چگونه بدون از دست دادن ذهن خود پایان نامه بنویسیم؟

چگونه بدون از دست دادن ذهن خود پایان نامه بنویسیم؟

چگونه بدون از دست دادن ذهن خود پایان نامه بنویسیم؟ ، آیا درد را احساس می کنید؟ درد کوبیدن پیشانی خود به دیوارهای دانشگاه زیرا لذت بخش تر از تلاش برای انجام پایان نامه لیسانس یا فوق لیسانس است.

در حدود یک دهه گذشته بیش از بیست پایان نامه را آموزش داده ام. در عمل، تمام تلاش خود را برای کمک به نویسندگان پایان نامه برای غلبه بر موانع غیر ضروری انجام داده ام. من می گویم غیر ضروری است زیرا نوشتن پایان نامه باید الهام بخش، سرگرم کننده، هیجان انگیز و بسیار بسیار مفید برای آینده شغلی شما باشد (حتی اگر هرگز دانشگاهی نشوید).

پایان نامه یک مقاله حیاتی است که هر دانشجو باید در طول سال آخر تحصیل، معمولاً مدرک لیسانس، آن را تکمیل کند. پس از نوشتن پایان نامه، نویسنده باید از آن در مقابل یک کمیته دفاع کند. پایان نامه یک سند گسترده است. به طور معمول، بیش از 30 صفحه محتوای خالص دارد. و اگرچه ممکن است انجام پذیر به نظر برسد، به ویژه با توجه به اینکه یک نویسنده یک سال تمام برای تولید آن فرصت دارد، نوشتن پایان نامه خوشایندترین کار نیست. دلیلش هم ساده است. دانش‌آموزان هر چه درس می‌خوانند، باز هم در سال آخر بمباران تکالیف خانگی هستند. مطالعات موردی، گزارش‌های آزمایشگاهی و مقالات تحقیقاتی تنها قطره‌ای در اقیانوس هستند.

چگونه بدون از دست دادن ذهن خود پایان نامه بنویسیم؟
چگونه بدون از دست دادن ذهن خود پایان نامه بنویسیم؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- چگونه بدون از دست دادن ذهن خود پایان نامه بنویسیم؟

پایان نامه کسب مهارت های دانشجویی از جمله مرور متون و تحقیق و همچنین کمک به علم با تحقیقات خود است. مردم یاد می گیرند که با پایان نامه ای که در مقطع کارشناسی خود نوشته اند، تحقیقات اساسی انجام دهند. از طرفی پایان نامه هایی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نوشته می شوند بیشتر به علم کمک می کنند. زیرا اخلاق و روش علمی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بهتر درک می شود.

چهار مشکل رایج در نگارش پایان نامه- چگونه بدون از دست دادن ذهن خود پایان نامه بنویسیم؟

1. “پایان نامه من بقیه زندگی من را تعریف می کند!”

اجازه ندهید پایان نامه مهمتر از آنچه هست شود. بله، پایان نامه یکی از نکات برجسته مطالعات شما است، اما تنها بخشی از مطالعات شما است. هدف از پایان نامه نشان دادن این است که شما می توانید یک موضوع جالب را به شیوه ای آکادمیک بررسی کنید، یعنی می توانید تحقیق کنید. این کار شما را مشخص نمی کند، حرفه شما را مشخص نمی کند، و هیچ کس بر اساس تز خود برنده جایزه نوبل نشده است. پایان نامه را در متن قرار دهید و نگرش آرام تری نسبت به آن داشته باشید. نتیجه این است که نوشتن شما آسان تر، سریع تر و بهتر می شود. فقط یک پایان نامه است. بشین و فقط انجامش بده!

2. “نتایج من مهمترین بخش است!”

خب نه. هدف یک پایان نامه این است که نشان دهد می توانید تحقیق کنید و آن را به صورت مکتوب مستند کنید. اگر سوال تحقیق، روش شناسی و موقعیت یابی شما به خوبی انجام شده باشد، نتایج چندان مهم نیستند. به خصوص اگر به طور تحلیلی نتایج را مورد بحث قرار دهید و نشان دهید که می‌دانید چرا نتایج آن چیزی است که هستند. هیچ کس از یک کارمند پایان نامه انتظار ندارد که یک سهم علمی اساسی ارائه دهد، پس راحت باشید.

3. فهرستی از ادبیات.

مطالعه ادبیات در پایان نامه شما نباید فهرستی خسته کننده از منابعی باشد که از Google Scholar استخراج کرده اید. ادبیات، یعنی کار دیگران، باید بخشی از روایت شما باشد. شما باید کار خود را در ارتباط با کار دیگر قرار دهید. آن را به عنوان یک پازل بزرگ در نظر بگیرید که در آن کار دیگران 99٪ از قطعات پازل را تشکیل می دهد و آخرین قطعه این پایان نامه شماست. وظیفه شما این است که تصویری را که کل پازل تشکیل می دهد (موضوع وسیع تحقیق دانشگاهی) توصیف کنید و سپس قطعات اصلی موجود این پازل (ادبیات دانشگاهی، کارهای قبلی، نرم افزارهای موجود، استانداردها، ثبت اختراعات…) را شرح دهید و سپس توضیح دهید که چگونه پایان نامه شما یک قطعه گم شده است که به شکل گیری تصویر بزرگتر کمک می کند (احتمالاً یک قطعه کوچک است، اما یک قطعه گم شده است).

4. نوشتن برای هیچ کس.

ساده ترین راه برای نوشتن متن واقعا خسته کننده چیست؟ برای هیچ کس خاصی ننویس. متن خسته کننده یک تز بد ایجاد می کند. مهمتر از آن، درک اینکه چه چیزی مرتبط است و چه چیزی نیست را برای شما دشوارتر می کند. بنابراین مخاطب را تعریف کنید و در پایان نامه خود بیان کنید. آیا برای مهندسان نرم افزار همکار می نویسید؟ آیا برای افرادی می نویسید که در یک زمینه متخصص هستند اما در زمینه ای که شما در حال تحقیق آن هستید خبره نیستند؟ مخاطبان شما اهل مطالعه هستند یا کسب و کار؟ هنگامی که مخاطبی را در ذهن خود دارید، خود را در موقعیت آنها قرار دهید و فکر کنید که آنها چه چیزی را می خواهند بدانند. این چراغ راهنمای شما در سراسر نوشتن شما خواهد بود: مخاطبان من قرار است با این اطلاعات چه کنند؟ توجه داشته باشید! در عمل، شما یک مخاطب دارید: استاد شما احتمالا تنها فردی در این سیاره است که پایان نامه شما را خواهد خواند. بنابراین، بسیار مهم است که بدانید استاد شما در یک پایان نامه خوب به دنبال چه چیزی است و به نظر او چه تحقیق و ادبیاتی مرتبط است.

 

چگونه بدون از دست دادن ذهن خود پایان نامه بنویسیم؟

زود شروع کن

شروع زودهنگام نوشتن پایان نامه ممکن است نکته ای به نظر نرسد. و لازم نیست یکی باشد. با شروع زودهنگام، نیازی به عجله نخواهید داشت، زیرا ضرب‌الاجل‌های بسیار تنگاتنگ است. شروع زودهنگام نه تنها به شما این امکان را می دهد که با آرامش روی یک پایان نامه کار کنید، بلکه می توانید گاهی اوقات از جلسات نوشتن خود صرف نظر کنید تا با دوستان خود بنشینید، به خانواده خود بروید و غیره مهلت ناچیز خواهد بود در این مورد، بهترین گزینه این است که به یک سرویس نویسندگی مراجعه کنید و از آنها بپرسید: “لطفا سریع مقاله من را برای من بنویسید.”

جمع آوری منابع

منابع هسته اصلی هر پایان نامه هستند. پایان نامه نشان می دهد که آیا نویسنده می تواند منابعی را بیابد و پردازش کند و در صورت مرتبط بودن و به روز بودن آنها تحلیل کند. بنابراین توجه دقیق به مطالب معتبر امری محوری است. همچنین ذکر اطلاعات لازم هنگام یافتن منابع ضروری است. بنابراین اگر یک کتاب فصلی مرتبط با موضوع شما دارد، فوراً ایده های مهم و شماره صفحات را برجسته کنید. این امر باعث صرفه جویی در وقت شما هنگام نوشتن پایان نامه می شود.

تقسیم به تکه های کوچک

کار بر روی بخش های بزرگ می تواند خسته کننده باشد. پیگیری تعداد بالای صفحات نوشته شده در یک روز منجر به تولید محتوای بی کیفیت می شود. در عوض، کار خود را به رویکردهای کوتاه تقسیم کنید. نوشتن چندین صفحه در روز به شما کمک می کند که سازنده بمانید. افزایش تعداد صفحات نوشته شده نیز به شما انگیزه می دهد که به کار ادامه دهید.

اولین بار در صبح به آن نزدیک شوید

نوشتن بر اساس برنامه یک استراتژی عالی برای مقابله با تکلیف و داشتن زمان زیادی پیش روی شماست. پایان نامه نویسی لذت بخش ترین فعالیت نیست. با این حال، با خوردن آن قورباغه در صبح زود، می توانید روز خود را برنامه ریزی کنید و کارهای بیشتری را انجام دهید. در این مورد، ممکن است برخی از اوقات فراغت، جلسات بدنسازی و غیره را فدا کنید. بنابراین، مطمئن شوید که هر بار که زود از خواب بیدار می شوید و وظیفه خود را کامل می کنید به خود پاداش می دهید.

به خودتان اجازه ندهید از مسیر منحرف شوید

هنگام نوشتن مقالات گسترده، ممکن است به راحتی بتوان اطلاعات غیر ضروری را درج کرد. و این واقعیت که مجبور خواهید بود صفحات اطلاعات اضافی را حذف کنید، می تواند روحیه شما را تضعیف کند. برای جلوگیری از آن، مطمئن شوید که پیشرفت خود را دنبال کنید. بعد از هر جلسه نوشتن آنچه را که تولید کرده اید بررسی کنید. از خود بپرسید که آیا با سؤال تحقیق مرتبط است یا خیر. با انجام این کار، احتمال انحراف از مسیر را از بین خواهید برد. علاوه بر آن، کار خود را جلا خواهید داد.

نوشتن پایان نامه اغلب وقت گیر و عصبی است. با تمام الزامات و دستورالعمل هایی که یک پایان نامه باید دنبال شود، جای تعجب نیست که دانش آموزان ذهن خود را از دست بدهند. با این حال، با رویکرد درست، می‌توانید یک پایان‌نامه را بدون دمیدن واشر پایین بیاورید.

چگونه بدون از دست دادن ذهن خود پایان نامه بنویسیم؟
چگونه بدون از دست دادن ذهن خود پایان نامه بنویسیم؟ – تزیسمی

بسته بندی مهمتر از محتویات آن است- چگونه بدون از دست دادن ذهن خود پایان نامه بنویسیم؟

من به یک ساختار شفاف در یک پایان نامه اعتقاد دارم. چرا؟ زیرا اکثر مردم پایان نامه را مانند یک رمان پلیسی نمی خوانند: به صورت خطی از صفحه 1 تا صفحه آخر. خود را در حال برداشتن پایان نامه شخصی مشاهده کنید. به احتمال زیاد شما شروع به جستجوی خلاصه یا پایان نامه می کنید تا ببینید آیا کار مورد علاقه شماست یا خیر. سپس وارد نتایج می شوید. سپس ممکن است روش شناسی را مرور کنید تا بفهمید آیا به نتایج اعتقاد دارید یا خیر، و سپس به فهرست منابع می پرید تا ببینید آیا آنها به کاری که شما با آن آشنا هستید اشاره می کنند یا خیر.

حرف من این است که هرکسی که پایان نامه شما را می گیرد، آن را به صورت غیر خطی می خواند. بنابراین، ساختار و فهرست مطالب برای خواننده بسیار مهم است که بتواند به جلو و عقب بپرد و با کمترین تلاش به اصل و کیفیت تحقیق شما پی ببرد.

دلیل دیگری برای داشتن ساختار واضح وجود دارد. کار آکادمیک تماماً این است که فرآیند تحقیق را شفاف و شفاف کنید تا یافته های شما مورد بررسی دقیق قرار گیرد و جامعه علمی به کار شما ایمان بیاورد. این هسته اصلی “روش علمی” است، که تحقیقات خود را به گونه ای مستند کنید که دانشمندان دیگر بتوانند بفهمند که شما چگونه به نتایج خود رسیده اید و بر روی آنها بسازید. یک پایان نامه عالی ساختار واضحی دارد زیرا به استاد شما نشان می دهد که شما این نکته اساسی کار علمی را درک می کنید. به عبارت دیگر می توانید نویسندگی آکادمیک انجام دهید.

چه چیزی یک ساختار پایان نامه عالی را می سازد؟

در هسته پایان نامه خود یک مثلث از سه چیز کلیدی دارید: سؤال تحقیق (RQ)، روش تحقیق (ME) و نتایج تحقیق (RE). RQ ME را تعریف می کند که RE را تولید می کند که به RQ پاسخ می دهد. به عبارت دیگر، شما یک سؤال تحقیقی (قطعه گمشده پازل) می‌پرسید و برای پاسخ به آن سؤال، روش‌های خاصی را انتخاب می‌کنید و آن روش‌ها به وضوح نتایجی را به دست می‌دهند که پاسخ سؤال اصلی تحقیق است. بله، به همین سادگی است.

البته این سه بخش به هم مرتبط هستند. بنابراین اگر روش خود را تغییر می‌دهید، بهتر است بررسی کنید که آیا هنوز به سؤال تحقیق پاسخ می‌دهید و آیا هنوز نتایج مورد نظر خود را تولید می‌کنید یا خیر. من همیشه به مردم توصیه می کنم که اولین پیش نویس خود از این سه جزء را در همان روز اول نوشتن یادداشت کنند. نوشتن یک پایان نامه بسیار در مورد تکرار این سه مؤلفه و تغییر دادن آنها در یک بسته آکادمیک منظم است.

در مورد قسمت های مقدمه، ادبیات و بحث پایان نامه من چطور؟

بخش مقدمه پایان نامه شما جایی است که شما تصویر بزرگ را ترسیم می کنید و کار خود را به سؤالات و مسائل بزرگتر مرتبط می کنید. بخش ادبیات جایی است که کار خود را در آن قرار می دهید (به بالا مراجعه کنید)، و بخش بحث جایی است که نتایج خود را می گیرید و آنها را به مسائل بزرگی که در مقدمه توضیح دادید متصل می کنید. بیایید دوباره از استعاره پازل استفاده کنیم. مقدمه به تصویر بزرگ پازل نگاه می کند که 99٪ از قطعات در جای خود قرار دارند. بخش ادبیات، مهمترین قطعات پازل و قطعاتی که قطعه گم شده را احاطه کرده اند را شرح می دهد. RQ شما قطعه گم شده را قاب می کند، ME شما توضیح می دهد که چگونه آن سوراخ را پر می کنید، و RE شما آخرین قطعه گم شده است. سپس بخش بحث شما در پایان پایان نامه این است که به عقب برگردید و اکنون با قطعه کوچک خود در آن به تصویر بزرگ پازل نگاه کنید.

پرش-شروع نوشتن پایان نامه شما

بیایید همه چیزهایی را که در بالا ذکر کردم برداریم و به صفحات اول پایان نامه و نسخه اول فرمت پایان نامه تبدیل کنیم. ویرایشگر متن خود را باز کنید. سرفصل های بخش زیر را بنویسید:

معرفی
ادبیات
سوال پژوهشی
روش شناسی
نتایج
بحث
منابع
در مرحله بعد، هر بخش را بردارید و در زیر هدر، 3 تا 5 موردی را که در مورد آن زیر آن بخش خواهید نوشت، بنویسید.

بعد، ببینید آیا چند بخش فرعی واضح وجود دارد یا خیر. مثلا،

1. معرفی
1.1 اثرات تغییر آب و هوا
1.2 افزایش تعداد دوچرخه سواران در شهرهای اروپایی

برای هر بخش فرعی، 3 تا 5 نقطه بنویسید که توضیح می دهد که چه چیزی باید در زیر عنوان مورد بحث قرار گیرد.

اکنون شما یک اسکلت از یک پایان نامه دارید که به شما کمک می کند تا به صورت تکه تکه به نوشتن بپردازید. شما می توانید قسمت های کوچک را اینجا و آنجا برای کار انتخاب کنید و ساختار خوبی برای نگه داشتن قطعات در کنار هم و تشکیل کل پایان نامه خواهید داشت. هر از چند گاهی کل ساختار فوق العاده را بازبینی کنید تا متعادل شود و از کار شما پشتیبانی کند. به عنوان مثال، بسیاری از دانش‌آموزان تصمیم می‌گیرند که سؤال تحقیق زیر بخش مقدمه باشد (به عنوان مثال، 1.3. سؤال تحقیق). برخی از نویسندگان احساس راحتی بیشتری دارند که بخش ادبیات را نیز به عنوان زیربخش مقدمه داشته باشند.

فراموش نکنید که با استاد خود بررسی کنید که آیا آنها با ساختار شما موافق هستند یا خیر. به عنوان مثال، برخی از اساتید به بخش نتیجه گیری در پایان نامه نیاز دارند و برخی از رشته های تحقیق معمولاً تجزیه و تحلیل نتایج را از بخش نتایج واقعی جدا می کنند.

چگونه بدون از دست دادن ذهن خود پایان نامه بنویسیم؟
چگونه بدون از دست دادن ذهن خود پایان نامه بنویسیم؟ – تزیسمی

نکته پایانی: چند سوال سخت

آخرین نکته من به شما مجموعه ای از سوالات اسپارینگ برای هر عنوان برتر است.

1. معرفی

چرا این تحقیق مهم است؟ آیا پدیده بزرگتری وجود دارد که این تحقیق شما بخشی از آن باشد؟ چرا افراد در حرفه شما باید به این پایان نامه اهمیت دهند؟

2. ادبیات

در این رابطه (عمدتاً در نشریات دانشگاهی) چه اقداماتی انجام شده است؟ نویسندگان در مورد موضوع چه می گویند؟ سوال تحقیق شما چگونه با این مطالعات قبلی مرتبط است؟ چگونه آنها را اعمال می کنید یا به آنها اضافه می کنید؟ بر اساس گفته های آنها، شما چه می گویید؟ (نکته: یک محقق واقعی که رشته شما را مطالعه کرده است پیدا کنید و از او بخواهید ادبیات مربوطه را بنویسد. پس از یافتن یک متخصص، هفته ها در کار صرفه جویی می کنید).

3. سوال تحقیق

بر اساس آنچه افراد دیگر قبلاً مطالعه کرده اند، سؤالی که هنوز کسی واقعاً به آن پاسخ نداده چیست؟ سوال اصلی چیست و شاید دو یا سه سوال فرعی که باید به آنها پاسخ دهید تا بتوانید به سوال اصلی پاسخ دهید چیست؟ دو بار به آنچه در RQ خود می نویسید نگاه کنید، زیرا باید به این سوالات پاسخ دهید 🙂

4. روش شناسی

چگونه پاسخ سوال تحقیق را پیدا می کنید؟ چگونه داده ها را جمع آوری می کنید؟ از کجا داده ها را جمع آوری می کنید؟ چگونه داده ها را تجزیه و تحلیل می کنید؟ از بین تمام روش های موجود در دنیا، چرا این روش را انتخاب کردید؟ چه چیزی در آن خوب است و چه چیزی نیست؟ روش های جایگزین چه بود و مزایا و معایب آنها چه بود؟

5. نتایج

جواب سوال تحقیق چیست؟ پاسخ سوالات فرعی چیست؟ این را ساده و واضح نگه دارید.

6. بحث

چگونه کسی می تواند از نتایج شما انتقاد کند؟ آیا اعتبار داخلی دارند (داده ها به درستی جمع آوری و تجزیه و تحلیل شدند)؟ آیا نتایج از نظر بیرونی معتبر هستند (آیا می توان آنها را تعمیم داد و چگونه)؟ بر اساس نتایج، در مورد تصویر بزرگتری که در مقدمه خود توضیح دادید، چه می توانید بگویید؟ چگونه کسی می تواند نتایج شما را برای تحقیقات بیشتر اعمال کند؟ یا شاید در یک زمینه غیر پژوهشی (مثلاً در یک شرکت یا در زندگی روزمره) اعمال شود؟

هر بخش را در یک زمان و یک سوال در یک زمان در نظر بگیرید و به آنها در نقاط گلوله پاسخ دهید. ناگهان چندین صفحه از پایان نامه خود را آماده می کنید. سپس نقاط گلوله را به متن واقعی تبدیل کنید که خواندن آن آسان است (به یاد داشته باشید که مخاطب خود را در ذهن داشته باشید). و اینگونه است که شما از کوه پایان نامه یک پله صعود می کنید.

اگر این پست وبلاگ را مفید دیدید و اگر پیشنهاد یا نظرات دیگری دارید به من اطلاع دهید. امیدوارم این نکات و نکات به شما کمک کند تا پایان نامه خود را به پایان برسانید تا بتوانید روی (شاید) چیزهای مهمتر زندگی تمرکز کنید 🙂

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *