نوشتن یک بیانیه عالی پایان نامه: چیزهایی که باید در نظر داشته باشید

نوشتن یک بیانیه عالی پایان نامه: چیزهایی که باید در نظر داشته باشید

نوشتن یک بیانیه عالی پایان نامه: چیزهایی که باید در نظر داشته باشید ، بیانیه پایان نامه عبارتی مختصر و واضح است که در ابتدای مقاله دانشگاهی معمولاً در مقدمه ظاهر می شود. این به عنوان یک نقشه راه برای خواننده عمل می کند و استدلال یا نکته اصلی را که مقاله مورد بررسی و پشتیبانی قرار می دهد، مشخص می کند. بیانیه پایان نامه باید مشخص و متمرکز باشد و باید نشانه روشنی از دامنه و هدف مقاله ارائه دهد. این یک جزء مهم مقاله است زیرا نویسنده را در توسعه محتوا راهنمایی می کند و اطمینان می دهد که متمرکز و مرتبط باقی می ماند. علاوه بر این، بیانیه پایان نامه قوی می تواند به جذب خواننده و ایجاد حس جهت گیری برای کل مقاله کمک کند.

بیانیه پایان نامه راهنمای روشنی در مورد موضوع پایان نامه شما به خواننده شما ارائه می دهد. بیانیه پایان نامه شما نقطه نظر، تمرکز یا استدلال اصلی شما در مورد موضوع پایان نامه خاص شما است. صرف نظر از اینکه در حال نوشتن یک مقاله متقاعد کننده یا یک تحلیل هستید، بسیار مهم است که بتوانید پایان نامه خود را به شیوه ای مختصر و قانع کننده بیان کنید. بنابراین، چگونه می توانید یک بیانیه پایان نامه عالی بنویسید؟

بیانیه پایان نامه معمولاً در نزدیکی آغاز یک مقاله یا پایان نامه دانشگاهی – به طور خاص، در پایان پاراگراف اول یا مقدمه – نوشته می شود و به عنوان یک راهنما برای خوانندگان عمل می کند. به بیان ساده، بیانیه پایان نامه پیش نمایشی از آنچه که قرار است در مورد آن بخواند به خواننده می دهد. با این حال، نوشتن بیانیه پایان نامه فقط برای خوانندگان شما مهم نیست. روند نوشتن یک بیانیه پایان نامه همچنین به شما، نویسنده، کمک می کند تا استدلال خود را فقط به یک یا دو جمله تقطیر کنید و افکار خود را سازماندهی کنید. این می تواند برای نوشتن بقیه پایان نامه خود مفید باشد.

نوشتن یک بیانیه عالی پایان نامه: چیزهایی که باید در نظر داشته باشید
نوشتن یک بیانیه عالی پایان نامه: چیزهایی که باید در نظر داشته باشید – تزیسمی

فهرست مطالب

بیانیه پایان نامه چیست؟- نوشتن یک بیانیه عالی پایان نامه: چیزهایی که باید در نظر داشته باشید

هدف از آن این است که خواننده شما بداند مقاله یا مقاله شما در مورد چیست. این به خواننده شما کمک می کند تا زمینه و دامنه موضوع شما را بیشتر درک کند، به علاوه به خوانندگان شما اجازه می دهد بدانند از بقیه کار چه انتظاری دارند.

مزیت ثانویه بیانیه پایان نامه این است که جستجوی مقالات در مورد یک موضوع خاص را آسان تر می کند، به ویژه در حوزه نگارش دانشگاهی مانند مقالات تحقیقاتی و پایان نامه ها (که گاهی اوقات به عنوان پایان نامه زمانی که برای مقطع دکترا نوشته می شود شناخته می شود).

به عنوان مثال، اگر مقاله ای از خودتان می نویسید، می خواهید مقالات دیگری را جستجو کنید تا از آنها به عنوان مدرک و منبع استفاده کنید.

شما می توانید به سادگی بیانیه های پایان نامه چندین مقاله را اسکن کنید تا ببینید کدام یک با موضوع شما مطابقت دارد و می تواند منابع ارزشمندی برای استناد باشد.

بیانیه پایان نامه در ابتدای مقاله، در پاراگراف آغازین قرار دارد و آن را راهی ضروری برای شروع یک مقاله می کند. بیانیه پایان نامه لزوما اولین جمله در یک مقاله نیست.

معمولاً قبل از درج ایده یا استدلال اصلی خود در پاراگراف اول، می خواهید خواننده را به روشی جذاب در جمله ابتدایی قلاب کنید.

یک بیانیه پایان نامه اغلب با یک جمله موضوعی، اولین جمله در یک پاراگراف، اشتباه گرفته می شود، زیرا هر دو ایده اصلی آنچه را که در ادامه می آید معرفی می کنند. می توانید عبارات پایان نامه را به عنوان جمله موضوعی کل مقاله خود در نظر بگیرید.

انواع بیانیه پایان نامه- نوشتن یک بیانیه عالی پایان نامه: چیزهایی که باید در نظر داشته باشید

همانطور که انواع مختلفی از مقالات دانشگاهی وجود دارد، انواع مختلفی از بیانیه های پایان نامه نیز وجود دارد. برخی از انواع رایج اظهارات پایان نامه که احتمالاً از شما به عنوان یک دانشجو یا محقق جوان خواسته می شود بنویسید عبارتند از:

1. استدلالی: ادعایی داشته باشید و ادعای خود را با شواهد اساسی پشتیبانی کنید
2. تحلیلی: یک موضوع را بشکنید و هر جنبه را بررسی کنید
3. آموزنده / توضیحی / توضیحی: چیزی را توضیح دهید یا توصیف کنید

در بیانیه پایان نامه استدلالی یا متقاعد کننده، هدف شما متقاعد کردن مخاطبان برای موافقت با دیدگاه شما است. چنین بیانیه پایان نامه ای نباید با بیان موضوع یا سؤال پایان نامه اشتباه شود. در عوض، بیانیه پایان نامه شما باید به وضوح تفسیر یا استدلال شما را در مورد موضوع پایان نامه ارائه دهد.

بیایید تصور کنیم که اپیدمی چاقی در آمریکای شمالی موضوع پایان نامه شماست. اگر در حال نوشتن یک بیانیه تز استدلالی یا متقاعدکننده هستید، ممکن است یک تاکتیک کاهش دهنده برای مقابله با افزایش نرخ چاقی مانند این پیشنهاد دهید:

اعمال مالیات بر غذاهای فرآوری شده با شکر افزوده مزایای دوگانه افزایش درآمد برای دولت و منصرف کردن مردم از خرید مواد غذایی ناسالم برای مقابله با افزایش نرخ چاقی دارد.

این مثال بیانیه پایان نامه یک موقعیت قابل بحث را ارائه می دهد. گزاره استدلالی، گزاره ای است که آشکار نیست و قابل مناقشه است.

اگر از شما خواسته شود که یک بیانیه پایان نامه تحلیلی در مورد همان موضوع بنویسید چه؟ ممکن است چیزی شبیه این به نظر برسد:

نرخ چاقی در آمریکای شمالی به طور پیوسته و سریع از دهه 1980 به دلیل عوامل متعددی از جمله یارانه های فدرال ذرت، افزایش اتکا به وسایل نقلیه و افزایش مشاغل بی تحرک افزایش یافته است.

این مثال بیانیه پایان نامه با تفکیک علل (یارانه ها، اتکا به وسایل نقلیه و مشاغل کم تحرک) موضوع (اپیدمی چاقی) و بیان اینکه دقیقاً چه چیزی را تحلیل و بحث خواهید کرد، نقشه راه روشنی را به خواننده ارائه می دهد.

در نهایت، یک بیانیه پایان نامه توضیحی در مورد این موضوع ممکن است به شکل زیر باشد:

نرخ چاقی در آمریکای شمالی از دهه 1980 به طور پیوسته افزایش یافته است و هزینه های مراقبت های بهداشتی را افزایش داده و کیفیت زندگی میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار داده است.

این مثال بیانیه پایان نامه خلاصه ای از برخی از تأثیرات کلیدی را ارائه می دهد که پدیده (چاقی) ایجاد کرده است و به خواننده نشان می دهد که چه جنبه هایی از موضوع را توضیح خواهید داد.

نوشتن یک بیانیه عالی پایان نامه: چیزهایی که باید در نظر داشته باشید
نوشتن یک بیانیه عالی پایان نامه: چیزهایی که باید در نظر داشته باشید – تزیسمی

یک بیانیه پایان نامه خوب چیست؟- نوشتن یک بیانیه عالی پایان نامه: چیزهایی که باید در نظر داشته باشید

اگر متوجه شدید که گیر افتاده اید و نمی توانید بیانیه پایان نامه خود را بیشتر مشخص کنید، از خود سؤالاتی بپرسید تا سعی کنید مسائل را محدود کنید.

همانطور که در بالا دیدیم، انواع مختلفی از اظهارات پایان نامه وجود دارد. با این حال، تمام عبارات پایان نامه خوب چند چیز مشترک دارند.

یک بیانیه پایان نامه خوب:

. واضح و مختصر است
. ادعای خاصی می کند
. منطق حمایتی را برای ادعا ارائه می دهد
. از اصطلاحات بیش از حد مبهم یا ذهنی مانند “خوب” و “بد” اجتناب می کند.
. نقشه راه مقاله را در اختیار خواننده قرار می دهد

چگونه می توان یک بیانیه پایان نامه خوب را از یک بیانیه بد تشخیص داد؟ برای درک بهتر نکات ذکر شده در بالا به چند مثال نگاه می کنیم.

بیانیه بد پایان نامه: رحم جایگزین باید در بریتانیا ممنوع شود.

این بیانیه پایان نامه بسیار گسترده است و به خواننده نمی گوید که چرا این استدلال مطرح می شود. چرا باید تحریم شود؟ چرا به طور خاص در انگلستان؟ کشورهای دیگر چطور؟ چرا خواننده باید به این موضوع اهمیت دهد؟

بیانیه خوب پایان نامه: علیرغم تصویب اقدامات نظارتی متعدد، قوانین رحم جایگزین در بریتانیا در حمایت از زنان آسیب پذیر اقتصادی و اجتماعی شکست خورده است.

این بیانیه پایان نامه به وضوح ادعای خاصی را مطرح می کند (قوانین رحم جایگزین در انگلستان بی اثر هستند)، به طور کلی منظور از آن ادعا را توضیح می دهد (آنها در حمایت از زنان آسیب پذیر ناکارآمد هستند)، و نشان می دهد که مقاله قرار است به چه سمتی برود (بحث در مورد چرایی آن اقدامات نظارتی موجود کافی نیست). با این حال، کاملاً مشخص نیست که زنان آسیب‌پذیر اقتصادی و اجتماعی از چه چیزی محافظت نمی‌شوند. در حالی که می توانیم حدس هایی بزنیم، بهتر است دقیق باشیم.

بیانیه پایان نامه عالی: لایحه پیشنهادی رحم جایگزین در سال 2021 در بریتانیا، مانند قانون ترتیبات رحم جایگزین در سال 1985، در رفع خلأهایی که اجازه قراردادهای رحم جایگزین را می دهد، که اکثر هزینه ها و بار خطر پزشکی را بر عهده رحم جایگزین می گذارد، ناکام ماند.

این بیانیه پایان نامه بسیار خاص است و حقایقی پیرامون موضوع ارائه می دهد. روشن می کند که مشکل در این است که چه کسی هزینه و بار خطر پزشکی رحم اجاره ای را بر عهده می گیرد و توضیحی ممکن در مورد چرایی وجود آن مشکل ارائه می دهد.

ایجاد یک بیانیه پایان نامه زمان می برد. اگر نمی توانید فوراً به یک بیانیه پایان نامه واضح و مشخص فکر کنید، استرس نداشته باشید. اگر متوجه شدید که گیر افتاده اید و نمی توانید بیانیه پایان نامه خود را بیشتر مشخص کنید، از خود سؤالاتی بپرسید تا سعی کنید مسائل را محدود کنید. در مثال بالا، ممکن است با این سوال که چرا رحم جایگزین باید ممنوع شود، شروع کنید، و به دنبال آن چه اقدامات نظارتی وجود دارد و آیا آنها مؤثر هستند یا خیر. اگر آنها مؤثر نیستند، باید دلیل آن را بپرسید و سعی کنید موضوع خاصی را که رحم جایگزین را منفی می کند محدود کنید. قوانین از چه کسانی حمایت می کنند و چه کسانی را کنار می گذارند؟ به این ترتیب می توانید به یک بیانیه پایان نامه واضح و مشخص برسید.

چگونه بیانیه پایان نامه بنویسم؟

توجه به این نکته مهم است که در حالی که احتمالاً قبل از شروع نوشتن پایان نامه خود حداقل یک بیانیه پایان نامه خواهید داشت، اما می تواند در حین نوشتن تغییر کند!

فرآیند نوشتن بیانیه پایان نامه با یک سوال آغاز می شود. گاهی اوقات موضوع پایان نامه ای به شما داده می شود که یک سوال دارد یا زاویه خاصی را در مورد موضوع از قبل پیشنهاد می کند. در مواقع دیگر به شما اجازه داده می شود موضوع پایان نامه خود را انتخاب کنید. صرف نظر از این، می توانید با مطالعه موضوع پایان نامه یا خود سؤال، شروع به توسعه بیانیه پایان نامه خود کنید.

به عنوان مثال، اگر دانشجوی ادبیات چینی هستید و از شما خواسته می‌شود رمان قوهای وحشی را در رابطه با سیاست معاصر چین تحلیل کنید، می‌توانید با خواندن کتاب قوهای وحشی و آشنایی با موضوعات اصلی در سیاست امروز چین شروع کنید. سپس می توانید چندین موضوع مورد علاقه خود را شناسایی کنید و تحقیقات خود را بیشتر متمرکز کنید.

یکی از تکنیک هایی که می تواند به شما در تهیه یک بیانیه پایان نامه کمک کند این است که ابتدا یک بیانیه هدف بنویسید. بیانیه هدف چند جمله است که موضوع پایان نامه شما را بیان می کند و نحوه ساختار پایان نامه خود را توضیح می دهد. با این حال، بیانیه هدف شامل یک استدلال یا نتیجه واقعی نیست. با بازگشت به مثال قبلی ما از اپیدمی چاقی در آمریکای شمالی، یک بیانیه هدف برای یک تز استدلالی می تواند چیزی شبیه به این باشد:

من قصد دارم تغییرات در دسترس بودن و بازاریابی مواد غذایی، زیرساخت های شهر، عادات غذایی و روند ورزش را بررسی کنم.

با انجام تحقیقات بیشتر و نوشتن مقدماتی، می توانید بیانیه هدف خود را به بیانیه پایان نامه اصلاح کنید.

توجه به این نکته مهم است که در حالی که احتمالاً قبل از شروع نوشتن پایان نامه خود حداقل یک بیانیه پایان نامه خواهید داشت، اما می تواند در حین نوشتن تغییر کند! اگر در طول بررسی ادبیات خود با اطلاعات جدیدی مواجه شدید یا در حین نوشتن متوجه شوید که می خواهید استدلال خود را تغییر دهید، بیانیه پایان نامه شما نیز می تواند تغییر کند. در واقع، شما باید همیشه هنگام نوشتن، بیانیه پایان نامه خود را مجدداً بررسی کنید، هم به عنوان مرجعی برای چگونگی ساختار پایان نامه و هم برای اطمینان از اینکه از بیانیه پایان نامه شما پشتیبانی می کند. بسیاری از نویسندگان دانشگاهی بیانیه پایان نامه خود را به طور مداوم در طول فرآیند نگارش اصلاح و اصلاح می کنند.

نوشتن یک بیانیه عالی پایان نامه: چیزهایی که باید در نظر داشته باشید
نوشتن یک بیانیه عالی پایان نامه: چیزهایی که باید در نظر داشته باشید – تزیسمی

در حال تکمیل بیانیه پایان نامه شما

نوشتن یک بیانیه پایان نامه می تواند یک چالش باشد، اما یک مهارت کلیدی برای موفقیت هر محقق جوان ضروری است.

برای نهایی کردن بیانیه پایان نامه خود، باید اطمینان حاصل کنید که معیارهای زیر برای بیانیه پایان نامه قوی مطابقت دارد.

. آیا پایان نامه موضع مشخص و مشخصی در مورد موضوع دارد؟

اطمینان حاصل کنید که بیانیه پایان نامه شما صرفاً یک بیانیه مبهم در مورد یک موضوع گسترده نیست و از کلماتی که حاکی از قضاوت های ارزشی ذهنی هستند اجتناب کنید. «باغ‌وحش‌ها تنوع زیستی را حفظ می‌کنند» یک تز قوی نیست. “با افزایش تخریب زیستگاه های طبیعی جهان، باغ وحش ها نقش مهمی در حفاظت از گونه ها و تنوع زیستی ایفا می کنند” بسیار مشخص تر و واضح تر است.

. آیا پایان نامه شما محرک بحث است یا شایسته بحث است؟

مطمئن شوید که بیانیه پایان نامه شما فقط یک واقعیت یا مشاهده ساده نیست. «هانبوک به مد بازگشته است» یک بیانیه پایان‌نامه قانع‌کننده نیست. چیزی برای بحث وجود ندارد زیرا این بیانیه موضع خاصی را استدلال نمی کند یا تفسیری از یک موضوع ارائه نمی دهد. صرفاً یک مشاهده واقعی است. “محبوبیت مجدد هانبوک در کره را می توان به استفاده از آن در ویدیوهای کی پاپ و نوستالژی ارزش های سنتی نسبت داد” یک بیانیه تز بسیار قوی تر است زیرا باعث بحث و اختلاف نظر می شود.

. آیا بیانیه پایان نامه شما یک ایده کلیدی را بیان می کند؟

در حالی که بیانیه پایان نامه شما می تواند چند جنبه از یک ایده را در بر گیرد، باید یک استدلال روشن و اساسی را بیان کند. «رسانه‌های اجتماعی به شرکت‌ها و برندها کانال بازاریابی مؤثری ارائه می‌دهند، اما استفاده از آن برای افراد مسن نیز می‌تواند دشوار باشد» این بیانیه پایان‌نامه‌ای است که به نظر می‌رسد سعی دارد درباره دو ایده متفاوت و نامرتبط صحبت کند. در حالی که موضوع در کل رسانه های اجتماعی است، برای خواننده روشن نیست که آیا پایان نامه شما در مورد مشکلی است که افراد مسن در استفاده از رسانه های اجتماعی دارند یا اینکه آیا این موضوع در مورد نقش رسانه های اجتماعی در بازاریابی شرکتی است یا اینکه آیا نوعی وجود دارد. رابطه بین این ایده ها

نوشتن یک بیانیه پایان نامه می تواند یک چالش باشد، اما یک مهارت کلیدی برای موفقیت هر محقق جوان ضروری است. با تسلط بر این مهارت خواهید دید که مقالات قوی تر و بهتری با سهولت بیشتر می نویسید. برای راهنمایی های بیشتر در مورد نحوه نوشتن یک پایان نامه/پایان نامه خوب، محل یافتن بهترین خدمات ویرایش پایان نامه، و اطلاعات بیشتر در مورد خدمات ویرایش و تصحیح پایان نامه، سایت ما را بررسی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *