نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه

نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه

نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه ، بخش قدردانی پایان نامه شما این فرصت را به شما می دهد تا از هر کسی که در طول فرآیند تحقیق و نگارش از شما حمایت کرده است تشکر کنید. قبل از نوشتن قدردانی‌های خود، بهتر است ابتدا انتخاب کنید دقیقاً چه کسی را می‌خواهید بنویسید. سپس، می‌توانید با استفاده از لحن و زبان مناسب، قدردانی‌های خود را بسازید تا به‌درستی از کسانی که به هر دو روش علمی و شخصی به کار شما کمک کرده و از آن حمایت کردند، تشکر کنید.

نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه
نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه

گزارش یا تحقیقی است که دانشجویان درباره یک موضوع خاص مرتبط به گرایش تحصیلی شان، برای دریافت مدرک تحصیلی این کار تحقیقی را انجام می دهند. موضوع پایان نامه نه تنها نباید تکراری باشد بلکه باید موضوعات جدید را مورد هدف قرار دهد، پس هر دانشجو موظف به نگارش پایان نامه با موضوع و محتوای جدید هست.
در بسیاری از متون از کلمه «پایان‌نامه» برای نوشتار پایان دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد و از کلمه «تز» یا «رساله» برای نوشتار پایان دوره دکتری استفاده می‌شود. تفاوت «تز» و «رساله دکتری» با پایان‌نامه دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد، جدید بودن و نوآوری پژوهش‌های انجام‌شده و همچنین حجم بیشتر این تحقیقات در دوره دکتری است. به عبارتی دیگر پایان‌نامه دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد گاهی می‌تواند ارائه نتایج پژوهشی توسعه گونه در مطالعات و تحقیقات پیشین باشد اما «تز» یا «رساله» لزوماً باید نتایج حاصل از پژوهش ایده‌ای نوین یا ارائه راه حلی برای مسئله‌ای که تاکنون حل نشده بوده‌است، باشد.

 

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید: ایده های مفید برای نوشتن یک تاییدیه پایان نامه خوب

نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه

بخش 1: انتخاب چه کسی برای تشکر

1. مشاوران تحصیلی اولیه و حامیان مالی خود را شامل کنید. هنگام انتخاب افرادی که در قدردانی از پایان نامه خود از آنها تشکر کنید، اولین افرادی که باید از آنها استفاده کنید مشاوران دانشگاهی شما و همچنین افراد یا مؤسساتی هستند که به تأمین مالی تحقیق شما کمک کرده اند. حتی اگر مشاور(ها) و سرمایه گذاران شما به طور خاص کمک کننده یا دخیل نبودند، مهم است که آنها را تایید کنید زیرا بدون آنها، تحقیق و پایان نامه شما احتمالاً انجام نمی شد.
. اگر تصمیم بگیرید که سرمایه‌گذاران یا مشاوران را در قدردانی‌های خود وارد نکنید، ممکن است خطر توهین به آنها را داشته باشید. این امر می تواند مانع از همکاری آنها با شما در آینده شود و حتی می تواند باعث شود آنها از نوشتن توصیه نامه برای شما خودداری کنند.
. در بسیاری از موارد، 1 مشاور تحصیلی که رئیس کمیته بررسی پایان نامه شما است، و سپس 2 یا 3 عضو هیئت علمی اضافی که به عنوان مشاور ثانویه خدمت می کنند، خواهید داشت. اگر اینطور است، مطمئن شوید که علاوه بر صندلی خود، مشاوران ثانویه خود را نیز در نظر بگیرید.

2. فهرستی از سایر مخاطبین حرفه ای که در کار شما نقش داشته اند تهیه کنید. قبل از شروع نوشتن قدردانی‌های خود، می‌تواند برای نوشتن فهرستی از تمام مخاطبین حرفه‌ای که به هر طریقی به پایان‌نامه شما مرتبط شده‌اند، زمان بگذارید. در حالی که احتمالاً به یاد خواهید داشت که مشاوران و سرمایه‌گذاران اصلی خود را نیز شامل کنید، فراموش کردن افرادی که کمک‌کننده و حمایت‌کننده بوده‌اند، اما احتمالاً کمتر مستقیماً در آن نقش داشته‌اند، آسان است.
. این افراد می‌توانند سایر اعضای هیئت علمی، هم‌دانشجویان، دستیاران پژوهشی، آرشیوداران، کتابداران، یا سایر پرسنل مؤسسه‌ای باشند که به هر نحوی در فرآیند تحقیق و نگارش کمک کرده‌اند.
. مشارکت‌کنندگان حرفه‌ای می‌توانند شامل افرادی باشند که کار شما را خوانده و مرور کرده‌اند، به تسهیل تحقیق کمک کرده‌اند، یا در طول فرآیند نوشتن پایان‌نامه با شما از طریق مفاهیم و ایده‌های چالش‌برانگیز صحبت کرده‌اند.

3. شامل خانواده و دوستانی که حامیان فعال بودند. چالش‌های تکمیل پایان نامه اغلب به حوزه‌های دیگری از زندگی شما فراتر از مواردی که مستقیماً با دانشگاه مرتبط است گسترش می‌یابد. بنابراین، ممکن است اعضای خانواده و دوستانی داشته باشید که در طول این فرآیند، چه از نظر مالی و چه از نظر عاطفی، حمایت مهمی را ارائه کردند. در حالی که مطمئناً باید برای قدردانی از چنین خانواده و دوستانی وقت بگذارید، مطمئن شوید که روی کسانی تمرکز می کنید که فعالانه از تلاش شما حمایت می کنند.
. برای مثال، در حالی که ممکن است با یک پسر عمو یا دوست دوران کودکی خود صمیمی باشید و از دیدن آن لذت ببرید، اگر آنها در این مدت فعالانه از شما حمایت نمی کردند، احتمالاً فضایی برای گنجاندن آنها در قدردانی خود نخواهید داشت.

4. در هر جا که مرتبط است، از افراد حرفه ای شناخته شده در حوزه کاری خود نام ببرید. اگر یک دانشگاهی ماهر در رشته شما کار شما را خوانده، نظر داده یا با شما صحبت کرده است، مطمئن شوید که آنها را به طور مختصر در قدردانی خود ذکر کنید. این به آنها اجازه می دهد تا بدانند که شما از وقت ارزشمند آنها قدردانی می کنید و همچنین به تقویت اقتدار کار خود برای کسانی که در رشته شما هستند کمک می کند.
. اگر یک دانشگاهی مشهور در رشته شما به ویژه الهام بخش بود اما کار شما را نخواند، می توانید در صورت داشتن فضایی برای انجام این کار، آنها را در قدردانی های خود ذکر کنید.

5. اگر ایمان شما در موفقیت شما نقش اساسی داشته است، یک نیروی برتر را تصدیق کنید. اگر به طور فعال مذهبی هستید، اگر احساس می کنید ایمان شما تأثیر عمیقی بر توانایی شما برای تکمیل پایان نامه شما داشته است، می توانید تصدیق قدرت بالاتری را که به آن اعتقاد دارید بگنجانید. با این حال، سعی کنید این را مختصر نگه دارید تا فضایی برای تشکر از بسیاری دیگر از افراد درگیر داشته باشید.
. اگر ایمان شما به ویژه برای شما مهم است، می‌توانید تز خود را به قدرت بالاتری که به آن اعتقاد دارید اختصاص دهید. این کار می‌تواند در قدردانی‌ها یا در یک صفحه اختصاصی جداگانه بسته به اولویت‌های قالب‌بندی موسسه شما انجام شود.

6. بر قدردانی از کسانی که مستقیماً بر کار شما تأثیر گذاشته اند تمرکز کنید. به عنوان یک قاعده کلی، هنگام انتخاب افرادی که باید شامل شوند، واقعاً بر روی افراد و مؤسساتی تمرکز کنید که به محسوس ترین و مستقیم ترین روش ها بر کار شما تأثیر گذاشته اند. برای مثال، در حالی که معلمان دبیرستان شما ممکن است بر مسیر شغلی شما تأثیر گذاشته باشند، لازم نیست آنها را در تقدیرنامه های این کار آکادمیک بگنجانید.
. اگر شخصی تأثیر زیادی در زندگی شما داشته است اما مستقیماً به پایان نامه شما کمک نکرده است، می توانید به جای درج کردن آنها در تأییدیه های خود، یک نامه یا ایمیل شخصی برای او بنویسید.

نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه
نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه – تزیسمی

بخش 2: ساختن قدردانی های شما- نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه

1. بخش قدردانی خود را به 1 صفحه دو فاصله یا کمتر محدود کنید. با مختصر و مختصر بودن تصدیقات خود، از طولانی شدن و از دست دادن توجه خواننده خود جلوگیری می کنید. محدود کردن قدردانی‌هایتان به کمتر از 1 صفحه، تشکر صمیمانه‌تان را برای کسانی که در آن گنجانده شده‌اند معنادارتر می‌کند، زیرا تنها جایی برای تشکر از کسانی خواهید داشت که واقعاً به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کردند.
. در حالی که بخش های قدردانی معمولاً کمتر از 1 صفحه هستند، برخی موسسات به شما اجازه می دهند بیشتر بنویسید. با مشاور تحصیلی خود مشورت کنید تا مطمئن شوید.

2. ابتدا قدردانی های حرفه ای خود را قرار دهید. در حالی که هیچ قانون مشخصی وجود ندارد، می‌تواند ایده خوبی باشد که ابتدا از قدردانی‌های علمی و حرفه‌ای خود تشکر کنید تا موسسات، اساتید و سایر پرسنل حرفه‌ای بدانند که بدون حمایت آنها نمی‌توانید پایان نامه خود را تکمیل کنید. با مشخص کردن اینکه چقدر از زمان و انرژی صرف شده برای کمک به شما قدردانی می کنید، آنها همچنین تمایل بیشتری به کمک به شما در پروژه های آینده خواهند داشت یا به شما کمک می کنند بعد از فارغ التحصیلی شغلی پیدا کنید.
. در حالی که هیچ قانون مشخصی در مورد حکم قدردانی وجود ندارد، به طور کلی، ابتدا از سرمایه‌گذاران برای حمایت مالی، سپس از سرپرستان دانشگاهی و سپس سایر دانشگاهیان و متخصصان و همچنین همکاران و همکلاسی‌ها تشکر می‌شود.

3. در آخر از خانواده و دوستان خود تشکر کنید. حتی اگر احساس می‌کنید خانواده و دوستانتان برای تکمیل موفقیت‌آمیز پایان‌نامه شما بسیار مهم هستند، مرسوم است که قدردانی‌های شخصی خود را به پایان بخش بسپارید. حتی اگر قدردانی‌ها را می‌توان با لحنی غیررسمی‌تر نوشت، آنها همچنان بخشی از پایان‌نامه شما هستند و بنابراین بخشی از یک کار آکادمیک هستند. در نتیجه، پس از تکمیل قدردانی‌های حرفه‌ای‌تان، با تشکر از خانواده و دوستانتان، سعی کنید آن را حرفه‌ای نگه دارید.
. اگر می ترسید که حامیان شخصی شما با تایید آخرین مورد آزرده خاطر شوند، می توانید به آنها توضیح دهید که این یک حسن نیت حرفه ای است.

4. در مورد اینکه بزرگترین حامیانتان چگونه به شما کمک کردند، توضیح دهید. برای اینکه قدردانی های خود را مختصر و مختصر نگه دارید، احتمالاً اکثر افراد را با یک «متشکرم» ساده تصدیق خواهید کرد. با این حال، برای کسانی که بیشترین کمک را در کار شما داشته اند و بیشترین حمایت را داشته اند، از یک یا دو جمله استفاده کنید تا نحوه کمک به شما را بیان کنید. این برای افرادی که زمان، انرژی و حتی پول بیشتری را صرف کمک به شما برای تکمیل پایان نامه خود کرده اند، معنادارتر خواهد بود.
. از آنجایی که مشاور تحصیلی شما احتمالاً بخش بزرگی از فرآیند تحقیق و نوشتن شما بوده است، احتمالاً می خواهید نحوه کمک آنها به شما را توضیح دهید. به عنوان مثال، می‌توانید بنویسید: «می‌خواهم از مشاورم، دکتر تیموتی کلی، برای راهنمایی و بازخورد سریعش در طول این فرآیند تشکر کنم.»

5. از نام و عنوان کامل برای قدردانی حرفه ای استفاده کنید. حتی اگر معمولاً به یکی از آشنایان حرفه‌ای که در قدردانی‌هایتان ذکر شده است به شیوه‌ای معمولی‌تر مراجعه می‌کنید، مطمئن شوید که نام و عنوان کامل هر فرد را به عنوان یک حسن نیت حرفه‌ای درج کرده‌اید. مگر اینکه شخصی به شما گفته باشد که می‌خواهد ناشناس بماند، استفاده از نام و عنوان کامل او موقعیت او را تشخیص می‌دهد و نشان می‌دهد که به کمک‌هایی که او در کار، حوزه یا مؤسسه مربوطه داشته‌اید احترام می‌گذارید.
. در مقابل، در صورت تمایل می‌توانید فقط نام‌های کوچک را برای تأیید شخصی خود وارد کنید.

6. از همان اندازه و نوع فونت بقیه پایان نامه خود استفاده کنید. اگرچه قدردانی‌های شما احتمالاً با لحن معمولی‌تر و با زبانی آشناتر نوشته می‌شوند، اما همچنان بخشی از پایان‌نامه شما هستند و بنابراین باید با همان اندازه و نوع فونت بقیه کارتان نوشته شوند. این به پایان نامه شما احساس تداوم در کل کار می دهد.

نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه
نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه – تزیسمی

بخش 3: استفاده از لحن و زبان مناسب- نحوه نوشتن تقدیرنامه برای پایان نامه

1. به جای دستاوردهای خود، بر مشارکت دیگران تمرکز کنید. هنگام نوشتن قدردانی های خود، مهم است که به جای موفقیت های خود، بر روش هایی که دیگران به پروژه شما کمک کرده اند تمرکز کنید. در حالی که پایان پایان نامه شما یک شاهکار است و مطمئناً باید به خود افتخار کنید، اما نمی خواهید با تمرکز بر خود، قدردانی را که احساس می کنید منحرف کنید.
. اگر بیش از حد روی دستاوردهای خود تمرکز کنید، ممکن است این خطر را داشته باشید که کمی از خود راضی شوید. در عوض، اجازه دهید کیفیت کار شما صحبت کند و از قدردانی ها برای تمرکز روی دیگران استفاده کنید.

2. از زبان نسبتاً رسمی برای تشکر از مشارکت کنندگان حرفه ای استفاده کنید. برخلاف بخش‌های بیشتر دانشگاهی پایان‌نامه شما، قدردانی‌ها اغلب به صورت اول شخص نوشته می‌شوند و تمایل دارند که لحن علمی کمتری داشته باشند. با این حال، هنگام تشکر از کسانی که به شیوه ای حرفه ای در کار شما مشارکت داشته اند، زبانی که استفاده می کنید باید همچنان حس حرفه ای بودن را حفظ کند. بنابراین، سعی کنید کلمات و اصطلاحاتی را انتخاب کنید که رسمی تر از آنچه در مکالمه یا نامه شخصی و خصوصی استفاده می کنید، باشد.
. هنگامی که از همتایان دانشگاهی یا اعضای هیئت علمی خود که با آنها رابطه شخصی ایجاد کرده اید تشکر می کنید، این مهم است که به خاطر داشته باشید، زیرا در این موارد نوشتن خیلی معمولی وسوسه انگیز است.
. برای مثال، برای تشکر از مشاور خود، می‌توانید بنویسید: «من نمی‌توانستم این کار را بدون حمایت بی‌دریغ رئیسم، دکتر شر مک‌ورتر، به پایان برسانم. دکتر مک وورتر، صبر و راهنمایی شما این کار را ممکن کرد.»

3. با زبان کمی شخصی تر از خانواده و دوستان خود تشکر کنید. هنگام نوشتن قدردانی‌های شخصی‌تان در انتهای صفحه قدردانی، راحت‌تر از زبان آشناتر و معمولی‌تر استفاده کنید. در حالی که می خواهید لحن خود را تا حدودی حرفه ای نگه دارید، زیرا این یک کار آکادمیک است، به طور کلی قابل قبول است که از زبانی استفاده کنید که کمی بیشتر شخصیت فردی شما را نشان دهد و ماهیت روابط شخصی شما را نشان دهد.
. اگر والدینتان در طول این فرآیند از شما حمایت قابل توجهی کردند، با گفتن جمله‌ای مانند این که «نمی‌توان از خانواده‌ام، به‌ویژه والدینم، که در طول این فرآیند به من تشویق می‌کردند، به اندازه کافی تشکر کنم، از آنها تشکر کنید. ”
. به جای نام بردن از هر یک از دوستان خود به صورت جداگانه، می توانید سعی کنید از آنها به طور جمعی تشکر کنید. برای مثال، می‌توانید بنویسید: «برای دوستانم، بدون شما این کار بسیار دشوارتر بود. از همه شما برای حمایت بی دریغ شما و به خاطر یادآوری به من برای استراحت و تفریح در مواقعی که استرس دارم سپاسگزارم.»

4. از زبان احساسی بیش از حد قوی اجتناب کنید. در حالی که می خواهید قدردانی های شما صمیمانه و صمیمانه باشد، سعی کنید از هر زبانی که بیش از حد احساسی یا شخصی است اجتناب کنید. به هر حال، این یک قطعه آکادمیک است، بنابراین مهم است که حس حرفه ای بودن را حتی در قدردانی ها حفظ کنید.
. اگر می خواهید از حمایت شخصی به شکلی احساسی تر و شخصی تر تشکر کنید، سعی کنید شخصاً یا با یک نامه دست نویس از او تشکر کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *