چگونه یک فرضیه بنویسیم؟

چگونه یک فرضیه بنویسیم؟

چگونه یک فرضیه بنویسیم؟ ، فرضیه توصیفی از یک الگو در طبیعت یا توضیحی درباره برخی پدیده های دنیای واقعی است که می تواند از طریق مشاهده و آزمایش شود. رایج ترین روشی که یک فرضیه در تحقیقات علمی به کار می رود، به عنوان یک گزاره آزمایشی، آزمایش پذیر و ابطال پذیر است که برخی از پدیده های مشاهده شده در طبیعت را توضیح می دهد. بسیاری از رشته‌های دانشگاهی، از علوم فیزیکی گرفته تا علوم زیستی و علوم اجتماعی، از آزمون فرضیه‌ها به عنوان ابزاری برای آزمایش ایده‌ها برای آشنایی با جهان و پیشرفت دانش علمی استفاده می‌کنند. چه یک محقق مبتدی یا یک دانش آموز مبتدی باشید که در کلاسی در یک موضوع علمی شرکت می کنید، درک اینکه فرضیه ها چیست و بتوانید خودتان فرضیه ها و پیش بینی ها را ایجاد کنید بسیار مهم است. این دستورالعمل ها به شما کمک می کند تا شروع کنید.

فهرست مطالب

فرضیه چیست؟- چگونه یک فرضیه بنویسیم؟

فرضیه علمی یک عنصر اساسی روش علمی است. این یک عبارت قابل آزمایش است که توضیحی بالقوه برای پدیده های طبیعی ارائه می دهد. اصطلاح فرضیه به معنای «نظریه کوچک» است. فرضیه عبارت کوتاهی است که می تواند آزمایش شود و دلیل احتمالی یک پدیده یا پیوند احتمالی بین دو متغیر را ارائه می دهد. در زمینه تحقیقات علمی، فرضیه یک توضیح یا بیانیه آزمایشی است که می توان اشتباه بودن آن را ثابت کرد و برای هدایت آزمایش ها و تحقیقات تجربی استفاده می شود.

چگونه یک فرضیه بنویسیم؟
چگونه یک فرضیه بنویسیم؟ – تزیسمی

چگونه یک فرضیه بنویسیم؟

بخش 1: آماده سازی برای نوشتن یک فرضیه- چگونه یک فرضیه بنویسیم؟

1. یک موضوع را انتخاب کنید. موضوعی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید و فکر می کنید بهتر است درباره آن بیشتر بدانید.
. اگر در حال نوشتن یک فرضیه برای یک تکلیف مدرسه هستید، این مرحله ممکن است برای شما انجام شود.

2. تحقیقات موجود را بخوانید. تمام اطلاعاتی را که می توانید در مورد موضوعی که انتخاب کرده اید جمع آوری کنید. شما باید در این زمینه متخصص شوید و درک خوبی از آنچه قبلاً در مورد موضوع شناخته شده است ایجاد کنید.
. روی نوشته های علمی و علمی تمرکز کنید. شما باید مطمئن باشید که اطلاعات شما بی طرفانه، دقیق و جامع است. پایگاه های اطلاعاتی جستجوی علمی مانند Google Scholar و Web of Science می توانند به شما در یافتن مقالات مرتبط از منابع معتبر کمک کنند.
. می‌توانید اطلاعات را در کتاب‌های درسی، کتابخانه و آنلاین بیابید. اگر در مدرسه هستید، می توانید از معلمان، کتابداران و همسالان خود نیز کمک بخواهید.

3. ادبیات را تجزیه و تحلیل کنید. مدتی را به خواندن مطالبی که جمع آوری کرده اید اختصاص دهید. در حین انجام این کار، سوالات بی پاسخ را در ادبیات جستجو کرده و یادداشت کنید. اینها می توانند ایده های بسیار خوبی برای مناطقی که باید بررسی شوند ارائه می کنند.
. برای مثال، اگر به تأثیرات کافئین بر بدن انسان علاقه مند هستید، اما توجه داشته باشید که به نظر می رسد هیچ کس بررسی نکرده است که آیا کافئین بر مردان تأثیر متفاوتی از زنان دارد یا خیر، این می تواند فرضیه ای در مورد آن ایجاد کند. یا، اگر به کشاورزی ارگانیک علاقه مند هستید، ممکن است متوجه شوید که هیچ کس آزمایش نکرده است که آیا کود آلی در نرخ رشد گیاهان متفاوت از کود غیر ارگانیک است یا خیر.
. گاهی اوقات می‌توانید با جستجوی عباراتی مانند «ناشناخته است» در مقالات علمی یا مکان‌هایی که اطلاعات به وضوح گم شده‌اند، حفره‌هایی در ادبیات موجود پیدا کنید. همچنین ممکن است ادعایی در ادبیات پیدا کنید که به نظر دور از ذهن، بعید یا خیلی خوب به نظر می رسد که درست باشد، مانند اینکه کافئین مهارت های ریاضی را بهبود می بخشد. اگر ادعا قابل آزمایش باشد، می توانید با انجام تحقیقات خود خدمات بزرگی به دانش علمی ارائه دهید. اگر ادعا را تأیید کنید، ادعا حتی معتبرتر می شود. اگر پشتوانه ای برای ادعا پیدا نکردید، به جنبه خود اصلاحی علم کمک می کنید.
. بررسی این نوع سوالات راهی عالی برای شما فراهم می کند تا با پر کردن شکاف های مهم در یک رشته تحصیلی خود را متمایز کنید.

4. سوال ایجاد کنید.- چگونه یک فرضیه بنویسیم؟ پس از مطالعه ادبیات موضوع خود، یک یا چند سوال بی پاسخ ایجاد کنید که علاقه مند به کاوش بیشتر هستید. اینها سوالات تحقیقاتی شماست.
. به دنبال مثال های بالا، ممکن است بپرسید: “کافئین چگونه بر زنان در مقایسه با مردان تاثیر می گذارد؟” یا “کود آلی چگونه بر رشد گیاه در مقایسه با کود غیر ارگانیک تاثیر می گذارد؟” بقیه تحقیقات شما در جهت پاسخ به این سوالات خواهد بود.

5. به دنبال سرنخ هایی بگردید که پاسخ ممکن است چیست. هنگامی که سؤال یا سؤالات تحقیق خود را ایجاد کردید، به ادبیات نگاه کنید تا ببینید آیا یافته‌ها و/یا نظریه‌های موجود در مورد موضوع، سرنخ‌هایی را ارائه می‌دهند که به شما امکان می‌دهد در مورد پاسخ سؤالات تحقیق خود ایده‌هایی داشته باشید. اگر چنین است، این سرنخ ها می توانند مبنای فرضیه شما باشند.
. با پیروی از مثال‌های بالا، اگر در ادبیات کشف کردید که الگویی وجود دارد که به نظر می‌رسد برخی از انواع دیگر محرک‌ها بر زنان بیشتر از مردان تأثیر می‌گذارند، این می‌تواند نشانه‌ای باشد که همین الگو ممکن است برای کافئین صادق باشد. به طور مشابه، اگر این الگو را مشاهده کنید که به نظر می رسد کود آلی به طور کلی با گیاهان کوچکتر مرتبط است، می توانید این الگو را با این فرضیه توضیح دهید که گیاهانی که در معرض کود آلی قرار می گیرند کندتر از گیاهانی که در معرض کودهای غیر ارگانیک هستند رشد می کنند.

چگونه یک فرضیه بنویسیم؟
چگونه یک فرضیه بنویسیم؟ – تزیسمی

بخش 2: فرموله کردن فرضیه شما- چگونه یک فرضیه بنویسیم؟

1. متغیرهای خود را تعیین کنید. یک فرضیه تعمیم دهنده الگویی را توصیف می کند که شما فکر می کنید ممکن است بین دو متغیر وجود داشته باشد: یک متغیر مستقل و یک متغیر وابسته. اگر آزمایش‌های شما الگو را تأیید کرد، ممکن است تصمیم بگیرید که دلیلی برای وجود الگو یا مکانیزمی که الگو را ایجاد می‌کند، پیشنهاد کنید. دلیل یا مکانیسمی که پیشنهاد می کنید یک فرضیه توضیحی است.
. شما می توانید متغیر مستقل را به عنوان متغیری در نظر بگیرید که باعث ایجاد نوعی تفاوت یا تأثیر می شود. در مثال‌ها، متغیر مستقل جنسیت بیولوژیکی است، یعنی اینکه یک فرد مذکر است یا ماده، و نوع کود، یعنی اینکه آیا کود آلی است یا غیر ارگانیک.
. متغیر وابسته چیزی است که تحت تأثیر (یعنی “وابسته” به) متغیر مستقل است. در مثال های بالا، متغیر وابسته تاثیر اندازه گیری شده کافئین یا کود است.
. فرضیه شما فقط باید یک رابطه را نشان دهد. مهمتر از همه، باید فقط یک متغیر مستقل داشته باشد. اگر بیش از یک مورد داشته باشید، نمی توانید تعیین کنید که کدام یک واقعاً منشأ تأثیراتی است که ممکن است مشاهده کنید.

2. یک فرضیه ساده ایجاد کنید. هنگامی که مدتی را صرف فکر کردن به سؤالات و متغیرهای تحقیق خود کردید، ایده اولیه خود را در مورد اینکه چگونه متغیرها ممکن است به هم مرتبط باشند را به عنوان یک بیانیه ساده بیانی بنویسید.
. در این مرحله زیاد نگران دقیق بودن یا جزئیات نباشید.
. در مثال‌های بالا، یک فرضیه می‌تواند بیانیه‌ای در مورد اینکه آیا جنسیت بیولوژیکی یک فرد ممکن است بر نحوه تأثیرگذاری فرد از کافئین تأثیر بگذارد یا خیر. به عنوان مثال، در این مرحله، فرضیه شما ممکن است به سادگی این باشد: “جنس بیولوژیکی یک فرد به نحوه تاثیر کافئین بر ضربان قلب او مرتبط است.” فرضیه دیگر بیانیه ای کلی در مورد رشد گیاه و کود می دهد. به عنوان مثال، فرضیه توضیحی ساده شما ممکن است این باشد که “گیاهانی که انواع کودهای مختلف داده می شوند، اندازه های متفاوتی دارند، زیرا با سرعت های متفاوتی رشد می کنند.”

3. در مسیر تصمیم بگیرید.- چگونه یک فرضیه بنویسیم؟ فرضیه ها می توانند جهت دار یا غیر جهت دار باشند. یک فرضیه غیر جهت دار به سادگی می گوید که یک متغیر به نحوی بر دیگری تأثیر می گذارد، اما به طور مشخص نمی گوید که از چه طریق. یک فرضیه جهت دار اطلاعات بیشتری در مورد ماهیت (یا «جهت») رابطه ارائه می دهد و به طور خاص بیان می کند که چگونه یک متغیر بر دیگری تأثیر می گذارد.
. با استفاده از مثال ما، فرضیه های غیر جهت دار ما این خواهد بود که “بین جنسیت بیولوژیکی یک فرد و میزان کافئین که ضربان قلب فرد را افزایش می دهد رابطه وجود دارد” و “بین نوع کود و سرعت رشد گیاهان رابطه وجود دارد.”
. پیش‌بینی‌های جهت‌گیری با استفاده از همان فرضیه‌های مثال بالا به این صورت است: «زن‌ها پس از مصرف کافئین نسبت به مردان افزایش ضربان قلب بیشتری را تجربه خواهند کرد» و «گیاهانی که با کود غیر آلی بارور شده‌اند سریع‌تر از گیاهانی که با کود آلی بارور شده‌اند رشد می‌کنند». در واقع، این پیش‌بینی‌ها و فرضیه‌هایی که به آنها اجازه می‌دهند، گزاره‌های بسیار متفاوتی هستند. بیشتر در مورد این تمایز در زیر.
. اگر ادبیات مبنایی برای پیش بینی جهت دار فراهم می کند، بهتر است این کار را انجام دهیم، زیرا اطلاعات بیشتری را ارائه می دهد. به خصوص در علوم فیزیکی، پیش بینی های غیر جهت دار اغلب ناکافی دیده می شوند.

4. مشخص کنید. هنگامی که یک ایده اولیه روی کاغذ داشتید، زمان آن است که پالایش را شروع کنید. فرضیه های خود را تا جایی که می توانید مشخص کنید، بنابراین مشخص است که دقیقاً چه ایده هایی را آزمایش خواهید کرد و پیش بینی های خود را مشخص و قابل اندازه گیری کنید تا شواهدی از رابطه بین متغیرها ارائه دهند.
. در صورت لزوم، جمعیتی (یعنی افراد یا چیزهایی) را که امیدوارید در مورد آنها دانش جدیدی کشف کنید، مشخص کنید. به عنوان مثال، اگر فقط به تأثیرات کافئین بر افراد مسن علاقه مند بودید، پیش بینی شما ممکن است اینگونه باشد: “زنان بالای 65 سال نسبت به مردان هم سن افزایش بیشتری در ضربان قلب خواهند داشت.” اگر فقط به نحوه تأثیر کود بر گیاهان گوجه فرنگی علاقه مند بودید، پیش بینی شما ممکن است اینگونه باشد: “گیاهان گوجه فرنگی که با کودهای غیر ارگانیک تیمار شده اند در سه ماه اول سریعتر از گیاهان گوجه فرنگی تیمار شده با کود آلی رشد می کنند.”

5. مطمئن شوید که قابل آزمایش است.- چگونه یک فرضیه بنویسیم؟ فرضیه شما باید رابطه ای بین دو متغیر یا دلیلی برای ارتباط دو متغیر نشان دهد که می تواند در دنیای واقعی و قابل مشاهده قابل مشاهده و اندازه گیری باشد.
. به عنوان مثال، شما نمی خواهید این فرضیه را مطرح کنید: “قرمز زیباترین رنگ است.” این جمله یک نظر است و نمی توان آن را با آزمایش آزمایش کرد. با این حال، پیشنهاد این فرضیه تعمیم که قرمز محبوب ترین رنگ است با یک بررسی تصادفی ساده قابل آزمایش است. اگر واقعاً تأیید می کنید که قرمز محبوب ترین رنگ است، قدم بعدی شما ممکن است این باشد که بپرسید: چرا قرمز محبوب ترین رنگ است؟ پاسخی که شما پیشنهاد می کنید، فرضیه توضیحی شماست.

6. یک فرضیه تحقیق بنویسید. غالباً فرضیه ها در قالب جملات اگر-آنگاه بیان می شوند. به عنوان مثال، “اگر به کودکان کافئین داده شود، ضربان قلب آنها افزایش می یابد.” این گفته یک فرضیه نیست. این نوع گزاره شرح مختصری از یک روش آزمایشی و به دنبال آن یک پیش‌بینی است و رایج‌ترین روشی است که فرضیه‌ها در آموزش علوم نادرست ارائه می‌شوند.
. یک راه آسان برای رسیدن به فرضیه این روش و پیش بینی این است که از خود بپرسید چرا فکر می کنید اگر به کودکان کافئین داده شود ضربان قلب افزایش می یابد. فرضیه توضیحی شما در این مورد ممکن است این باشد که کافئین یک محرک است. در این مرحله، برخی از دانشمندان یک فرضیه تحقیق می نویسند، عبارتی که شامل فرضیه، آزمایش و پیش بینی همه در یک بیانیه است.
. به عنوان مثال، اگر کافئین یک محرک باشد و به برخی از کودکان نوشیدنی حاوی کافئین داده شود در حالی که به دیگران نوشیدنی بدون کافئین داده شود، ضربان قلب کودکانی که نوشیدنی کافئین‌دار مصرف می‌کنند بیشتر از ضربان قلب کودکانی که نوشیدنی کافئین‌دار مصرف می‌کنند افزایش می‌یابد.

چگونه یک فرضیه بنویسیم؟
چگونه یک فرضیه بنویسیم؟ – تزیسمی

7. فرضیه خود را زمینه سازی کنید.- چگونه یک فرضیه بنویسیم؟ ممکن است عجیب به نظر برسد، اما محققان به ندرت ثابت می کنند که یک فرضیه درست یا غلط است. در عوض، آنها به دنبال شواهدی هستند که برعکس فرضیه‌هایشان احتمالاً درست نیست. اگر برعکس (کافئین محرک نیست) احتمالاً درست نیست، فرضیه (کافئین یک محرک است) احتمالاً درست است.
. با استفاده از مثال بالا، اگر قرار بود اثرات کافئین را بر ضربان قلب کودکان آزمایش کنید، شواهدی مبنی بر اینکه فرضیه شما درست نیست، که گاهی اوقات فرضیه صفر نامیده می شود، ممکن است در صورتی رخ دهد که ضربان قلب هر دو کودک نوشیدنی کافئین دار و کودکانی که نوشیدنی بدون کافئین (به نام کنترل دارونما) دریافت کردند، در صورتی که تفاوتی بین دو گروه از کودکان وجود نداشت، تغییری نمی‌کردند، یا به همان میزان کاهش پیدا می‌کردند یا بالا می‌رفتند.
. در اینجا ذکر این نکته مهم است که فرضیه صفر در واقع زمانی مفیدتر می شود که محققان اهمیت نتایج خود را با آمار آزمایش کنند. هنگامی که از آمار بر روی نتایج یک آزمایش استفاده می شود، یک محقق ایده فرضیه آماری صفر را آزمایش می کند. مثلاً بین دو متغیر رابطه وجود ندارد یا بین دو گروه تفاوتی وجود ندارد.

8. فرضیه خود را آزمایش کنید. مشاهدات خود را انجام دهید یا آزمایش خود را انجام دهید. شواهد شما ممکن است به شما اجازه دهد که فرضیه های صفر خود را رد کنید، بنابراین از فرضیه تجربی خود حمایت کنید. با این حال، شواهد شما ممکن است به شما اجازه ندهد که فرضیه صفر خود را رد کنید و این مشکلی ندارد. هر نتیجه ای مهم است، حتی زمانی که نتیجه شما را به تابلوی نقاشی بازگرداند. نیاز به “بازگشت به تابلوی نقاشی” و اصلاح ایده های خود باعث می شود که علم واقعی واقعاً کار کند!

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *