راه ساده تر برای نوشتن پایان نامه دکتری

راه ساده تر برای نوشتن پایان نامه دکتری

راه ساده تر برای نوشتن پایان نامه دکتری ، برای اکثر دانشمندان، نوشتن پایان نامه دکتری یکی از زمان برترین و پیچیده ترین کارهای فردی است که تا به حال انجام داده اند. رایج‌ترین رویکردی که دانشجویان اتخاذ می‌کنند این است که سر خود را در شن فرو کنند، به تحقیق ادامه دهند، و فقط زمانی شروع به فکر کردن در مورد پایان‌نامه کنند که کاملاً مجبور باشند – زمانی که پایان دوره دکتری آنها نزدیک می‌شود. این بدیهی است که کار می کند، اما به طور کلی منجر به چند ماه (بله، ماه) نوشتن بسیار پر استرس می شود.

اما لزومی ندارد که اینطور باشد، با رویکرد درست می توانید کل فرآیند را بسیار آسان تر کنید – در اینجا به این صورت است:

راه ساده تر برای نوشتن پایان نامه دکتری
راه ساده تر برای نوشتن پایان نامه دکتری – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه دکتری چیست؟- راه ساده تر برای نوشتن پایان نامه دکتری

به نوشته ای پژوهشی و علمی رساله دکتری گفته می شود که گاها در میان دانشجویان با عنوان پایان نامه شنیده می شود. هنگامی که شخص دوره دکتری خود را به اتمام می رساند، لازم است در مقابل داوران در جلسه دفاع، رساله دکتری خود را ارائه نموده و پاسخگوی سوالات باشد.

راه ساده تر برای نوشتن پایان نامه دکتری

1. از روز اول مسئولیت کامل کار خود را بپذیرید

مسئولیت تبدیل شدن به یک متخصص در حوزه خود، تولید تحقیقات با کیفیت خوب و نوشتن یک پایان نامه دکتری شایسته را بر عهده بگیرید. سرپرست شما فقط برای راهنمایی و راهنمایی شما وجود دارد، مهم نیست شما یا او چه فکری می کنید.

2. سوابق خوب و دقیق نگه دارید

سوابق خوب سنگ بنای تحقیقات شما هستند. کتاب آزمایشگاه خود را با جزئیات و دقیق نگه دارید و سوابق خوبی از نمونه های خود داشته باشید.

3. یک مجله الکترونیکی نگه دارید

هر روز برای ثبت کارهایی که انجام داده اید وقت بگذارید. پنج دقیقه ای که صرف نوشتن خلاصه ای از کارهایی که هر روز انجام داده اید، به یک رکورد ارزشمند تبدیل می شود. از آن رکورد، می‌توانید به فرآیندهای فکری خود در یک آزمایش معین نگاه کنید یا اطلاعات مفید و کوچکی را که در غیر این صورت در اتر گم می‌شدند، انتخاب کنید.

4. گزارش پیشرفت ماهانه خود را بنویسید

این ممکن است مفیدترین عادت برای کسانی باشد که در مقطع دکترا کار می کنند. در پایان هر ماه، شما در موقعیت بسیار بهتری نسبت به پایان تحصیلات خود برای خلاصه کردن و انعکاس دقیق کار خود در آن ماه قرار دارید. مجموعه‌ای از گزارش‌های ماهانه به‌خوبی نوشته شده، حسابی به‌راحتی قابل دسترس و دقیق از کار شما ایجاد می‌کند. این رکورد روند نوشتن پایان نامه دکتری را تا حد زیادی تسهیل می کند.

5. عادت به خواندن هر روز داشته باشید

چه تصمیم به خواندن یک مقاله تحقیقاتی داشته باشید یا هر روز یک ساعت را صرف مطالعه کنید، مطمئن شوید که این کار را انجام می دهید. در طول تحصیلات شما این مقدار قابل توجهی افزایش می یابد و به دانش و توانایی های شما کمک زیادی می کند و به شما امکان می دهد یک متخصص جهانی شوید. می توانید با خواندن مقالات روی صفحه در زمان و تلاش خود صرفه جویی کنید.

6. در حین خواندن مقالات، آنها را خلاصه کنید

پس از پایان خواندن مقاله، خلاصه ای سریع بنویسید و تمام خلاصه های خود را ثبت کنید. ماه ها پس از خواندن مقاله، بسیاری از جزئیات را فراموش خواهید کرد. نگه‌داشتن خلاصه‌های کوتاه از هر مقاله به شما این امکان را می‌دهد تا به سرعت حافظه خود را بدون نیاز به خواندن مجدد مقاله اصلی تجدید کنید.

7. در حین حرکت یک کتابشناسی بسازید

هر پایان نامه دکتری نیاز به کتابشناسی دارد. همانطور که می روید، مال خود را بسازید. شما دو انتخاب دارید: تمام انتشارات و کتاب‌هایی را که می‌خوانید در نرم‌افزار کتاب‌شناسی وارد کنید یا ساعت‌ها را صرف انجام همه این کارها در پایان تحصیل خود کنید (نکته: اولی آسان‌تر است).

8. هر چه زودتر شروع به نوشتن کنید

حتی اگر مطمئن نیستید که پایان نامه شما دقیقاً شامل چه چیزی در پایان خواهد بود، نوشتن آنچه را که می توانید و هر چه زودتر شروع کنید. بخش عمده ای از مقدمه و روش ها می تواند و باید نسبتاً زود نوشته شود زیرا بسیاری از اطلاعات موجود در آنها بعید است که تغییر کنند. برای نوشتن فصل‌های اصلی، می‌توانید در ابتدا با یک طرح کلی از عناوین فصل‌ها شروع کنید، با نکاتی از موضوعات احتمالی که باید گنجانده شوند. با گذشت زمان، این اسکلت را می توان با انجام کار روی آن ساخت. این حتی اگر فصل کامل نباشد مفید است، زیرا نوشتن یک فصل از یک طرح کلی یا ناقص ساده تر از شروع از ابتدا است.

9. پایان نامه های افراد دیگر را بخوانید

با خواندن پایان نامه های دیگر خود را آموزش دهید. بسیاری از مردم در واقع یک پایان نامه دکتری را نمی خوانند تا زمانی که به خوبی به نوشتن پایان نامه خود بپردازند. این یک اشتباه بزرگ است. شما می توانید از پایان نامه های دیگران در مورد نحوه نوشتن پایان نامه خود چیزهای زیادی بیاموزید.

10. ذهن خود را تنظیم کنید

هر روز آماده باشید تا بهترین تحقیقات خود را با آماده کردن ذهن خود انجام دهید. در مورد آزمایش هایی که برای نوشتن پایان نامه خود نیاز دارید فکر کنید و اهداف خود را برای روز تعیین کنید.

11. به خودتان آرامش بدهید

یک نسخه پشتیبان خودکار روزانه خارج از سایت برای رایانه خود تنظیم کنید، بنابراین هرگز نگران از دست دادن اطلاعات خود نباشید.

12. به طور منظم سر خود را از کتاب ها بیرون بیاورید

برای فکر کردن به کار، داشتن یک زندگی اجتماعی و ورزش روزانه وقت بگذارید.

راه ساده تر برای نوشتن پایان نامه دکتری
راه ساده تر برای نوشتن پایان نامه دکتری – تزیسمی

مراحل انجام پایان نامه دکتری- راه ساده تر برای نوشتن پایان نامه دکتری

در جای مناسب به دنبال منابع مورد نظرتان بگردید

بدون شک جستجو در اینترنت اولین جاییست که برای رسیدن به منابع خاص موضوع مورد نظرتان به آن مراجعه می­ کنید. اما این را نیز باید در نظر داشته باشید هر آنچه در اینترنت با آن برخورد می ­کنید لزوما صحیح نیست و شما باید منبع موثق ­تری برای مطالعاتتان داشته باشید.

مراجعه به کتابخانه ­ها را نیز فراموش نکنید، شاید بسیاری از منابعی که در اینترنت به آن­ها می ­رسید و دسترسی به کتاب یا مجلات مورد نظر ندارید در کتابخانه قابل دسترسی باشند. بنابراین منابع مختلفی که می­ خواهید بررسی کنید را یادداشت کنید و در کتابخانه ­ها به دنبال آن­ ها بگردید.

منابع تان را دسته بندی کنید

شما باید همچنان که به مطالعه می­ پردازید از نکاتی که فکر می­ کنید به درد مقاله شما می­ خورد یادداشت برداری کنید. در نظر داشته باشید که هر یادداشت را از چه منبعی بر می­ دارید چرا که باید به آن ­ها اشاره کنید. طوری این مرحله را سازماندهی کنید که در نهایت گیج نشوید و بتوانید به راحتی از یادداشت­ هایی که نوشتید یک رساله تهیه کنید.

رساله یا تز خود را بنویسید

پس از اینکه مرحله تحقیقات و یادداشت برداری ­های لازم را بر اساس زمانبندی انجام شده به اتمام رساندید نوبت به اصلی ­ترین مرحله یعنی گردآوری اطلاعات بدست آمده و نوشتن رساله می­ رسد.

این مرحله برای بسیاری از دانشجویان حتی از مرحله تحقیقات نیز سخت­ تر است اما با برنامه ریزی صحیح و دانستن اینکه چه باید بنویسید می ­توانید این مرحله را نیز به راحتی طی کنید و نتیجه تلاش ­های خود را با ارائه یک رساله کامل و خوب نشان دهید.

ابتدا یک طرح کلی تهیه کنید

شما از قبل پروپوزال رساله خود را دارید که خود یک طرح اولیه برای رساله اصلی به شمار می­ رود. هرچند باید هنوز جزییات بیشتری به آن اضافه کنید تا یک طرح عالی برای یک پروژه بزرگ داشته باشید.

بنابراین از همان طرح اولیه کمک بگیرید و اطلاعات جدید را به آن اضافه کنید تا تکمیل ­تر شود.

این طرح اولیه و ساده می ­تواند به شما کمک کند رساله نهایی را بهتر و ساده­ تر بنویسید :

مقدمه ← اولین فصل رساله دکتری
اولین فصل رساله شما شامل یک پیش زمینه درباره مشکل یا موضوع مطرح شده می­ شود. سپس شما دلیل این مطالعه را مشخص کرده و سوال مورد نظرتان را مطرح می­ کنید. در مرحله بعد باید توضیحات شفافی از شرایط مرتبط با موضوع پروژه ارائه کنید.

همچنین فرضیات و انتظارات خود را از نتایج نهایی در این مرحله افشا می­ کنید.

مرور مطالعات و ادبیات پژوهش

در این فصل از رساله، به مرور فرآیند تحقیق و پژوش پرداخته و مهم ­ترین دستاوردهایی که به آنها رسیدید را بیان می­ کنید.

روش تحقیق پایان نامه دکتری
این بخش از رساله به روی منابعی که برای این پژوهش استفاده کردید و روش­ هایی که برای نتیجه گیری به کار برده اید تمرکز دارد.
اگر یک پایان نامه کیفی می­ نویسید، در این بخش باید به روی سوالات تحقیق، زمینه ­های تحقیق، نحوه جمع آوری اطلاعات و مراحل ارزیابی و آنالیز اطلاعات تمرکز کنید.

در غیر اینصورت، اگر یک رساله کمی می ­نویسید در این قسمت باید درباره سوالات تحقیق و فرضیات و اطلاعاتی و روش ­هایی که به این پژوهش و گردآوری و آنالیز داده ­ها به شما کمک کرده است بپردازید.

یافته­ ها

این مرحله، مهم ­ترین مرحله کل فرآیند نوشتن رساله است چرا که ظرفیت فکری شما را نشان می­ دهد.

شما در این مرحله باید به نتایج و یافته ­هایی که خودتان به آن­ ها رسیده ­اید بپردازید و توضیح دهید این یافته ­ها شما را به چه مسیر برده ­اند. در حقیقت در این قسمت باید به همان سوالاتی که در ابتدا پرسیدید پاسخ بدهید.

نتیجه گیری پایان نامه دکتری

نتیجه گیری آخرین فصل رساله شما را در بر می­ گیرد که در آن به خلاصه ­ی تحقیقات انجام شده و گزارشی کوتاه از نتایج بدست آمده می ­پردازید. فراموش نکنید باید توضیح دهید چطور یافته ­های شما تغییری در جامعه علمی ایجاد می­ کند و چقدر موثر است.

در انتهای این فصل، بخشی به نام «پیشنهاداتی برای تحقیقات آینده» وجود دارد که در این قسمت شما می ­توانید پیشنهاداتی برای بهبود و تکمیل فرضیات و موضوعات مورد بحث این رساله ارائه دهید و توضیح دهید چرا فکر می­ کنید این تحقیقات پیشنهادی می­ توانند موثر باشند.

منابع رساله دکتری

همانند هر مقاله علمی دیگر، در رساله نیز باید به تمامی منابعی که در طول تحقیقات و نوشتن رساله به آن­ها مراجعه کردید با صحیح ترین روش های رفرنس دهی آورده شود.

زمان خود را مدیریت کنید

در تمام مراحل نوشتن رساله زمانبندی بسیار مهم است چرا که اغلب دانشجویان علیرغم زمان زیادی که برای تهیه رساله یا تز خود دارند در نهایت برای آن وقت کم می آورند.

بنابراین از مرحله تحقیقات گرفته تا نوشتن طرح و رساله اصلی باید به خوبی تمامی مراحل را زمانبندی کنید تا راحت­ تر و دقیق ­تر بتوانید به همه مراحل نوشتن رساله بپردازید.

راه ساده تر برای نوشتن پایان نامه دکتری
راه ساده تر برای نوشتن پایان نامه دکتری – تزیسمی

پیش نویس اولیه را بنویسید

وقتی که طرح اولیه را با نکاتی که گفته شد تکمیل کردید می ­توانید رساله اولیه خود را به صورت یک پیش نویس بنویسید.

این کار به شما کمک می ­کند هنگام نوشتن رساله اصلی حواستان پرت نشود و نخواهید چیزی کم و زیاد کنید چرا که در این مرحله تمام این کارها را انجام می ­دهید و مرحله آخر به ویرایش و نگارش صحیح آن می ­پردازید.

رساله خود را ویرایش و بازنویسی کنید

تا زمانیکه آخرین جمله پیش نویس را ننوشته ­اید به ویرایش آن فکر نکنید. معمولا پیشنهاد می ­شود وقتی که پیش نویس رساله تمام شد چند روز استراحت کنید و بعد از آن به ویرایش بپردازید چرا که با این کار ذهنتان بازتر است و دقت بیشتری برای ویرایش خواهید داشت. اگر به درستی زمانبندی کرده باشید حتما زمان برای استراحت خواهید داشت.

همچنین از آنجایی که شما به این پروژه عادت کرده ­اید شاید برخی ایرادات رساله خود را نبینید برای همین پیشنهاد می­ شود برای ویرایش پایان نامه یا ویرایش رساله از شخص دیگری کمک بگیرید. شخصی که بتوانید دید دیگری به متن شما داشته باشد و ایراداتی که شما نمی بینید را در آن ببیند.

بازخورد بگیرید

پیش از اینکه تز یا رساله نهایی خود را ارائه دهید از دوستان یا همکارانتان بخواهید آن را مطالعه کرده و نظرشان را با شما در میان بگذارند.

اما دقت داشته باشید که از شخصی بازخورد بگیرید که به او اطمینان دارید چرا که رساله شما حاوی اطلاعات منحصر به فرد و تفکرات و ایده ­های خاص شماست و نباید در اختیار هر کسی قرار بگیرد.

از استاد راهنمای خود کمک بگیرید تا به شما راهنمایی کند چطور رساله خود را بهتر کنید و آن را ارائه دهید.

پروسه ­ی نوشتن رساله یک چالش بزرگ است که بسیاری از دانشجویان از آن استقبال نمی­ کنند. اما باید این را در نظر داشته باشید اگر تا این مرحله پیش آمده ­اید که حالا باید یک رساله تهیه کنید پس ارزش زمان گذاشتن و هزینه کردن را خواهد داشت.

این پروژه را قدم به قدم طی کنید و هرجا به مشکلی خوردید مشاروه بگیرید تا بتوانید رساله خود را به بهترین شکل ارائه دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *