نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد ، در برنامه های کارشناسی ارشد مبتنی بر پژوهش، دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید یک پروژه تحقیقاتی عمیق را انجام دهند و آماده دفاع از کار خود در مقابل هیئتی از اعضای هیئت علمی باشند. نوشتن پایان نامه یک فرآیند طولانی است که نیاز به مدیریت زمان عالی و خود انضباطی دارد. دانشجویان فارغ التحصیل با یک مشاور پژوهشی کار می کنند که آنها را در طول مسیر راهنمایی و راهنمایی می کند.

پایان نامه با یک پروژه تحقیقاتی در مقطع کارشناسی متفاوت است. در برنامه های کارشناسی ارشد، پایان نامه یک مقاله علمی گسترده است که امکان نشان دادن تخصص یک دانشجوی کارشناسی ارشد را در زمینه تحصیلی خود فراهم می کند. همچنین حوزه تخصصی دانشجو را مشخص می کند و به عنوان یک تحقیق منتشر شده رسمی در نظر گرفته می شود. یک کپی از پایان نامه دانشجو در کتابخانه دانشگاه نگهداری می شود و می توان آن را در پایگاه های تحقیقاتی خاصی یافت.

بسیاری از اوقات، دانشجویان فارغ التحصیل احساس می کنند تحت تأثیر این وظیفه غول پیکر قرار گرفته اند، و غیر معمول نیست که برخی از دانشجویان فارغ التحصیل هرگز نوشتن پایان نامه خود را تمام نمی کنند. این مقاله توصیه های ساده ای در مورد چگونگی انجام موفقیت آمیز پایان نامه ارائه می دهد.

نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد
نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

 

پنج نکته برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد

نکته 1: هر روز بنویسید

دانشجویان فارغ التحصیل باید خود را طوری آموزش دهند که هر روز زمانی را برای نوشتن اختصاص دهند، چه به مدت سی دقیقه یا دو ساعت، اما باید هر روز باشد. کیفیت نوشتن متفاوت است، اما همیشه می توان آن را در تاریخ بعدی ویرایش کرد. برخی از روزها بهتر از روزهای دیگر هستند زیرا فرد تمرکز بیشتری دارد و می تواند واضح تر بنویسد. بعضی روزها وقتی نمی توانند تمرکز کنند بدتر هستند و نوشتن منسجم دشوار است. اما با نوشتن هر روز مانند یک برنامه آموزشی است و نوشتن به یک عادت تبدیل می شود. بعد از چند هفته، نوشتن برای اکثر دانشجویان فارغ التحصیل آسان تر و کمتر دلهره آور می شود.

نکته شماره 2: با سرپرست تحقیقاتی خود از نزدیک کار کنید

هنگام نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشجویان تحصیلات تکمیلی تنها نیستند. ناظر پژوهشی علاقه خاصی دارد تا مطمئن شود که دانشجویان تحصیلات تکمیلی با نوشتن پایان نامه خود موفق به اتمام برنامه های کارشناسی ارشد خود می شوند. با همکاری نزدیک، استاد راهنما مانند یک مربی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی می شود و از دانشجویان فارغ التحصیل حمایت فکری و همچنین اخلاقی می کند. استاد راهنما، دانشجویان تحصیلات تکمیلی را در مراحل مختلف پایان نامه، از اصلاح هدف پژوهشی تا آمادگی برای دفاع شفاهی، همراهی می کند.

نکته شماره 3: یک سیستم پشتیبانی ایجاد کنید: کار، خانواده و دوستان

نوشتن پایان نامه چالشی برای کسانی است که با مدیریت زمان دست و پنجه نرم می کنند. از دانشجویان فارغ التحصیل خواسته می شود که زمان خود را بین کار، خانواده و حلقه های اجتماعی خود تقسیم کنند. با این حال، آنها باید روی یک کار متمرکز بمانند: نوشتن. این مهم است که دوستان، خانواده و همکاران آنها تعهد زمانی را که برای تحصیل خود انجام می دهند را درک کنند و تقاضا برای زمان دانشجو را به حداقل برسانند. برعکس، آنها باید توجه ویژه ای داشته باشند که دانش آموزان بیش از حد تحت فشار فعالیت یا کار اضافی قرار نگیرند.

نکته 4: فضایی برای نوشتن پیدا کنید

دانشجویان فارغ التحصیل باید یک فضای نوشتن آزاد پیدا کنند. نوشتن موثر در یک دفتر پر سر و صدا یا در خانه با اعضای خانواده تقریبا غیرممکن است. دانش آموزان باید به فکر اجاره فضای مطالعه در کتابخانه باشند. بسیاری از کتابخانه های عمومی یا دانشگاهی اتاق های کوچکی را برای استفاده اساتید یا دانشجویان ارائه می دهند. این فضا فضایی آرام و عاری از حواس‌پرتی است که می‌توان بدون هیچ وقفه‌ای بر روی تفکر و نوشتن تمرکز کرد.

نکته شماره 5: پایان نامه را در قسمت های قابل مدیریت با ضرب الاجل انجام دهید

تقسیم کار به بخش‌های قابل مدیریت با ضرب‌الاجل‌هایی که خود تحمیل می‌کنند برای بیشتر افراد به خوبی کار می‌کند و سازماندهی بسیار مهم است. پایان نامه می تواند به عنوان یک هدف غیرممکن به نظر برسد. با تقسیم آن به وظایف کوچکتر، دانشجویان فارغ التحصیل می توانند بخش های قابل دسترس تر و قابل مدیریت تر یک تحقیق بزرگتر را ایجاد کنند. پس از هر بخش، دانش‌آموزان می‌توانند از سرپرستان خود بازخورد درخواست کنند تا مطمئن شوند که در مسیر درست هستند. از آنجایی که پایان نامه به طور کلی بر اساس فصل ها سازماندهی می شود، دانشجویان می توانند روی هر فصل به عنوان یک ماژول نوشتاری جداگانه تمرکز کنند که می تواند در پایان برای ایجاد کل پروژه تحقیقاتی جمع آوری شود.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *