نوشتن پایان نامه کارآمد

نوشتن پایان نامه کارآمد

نوشتن پایان نامه کارآمد ، بر کسی پوشیده نیست که نوشتن انجام پایان نامه کارشناسی ارشد یا دکتری شما کار آسانی نیست. محدودیت و تعلل نویسنده بسیاری از دانشجویان فارغ التحصیل را آزار می دهد. با این وجود، ژنویو بلویل، استاد روانشناسی در دانشگاه لاوال، چند ترفند دارد که می تواند به آسان کردن کار کمک کند.

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- نوشتن انجام پایان نامه کارآمد

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

نوشتن پایان نامه کارآمد
نوشتن پایان نامه کارآمد – تزیسمی

7 نکته برای نوشتن انجام پایان نامه کارآمد

1. زمان های خاصی را برای نوشتن تعیین کنید

برای شروع، دکتر Belleville توصیه می کند که هر روز زمان کوتاهی را برای نوشتن اختصاص دهید. او شما را تشویق می کند که به طور منظم دوباره ارزیابی کنید که این بلوک های زمانی چقدر طول می کشد. چرا دوره های نوشتن کوتاه تر را به دوره های طولانی تر انتخاب کنید؟ برای جلوگیری از تعلل و کاهش فشار نهایی برای نوشتن. در حالی که نوشتن هر روز مهم است، او همچنین توصیه می کند که از آن استراحت کامل کنید. او می‌گوید: «کسی که در تحصیلات تکمیلی موفق می‌شود، کسی است که کارهای دیگری را نیز در زندگی انجام دهد. این کمی پارادوکس است، اما [افرادی که موفق هستند] روی درس‌های خود سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما می‌توانند کارهای دیگری نیز انجام دهند، مثلاً در شب‌ها یا آخر هفته‌ها.»

2. هدف گذاری کنید

دکتر Belleville می گوید انواع مختلفی از اهداف برای نوشتن انجام پایان نامه وجود دارد: اهداف بلند مدت، مشخص و هفتگی، و همچنین اهداف محدود به زمان یا پروژه محور. او توضیح می دهد: “شما نمی توانید انتظار داشته باشید که مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا آسان باشد – شما باید اهداف تعیین کنید و انگیزه ها را مشخص کنید.” او پیشنهاد می کند برای کمک به این مرحله از مفهوم اهداف SMART الهام بگیرید. این روش تعیین اهداف مشخص، قابل اندازه گیری، دست یافتنی، واقع بینانه و محدود به زمان را تجویز می کند. به عنوان مثال، وقتی 35 دقیقه در پایان یک روز کاری طولانی باقی مانده است، مرور ادبیات را انجام ندهید!

3. مراحل مختلف نوشتن را تشخیص دهید

سه مرحله اصلی برای انجام پایان نامه وجود دارد: برنامه ریزی، نگارش و ویرایش. یک برنامه سنجیده شروع به نوشتن را آسان تر می کند و در عین حال استرس و تردید را کاهش می دهد. وقتی نوبت به نوشتن می‌رسد، او توصیه می‌کند که این کار را بدون فکر کردن زیاد انجام دهید. نوشتن ایده ها به سرعت بدون فکر کردن در مورد انتخاب هر کلمه، روند را تسریع می کند و از گرفتار شدن طولانی مدت در یک نقطه جلوگیری می کند. مرحله ویرایش جایی است که مهم است که ارتباط هر جمله را به دقت در نظر بگیرید، زمان بیشتری را برای ساختار و استدلال خود صرف کنید، اشتباهات تایپی را تصحیح کنید و سبک خود را اصلاح کنید. دکتر بللویل به ما یادآوری می کند که “ما برای دیگران می نویسیم – نه خودمان.”

4. الهام یک عقلانیت است

دکتر بللویل اضافه می کند که انتظار برای الهام گرفتن برای شروع نوشتن فقط بهانه ای برای به تعویق انداختن کار است. او می گوید: «نوشتن نیاز به الهام ندارد، به ساختار نیاز دارد. او معتقد است که بهترین راه‌ها برای ایجاد انگیزه این است که مثلاً هر روز بنویسید یا یادداشتی از ایده‌ها نگه دارید، وظایف خود را تغییر دهید یا در مورد موضوع با اطرافیانتان صحبت کنید.

5. از تعلل دوری کنید

او توضیح می دهد: «نویسندگی علمی یکی از مشاغلی است که به احتمال زیاد به روز بعد موکول می شود. یکی از دلایلی که در انجام پایان نامه نویسی این اتفاق می افتد، اضطرابی است که ایجاد می کند. آخرین مرحله دکتری نیز مهم ترین مرحله است، زیرا تعیین می کند که آیا مدرک خود را دریافت کنید یا خیر. اغلب اوقات، به تعویق انداختن کارها فقط باعث اضطراب بیشتر می شود. دکتر Belleville توصیه هایی برای مبارزه با این تمایل به تعویق کار دارد. اول، او بر اهمیت برنامه ریزی دوره های کوتاه و روزانه نوشتن تأکید می کند. همچنین باید فضایی دلپذیر و کاربردی ایجاد کنید که برای نوشتن مناسب باشد. در نهایت، باید به خاطر داشته باشید که همه گهگاهی کار را به تعویق می اندازند، بنابراین نیازی به قطع کردن آن نیست!

6. مقاومت در برابر کمال گرایی!

دکتر بللویل استدلال می کند که کمال گرایی و بهره وری یک چیز نیستند. او می گوید که اگرچه داشتن استانداردهای بالا چیز خوبی است، اما داشتن استانداردهای غیرواقعی فقط شلیک به پای خود است. کمال گرایان اغلب بی ثمر هستند زیرا به دلیل کمال گرایی خود فلج شده اند. او کمال‌گرایی را نوعی فرقه می‌بیند: «جایی که آرمان‌هایی که ما می‌خواهیم به آن برسیم جذاب اما غیرواقعی هستند». کمال می تواند با تفاوت های ظریف خاصی همراه باشد. میل به عملکرد و برتری با قبول بیش از حد یک مسئله یکسان نیست و هر دو نتایج بسیار متفاوتی دارند.

7. در ارتباط باشید و در مورد آن با دیگران صحبت کنید

او سخنرانی خود را با بیان این جمله به پایان رساند که “شما باید مطمئن شوید که در روند نوشتن انجام پایان نامه گم نشوید.” بسته شدن در خود، دور از دیگران، ایده خوبی نیست، و شما نباید در بحث در مورد مشکلاتی که پیش می آید تردید کنید. مهم است که به یاد داشته باشید که این نوع پروژه همیشه با شکست همراه خواهد بود.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *