که منافع آن بیشتر از هزینه ها باشد. بگذارید مخاطبان خود به آینده فکر کنند. و مثل همیشه از توجه و وقتشان تشکر می کنم.
. اگر محتوای اضافی دارید که دقیقاً با پیشنهاد شما مطابقت ندارد، ممکن است بخواهید یک ضمیمه اضافه کنید. اما بدانید که اگر کاغذ شما خیلی حجیم باشد، ممکن است مردم را بترساند. اگر شک دارید، آن را کنار بگذارید.
. اگر دو یا چند ضمیمه به پروپوزال خود پیوست کرده اید، آن ها را با حرف A، B و غیره بنویسید. اگر برگه های داده، چاپ مجدد مقالات، یا تأیید نامه و مواردی از این دست دارید، می توانید از آن استفاده کنید.

6: کار خود را ویرایش کنید. در نوشتن، ویرایش و طراحی پروپوزال دقیق باشید. در صورت لزوم تجدید نظر کنید تا واضح و مختصر باشد، از دیگران بخواهید آن را نقد و ویرایش کنند، و مطمئن شوید که ارائه جذاب و جذاب و همچنین سازماندهی شده و مفید است.
. یک سری دیگر (یا دو چشم) روی کارتان بخوانید. آنها می توانند مسائلی را که ذهن شما نسبت به آنها کور شده است برجسته کنند. ممکن است مسائلی وجود داشته باشد که شما به طور کامل به آنها رسیدگی نکرده باشید یا سوالاتی که آنها را بدون پایان رها کرده اید.
. اصطلاحات و کلیشه ها را حذف کنید! اینها شما را تنبل نشان می دهد و می تواند مانع درک شما شود. از یک کلمه طولانی استفاده نکنید، زمانی که یک کلمه کوتاه به همین خوبی عمل می کند.
. تا حد امکان از صدای منفعل خودداری کنید. صدای غیرفعال از افعال “بودن” استفاده می کند و می تواند معنای شما را نامشخص کند. این دو جمله را مقایسه کنید: «پنجره را زامبی شکست» و «زامبی پنجره را شکست». در اولی، نمی دانید چه کسی پنجره را شکست: آیا این زامبی بود؟ یا اینکه پنجره توسط زامبی بوده و اتفاقاً هم شکسته شده است؟ در مرحله دوم، شما دقیقا می دانید که چه کسی شکستن را انجام داده است و چرا مهم است.
. از زبان قوی و مستقیم استفاده کنید و از بهم ریختن پروپوزال خود با مقدمات و عبارات اضافی خودداری کنید. به عنوان مثال، به جای استفاده از عباراتی مانند “من معتقدم که…” یا “این راه حل ممکن است کمک کند…”، بگویید: “این طرح به میزان قابل توجهی نرخ فقر را کاهش می دهد.”

7: کار خود را تصحیح کنید. ویرایش بر این تمرکز دارد که تا جایی که می توانید محتوا را واضح و مختصر کنید. تصحیح مطمئن می شود که محتوای شما عاری از اشتباه است. پیشنهاد خود را با دقت بررسی کنید تا هر گونه اشتباه املایی، دستوری، یا نقطه گذاری را پیدا کنید.
. هر گونه اشتباهی باعث می شود که شما کمتر تحصیل کرده و اعتبار کمتری داشته باشید و احتمال تایید شدن شما را کاهش دهد.
. اطمینان حاصل کنید که قالب بندی شما مطابق با دستورالعمل ها است.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *