چگونه یک مقدمه پایان نامه بنویسیم که توجه را جلب کند؟

چگونه یک مقدمه پایان نامه بنویسیم که توجه را جلب کند؟

چگونه یک مقدمه پایان نامه بنویسیم که توجه را جلب کند؟ ، نوشتن مقدمه پایان نامه می تواند برای اکثر مردم پیچیده ترین بخش باشد. این بیانیه آغازین یک سند بسیار مهم است و این فشار به تنهایی بسیار ترسناک است. قبل از نوشتن مقدمه پایان نامه، توصیه می شود که دانشجو از قبل تمام کارهای تحقیقاتی مربوطه را انجام دهد.

پس قبل از نوشتن و تکمیل فصول پایان نامه، لازم است تا با ویژگی هر فصل و نوع اطلاعات آن آشنا شویم. این کار باعث همگام سازی ساختار پایان نامه ما با دیگر پروژه های تحقیقاتی نوشته شده می‌شود. اولین و مهم‌ترین بخش از پایان نامه، مقدمه است. بخشی که مخاطب در همان مرحله اول با آن مواجه شده و اطلاعاتی نسبی از ماهیت کار شما به دست می‌آورد. به همین خاطر شاید نوشتن مقدمه به مراتب مهم‌تر از سایر بخش های دیگر باشد. پس قبل از شروع کار لازم است تا با ساختار مقدمه پایان نامه و نحوه نوشتن آن آشنا شویم‌.

چگونه یک مقدمه پایان نامه بنویسیم که توجه را جلب کند؟
چگونه یک مقدمه پایان نامه بنویسیم که توجه را جلب کند؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

مقدمه پایان نامه چیست؟- چگونه یک مقدمه پایان نامه بنویسیم که توجه را جلب کند؟

یک مقدمه خوب پایان نامه اطمینان حاصل می کند که پس از مطالعه آن، مخاطبان آن ایده روشنی در مورد هدف مقاله پایان نامه خواهند داشت.

رایج‌ترین نقطه‌ای که مردم هنگام نوشتن یک بیانیه پایان نامه در آن گیر می‌کنند، زمانی است که باید تصمیم بگیرند چه چیزی باید در مقدمه گنجانده شود و چگونه می‌توانند توجه خواننده را از مقدمه پایان نامه جلب کنند.

اگر شما نیز در موقعیت مشابهی گیر کرده اید، پس نترسید زیرا تنها نیستید. این راهنما نجات دهنده شما خواهد بود، زیرا به شما در مورد چگونگی شروع کمک می کند.

چگونه می توان مقدمه پایان نامه را شروع کرد؟- چگونه یک مقدمه پایان نامه بنویسیم که توجه را جلب کند؟

یکی از بهترین راه ها برای شروع نوشتن مقدمه پایان نامه این است که تمام منابع خود را بدست آورید، آنها را در ذهن خود تنظیم کنید و فقط بنویسید! ممکن است بخواهید با یک مکان نگهدار شروع کنید. به این ترتیب، شما همیشه آزادی ویرایش و ایجاد تغییرات در معرفی پایان نامه خود را تا زمانی که به سطح رضایت شما برسد، خواهید داشت.

داشتن یک پاراگراف مقدماتی پایان نامه مختصر می تواند در درازمدت واقعاً مفید باشد، زیرا در مقابل انتظار تا پایان برای نوشتن مقدمه، جهت گیری و جریان را برای پایان نامه شما تعیین می کند، زیرا دومی ممکن است باعث ایجاد مشکلات همگام سازی در مقاله شما شود. مقدمه ای که می تواند تاثیر بدی بر خوانندگان بگذارد.

یک مقدمه خوب پایان نامه باید:

. از همان ابتدا توجه خوانندگان را به خود جلب کنید.
. یک جریان یکنواخت برای کل مقاله پایان نامه ارائه دهید.

هیچ فرمول واحدی برای رسیدن به این هدف وجود ندارد. با این حال، نکات و توصیه های متعددی وجود دارد که می تواند به شما در نوشتن یک بیانیه پایان نامه خوب کمک کند. اگر می خواهید در مورد آنها یاد بگیرید، به خواندن ادامه دهید!

مخاطبان خود را شناسایی کنید

یکی از هوشمندانه ترین کارهایی که یک شخص می تواند در حین نوشتن مقدمه پایان نامه بسیار خوب انجام دهد این است که در نظر داشته باشد که چه کسی این پایان نامه را خواهد خواند. شما باید مخاطبان خود را در نظر داشته باشید – چه استاد دانشگاه یا خوانندگان عمومی که به موضوع شما علاقه مند هستند.

اگر عواملی مانند زمینه های تخصصی آنها را در نظر بگیرید، اینکه آیا آنها زبان مقدمه پایان نامه شما را می فهمند و چگونه می توان آن را برای آنها جالب کرد، کمک خواهد کرد. این نه تنها به شما تصویر واضح تری می دهد و مرزهایی را در مورد اینکه چه چیزی در مقدمه پایان نامه خود بگنجانید و چه مواردی را حذف کنید تعیین می کند، بلکه درک آن را آسان تر می کند و در نتیجه برای مخاطبان شما لذت بخش تر است.

خوانندگان خود را جذب کنید و آنها را جذب کنید

در این قسمت به اهمیت خط اول در مقدمه پایان نامه شما می پردازیم. برای لحظه ای چشمان خود را ببندید و به زمانی نگاه کنید که شروع به انجام تحقیقات خود برای پایان نامه خود کرده اید. چند مقاله و مقاله تحقیقاتی را فقط با خواندن خط اول آنها رد کردید زیرا نتوانستند توجه شما را جلب کنند؟

در اینجا چند روش رایج برای نوشتن مقدمه پایان نامه جذاب آورده شده است:

. یک خط اول جالب برای مقدمه پایان نامه بنویسید.
. با یک سوال یا نقل قول شروع کنید.
. شروع با یک خط اول خوب با استفاده از یک عبارت باز و گسترده است که به آرامی خود را به یک بحث تبدیل می کند.
. علایق افرادی را که می‌خواهید با مقاله خود جذب کنید، عمیقاً در نظر بگیرید.

فقط به روش های اثبات شده پایبند نباشید زیرا هر فرد دیگری از آنها استفاده می کند. شما باید نوآوری بیشتری داشته باشید و مطمئن شوید که مقاله شما برجسته است. به خاطر داشته باشید که هرچه معرفی شما گسترده تر باشد، مخاطبان بیشتری را که قرار است به آنها پاسخ دهد.

به این فکر کنید که چه چیزی آنها را وادار می کند هر کاری را که انجام می دهند را ترک کنند و به آنچه شما برای گفتن دارید وابسته شوند. درباره مخاطبان خود تحقیق کنید و فهرستی از علایق آنها تهیه کنید، آیا رویدادهایی وجود دارد که می توان روی آنها سرمایه گذاری کرد، اظهارات بحث برانگیزی که بخواهند درباره آنها بیشتر بدانند، و غیره. هوشمندانه آن را محدود کنید.

دانش پس زمینه مناسب را شامل شود

یکی از عوامل مهم در نوشتن یک بیانیه پایان نامه بسیار خوب این است که همیشه مقداری دانش پیش زمینه را در بر گیرد. اطلاعات پیش زمینه باید به اندازه ای باشد که خواننده پس از مطالعه مقدمه پایان نامه بتواند به راحتی تصویر روشنی از تمام اظهارات و استدلال های پایان نامه ای که مطرح شده یا قرار است مورد بحث قرار گیرد، بدست آورد.

اندازه و مقدار اطلاعات پس زمینه با موضوع متفاوت خواهد بود. با این حال، به طور کلی، میزان دانش پیشینه باید به حدی باشد که به گونه ای متعادل باشد که به اندازه کافی توصیفی باشد. شما نباید زمان زیادی را صرف کنید زیرا بدنه پایان نامه قرار است آن را توضیح دهد. همچنین، نباید آنقدر مفصل باشد که خسته کننده یا غیر جالب به نظر برسد.

چگونه یک مقدمه پایان نامه بنویسیم که توجه را جلب کند؟
چگونه یک مقدمه پایان نامه بنویسیم که توجه را جلب کند؟ – تزیسمی

به مخاطبان خود اجازه دهید بدانند مقاله شما در مورد چیست

برای روشن کردن مخاطبان خود، مطمئن شوید که هدف اصلی تحقیق خود را در مقدمه پایان نامه خود لحاظ کرده اید. در اینجا نکاتی وجود دارد که برای آگاهی مخاطبان از موضوع شما مفید است:

. انگیزه پشت مقاله خود را در همان سطر اول در نظر بگیرید.
. موضوع تحقیق خود را به طور خلاصه شرح دهید تا همه مخاطبان بدانند در مورد چه چیزی می خوانند.
. ممکن است بخواهید در مورد دامنه موضوع انتخابی خود در تحقیق خود صحبت کنید تا برای مخاطب جذاب تر شود.
. در مورد مفاهیم علمی موضوع انتخابی خود در تحقیق خود بحث کنید.
. شامل حقایق علمی اثبات شده و مقالات تحقیقاتی مرتبط.
. برای کاربرد عملی تحقیق خود توضیح دهید.

هیچ کس نمی خواهد در مورد چیزی یاد بگیرد اگر نداند که چگونه می تواند از آن در زندگی عملی خود بهره مند شود، بنابراین مطمئن شوید که این شکاف را در مقدمه پایان نامه خود نیز پر کرده اید.

پیش نمایش نکات کلیدی

اگر در مقدمه پایان نامه به طور خلاصه تمام نکات کلیدی که قرار است در مقاله اصلی پایان نامه گنجانده شود، ذکر شود، تأثیر خوبی بر خواننده می گذارد. این نه تنها خواننده را علاقه مند نگه می دارد، بلکه به معرفی پایان نامه شما نیز احساس کامل شدن می دهد.

پس از خواندن مقدمه، خواننده شما باید درک روشنی از تمام راه هایی که پایان نامه شما در آن انجام می شود داشته باشد. شما می توانید با پیش نمایش تمام نکات کلیدی از متن اصلی خود، یک مقدمه خوب برای پایان نامه بنویسید.

فقط یک اشاره در مقدمه بدهید و جزئیات را برای مقاله اصلی پایان نامه ذخیره کنید. شما باید با ذکر دقیق تعدادی از جزئیات اولیه خود به بیانیه پایان نامه خود پیشرفت کنید.

مدت زمان معرفی پایان نامه چقدر باید باشد؟- چگونه یک مقدمه پایان نامه بنویسیم که توجه را جلب کند؟

پاسخ ساده و آسان به این سوال این است که می خواهید چقدر طول بکشد. با این حال، این دقیقا بهترین پاسخ نیست. با این حال، نادرست نیست زیرا طول بسیار جهانی است. هر پایان نامه در نوع خود منحصر به فرد است. اساسا طول مقدمه پایان نامه حدود 10 درصد کل پایان نامه است. همچنین، چندین فاکتور وجود دارد که باید قبل از تصمیم گیری در مورد طول مشخص، در نظر گرفته شود. این عوامل ممکن است شامل وسعت تحقیقات انجام شده، رشته تحقیق (آکادمیک یا علمی)، موضوع، مسائل و خواسته های بخش باشد.

یکی از راه‌های تعیین طول بیانیه پایان‌نامه شما، در نظر گرفتن دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط استاد، دانشگاه یا گروه آموزشی برای آن پایان‌نامه است. تمام دستورالعمل ها را با دقت نگاه کنید و سپس بر اساس آن بنویسید.

معمولاً برای کل مقاله، محدودیتی برای کلمات از سوی مقامات داده می شود. شما می توانید مدت زمان معرفی خود را از روی آن تخمین بزنید، یا می توانید آن را به سادگی با سرپرست خود در میان بگذارید. او می تواند به شما توصیه های سفارشی تر و حرفه ای تری بدهد. همچنین می توانید مقالات پایان نامه های مشابه را به صورت آنلاین یا در کتابخانه بررسی کنید و هنگام تخمین زدن از آنها کمک بگیرید.

به طور کلی، هرچه تحقیق مفصل تر باشد، مقدمه پایان نامه طولانی تر خواهد بود. در یک پایان نامه با ساختار مناسب در مقطع کارشناسی ارشد که در آن مقدمه پایان نامه با فصول (مانند روش شناسی، تحلیل، بحث، نتیجه گیری و نتایج) دنبال می شود، یک مقدمه حدود 10 درصد از طول کل مقاله را قابل قبول تلقی می کند.

با این حال، برخی از اساتید ممکن است طول کمتری را برای مقدمه پایان نامه ترجیح دهند، مثلاً 5 درصد یا 7 درصد از کل طول مقاله پایان نامه. به همین ترتیب، در موارد دیگری که مقدمه پایان نامه دارای پیشینه بسیار آموزنده است و تحقیق بسیار گسترده است، طول مقدمه پایان نامه می تواند به 12 درصد یا 15 درصد از طول کل مقاله افزایش یابد.

چگونه یک مقدمه پایان نامه بنویسیم که توجه را جلب کند؟
چگونه یک مقدمه پایان نامه بنویسیم که توجه را جلب کند؟ – تزیسمی

نکات مهم برای نوشتن مقدمه

علاوه بر توضیحاتی که برای ساختار مقدمه پایان نامه ارائه شد، باید یک سری فاکتور دیگر را در هنگام نوشتن مد نظر قرار داد. در نظر گرفتن این نکات باعث خوانایی و بهبود کیفیت محتوای شما خواهد شد. در ادامه یک توضیح اختصاری از این نکات را آورده ایم:

1. مقدمه خود را با زبانی ساده بنویسید. استفاده خیلی زیاد از کلمات تخصصی و پیچیده در همان ابتدای کار، باعث سردرگمی خواننده می‌شود. به همین خاطر درک خوبی از پایان نامه و ماهیت آن پیدا نکرده و از مطالعه مقاله صرف نظر می‌کند. پس برای نوشتن مقدمه پایان نامه خود، از جملاتی کوتاه استفاده کنید.

2. از مانور بیش از اندازه بر روی یک مفهوم خودداری کنید. چون تکرار مکررات و طولانی شدن بی دلیل مقدمه باعث خستگی مخاطب می‌شود. حتی شاید حوصله برخی از مخاطبان سر رفته و از ادامه مطالعه آن منصرف شوند.

3. متن نوشته شده برای مقدمه باید منسجم و مرتب باشد. چون جذابیت یک متن وابسته به پیوستگی و چیدمان جملات آن است.

4. از دید مخاطب به موضوع نگاه کنید. چون مخاطب شما هیچ گونه ذهنیتی از موضوع پایان نامه و جزئیات آن ندارد. پس برای آشنایی با موضوع و درک تحقیقات شما، به سراغ مقدمه می‌آید. به همین خاطر باید از زاویه دید او به موضوع نگاه کرده و ساختار مقدمه پایان نامه را تکمیل کنید.

5. از پرداختن به موارد حاشیه ای بپرهیزید. چون برخی مفاهیم هستند که هیچ ارتباطی با موضوع پایان نامه شما ندارد. پس لازم نیست که توضیحات مربوط به آنها را در مقدمه و یا دیگر بخش های پایان نامه بیاورید.

6. ساختار مقدمه پایان نامه شما دقیقا باید مطابق با موضوع و اهداف آن باشد. مثلا اگر در مقدمه خود ادعایی را مطرح کردید، حتما در ادامه باید آن را به نتیجه رسانده و اثبات کنید. چون هر گونه ناهماهنگی بین بخش های مختلف پایان نامه، از ارزش تحقیقاتی کار شما کم می‌کند.

7. از بخش مقدمه خود نهایت استفاده را ببرید. مقدمه در اصل یک معرفی کوتاه از پایان نامه شما است. پس این به هنر شما بستگی دارد که تا چه اندازه از این فرصت، برای معرفی کار خود استفاده کنید. اگر متن شما جذاب و مختصر باشد، مخاطب ترغیب می‌شود که ادامه آن را هم بخواند. اما اگر متنی پیچیده و تخصصی برای مقدمه پایان نامه خود بنویسید، احتمال از دست دادن مخاطب زیاد خواهد بود.

کلام آخر

به جرات می‌توان گفت که تمامی بخش های پایان نامه مهم و حیاتی هستند. چون نه یک مقدمه قوی بدون پشتوانه ارزشی دارد، و نه مقاله ای قوی بدون یک معرفی نامه جذاب! چون اولین کاری که به عنوان یک محقق یا دانشجوی کارشناسی ارشد باید انجام دهید، معرفی موضوع به مخاطب است. مقدمه پایان نامه هم دقیقا همان نقش معرفی نامه برای کار تحقیقاتی شما دارد. پس باید برای نوشتن این بخش، ساختار اصولی مقدمه پایان نامه را در نظر بگیرید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *