پنج گام اصلی در نوشتن پایان نامه ارشد و رساله دکتری

پنج گام اصلی در نوشتن پایان نامه ارشد و رساله دکتری

پنج گام اصلی در نوشتن پایان نامه ارشد و رساله دکتری ، پایان نامه ارشد و پایان نامه دکتری نقطه اوج موفقیت تحصیلی شما است و در صورت انجام درست و موفق آن می‌توانید به آن افتخار کنید. وقتی نوبت به پایان نامه می‌رسد، ضروری است که به خوبی آماده شوید. از حل و فصل یک موضوع و ارائه یک عنوان، تا لحظه‌ای که آن را تحویل می‌دهید، این روند به شما احساس هیجان، شک به خود، وحشت و سرخوشی می‌دهد. برای هر پروژه بزرگی مانند این، درک مراحل و توالی می‌تواند به کاهش نگرانی شما در مورد نوشتن پایان نامه ارشد یا نگارش رساله دکتری کمک کند. صرف نظر از اینکه برای پایان نامه کارشناسی ارشد یا دکتری خود آماده می‌شوید، رعایت پنج گام زیر می‌تواند به شما کمک کند تا در مسیر درست قرار بگیرید.

پنج گام اصلی در نوشتن پایان نامه ارشد و رساله دکتری
پنج گام اصلی در نوشتن پایان نامه ارشد و رساله دکتری – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه ارشد چیست؟- پنج گام اصلی در نوشتن پایان نامه ارشد و رساله دکتری

پایان نامه های ارشد پروژه های تحقیقاتی مستقلی هستند که دانشجویان با همکاری نزدیک با یک استاد راهنما تکمیل می کنند. دانشجویانی که یک پروژه پایان نامه ارشد را تکمیل می کنند موضوع تحقیق خود را انتخاب می کنند، به این معنی که آنها فرصت پیدا کردن پاسخ به سؤالات تحقیقی را دارند که بیشتر قانع کننده می دانند.

پنج گام اصلی در نوشتن پایان نامه ارشد و رساله دکتری

گام اول:‌ ایده پردازی

در طول دوران تحصیل خود، اطلاعات زیادی در مورد اصول عملی و تئوری‌های رشته تحصیلی خود خواهید آموخت و دید وسیعی در این زمینه به دست خواهید آورد. پایان‌نامه شما فرصتی است برای نشان دادن افکار و‌ ایده‌های خود، بررسی عمیق‌تر یک حوزه و تثبیت دانش قبلی. انتخاب چیزی که واقعاً به آن علاقه دارید، انگیزه شما را حفظ می‌کند. بسیار مهم است که موضوع تحقیق شما چیزی جذاب و معنادار باشد. در نظر بگیرید که چرا پرداختن به موضوعی که انتخاب کرده‌اید مهم است. هنگامی که یافته‌های خود را خلاصه کردید، به این فکر کنید که چگونه آن‌ها به توجیه شما برای اینکه چرا این یک سؤال یا موضوع مهم است مرتبط می‌شوند.

همچنین برای جلوگیری از هرگونه اشتباهی، با پروتکل‌های دانشکده آشنا شوید. قبل از شروع برنامه‌ریزی، مطمئن شوید که آنچه از شما انتظار می‌رود را درک کرده‌اید. می‌توانید از طریق گفتگو با استاد راهنما، به درک مشترکی از پایان نامه برسید.

گام دوم: توسعه ایده و پروژه

در مرحله بعد، انتخاب موضوعات خود را محدود کرده و شروع به ساخت قالب دقیق پروژه کنید. باید هدف و ساختار مشخصی داشته باشید. دانستن اینکه ایده‌های شما به کجا می‌روند، تضمین می‌کند که در مسیر خود باقی می‌مانید و فقط نکات مربوطه را بیان می‌کنید.

پایبند ماندن به یک برنامه به شما کمک می‌کند تا بدون جاه‌طلبی بیش از حد در تحقیقات خود متمرکز بمانید، که شانس شما را برای ایجاد یک استدلال قوی و منسجم افزایش می‌دهد. در این مرحله، شما یک طرح تحقیق مفصل را ایجاد خواهید کرد که مبانی نظری تحقیق شما، سوالاتی که امیدوارید به آنها پاسخ دهید، روش تحقیق و تجزیه و تحلیل داده‌های پیشنهادی را مشخص می‌کند. درواقع در حین ایجاد چنین طرح تحقیقاتی دقیق، در حال جمع‌آوری اطلاعات برای محتوای سه فصل اول پایان نامه خود هستید. شما طرح خود را تحت عنوان پروپوزال برای تایید به هیات علمی دانشگاه ارسال خواهید کرد تا برای برای مرحله بعدی تکمیل پایان نامه خود آماده شوید. پروپوزال شما هدف پایان نامه و نحوه انجام تحقیقاتتان را مشخص می‌کند.

گام سوم: بررسی مطالعات پیشین در رابطه با موضوع انتخابی

گام بعدی در نوشتن پایان نامه ارشد و دکترا بررسی مطالعاتی است که تا کنون در آن زمینه انجام شده است. برای اینکه اثبات کنید موضوع انتخابی شما در نهایت به سرانجام خواهد رسید باید تحقیقات قبلی را به عنوان سند ارائه دهید و نشان دهید که بر موضوع خود تسلط کافی دارید. می‌توانید شروع به جمع‌آوری داده‌هایی کنید که در مرحله بعدی تجزیه و تحلیل خواهید کرد. در طول این مرحله، شما همچنین بسیاری از مطالب فصل‌های باقی‌مانده پایان‌نامه خود را جمع‌آوری می‌کنید.

پنج گام اصلی در نوشتن پایان نامه ارشد و رساله دکتری
پنج گام اصلی در نوشتن پایان نامه ارشد و رساله دکتری – تزیسمی

گام چهارم: نتیجه‌گیری پایان‌نامه

گام بعدی در انجام پایان نامه ارشد و دکترا بحث در مورد انتخاب طرح تحقیق، جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل داده‌ها، جزئیات مراحل تحقیق، ارزیابی و تفسیر نهایی نتایج تحقیقات است. در این مرحله شما جمع‌آوری داده‌های خود را تکمیل کرده و نتایج را تجزیه و تحلیل خواهید کرد. شما همچنین نگارش دو فصل پایانی پایان‌نامه خود را به پایان خواهید رساند که در آن یافته‌های خود را خلاصه می‌کنید و آن‌ها را به سؤالات و نظریه‌هایی که در فصل‌های قبلی بحث کرده‌اید مرتبط می‌کنید. قبل از ارسال پایان نامه نهایی خود برای تایید توسط هیئت علمی‌، آن را بررسی ویرایش کنید تا از ترکیب تمام محتوا اطمینان حاصل کنید.

گام پنجم: تاییدیه‌های دانشگاه

در مرحله نهایی انجام پایان نامه ارشد و دکتری، پروژه خود را برای ویرایش نهایی و گرفتن تایید از دانشکده خود ارسال کنید.

در هر مرحله ای که هستید، یکی از عوامل کلیدی موفقیت، مدیریت زمان است اگر از زمان خود به نحو احسن استفاده کرده‌اید و به برنامه ای پایبند بوده‌اید. ممکن است با فکر کردن به کل فرآیند به یکباره احساس سختی کند، اما جمع کردن آن در اهداف کوچکتر به کاهش دلهره کمک می‌کند. حتی اگر همه چیز دقیقاً آنطور که تصور می‌کردید پیش نرود، نیازی به وحشت نیست. به یاد داشته باشید، شما موضوع پایان نامه خود را پس از بررسی دقیق انتخاب کرده‌اید، بنابراین هرگونه تفکر غیرمنطقی در مورد شروع مجدد از صفر را نادیده بگیرید.

پایان نامه شما فرصتی برای تحقیق، ایجاد دانش و پرداختن به یک موضوع مهم در رشته شماست، بنابراین بر روی هدف خود متمرکز بمانید و از تلاش‌های خود راضی باشید.

تفاوت‌ رساله دکتری با پایان نامه ارشد

در نگاه اول ممکن است به نظر برسد که رساله و پایان نامه واژه های معادل هم هستند و می توان آنها را به جای هم مورد استفاده قرار داد.
برخی از دانشجویان ممکن است این سوال را مطرح کنند که با دیدگاه پایان نامه می توان یک رساله دکتری نگارش کرد یا خیر؟
به طور کلی جواب این سوال خیر است چرا که با ارتقاء رتبه تحصیلی فرآیند نگارش طولانی تر، تخصصی تر و دشوارتر خواهد بود.
معمولا فرآیند نگارش رساله دکتری با توجه به دانشگاه ها و نظرات اساتید می تواند بسیار دشوارتر بوده و به تسلط بالایی بر مباحث آماری، تحقیقاتی و نگارش علمی نیاز داشته باشد.
به طور کلی دو واژه مختلف برای رساله دکتری و پایان نامه ارشد در نظر گرفته می شود که عبارتند از Dissertation و Thesis که واژه Dissertation برگرفته از یک واژه لاتین به معنای آزمایش و بحث و بررسی است. معمولا واژه Dissertation در امریکا به رساله دکتری و واژه Thesis به پایان نامه ارشد اطلاق می شود که در اروپا با تعاریف معکوس ارائه می شود که در قالب زیر دسته بندی می گردد:

1. تعریف واژه Thesis: در امریکا به عنوان یک قالب تحقیقاتی مختصر کوتاه تر از Dissertation تعریف می شود که معمولا محتوای آن ساده تر و با تخصص کمتر نسبت به رساله دکتری است و مختص مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است.
ولی در اروپا به عنوان یک تحقیق اصیل، کاربردی و جامع تعریف می شود که دانشجویان برای دریافت مدرک دکتری ارائه می نمایند.

2. تعریف واژه Dissertation: تحقیق جامعی را شامل می شود که به صورت کاملا تخصصی و علمی به یک موضوع پرداخته ابعاد مختلف آن را مورد بررسی قرار می دهد و از نظر کاربردی بودن و ارائه راه حل در سطح بالاتری نسبت به Thesis قرار می گیرد.
در اروپا واژه Dissertation به عنوان یک پروژه تحقیقاتی در مقطع کارشناسی ارشد قلمداد می شود که به صورت علمی به یک موضوع می پردازد.

اگر بخواهیم تعاریف مقدماتی و ظاهری مربوط به رساله و پایان نامه را کنار بگذاریم و به محتوای آن بپردازیم باید بگوییم که رساله دکتری از نظر محتوا در موارد زیر با پایان نامه متفاوت است.

1. کانتریبیوشن و نوآوری در تحقیق: معمولا نوآوری در موضوع رساله دکتری از اهمیت بالایی برخوردار بوده و محتوای رساله باید به گونه ای تهیه شود که کاربردی و تخصصی باشد.
با توجه به اینکه رساله دکتری از نظر محتوایی و جامعیت در سطح بالاتری نسبت به پایان نامه قرار دارد در نتیجه انتظار کانتریبیوشن از آن بالاتر بوده و معمولا نوآوری موجود در آن می تواند به موسسات علمی، توسعه دانش و صنعت کمک کند.

پنج گام اصلی در نوشتن پایان نامه ارشد و رساله دکتری
پنج گام اصلی در نوشتن پایان نامه ارشد و رساله دکتری – تزیسمی

2. ادبیات موضوع: ادبیات موضوع به طور کلی در رساله دکتری بسیار جامع تر و تخصصی تر نگارش می شود و معمولا ابعاد مختلف موضوع تحقیق، ارتباط بین گویه ها و فاکتورها را به شکل تحلیلی مورد بررسی قرار می دهد.
با توجه به اینکه پژوهش در رساله دکتری هدف های کاربردی تری را در علم و صنعت دنبال می کند بنابراین باید بسیار جامع تر به ادبیات موضوع آن پرداخته شود.
از طرف دیگر با توجه به تخصص بالاتر دانشجویان دکتری از آنها انتظار می رود تسلط بالایی به موضوع داشته و مفاهیم را به شکل تخصصی ترو جامع تریی پوشش دهند.

3. بحث و نتیجه گیری: با توجه به تسلط بالای دانشجویان دکتری به مباحث علمی و تحقیقاتی معمولا بحث و نتیجه گیری در رساله دکتری از اهمیت بسیار بالاترو ویژه ای برخوردار است و دانشجویان دکتری به دلیل مهارت های قوی تحلیلی، تفکر انتقادی و استنتاجی انتظار می رود بتوانند دستاوردهای کاربردی تری را ارائه نمایند.
بخش بحث و نتیجه گیری (Discission and conclusion) علاوه بر تسلط به مباحث آماری و تحقیقاتی به تسلط در زمینه ادبیات موضوع تحقیق نیز نیازمند است.

4. حجم محتوا و جامعیت: رساله دکتری معمولا طولانی تر از پایان نامه ارشد بوده و تعداد کلمات آن بین 60-80 هزار کلمه متغیر است اما همین میزان برای پایان نامه ارشد بین 20-40 هزار کلمه می باشد.
معمولا دانشجویان دکتری علاوه بر جامع نویسی باید بتوانند توسعه مناسبی (Develop) از مطالب ارائه کرده و انسجام ساختاری خوبی به رساله ببخشند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *