چرا نوشتن پایان نامه دشوار است؟

چرا نوشتن پایان نامه دشوار است؟

چرا نوشتن پایان نامه دشوار است؟ ، نوشتن یک پایان نامه مانند به پایان رساندن یک ماراتن طولانی است. گاهی دانشجویان به تازگی از دوره کارشناسی وارد مقطع کارشنای ارشد شده‌اند و گاهی کمترین اطلاعاتی نسبت به آنچه می‌خواهند انجام دهند ندارند، بنابراین به طور فزاینده‌ای در جستجوی راه‌های مختلف برای انجام پایان‌نامه هستند.

چرا نوشتن پایان نامه دشوار است؟
چرا نوشتن پایان نامه دشوار است؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

چرا نوشتن پایان نامه مهم است؟

تهیه پروپوزال، انجام پایان نامه یا نوشتن پایان نامه و استخراج مقاله از پایان نامه یکی از وظایف مهم دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است. به این ترتیب، برای انجام یک پایان نامه خوب، دانشجویان نیاز به مشاوره با افراد باتجربه و متخصص در هر مرحله از پایان نامه مانند نوشتن پروپوزال، تجزیه و تحلیل آماری پایان نامه، برنامه نویسی، مدل سازی و شبیه سازی دارند. دسترسی به این متخصصان غالباً دشوار و گاه غیرممکن است.

چرا دانشجویان برای نوشتن پایان نامه خود دچار چنین مشکلاتی هستند؟

در ابتدا می‌توان گفت که برنامه‌های درسی به گونه‌ای نیستند که به دانشجویان چگونگی نوشتن پایان نامه و همچنین نوشتن مقاله را آموزش دهند. علاوه براین، الزامات تعیین شده توسط برنامه‌های درسی برای پایان نامه اغلب مبهم و انتزاعی هستند. همچنین کیفیت پایان‌نامه‌های فارغ‌التحصیلان پایین‌تر از حد انتظار است که این نیز باعث می‌شود برنامه‌های مطالعاتی بیشتر از پیش مورد انتقاد قرار گیرند. در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با این مشکلات و سایر عوامل دخیل در انجام پایان‌نامه و همچنین نوشتن مقاله آورده‌ایم.

1. دانشجویان یاد نمی‌گیرند که چگونه این کار را انجام دهند

اساتید معمولاً بررسی می‌کنند که آیا دانشجو موضوع را درک کرده است یا خیر. آیا نوشته دانشجو شفاف است، به‌درستی اندیشیده و مؤثر است یا خیر، اما به او یاد نمی‎دهند که چگونه بنویسد.

نوشتن به معنای تفکر، برنامه‌ریزی، سازماندهی و استدلال است. نوشتن فعالیتی است که شما را ملزم به در نظر گرفتن درستی مطلبی می‌کند که می‌نویسید، آیا مطالب در جای مناسبی هستند یا خیر، درست بیان شده‌اند یا خیر. متأسفانه دانشجویان چگونگی انجام این کار را یاد نمی‌گیرند. به همین دلیل بسیاری از پایان نامه‌ها از کیفیت پایینی برخوردارند.

2. برنامه‌های درسی مبهم و انتزاعی است

نمی‌توان از دانشجویان انتظار داشت که براساس برنامه‌های مبهم پایان نامه خوبی بنویسند. اگر نوشتن یک پایان نامه خوب در دانشگاه‌ها اهمیت بیشتری پیدا کند، ممکن است برنامه‌های درسی نیز از شفافیت و محتوای بهتری برخوردار شوند، که این امر منجر به سهولت بیشتر در انجام پایان نامه و همچنین نوشتن مقاله می‌شود. علاوه بر این، معمولا استاتید راهنما نیز به علت مشغله‌های کاری خود و عدم انتخاب تخصصی موضوعات پایان نامه زمان و ارجحیتی برای پایان نامه دانشجویان قائل نمی‌شوند و رسیدن به نتیجه نهایی و پذیرش و چاپ مقاله مشترک را انتظار دارند. این شکاف و فاصله بین استاد و دانشجو در خصوص استاد مشاور جدی‌تر و عمیق‌تر است که در نهایت به خروج تخصصی موضوع پایان‌نامه، مراجعه به منابع نامعتبر و استفاده از شیوه کپی برداری توسط دانشجویان می‌گردد.

3. انتخاب موضوع دشوار است

یکی از مشکلات انجام دادن پایان نامه ارشد و دکتری نحوه انتخاب موضوع است. زیرا دانشجویان پایان‌نامه، پذیرش و چاپ مقاله را به عنوان تکلیفی مشقت بار می‌پندارند و به انتخاب موضوعات تکراری می‌پردازند؛ یا به موضوعاتی که در آن تخصص و پیشینه مطالعاتی نداشته و منابع داخلی و خارجی آن را بررسی مختصری نیز نکرده‌اند، ورود می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود که دانشجو در ادامه راه ناچار به کپی برداری شود و اطلاعات جدیدی ارائه ندهد؛ یا دچار سردرگمی و توقف در نوشتن می‌شود. از سوی دیگر برخی از دانشجویان به دلیل عدم اطلاع کافی از رشته تحصیلی خود مدت زمان زیادی را صرف انتخاب موضوع می‌کنند و مدام از این شاخه به آن شاخه می‌پرند که همین امر باعث از دست رفتن زمان برای انجام پایان نامه می‌شود.

4. اقدامات لازم برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری اولویت‌بندی نشده است

یکی از مشکلات شروع نوشتن پایان‌نامه و رساله این است که دانشجویان قادر به الویت‌بندی مراحل انجام پایان نامه از جمله نحوه نوشتن طرح کلی پایان‌نامه، فصل‌بندی و اختصاص مطالب در بخش‌های مرتبط، نحوه جمع‌آوری منابع و … نیستند. از این رو، مؤسسات مختلف به دلیل استفاده از متخصصان رشته‌های مختلف و مشاوران مجرب و همچنین به کارگیری شیوه‌های تحقیق قادرند شما را در این امر راهنمایی کنند. البته باید به قیمت انجام پایان نامه و همینطور قیمت نوشتن پروپوزال از سوی این مؤسسات نیز توجه داشت تا از زیان و ضرر خود در این مسیر جلوگیری کنید..

5. تحقیقات قبل از نوشتن پایان نامه تکمیل نشده است

دانشجویان ناآگاه به شیوه‌های تحقیق قبل از جمع‌آوری مطالب از تمام منابع مرجع خویش، تکمیل تحقیقات، جمع‌بندی و نتیجه گیری نسبت به نوشتن ناقص موضوع مطالعاتی خویش اقدام می‌کنند، که این امر موجب می‌شود نگارش پایان‌نامه در نظرشان سخت و دشوار باشد و در نهایت منجر به ایجاد پایان‌نامه‌ای بی کیفیت می‌شود و فرصت پذیرش و چاپ مقاله از دست می‌رود. بنابراین، اول از همه باید روی تحقیقات خود متمرکز شوید و پس از جمع‌آوری اطلاعات شروع به نوشتن کنید. البته در نظر داشته باشید که در این امر وسواس به خرج ندهید، چرا که باعث می‌شود هرگز نگارش پایان نامه خود را شروع نکنید.

6. محدودیت زمان و هزینه وجود دارد

یکی دیگر از مشکلات عمده در نوشتن پایان نامه محدودیت زمان و هزینه است. از آنجا که طول دوره کارشناسی 4 ترم بوده و دانشجو در ترم سوم و بعضاً چهارم نسبت به تصویب موضوع خویش اقدام می‌نماید و دفاع به موقع از پایان نامه ذاتاً ارزش محسوب شده، همچنین موجب پیشگیری از تحمیل هزینه و صرف زمان در ترم‌های بعدی و گریز از مشکلاتی چون تمدید سنوات و پرداخت هزینه و … می‌گردد، لذا توجه به مولفه زمان و پرهیز از هرآنچه که موجب کند شدن روند دفاع از پایان نامه می‌گردد، ضروری و لازم است. عدم آشنایی با نگارش پروپوزال، نحوه جمع آوری مطالب، منابع مرجع در راستای پژوهش، ناتوانی در بیان و حل مساله از عمده ترین دلایل هدر رفتن زمان در پژوهش‌های دانشگاهی است. از این رو برخی از دانشجویان کار پایان نامه خود را تماماً به مؤسسات مختلف می‌سپارند. اما باید به این نکته توجه کرد که قیمت نوشتن پروپوزال و همچنین قیمت انجام پایان نامه از سوی برخی از این مؤسسات بالا بوده و دانشجو متحمل هزینه‌های زیادی نیز می‌شود، و معمولاً کیفیت کار نیز در حد قابل قبول نیست.

چرا نوشتن پایان نامه دشوار است؟
چرا نوشتن پایان نامه دشوار است؟ – تزیسمی

20 نکته ای که باید برای نوشتن یک پایان نامه خوب بدانید

1. ایده خوب برای پایان نامه خوب

هر پایان نامه خوب با یک ایده خوب شروع می شود. امکان ندارد که شما بتوانید یک پایان نامه خوب، قابل دفاع و قابل ارجاع توسط دیگر محققان در سراسر جهان را بنویسید، در حالی که ایده خوبی پشت سر آن نباشد. وقتی چنین روندی طی نشود، موضوع خوبی هم پیدا نمی گردد و شما مجبور می شوید به ایده های تکراری و روتین روی بیاورید و شانس ارجاع توسط محققان جدید و قدیم را از دست می دهید.

گام اول در نوشتن یک پایان نامه خوب، بررسی ایده های خوب است. به این موضوع به اندازه کافی توجه کنید و سعی نمایید در نوشتن پایان نامه، ایده های خلاقانه را پیدا کرده و به صورت نوآورانه برای توسعه آن کار کنید.

به عنوان مثال اگر در رشته کارشناسی ارشد پرستاری مشغول به تحصیل هستید، کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در این عرصه موضوع مهمی به شمار می رود. به خصوص که در کشور ما، در این عرصه در بیمارستان ها و مراکز درمانی کار زیادی صورت نگرفته و از نظر سخت افزاری و نرم افزار با کمبودهایی مواجه هستیم.

بنابراین یک ایده خوب برای دانشجویان این رشته،‌ می تواند چگونگی تسهیل و تسریع در امور پرستاری در سطوح مختلف با اتکا به فناوری اطلاعات باشد. وقتی قرار است یک پرستار در یک شیفت، ده ها برگه را پر و امضا و تایید کند، الکترونیکی کردن این فرآیند هم برای ارتقای بهره وری پرستار و هم برای تعامل بهتر با بیمار اهمیت پیدا می نماید.

اگر در رشته مهندسی صنایع مشغول به تحصیل هستید، می توانید ایده های خوب خلاقانه زیادی را دنبال کنید. مثلا چگونه می توان در نظام بانکداری کشور، مسئولیت اجتماعی را توسعه داد یا نظام مدیریت بازیافت در شهرداری ها و مراکز صنعتی چگونه می تواند سودآور باشد.

اگر در رشته های علوم انسانی یا هنر مشغول به تحصیل هستید، با کوهی از موضوعات روتین و قدیمی در رشته خود روبرو خواهید شد. خیلی ها برای رها شدن از سختی پایان نامه نویسی، به موضوعات متداول یا ترجمه شده روی می آورند. اما شما می توانید مجلات خلاقیت و نوآوری و سبک زندگی داخلی یا خارجی را مطالعه کرده و با توجه به رشته خود، موضوعات جالبی از آن ها بیرون کشیده و برای توسعه آن در تز ارشد یا دکترا استفاده کنید. در این قسمت به برخی ایده های جالب برای پایان نامه اشاره می کنیم.

. نقش صنایع دستی در توسعه تبلیغات و بازاریابی شرکت های هواپیمایی چگونه است (رشته گردشگری)
. چگونه می توان لباس مفهومی دیجیتالی را وارد عرصه مهمانداری و رستوران داری کرد (رشته طراحی لباس)
. نقش شبکه های اجتماعی و هشتگ ها در انتخابات ریاست جمهوری غرب چیست (رشته علوم سیاسی)
. بررسی نقش انرژی سبز در توسعه کسب و کار شرکت های فورچون ۵۰۰ (رشته بازرگانی و اقتصاد)
. بررسی نقش صنعت سینما در توسعه گردشگری (رشته های مرتبط با کارگردانی سینما)
. ارائه روش های نوآورانه در باز طراحی ورودی و خروجی مراکز تجاری و خدماتی شهر (رشته معماری)
. چگونه می توان بازاریابی و تبلیغات صنعت هوایی کشور را متحول کرد (رشته مدیربت بازرگانی)
. راهکارهایی برای جذاب تر کردن برنامه های تلویزیونی (رشته مدیریت ارتباطات)
. روانشناسی بازار بورس ایران در ۴۰ سال اخیر چه درس هایی می دهد (رشته روانشناسی عمومی)
. چگونه می توان سبک زندگی جامعه امروز را به مقولات زیستی حساس کرد (رشته جامعه شناسی)

پس همیشه دنبال یک ایده خوب باشید تا بتوان یک راهکار یا روش جالب و خلاقانه را با یک کار علمی نوآورانه از آن استخراج کرد. این امر سبب می شود که ارجاع به محصول نهایی شما صورت گیرد. هر اندازه ارجاع بیشتر باشد ، کار شما بیشتر به چشم می آید و فرصت های تکمیلی مانند بورس و پذیرش تحصیلی و استخدام در شرکت ها و موسسات گوناگون برای شما فراهم می شود.

2. از نگاه تک بعدی پرهیز کنید

یکی از بزرگ ترین ایراداتی که می توان به پایان نامه ها گرفت آن است که دانشجو در زمانی که وقت و هزینه لازم را برای نوشتن پایان نامه ارشد یا دکترا صرف می کند،‌ تنها به فکر گذراندن این واحد و دریافت مدرک دانش آموختگی است. در واقع نگاه تک بعدی سبب می شود فرصت های بعدی که به مراتب اهمیت بیشتری از یک نمره درس پایان نامه دارد، از وی سلب شود.

برخی از افرادی که دنبال دریافت ادمیشن با بورس در مقطع دکترا در دانشگاه های خارج از کشور هستند، تلاش می کنند پایان نامه خود را ترجمه و خلاصه نویسی کرده و به همراه مدارک مورد نیاز به دانشگاه مقصد ارسال نمایند. اما این پایان نامه، پایان نامه خلاق با خروجی مشخص و واضح و کاربردی نیست و نمی تواند دانشگاه مقصد را برای اعطای ادمیشن با بورس قانع کند.

حال اگر دانشجو از زمانی که استارت نوشتن پایان نامه را می زند، نگارش آن را به گونه ای برنامه ریزی و هدایت کند که با استقبال محافل آکادمیک در داخل و خارج از کشور به خصوص شرکت ها و موسسات در رشته تحصیلی رو به رو شود، با یک تیر عملا چند نشان زده است.

تصور کنید که شما در مقطع کارشناسی ارشد پتروشیمی، مشغول به تحصیل هستید. با کمی بررسی متوجه می شوید که نروژ، بهترین بورس های مقطع دکترا را به دانشجویان رشته های نفت و گاز می دهد و شما هم قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارید.

اگر بررسی ها نشان دهد که شرکت های این کشور در یکی از مقولات نفتی (اعم از فراساحل یا غیر فراساحل) با مشکلاتی روبرو هستند، شما می توانید با مطالعات داخلی، ایده ها و روش ها و محصولاتی برای کاهش معضلات مهندسی شرکت های نروژی در تز خود ارائه کنید.

3. موضوع یابی هدفمند

موضوع یابی در پایان نامه نویسی در رشته های مختلف تحصیلی می بایست هدفمند باشد. انتخاب موضوع، با یک ایده خوب همراه می شود و برای پیدا کردن ایده خوب باید خوب مطالعه و تحقیق کردن حاصل می گردد. انتظار نداشته باشید که با چند روز بررسی چند پایان نامه و سایت های مرجع علمی، بتوانید ایده و موضوع خوب پیدا کنید.

شما باید برای پیدا کردن موضوع خوب، زمان کافی اختصاص دهید و با آرامش بر اساس موضوع رشته تحصیلی و مقطع مربوطه، روی موضوعات گوناگون مطالعه داشته باشید. این بررسی را با همکاری دانشجویان یک مقطع بالاتر انجام دهید و تا از تجربیات آن ها نیز بهره مند شوید.

تعامل با مسئولان شرکت های صنعتی، خدماتی،‌ موسساتی علمی و آموزشی و مهندسان و مشاوران و متخصصان هنری و غیر هنری و حتی پزشکی، می تواند شما را در موضوع یابی هدفمند یاری کند.

فراموش نکنید که در دهکده جهانی با ۴ میلیارد کاربر اینترنت زندگی می کنیم؛ دنیایی که همه چیز در آن به هم ربط دارد. علوم میان رشته ای (INTERDICIPLINARY) وارد عرصه زندگی بشر امروز شده و مرزهای دانش مانند قرن نوزدهم، مشخص نیست.

شما به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی می توانید روی نقش لباس مفهومی در سبک زندگی بشر آینده کار کنید یا به عنوان دانشجوی دکترای رشته روانشناسی، روی روش های هیجانی در بازار بورس و سرمایه مطالعه داشته باشید.

ظاهر، مد و لباس، ربطی به جامعه شناسی نداشته و روانشناسی با دنیای عدد و رقم و نمودار بورس، سنخیتی ندارد. اما کار یک دانشجوی ارشد یا دکترا، پیدا کردن ظواهر به ظاهر ناپیدا در آنچه که باید دیده شود است. به همین خاطر،‌ در انتخاب موضوع خوب، خساست به خرج دهید.

4. استفاده حداقلی از منابع فارسی

یک پایان نامه خوب و هدفمند با نگاه چند بعدی، از منابع فارسی کمتر استفاده می کند. حتی اگر کل پایان نامه به زبان فارسی باشد (در رشته های غیر انگلیسی)، توصیه می شود منابع فارسی خود را به حداقل برسانید و با کاربردی کردن تز خود، زمینه را برای مطلعه خارجی زبان ها روی آن فراهم نمایید.

استفاده حداقلی از منابع فارسی به معنای غرب زدگی در علوم انسانی یا دیگر علوم نیست. شما می توانید از رفرنس های انگلیسی کتاب های فارسی استفاده کنید تا هنگام ارجاع دهی، مخاطب غیر فارسی زبان نیز به محتویات خوب در زبان فارسی پی ببرد.

5. استفاده حداکثری از منابع انگلیسی

در هر رشته ای که تحصیل می کنید، طوماری از منابع علمی آکادمیک و غیر آکادمیک به زبان انگلیسی در اختیار شما است که می توان برای نوشتن پایان نامه خوب و کاربردی از آن ها کمک گرفت. ابتدا این منابع مهم را در رشته خود مشخص کرده و فولدری در رایانه خود برای دسته بندی موضوعی مقالات و کتاب های الکترونیکی مرتبط با موضوع پایان نامه ایجاد کنید تا مدیریت محتوای شما مطلوب باشد.

هر اندازه از منابع معتبر استفاده کنید، ارزش کار شما افزایش پیدا می کند. خواننده یک پایان نامه، به پایان نامه ای که در هر پاراگراف، ۲ یا چند ارجاع علمی به منابع معتبر می دهد، بیشتر اعتماد دارد تا پایان نامه ای که در هر فصل، کلا ۱۰ رفرنس دارد. شما می توانید از اسکپوس و امرالد و ساینس دایرکت بیشتر استفاده کنید.

6. دزدی علمی ممنوع

مقوله «PLAIGIRSIM» یا همان دزدی علمی، باید جدی گرفته شود. کسی که قصد دارد به عنوان یک دانشجوی واقعی در علوم شناخته شود، به دنبال کپی برداری علمی نمی رود که نه شرعی است و نه اخلاقی و نه قانونی. معمولا افرادی به دنبال دزدی علمی می روند یا برای خرید پایان نامه پول می دهند که نه ایده پرداز هستند و نه خلاق و نه اصولا می توان آنها را دانشجو خطاب کرد.

کار تحقیقاتی مثل همه کارها (آشپزی- خیاطی-رانندگی-سرپرستی و …)، کار سختی است و نیاز به حوصله و دقت و آموزش دارد. بنابراین، راحت ترین کار (خرید پایان نامه)، تاثیری در با سواد شدن بی سواد ها ندارد.

7. پایان نامه خوب با رفرنس های خوب

حرفه ای های پایان نامه نویسی و اساتید برجسته، معمولا یک پایان نامه خوب را مبتنی بر رفرنس های خوب و جدید می دانند. هر اندازه شما بتوانید در نگارش پایان نامه، از رفرنس های معتبر (scholarly papers) و مقالات داوری شده (blind review) استفاده کنید و این رفرنس ها جدید باشد،‌ مهارت خود در روش تحقیق را به رخ خواننده می کشید.

8. فراگیری اصول مرجع دهی

پایان نامه خوب را یک دانشجوی خلاق که مسلط به اصول رفرنسینگ است، می نویسد. مهم نیست که شما سیستم هاروارد (Harvard Referencing methods) را دنبال می کنید یا از روش های دیگر بهره می گیرید. باید بتوانید پارگراف های خود را با ارجاعات بین المللی و معتبر، غنا ببخشید و محصول نهایی را آکادمیک کنید.

برای فراگیری دانش رفرنسینگ، باید زیاد مقاله بخوانید و از اساتید خود درباره چگونگی رفرنیسنگ در مقالات گوناگون سوال کنید. به تاثیر جا به جایی منابع و تاثیر آن روی یادگیری یک پاراگراف فکر نمایید.

اگر مشغول پایان نامه نویسی هستید یا خواهید شد، گام دوم بعد از انتخاب ایده و موضوع را آشنایی با اصول رفرنیسینگ در نظر بگیرید.

9. اصول تحقیق کمی در پایان نامه نویسی

در هر رشته ای که مشغول به نگارش پایان نامه هستید، باید اصول تحقیق کمی (Quantitative methods) را بدانید. مخصوصا اگر کار شما با آمار و آنالیز اعداد و خروجی های پرسش نامه ای متن بسته (close-ended questionnaire) ارتباط داشته باشد، یادگیری این اصول توصیه می شود. کتاب ها و مقالات و ویدیوهای زیادی برای آموزش اصول کمی در اختیار شما قرار دارد که میتوان از آن ها بهره جست.

10. اصول تحقیق کیفی در پایان نامه نویسی

همانند اصول کمی، اصول کیفی (qualitative methods) در نگارش پایان نامه نقش بسیاری ایفا می کند. اگر اصول کیفی را یاد بگیرید، می توانید موضوعات خوب پایان نامه را در قالب روش تحقیقی اثر بخش و حرفه ای هدایت کنید تا خروجی کار، نگاه چند بعدی، ظرفیت های علمی و مهارت تحقیقاتی شما را بازگو کند. کتاب ها و مقالات بسیاری در این زمینه در دسترس قرار دارند.

11. ویراستاری خوب پایان نامه

هر پایان نامه ای حتی اگر به زبان فارسی توسط دانشجوی دکترای زبان و ادبیات فارسی نگارش شده باشد یا به زبان انگلیسی توسط یک دانشجوی انگلیسی زبان رشته مترجمی زبان انگلیسی تالیف شده باشد، نیاز به ویراستاری حرفه ای دارد.

گاهی اوقات، ویراستاری ضعیف یک پایان نامه، کار عالی انجام شده را زیر سوال می برد و محصول نهایی، آن طور که شایسته و بایسته است به چشم نمی آید. در پایان نگارش پایان نامه، حتما ۲ کار انجام دهید:

. کل پایان نامه را در اختیار کارشناس علمی قرار دارده تا روایی و انسجام و طرح مساله و شیوه پرداخت و توسعه موضوع و تحلیل اطلاعات و یافته های شما را یک بار بررسی کند و اشکالات مشخص شود.
. کل پایان نامه در اختیار یک ویراستار متخصص قرار بگیرد تا اشکالات گرامری و نگارشی در آن رفع شود.

چرا نوشتن پایان نامه دشوار است؟
چرا نوشتن پایان نامه دشوار است؟ – تزیسمی

12. مقدمه نویسی هر فصل

پایان نامه، مقاله ۴ تا ۱۰ صفحه ای نیست که همه بخش ها باید به صورت خلاصه و در کمترین جملات، بیشترین معنی و مفهوم را در راستای ساختار مقاله منتقل کند. شما برای پایان نامه زمان و تعداد صفحه بیشتری برای طرح مساله و معرفی موضوع دارید.

برای همین،‌ همواره از دید یک خواننده به پایان نامه خود نگاه کنید. آیا با مقدمه ای که نوشتید می توان فهمید که روش تحقیق شما چگونه است و دلیل انتخاب این روش از بین ده ها راه دیگر چه بوده است؟

13. اصول مهم در مرور منابع

در مرور منابع (literature review) حتما وقت کافی اختصاص دهید. یک پایان نامه خوب با مرور منابع خوب بدست می آید. هر اندازه مرور منابع خوب داشته باشید، در جریان اتفاقاتی که در زمینه پایان نامه، محققان قبلی انجام داده اند قرار گرفته و اشراف اطلاعاتی شما افزایش پیدا می کند.

به عنوان مثال اگر قصد دارید در زمینه مدیریت انرژی سبز (Green energy management) کار کرده و با نگاه چند بعدی و بین المللی به پایان نامه خود نگاه کنید، می بایست جدیدترین مقالات یا کتاب هایی که در زمینه روش های خلاقانه مدیریت انرژی سبز در شرکت ها و کارخانجات غربی یا شرقی ارائه شده را مطالعه نموده و از همه مهمتر، مطالعات موردی (case study) را بررسی کنید.

گاهی اوقات مشاهده فهرست موضوعات و مطالبی که در یک کتاب در آمازون قابل مشاهده است، می تواند سرنخ های فوق العاده ای را در اختیار شما قرار دهد.

به همین خاطر، مرور منابع در نگارش پایان نامه کاربردی و ارزشمند اهمیت زیادی دارد. گاهی اوقات کلمات کلیدی و سوژه های خوبی در مرور منابع وجود دارد که می تواند شما را با موضوعات و ایده های خیلی جذابی آشنا کند که روند نگارش پایان نامه را به سمت و سوی بهتری هدایت نماید.

مثلا شما قصد دارید درباره نقش تبلیغات در صنعت حمل و نقل امروز دنیا در پایان نامه خود کار کنید، اما در مرور منابع با مقالاتی مواجه می شوید که شما را با دنیای کسب و کار شرکت هوایی ریان ایر ایرلند آشنا می کند و می فهمید که چگونه با کمترین خدمات خلاقانه می توان بهای بلیط را کاهش و مسافر بیشتری جذب کرد!

14. اصول مهم در معرفی روش تحقیق

دانشجویی که روش تحقیق درست و علمی و حرفه ای را نداند،‌ نه پرسش نامه خوب طراحی می کند، نه مرور منابع خوبی خواهد داشت و نه می تواند بر اساس موضوع تحقیق و سوالات مطرح شده، نگارش حرفه ای داشته باشد.

روش تحقیق بد، یافته های (findings) بدی هم در پی خواهد داشت و قدرت شما در تحلیل اطلاعات (conclusion) را کاهش می دهد.

15. اصول مهم در تعریف سوال تحقیق

پایان نامه خوب، با سوالات تحقیق (research questions) آغاز می شود. هنگامی که یک نفر پایان نامه شما را مطالعه می کند، باید به خوبی درک کند که شما دنبال چه چیزی هستید و قصد نگارش این پایان نامه چه بوده است.

سوال تحقیق از متن مرور منابع بدست می آید. شما باید بر اساس روایی و انسجام کار خود، از طریق یافته هایی که از مرور منابع بدست می آورید، در قالب موضوع پایان نامه، سوالات تحقیقاتی خوب را استخراج کنید تا با روش تحقیق مناسب، بتوانید به این سوال ها پاسخ دهید.

هدف سوالات تحقیق، پاسخ به گپ های علمی است. سوالات تحقیقاتی شما در تز، باید مشکلی از مشکلات و مجهولی از مجهولات را باز کند. قرار نیست کار اعجاب انگیزی انجام شود. شما می توانید با طرح چند سوال تحقیق، به درستی یا عدم درستی این پرسش ها پی برده و برای تحقیقات بعدی (further research)، ایده های خوبی در اختیار محققان آینده قرار دهید.

برخی معتقدند که سوالات تحقیق باید از یک «null question» (سوال خنثی) آغاز شود و سوالات بعدی در نقض یا تایید این سوال باشد. اما به هر حال، تعریف سوال تحقیق هم روش های متنوعی دارد که باید آن ها را در کتاب ها و مقالات یاد بگیرید.

16. تفاوت conclusion با Findings (یافته ها و جمع بندی)

فاندینگ با کانکلوژن تفاوت دارد. شما در بخش اول تنها به بررسی یافته های تحقیق و پژوهش خود می پردازید و آنالیز داده را بر اساس روش تحقیق انجام. اما در بخش جمع بندی، به ارائه بحث ‌می پردازید و به نوعی یافته های خود را تفسیر (interpretation) می کنید. حرفه ای ها، تفسیر خود از یافته های تحقیق را نیز با نظرات دیگر محققان همراستا و منطبق می کنند تا محصول نهایی، کاربردی و منطقی تر به نظر آید.

17. منابع پایان نامه نویسی بین المللی

سایت هایی برای دانلود پایان نامه های بین المللی در اینترنت وجود دارد که باید از آن ها استفاده کنید. معمولا در این درگاه ها، پایان نامه های ویراستاری شده و دفاع شده در اختیار عموم قرار می گیرد. به عنوان مثال شما می توانید از این لینک استفاده نمایید.

18. تعامل با اساتید داخلی

در هر زمینه ای که مشغول به نگارش پایان نامه هستید، اساتیدی به جز اساتید دانشگاه شما نیز مشغول سرپرستی پایان نامه های دانشجویان دیگر هستند. از آن ها می توانید در فرآیند کار مشورت بگیرید. این تعامل سبب می شود تا بتوانید با گروه های مختلفی از اساتید آشنا شده و کار تحقیقاتی مشترکی در آینده با آن ها ترتیب دهید.

19. تعامل با اساتید خارجی

برای کسانی که:

. به فکر دریافت ادمیشن از دانشگاه های خارج از کشور هستند
. قصد دریافت بورس از دانشگاه های خارج از کشور دارند
. قصد دریافت بورس بر اساس research assistantship دارند
. نگاه چند بعدی به پایان نامه نویسی دارند
. قصد دارند از مشاوره اساتید خارجی در مرور منابع استفاده کنند
. قصد دارند از مقالات اساتید بین المللی برای رفرنسینگ تز استفاده نمایند
. قصد دارند در کنفرانس های بین المللی شرکت کنند

تعامل با اساتید اهمیت بسیاری دارد. هر اندازه بتوانید با نویسندگان مقالات معتبر در ژورنال های بین المللی همکاری داشته باشید و از نظرات آن ها را برای نگارش پایان نامه استفاده کنید، محصول نهایی پخته تر و حرفه ای تر خواهد شد.

در اختیار قرار دادن نسخه انگلیسی زبان پایان نامه به گروهی از اساتید می تواند فرصت های خوبی را در اختیار شما قرار دهد.

20. خلاصه نویسی پایان نامه

خلاصه نویسی مقاله یا پایان نامه، آخرین کاری است که انجام می شود. در اختیار داشتن خلاصه خوب از یک پایان نامه خوب، کمک شایانی به داشتن یک رزومه مناسب و توان افزایی شما در مراحل آکادمیک می کند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *