نمونه گیری نظرسنجی: چیست، انواع و نکات

نمونه گیری نظرسنجی: چیست، انواع و نکات

نمونه گیری نظرسنجی: چیست، انواع و نکات ، فرض کنید می خواستید در اروپا تحقیق کنید. پرسیدن از هر فردی در آن منطقه غیرممکن به نظر می رسد، درست است؟ حتی اگر همه بگویند «بله»، انجام یک نظرسنجی در کشورهای مختلف، زبان‌ها و مناطق زمانی مختلف، جمع‌آوری و پردازش همه نتایج زمان زیادی طول می‌کشد و بسیار پرهزینه است. داده‌ها را می‌توان سریع‌تر جمع‌آوری کرد و در زمان نمونه‌گیری از نظرسنجی صرفه‌جویی زیادی کرد.

نمونه گیری پیمایشی فرآیندی است که در آن محققین داده ها را از نمونه ای نماینده از جامعه یا شرکت کنندگان در مطالعه جمع آوری می کنند.

یک نمونه نماینده نماینده کل جمعیت است – شامل تعداد کافی از افراد است که نشان دهنده جمعیت هدف خود هستند تا اطلاعات قابل اعتمادی در مورد آنچه فکر می کنند یا اعتقاد دارند ارائه دهند.

به عبارت دیگر، اگر همه مردم کشور خود را بشمارید و نظر آنها را در مورد موضوع خاصی بپرسید، نمی‌دانستید که آیا آنها نماینده همه در آن کشور هستند یا نه، زیرا همه نمی‌توانند به سؤالات شما پاسخ دهند. (چون ممکن است به اینترنت دسترسی نداشته باشند).

نمونه گیری نظرسنجی: چیست، انواع و نکات
نمونه گیری نظرسنجی: چیست، انواع و نکات – تزیسمی

فهرست مطالب

نمونه گیری نظرسنجی چیست؟

نمونه گیری پیمایشی رویه ای در طراحی تحقیق است که از طریق آن داده ها از طریق ابزارهایی مانند پرسشنامه یا نظرسنجی جمع آوری می شود.

نمونه گیری کمک زیادی به تحقیق می کند. در تحقیقات پیمایشی، نمونه گیری به نحوه انتخاب اعضای جامعه برای حضور در مطالعه اشاره دارد. دقت نتایج تحقیق/بررسی را تعیین می کند.

اصل یک نظرسنجی نمونه، مشاهده کل جمعیت مورد مطالعه نیست، بلکه یک زیر مجموعه به درستی انتخاب شده، به نام نمونه است.

چرا محققان به نمونه گیری پیمایشی نیاز دارند؟- نمونه گیری نظرسنجی: چیست، انواع و نکات

این نمونه معمولاً بسیار کوچکتر از جامعه در نظر گرفته شده است. این مزیت عملکرد آن را بسیار ساده تر از یک نظرسنجی جامع می کند. روش‌های نمونه‌گیری پیمایشی روش‌هایی هستند که گروه کوچکی از افراد یا واحدها از میان جمعیت بزرگ‌تر انتخاب می‌شوند تا بتوان یک نظرسنجی را انجام داد.

برای به دست آوردن نتایج سریع‌تر با هزینه بسیار کمتر و برای داشتن داده‌های با کیفیت بهتر، جمع‌آوری داده‌ها در هنگام برخورد با تعداد کمی از افراد با دقت بسیار بیشتری نسبت به مصاحبه و/یا بررسی کل جمعیت امکان‌پذیر است.

چرا نمونه گیری نظرسنجی مهم است؟- نمونه گیری نظرسنجی: چیست، انواع و نکات

در یک دنیای تحقیقاتی ایده‌آل، می‌توانید داده‌ها را از همه افراد جامعه هدف جمع‌آوری کنید. با این حال، بسیاری از ما بودجه یا منابع لازم برای تهیه این نوع داده ها را نداریم. شاید اگر جمعیت هدف شما به اندازه کافی کوچک باشد – مثلاً همه ساکنان یک شهر کوچک یا همه دانشجویان یک دانشگاه خاص – ممکن است این کار امکان پذیر باشد. نظرسنجی که شامل 100٪ از جمعیت هدف شما باشد، سرشماری نامیده می شود. با این حال، اگر جمعیت شما بسیار بیشتر باشد – مانند همه صاحبان مشاغل کوچک در ایالات متحده – نظرسنجی از همه دشوارتر است. دلیلی وجود دارد که سرشماری ایالات متحده فقط یک بار در دهه انجام می شود.

به همین دلیل است که نمونه گیری نظرسنجی بسیار مهم است. این به شما امکان می دهد اطلاعات مربوط به بخشی از جمعیت هدف خود را جمع آوری کنید. کلمه عملیاتی در اینجا “نماینده” است. برای اینکه یک نظرسنجی به طور دقیق جمعیت هدف را منعکس کند، باید نمونه خود را با دقت انتخاب کنید. باید متعادل باشد تا شامل جمعیتی مشابه با جمعیت هدف شما باشد و نمی تواند خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد. یک روش نمونه گیری به خوبی طراحی شده، بینش قابل اعتمادی را در مورد بازار هدف، موضوعات تحقیقاتی یا حوزه سیاسی به شما می دهد.

انواع نمونه گیری نظرسنجی- نمونه گیری نظرسنجی: چیست، انواع و نکات

پژوهشگران انواع مختلفی از نمونه گیری پیمایشی را در اختیار دارند که هر کدام دارای ویژگی های خاصی است که امکان تطبیق آن با شرایط خاص را فراهم می کند. در زیر ما به محبوب ترین آنها اشاره می کنیم تا بتوانید تشخیص دهید که کدام یک می تواند در پروژه تحقیقاتی بزرگ بعدی خود استفاده کنید.

. روش های نمونه گیری احتمالی

روش نمونه گیری غیر احتمالی روشی برای انتخاب اعضای یک جامعه است که در آن هر یک از اعضای جامعه شانس یکسانی برای انتخاب شدن ندارند.

این نسبت به نمونه‌گیری غیر احتمالی رایج‌تر است، زیرا به شما امکان می‌دهد تا با استفاده از نظرسنجی‌های آماری، درباره جامعه مورد مطالعه نتیجه‌گیری معناداری داشته باشید. نمونه‌گیری طبقه‌ای و نمونه‌گیری خوشه‌ای، دقت و کارایی نمونه‌گیری احتمالی را بدون تغییر اصول اصلی آن بهبود می‌بخشد.

. نمونه گیری تصادفی ساده

نمونه گیری تصادفی ساده روشی برای انتخاب نمونه ای است که شانس انتخاب شدن به اندازه هر عضو یا مجموعه ای از اعضای جامعه را دارد. مهم نیست که چند بار از این روش برای کشیدن نمونه استفاده می کنید – هر بار همان نتیجه را خواهید گرفت.

. نمونه گیری خوشه ای

نمونه گیری خوشه ای روشی برای انتخاب پاسخ دهندگان است که شامل انتخاب گروه ها به جای واحدهای فردی از جمعیت هدف است. ممکن است این گروه ها از قبل وجود داشته باشند، مانند افرادی که دارای کد پستی خاص هستند یا دانش آموزانی که متعلق به یک سال تحصیلی هستند.

نمونه گیری خوشه ای معمولاً زمانی استفاده می شود که به دست آوردن اطلاعات در مورد تک تک اعضای جامعه هدف دشوار یا غیرممکن باشد. به عنوان مثال، اگر می خواهید وضعیت رفاه دانش آموزان دبیرستانی را مطالعه کنید اما فقط می توانید اطلاعات مربوط به مدارس آنها را جمع آوری کنید، نمونه گیری خوشه ای برای تحقیق شما مناسب است.

. روش های نمونه گیری غیر احتمالی

نمونه‌گیری غیر احتمالی معمولاً زمانی استفاده می‌شود که جمعیت هدف خاصی برای کار با آن ندارید. شما به دنبال هر نوع داده ای هستید که در تحقیق یا پروژه به شما کمک کند، اما هیچ پارامتر جمعیت خاصی را در ذهن ندارید.

در این مورد، مهم است که اطمینان حاصل کنید که نمونه شما نشان دهنده گروه بزرگتری است که می خواهید نمایندگی کنید. شما می خواهید که نمونه شما تا حد امکان متنوع و متنوع باشد تا بتوان نتایج مطالعه شما را به گروه بزرگتر تعمیم داد.

. نمونه گیری سهمیه ای

روش غیر تصادفی برعکس روش تصادفی است. در روش تصادفی، محقق مشخص نمی کند که کدام افراد یا عوامل کلیدی را انتخاب کند، در حالی که در روش غیر تصادفی، محقق مشخص می کند که چه کسی یا چه چیزی شامل خواهد شد.

. نمونه برداری گلوله برفی

با این رویکرد، از افرادی که برای عضویت در یک نمونه استخدام می‌شوند خواسته می‌شود کسانی را که می‌شناسند دعوت کنند تا در آن شرکت کنند، سپس از آنها خواسته می‌شود که دوستان و خانواده خود را دعوت کنند و غیره.

یکی از مهمترین جنبه های انجام یک نظرسنجی اطمینان از اینکه یک نمونه معین نماینده کل جامعه است. بسیار مهم است که پاسخ دهندگانی را استخدام کنید که به طور دقیق جمعیت شناسی اصلی جمعیت هدف شما را نشان دهند.

نمونه گیری نظرسنجی: چیست، انواع و نکات
نمونه گیری نظرسنجی: چیست، انواع و نکات – تزیسمی

نحوه استفاده از نمونه گیری نظرسنجی- نمونه گیری نظرسنجی: چیست، انواع و نکات

در نتیجه می توان گفت که استفاده از نمونه در تحقیقات عمدتاً موجب صرفه جویی در هزینه و زمان می شود. در صورت استفاده از استراتژی نمونه گیری مناسب، حجم نمونه مناسب انتخاب می شود. اقدامات احتیاطی لازم برای کاهش خطاهای نمونه گیری و اندازه گیری انجام می شود و سپس نمونه باید اطلاعات معتبر و قابل اعتمادی ارائه دهد.

علاوه بر این، محقق باید اطمینان حاصل کند که نمونه معرف جامعه ای است که از آن استخراج شده است. این را می توان با به کارگیری روش های نمونه گیری مناسب که معیار مناسبی از بازنمایی برای هر متغیر اندازه گیری شده ارائه می دهد، انجام داد.

اکنون که می دانید شرکت کنندگان در نظرسنجی برای نظرسنجی شما چه کسانی هستند، قدم بعدی این است که افرادی را بیابید که معیارهای لازم، مشخصات و هزینه لازم برای اعتبارسنجی تحقیق شما را دارند.

مزایای نمونه گیری نظرسنجی

نمونه گیری پیمایشی اغلب تنها راه عملی برای جمع آوری داده ها در مورد یک جمعیت بزرگ است. به لطف مزایای بسیاری که دارد، معمولاً روش ارجح است، حتی زمانی که سایر استراتژی‌های جمع‌آوری داده کار می‌کنند. مزایای نمونه نظرسنجی عبارتند از:

1. هزینه نسبتا کم است

در جایی که انجام یک سرشماری به منابع عظیم نیاز دارد، یک نظرسنجی بسیار مقرون به صرفه تر است. می‌توانید شرکت‌کنندگان در نظرسنجی را به راحتی از سرتاسر وب پیدا کنید و به ازای هر شرکت‌کننده نظرسنجی مبلغی را پرداخت کنید.

2. سریع و راحت است

بررسی یک نمونه منتخب از جمعیت بسیار ساده تر از سرشماری است. می توانید سوالات دقیق بپرسید و اطلاعات خود را به سرعت دریافت کنید. نظرسنجی برای پاسخ دهندگان نیز بسیار سریع و آسان است. هنگامی که نظرسنجی خود را به صورت آنلاین انجام می دهید، مشاهده و تجزیه و تحلیل داده های خود برای نظرسنجی کنندگان و شما آسان است.

3. می توانید در مقیاس وسیع تحقیق کنید

وقتی نمونه شما دقیق و معرف باشد، می توانید در مورد جمعیت های بزرگ استنباط کنید. مطالعه چنین دامنه وسیعی با سرشماری چالش برانگیز است. هنگام کار با جمعیت های بزرگ، تا زمانی که جمع آوری داده ها به پایان برسد، ترکیب آنها تغییر می کند. برخی دیگر آنقدر بزرگ هستند که سرشماری آنها غیرممکن است.

4. نتایج دقیق هستند

اگر بررسی های کیفیت مناسب را برای نمونه خود تنظیم کنید، می توانید به نتایج بسیار دقیقی دست یابید. با کار با شرکت کنندگان کمتر، می توانید دقت بیشتری در تجزیه و تحلیل داده ها برای رسیدن به نتایج قابل اعتماد داشته باشید.

5. می توانید داده های فشرده و جامع جمع آوری کنید

با نظرسنجی از یک گروه کوچک، می توانید سوالات بیشتری از شرکت کنندگان خود بپرسید. اگر سؤالات باز پرسیده می‌شود، باید با نمونه کار کنید تا پاسخ‌هایی را که افراد می‌دهند، درک کنید. همچنین می‌توانید تعداد و تعداد بیشتری سؤال بپرسید، از جمله رتبه‌بندی‌های چند گزینه‌ای و مقیاس عددی. جمع آوری و تجزیه و تحلیل چنین داده های جامعی فقط هنگام کار با یک نمونه امکان پذیر است.

معایب نمونه گیری نظرسنجی

در حالی که نمونه گیری نظرسنجی فواید زیادی دارد، اما چند جنبه منفی نیز دارد. آن معایب عبارتند از:

1. احتمال خطا وجود دارد

جمع آوری نتایج نمونه با کیفیت بالا مستلزم طراحی نظرسنجی متفکرانه و تعیین معیارهای واجد شرایط مناسب برای پاسخ دهندگان است. در حالی که زیر گروه‌های جمعیتی می‌توانند پاسخ‌هایی را با دقت باورنکردنی ارائه دهند، برخی از روش‌های نمونه‌گیری سوگیری و خطا ایجاد می‌کنند. خطای نمونه گیری زمانی رخ می دهد که مقادیر میانگین در نمونه با مقادیر میانگین در کل جامعه متفاوت باشد. محاسبه خطای نمونه گیری شما چالش برانگیز است زیرا به میانگین کل جمعیت دسترسی نخواهید داشت. با این حال، هنگامی که از تصادفی سازی در طول انتخاب نمونه استفاده می کنید، می توانید خطای نمونه گیری را با دقت بیشتری تخمین بزنید.

سایر خطاها نیز می توانند بر کیفیت داده ها تأثیر بگذارند. اگر محققین جمعیت هدف خود را درک نکنند، ممکن است افراد اشتباهی را بررسی کنند. اگر نمونه ای را از زیر مجموعه جمعیت اشتباه انتخاب کنند، نتایج دقیق نخواهد بود. اگر احتمال پاسخ افراد خاص به نظرسنجی بیشتر از سایرین باشد، این امر باعث ایجاد نادرستی نیز می شود.

2. ایجاد یک نمونه معرف مستلزم توجه دقیق است

هنگامی که شما در حال مطالعه پدیده ها و انواع افراد پیچیده هستید، ایجاد نمونه ای که واقعاً نمایانگر جمعیت بزرگتر باشد، دشوار است. تعادل نمونه متفکرانه بسیار مهم است.

نمونه گیری نظرسنجی: چیست، انواع و نکات
نمونه گیری نظرسنجی: چیست، انواع و نکات – تزیسمی

3. نیاز به دانش آماری کامل دارد

محققانی که این نظرسنجی را انجام می‌دهند باید نمونه‌گیری را به خوبی درک کنند تا نتایج با کیفیت را پرورش دهند. شخصی که محاسبات آماری را بر اساس داده های شما انجام می دهد، باید ریاضیات را به طور کامل درک کند. بدون این دانش تخصصی، تحقیقات نظرسنجی و نتیجه گیری شما می تواند گمراه کننده باشد.

4. برای جمعیت های بسیار خاص یا متنوع می تواند چالش برانگیزتر باشد

اگر شما یک جمعیت خاص را هدف قرار می دهید، ایجاد یک نمونه نماینده می تواند پیچیده باشد. همین امر زمانی صادق است که تنوع زیادی در جامعه هدف وجود داشته باشد. در این موارد، سرشماری ممکن است نتایج قابل اعتمادتری ارائه دهد.

5. برخی از سؤالات نظرسنجی احتمال کمتری دارد که پاسخ های دقیقی داشته باشند

طراحی پرسشنامه نیز جزء لاینفک فرآیند نمونه گیری نظرسنجی است. به عنوان مثال، پرسیدن در مورد موضوعات بسیار بحث برانگیز ممکن است به این معنی باشد که شرکت کنندگان حقایق را به اشتباه به خاطر می آورند یا اجازه می دهند احساسات آنها قضاوت آنها را پنهان کند. اگر سؤالات گیج کننده باشند، افراد ممکن است آنها را متفاوت تفسیر کنند. گاهی اوقات، جمله بندی سؤال ممکن است پاسخ های خاصی را به همراه داشته باشد و سوگیری ایجاد کند. همچنین مهم است که هنگام طراحی نظرسنجی به تجربه پاسخ دهنده توجه داشته باشید. اگر نظرسنجی شما خیلی طولانی باشد یا سوالات باز زیادی داشته باشد، پاسخ دهندگان ممکن است خسته شوند و پاسخ های کمتر متفکرانه ای ارائه دهند.

چگونه تعیین کنیم که چه نوع نمونه گیری از نظرسنجی برای درخواست شما بهترین است؟

هر نوع نمونه گیری پیمایشی جایگاهی در تحقیق دارد. نمونه گیری غیراحتمالی، اگرچه دقت کمتری دارد، می تواند راهی عملی برای شروع فرآیند تحقیق باشد. نمونه گیری احتمالی می تواند نتایج دقیق تری ارائه دهد که می توان از آن برای تعمیم در مورد جامعه هدف استفاده کرد. در اینجا زمان استفاده از هر نوع نمونه برداری آمده است:

. نمونه گیری تصادفی: به عنوان یک روش کاملاً نماینده، نمونه گیری تصادفی گسترده ترین کاربردها را دارد. به ویژه برای جمعیت های بزرگ مفید است. برای مطالعه یک ویژگی غیر معمول در یک گروه بزرگ ایده آل نیست، زیرا ممکن است به طور تصادفی شرکت کنندگان کافی با این ویژگی را انتخاب نکنید.
. نمونه‌گیری سیستماتیک: اگر جمعیت شما نسبتاً همگن است، می‌توانید از روش نمونه‌گیری سیستماتیک سریع‌تر و راحت‌تر استفاده کنید.
. نمونه‌گیری طبقه‌ای: زمانی که نیاز دارید بسیاری از ویژگی‌های فردی را از جامعه هدف نشان دهید، نمونه‌گیری طبقه‌ای را انتخاب کنید.
. نمونه گیری آسان: از آنجایی که نمونه گیری آسان سریع است، برای تحقیقات اولیه مناسب است. شما می توانید یک ایده کلی از نتایج یک مطالعه دقیق تر بدون زمان اولیه یا هزینه نمونه احتمالی بدست آورید.
. نمونه برداری گلوله برفی: زمانی که جمعیت هدف شما همگن باشد و به طور کلی دسترسی به آن سخت باشد، نمونه برداری گلوله برفی می تواند کمک کننده باشد. این برای بررسی مصرف کنندگان مواد مخدر غیرقانونی یا کسانی که در فعالیت های غیرقانونی شرکت دارند مفید است.
. نمونه‌گیری سهمیه‌ای: زمانی که یک مطالعه سخت‌تر و پرهزینه‌تر از نمونه‌گیری طبقه‌ای استفاده می‌کند، تحقیقات اولیه می‌تواند در عوض از نمونه‌گیری سهمیه‌ای استفاده کند. مانند نمونه‌گیری طبقه‌ای، زمانی استفاده می‌شود که محققان بتوانند صفات خاصی را در جامعه هدفی که می‌خواهند مطالعه کنند، شناسایی کنند. محققان بازار اغلب از این روش استفاده می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *