مروری بر روش های نمونه گیری

مروری بر روش های نمونه گیری

مروری بر روش های نمونه گیری ، هنگام تحقیق در مورد ادراکات یا ویژگی های یک محصول، خدمات یا افراد، شما دو گزینه دارید:

. از همه افراد در گروه انتخابی خود (بازار هدف یا جمعیت) نظرسنجی کنید، پاسخ های خود را جمع آوری کنید و به نتیجه گیری برسید.

. گروه کوچکتری را از داخل بازار هدف خود انتخاب کنید و از پاسخ های آنها برای نشان دادن همه استفاده کنید. این گزینه نمونه برداری است.

برای محققین همیشه امکان پذیر نیست که داده ها را از یک جمعیت کامل مورد علاقه به دست آورند. نمونه گیری داده ها را از یک گروه کوچکتر جمع آوری می کند که نشان دهنده گروه وسیع تری از جمعیت است.

نمونه برداری باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود. وقتی از روش نمونه گیری استفاده می کنید، کل جامعه مورد مطالعه را چارچوب نمونه گیری می نامند.

نمونه ای که انتخاب می کنید باید بازار هدف یا چارچوب نمونه گیری شما را به خوبی نشان دهد که یکی از موارد زیر را انجام دهد:

. یافته های خود را در سراسر چارچوب نمونه گیری تعمیم دهید و از آنها به گونه ای استفاده کنید که انگار همه را بررسی کرده اید

. از یافته ها برای تصمیم گیری در مورد مرحله بعدی خود استفاده کنید، که ممکن است شامل نمونه گیری عمیق تر باشد

مروری بر روش های نمونه گیری
مروری بر روش های نمونه گیری – تزیسمی

فهرست مطالب

نمونه گیری چگونه توسعه یافت؟- مروری بر روش های نمونه گیری

والری گلیونکو و فرانچسکو کانتلی، دو ریاضیدانی که در اوایل دهه 1900 نظریه احتمال را مطالعه می کردند، روش نمونه گیری را ابداع کردند. تحقیقات آنها نشان داد که نمونه ای از افراد که به درستی انتخاب شده اند، وضعیت، نظرات، تصمیمات و مراحل تصمیم گیری گروه بزرگتر را منعکس می کند.

آنها ثابت کردند که شما نیازی به بررسی کل بازار هدف ندارید، در نتیجه باعث صرفه جویی در وقت و پول بقیه ما می شود.

چرا نمونه برداری مهم است؟- مروری بر روش های نمونه گیری

ما قبلاً به این واقعیت اشاره کرده ایم که نمونه برداری باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود. زمانی که به سرعت به نتایج قابل اعتمادی رسیدید، می توانید زودتر به آنها عمل کنید. و پولی که پس انداز می کنید می تواند هزینه دیگری را بپردازد.

اغلب بررسی یک نمونه ساده تر از کل جمعیت است. استنباط های نمونه می تواند قابل اعتمادتر از آنهایی باشد که از یک گروه بسیار بزرگ به دست می آورید زیرا می توانید نمونه های خود را با دقت و علمی انتخاب کنید.

نمونه گیری نیز مفید است زیرا اغلب امکان بررسی کل جمعیت وجود ندارد. احتمالاً در وهله اول چاره ای جز جمع آوری نمونه ندارید.

از آنجایی که با افراد کمتری کار می‌کنید، می‌توانید داده‌های غنی‌تری را جمع‌آوری کنید، که تحقیق شما را دقیق‌تر می‌کند. تو می توانی:

. سوالات بیشتری بپرسید

. وارد جزئیات بیشتر شوید

. به جای جمع آوری حقایق، به دنبال نظرات باشید

. رفتارهای کاربر را رعایت کنید

. در صورت نیاز، یافته های خود را دوباره بررسی کنید

به طور خلاصه، نمونه برداری کار می کند! بیایید نگاهی به رایج ترین روش های نمونه برداری بیاندازیم.

انواع روش های نمونه گیری- مروری بر روش های نمونه گیری

دو روش نمونه گیری اصلی وجود دارد: نمونه گیری احتمالی و نمونه گیری غیراحتمالی. اینها را می توان بیشتر اصلاح کرد که به زودی به آنها خواهیم پرداخت. سپس می توانید تصمیم بگیرید که کدام رویکرد برای پروژه تحقیقاتی شما مناسب تر است.

روش نمونه گیری احتمالی

از نمونه‌گیری احتمالی در تحقیقات کمی استفاده می‌شود، بنابراین داده‌های مربوط به موضوع نظرسنجی را بر حسب عدد ارائه می‌کند. احتمال به ریاضیات مربوط می شود، از این رو “تحقیق کمی” نامیده می شود. از آزمودنی ها سوالاتی مانند:

. چند جعبه آب نبات در یک زمان خریداری می کنید؟

. چند وقت یکبار برای آب نبات خرید می کنید؟

. برای یک جعبه آب نبات چقدر می پردازید؟

این روش را نمونه گیری تصادفی نیز می نامند زیرا همه افراد در بازار هدف شانس یکسانی برای انتخاب شدن برای نظرسنجی دارند. برای کاهش خطای نمونه گیری برای مهم ترین متغیرها طراحی شده است. بنابراین، باید نتایجی به دست آورید که نسبتاً منعکس کننده جمعیت بزرگتر باشد.

روش نمونه گیری غیر احتمالی

در این روش، همه شانس یکسانی برای حضور در نمونه ندارند. معمولاً انتخاب افراد برای گروه نمونه آسان‌تر (و ارزان‌تر) است. شما افرادی را انتخاب می کنید که بیشتر درگیر موضوعی هستند که در مورد آن تحقیق می کنید یا اطلاعات بیشتری در مورد آن می دانند.

برای تحقیق کیفی از نمونه گیری غیراحتمالی استفاده می شود. داده های کیفی با سوالاتی مانند:

. معمولا از کجا آب نبات می خرید (سوپرمارکت، پمپ بنزین و غیره؟)

. معمولا کدام برند آب نبات را خریداری می کنید؟

. چرا آن مارک را دوست دارید؟

مروری بر روش های نمونه گیری
مروری بر روش های نمونه گیری – تزیسمی

روش های نمونه گیری احتمالی- مروری بر روش های نمونه گیری

در اینجا پنج روش برای انجام نمونه‌گیری احتمالی وجود دارد:

. نمونه گیری تصادفی ساده (نمونه گیری احتمالی پایه)
. نمونه گیری سیستماتیک
. نمونه گیری طبقه ای
. نمونه گیری خوشه ای
. نمونه گیری چند مرحله ای

نمونه گیری تصادفی ساده

سه مرحله اساسی برای نمونه گیری تصادفی ساده وجود دارد:

1. قاب نمونه برداری خود را انتخاب کنید.

2. در مورد اندازه نمونه خود تصمیم بگیرید. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی بزرگ است تا داده های قابل اعتمادی را در اختیار شما قرار دهد.

3. شرکت کنندگان نمونه خود را به صورت تصادفی انتخاب کنید.

می توانید نام همه آنها را در یک کلاه قرار دهید، کلاه را تکان دهید تا نام ها با هم مخلوط شوند، و هر تعداد نامی را که می خواهید در نمونه خود بیرون بیاورید (بدون نگاه کردن!)

شما می توانید با دادن یک شماره به هر شرکت کننده و سپس استفاده از یک برنامه تولید کننده اعداد تصادفی برای انتخاب اعداد، علمی تر باشید.

نمونه گیری سیستماتیک

به جای انتخاب نام یا اعداد، از قبل در مورد روش انتخاب تصمیم می گیرید. به عنوان مثال، همه نام‌ها را در چارچوب نمونه‌برداری خود جمع‌آوری کنید و از مثلاً از نفر پنجم لیست شروع کنید، سپس هر نام چهارم یا هر دهم نام را انتخاب کنید. از طرف دیگر، می توانید هرکسی را که نام خانوادگی آنها با حروف اول به طور تصادفی انتخاب شده شروع می شود، مانند A، G یا W انتخاب کنید.

سیستم خود را برای انتخاب اسامی انتخاب کنید، و راه بروید.

نمونه گیری طبقه ای

این یک راه پیچیده تر برای انتخاب نمونه شما است. شما چارچوب نمونه برداری را به زیر گروه ها یا اقشار مهم تقسیم می کنید. سپس، تصمیم بگیرید که چه تعداد در نمونه خود می خواهید، و یک عدد مساوی (یا یک عدد متناسب) از هر زیرگروه انتخاب کنید.

به عنوان مثال، شما می خواهید بررسی کنید که چند نفر در یک منطقه جغرافیایی آب نبات می خرند، بنابراین فهرستی از همه افراد در آن منطقه تهیه می کنید. سپس آن فهرست را به عنوان مثال به مردان و زنان، سپس به نوجوانان، نوجوانان، جوانان، سالمندان و غیره که مرد یا زن هستند تقسیم می‌کنید.

بنابراین، اگر 1000 مرد جوان بالغ و 2000 جوان زن بالغ در کل چارچوب نمونه‌گیری وجود دارد، ممکن است بخواهید 100 مرد و 200 زن را انتخاب کنید تا نسبت‌ها را متعادل نگه دارید. سپس شما شرکت کنندگان در نظرسنجی را از طریق روش نمونه گیری سیستماتیک انتخاب می کنید.

نمونه گیری خوشه ای

این روش زمانی استفاده می شود که بخواهید یک نمونه را به گروه ها یا خوشه های کوچکتر تقسیم کنید که از نظر جغرافیایی یا سازمانی مرتبط هستند.

فرض کنید در حال انجام تحقیقات کمی در مورد فروش آب نبات هستید. شما می توانید شرکت کنندگان نمونه خود را از جمعیت شهری، حومه یا روستایی انتخاب کنید. این به شما سه خوشه جغرافیایی می دهد که می توانید شرکت کنندگان خود را از بین آنها انتخاب کنید.

نمونه گیری چند مرحله ای

این یک روش دقیق‌تر برای انجام نمونه‌گیری خوشه‌ای است. فرض کنید شما خوشه شهری خود را دارید که واحد نمونه گیری اولیه شماست. شما می توانید این را به یک واحد نمونه برداری ثانویه تقسیم کنید، مثلاً شرکت کنندگانی که معمولاً آب نبات خود را از سوپرمارکت ها می خرند. سپس می توانید این گروه را به واحد نمونه گیری نهایی خود تقسیم کنید. در نهایت، شرکت کنندگان واقعی نظرسنجی را از این واحد انتخاب می کنید.

کاربردهای نمونه گیری احتمالی- مروری بر روش های نمونه گیری

نمونه گیری احتمالی سه مزیت اصلی دارد:

. این کمک می کند تا احتمال سوگیری نمونه برداری به حداقل برسد. نحوه انتخاب نمونه خود کیفیت نتایج شما را تعیین می کند. نمونه‌گیری احتمالی نمونه‌ای بی‌طرفانه و تصادفی از بازار هدف شما را به شما می‌دهد.

. این به شما امکان می دهد نمونه ها و زیر گروه های نماینده را در یک نمونه از یک بازار هدف بزرگ یا متنوع ایجاد کنید.

. این به شما امکان می دهد از روش های آماری پیچیده برای انتخاب نمونه های نزدیک به کامل تا حد امکان استفاده کنید.

روش های نمونه گیری غیر احتمالی- مروری بر روش های نمونه گیری

برای جمع بندی، با نمونه گیری غیر احتمالی، شما افراد را برای نمونه خود به روشی غیرتصادفی انتخاب می کنید، بنابراین همه افراد در چارچوب نمونه گیری شما شانس یکسانی برای انتخاب شدن ندارند. بنابراین، یافته‌های پژوهشی شما ممکن است به‌اندازه نمونه‌گیری احتمالی در مجموع نماینده‌ای نباشد، اما ممکن است شما نخواهید که چنین باشد.

اگر همه شرکت کنندگان بالقوه نظرسنجی دارای ویژگی های مشابه باشند، سوگیری نمونه گیری نگران کننده نیست. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید به طور خاص روی مردان جوانی تمرکز کنید که بیشتر از دیگران برای آب نبات خرج می کنند. علاوه بر این، معمولاً روشی ارزان‌تر و سریع‌تر است، زیرا شما مجبور نیستید یک سیستم انتخاب پیچیده‌ای بسازید که نماینده کل جمعیت در آن جامعه باشد.

محققین باید قبل از انتخاب روش نمونه گیری به دقت نقاط قوت و محدودیت های هر روش را در نظر بگیرند.

نمونه گیری غیر احتمالی برای تحقیقات اکتشافی، مانند ابتدای پروژه تحقیقاتی، بهترین است.

پنج نوع اصلی از روش‌های نمونه‌گیری غیراحتمالی وجود دارد:

. نمونه برداری آسان
. نمونه برداری هدفمند
. نمونه گیری داوطلبانه پاسخ
. نمونه برداری گلوله برفی
. نمونه گیری سهمیه ای

نمونه برداری آسان

استراتژی نمونه گیری آسان این است که نمونه خود را سریع و کارآمد انتخاب کنید، با کمترین تلاش، معمولاً برای صرفه جویی در هزینه.

فرض کنید می خواهید نظرات 100 هزاره را در مورد یک موضوع خاص بررسی کنید. شما می توانید یک پرسشنامه در مورد پلتفرم های رسانه های اجتماعی که هزاره ها استفاده می کنند ارسال کنید. از پاسخ دهندگان بخواهید سال تولد خود را در بالای برگه پاسخ خود تأیید کنند و هنگامی که 100 پاسخ خود را دریافت کردید، تجزیه و تحلیل خود را شروع کنید. یا می‌توانید از رستوران‌ها و بارهایی دیدن کنید که هزاره‌ها شب‌های خود را در آنجا می‌گذرانند و افراد را ثبت‌نام کنید.

یک اشکال نمونه گیری آسان این است که ممکن است نتایجی را که برای جمعیت وسیع تری اعمال می شود به همراه نداشته باشد.

نمونه برداری هدفمند

این روش بر قضاوت شما برای انتخاب محتمل ترین نمونه برای ارائه مفیدترین نتایج متکی است. شما باید در مورد اهداف نظرسنجی و چارچوب نمونه گیری اطلاعات کافی داشته باشید تا مناسب ترین پاسخ دهندگان نمونه را انتخاب کنید.

دانش و تجربه شما در وقت شما صرفه جویی می کند زیرا کاندیدهای نمونه ایده آل خود را می شناسید، بنابراین باید نتایج با کیفیت بالا به دست آورید.

نمونه گیری داوطلبانه پاسخ

این روش شبیه نمونه گیری آسان است، اما بر اساس داوطلب شدن اعضای نمونه بالقوه است تا اینکه شما به دنبال افراد باشید.

شما اعلام می کنید که می خواهید در مورد یک موضوع خاص به دلیل خاصی نظرسنجی انجام دهید و صبر می کنید تا تعداد زیادی داوطلب داوطلب شوند. سپس پرسشنامه را به آنها می دهید یا مصاحبه هایی ترتیب می دهید تا مستقیماً سؤالات خود را بپرسند.

نمونه برداری گلوله برفی

نمونه گیری گلوله برفی شامل درخواست از شرکت کنندگان منتخب برای معرفی دیگرانی است که ممکن است واجد شرایط نظرسنجی باشند. این روش بهتر است زمانی استفاده شود که قاب نمونه‌گیری در دسترس نباشد. همچنین زمانی مفید است که محقق اطلاعات زیادی در مورد جمعیت هدف نداشته باشد.

فرض کنید می خواهید در مورد یک موضوع خاص تحقیق کنید که شامل افرادی می شود که پیدا کردن آنها ممکن است دشوار باشد. برای مثال شیرینی ما، این می تواند مردان جوانی باشد که مقدار زیادی آب نبات می خرند، در روز به صخره نوردی می روند و در شب فیلم های ماجراجویی تماشا می کنند. شما از هر یک از شرکت کنندگان می خواهید دیگرانی را که می شناسند و کارهای مشابهی انجام می دهند نام ببرند، بنابراین می توانید با آنها تماس بگیرید. همانطور که با افراد بیشتری تماس برقرار می کنید، نمونه “گلوله های برفی” خود را تا زمانی که تمام نام های مورد نیاز خود را بدست آورید.

نمونه گیری سهمیه ای

این روش نمونه گیری شامل جمع آوری تعداد خاصی از واحدها (سهمیه) از زیرجمعیت های از پیش تعیین شده شما است. نمونه گیری سهمیه ای روشی برای اطمینان از اینکه نمونه شما به طور دقیق چارچوب نمونه گیری را نشان می دهد.

مروری بر روش های نمونه گیری
مروری بر روش های نمونه گیری – تزیسمی

موارد استفاده از نمونه گیری غیر احتمالی- مروری بر روش های نمونه گیری

شما می توانید از نمونه گیری غیر احتمالی زمانی استفاده کنید که:

. می خواهید یک آزمایش سریع انجام دهید تا ببینید آیا یک نظرسنجی دقیق تر و پیچیده تر ممکن است ارزشمند باشد یا خیر

. می‌خواهید ایده‌ای را بررسی کنید تا ببینید آیا «پا دارد»

. یک مطالعه آزمایشی راه اندازی کنید

. یک تحقیق کیفی اولیه انجام دهید

. زمان یا پول کمی در دسترس داشته باشید (نصف نان بهتر از نان نداشتن است)

. می خواهید ببینید آیا نتایج اولیه به شما کمک می کند تا یک پروژه تحقیقاتی طولانی تر، دقیق تر و گران تر را توجیه کنید

انواع اصلی سوگیری نمونه گیری و نحوه اجتناب از آنها

سوگیری نمونه گیری می تواند نتایج تحقیقات شما را مخدوش یا محدود کند. زمانی که شما نتایج خود را در کل بازار هدف تعمیم دهید، این تاثیر خواهد داشت. دو دلیل اصلی سوگیری نمونه‌گیری، طراحی غلط تحقیق و جمع‌آوری یا ثبت نامناسب داده‌ها است. آنها می توانند بر نمونه گیری احتمالی و غیر احتمالی تأثیر بگذارند.

تحقیق نادرست

اگر یک نقشه بردار شرکت کنندگان را به طور نامناسب انتخاب کند، نتایج کل جمعیت را منعکس نمی کند.

یک مثال معروف، رقابت ریاست جمهوری 1948 است. نظرسنجی تلفنی انجام شد تا مشخص شود کدام نامزد حمایت بیشتری دارد. مشکل طرح تحقیق این بود که در سال 1948، اکثر افرادی که تلفن داشتند، ثروتمند بودند و نظرات آنها با رای دهندگان به طور کلی متفاوت بود. تحقیقات حاکی از آن بود که دیویی برنده خواهد شد، اما این ترومن بود که رئیس جمهور شد.

جمع آوری یا ضبط ضعیف داده ها

این مشکل گویای خودش است. نظرسنجی ممکن است به خوبی ساختار یافته باشد، گروه‌های نمونه مناسب، سؤالات واضح و قابل درک آسان، و اندازه‌های خوشه مناسب باشد. اما اگر نقشه برداران هنگام دریافت پاسخ، کادرهای اشتباه را علامت بزنند یا کل نتایج زیرگروه از بین برود، نتایج نظرسنجی مغرضانه خواهد بود.

چگونه سوگیری در نمونه گیری را به حداقل می رسانید؟

برای به دست آوردن نتایجی که می توانید به آنها اعتماد کنید، باید:

. اطلاعات کافی در مورد بازار هدف خود داشته باشید

. یک یا چند نظرسنجی نمونه را انتخاب کنید تا کل بازار هدف را به درستی پوشش دهد

. در هر نمونه افراد کافی را انتخاب کنید تا نتایج شما بازتاب بازار هدف شما باشد

. از اعتبار محتوا برخوردار باشد. این بدان معناست که محتوای سوالات شما باید مستقیم و کارآمد باشد. اگر اینطور نیست، امکان پذیر بودن نظرسنجی شما زیر سوال می رود. این نیز باعث اتلاف وقت و پول خواهد شد، بنابراین عبارت سوالات خود را در کانون توجه خود قرار دهید.

. اگر از نمونه‌گیری احتمالی استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که چارچوب نمونه‌گیری شما شامل همه افراد مورد نیاز است و فرآیند انتخاب نمونه‌گیری تصادفی شما شامل نسبت مناسبی از زیر گروه‌ها است.

. اگر از نمونه گیری غیر احتمالی استفاده می کنید، در شناسایی نمونه ها و زیرگروه های خود بر انصاف، برابری و کامل بودن تمرکز کنید. سپس آن معیارها را در برابر راحتی ساده یا سایر عوامل مرتبط متعادل کنید.

پنج نوع سوگیری نمونه گیری چیست؟

1. تعصب خود انتخابی. اگر پرسشنامه‌هایی را به صورت انبوه برای همه افراد نمونه ارسال کنید، به احتمال زیاد نتایج را از افراد با شخصیت‌های برون‌گرا یا فعال دریافت خواهید کرد و نه از درون‌گراها یا عمل‌گرایان. بنابراین اگر نمونه گیری راحت شما بر روی دریافت سریع پاسخ های سهمیه شما متمرکز باشد، ممکن است کج شود.

2. سوگیری بدون پاسخ. ممکن است مشتریان ناراضی، کارمندان تحت فشار، یا سایر زیر گروه‌ها تمایلی به همکاری نداشته باشند یا زودتر از آن خارج شوند.

3. تعصب تحت پوشش. اگر نظرسنجی شما مثلاً از طریق ایمیل یا پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی انجام شود، افراد بدون دسترسی به اینترنت را از دست می‌دهد، مانند کسانی که در مناطق روستایی، افراد مسن یا گروه‌های کم درآمد زندگی می‌کنند.

4. سوگیری بقا. احتمال شرکت افراد ناموفق کمتر است. مثال دیگر ممکن است محققی باشد که نتایجی را که از هدف کلی پشتیبانی نمی‌کنند حذف می‌کند. اگر مدیر عامل بخواهد به سهامداران در مورد یک محصول یا پروژه موفق در AGM بگوید، برخی از نتایج نظرسنجی کمتر مثبت ممکن است “از بین برود” (برای مثال افراطی.) نتیجه این است که داده های شما بازنمایی بیش از حد خوش بینانه از حقیقت.

5. سوگیری قبل از غربالگری. اگر محققی که از تجربه و دانش او برای پیش انتخاب پاسخ دهندگان در یک نمونه گیری قضاوتی استفاده می شود، بیشتر بر راحتی تمرکز کند تا قضاوت، نتایج ممکن است به خطر بیفتد.

چگونه سوگیری نمونه گیری را به حداقل می رسانید؟

روی نقاط گلوله در بخش بعدی تمرکز کنید و:

. پرسشنامه های نظرسنجی را تا حد امکان مستقیم، آسان، کوتاه و در دسترس قرار دهید تا شرکت کنندگان احتمال بیشتری داشته باشند که آنها را به طور دقیق تکمیل کرده و دوباره ارسال کنند.

. با افرادی که انتخاب شده اند اما پاسخ خود را پس نداده اند پیگیری کنید

. هرگونه فشاری که ممکن است باعث تعصب شود را نادیده بگیرید

چگونه در مورد نوع نمونه برداری تصمیم می گیرید؟

از ایده هایی که از این مقاله به دست آورده اید استفاده کنید تا به خود یک پلتفرم بدهید، سپس بهترین روش را برای دستیابی به اهداف خود انتخاب کنید و در عین حال در محدوده زمان و هزینه خود بمانید.

اگر مشخص نیست که کدام روش را باید انتخاب کنید، از این استراتژی استفاده کنید:

. اهداف تحقیق خود را روشن کنید

. مشخص کنید که نتایج تحقیقات شما چقدر باید دقیق باشد تا به اهداف خود برسید

. اهداف خود را با توجه به زمان و بودجه ارزیابی کنید

. دو یا سه روش نمونه گیری واضح را که برای شما مفید است فهرست کنید

. در دسترس بودن منابع خود (محققان، زمان کامپیوتر و غیره) را تأیید کنید.

. هر یک از روش های ممکن را با اهداف، دقت، دقت، منابع، زمان و محدودیت های هزینه خود مقایسه کنید.

. تصمیمت را بگیر

در نتیجه

تحقیقات بازار موثر اساس بازاریابی موفق، تبلیغات و بهره وری آینده است. با انتخاب مناسب‌ترین روش‌های نمونه‌گیری، مفیدترین داده‌های بازار را جمع‌آوری کرده و مؤثرترین تصمیم‌ها را اتخاذ خواهید کرد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *