نمونه گیری غیر احتمالی: تعریف و انواع

نمونه گیری غیر احتمالی: تعریف و انواع

نمونه گیری غیر احتمالی: تعریف و انواع ، پژوهشگران بسته به اینکه بخواهند داده های کمی یا کیفی به دست آورند از روش های مختلفی برای جمع آوری داده ها استفاده می کنند. نمونه‌گیری غیراحتمالی یکی از این روش‌هاست که از نمونه‌گیری غیرتصادفی از افراد یک جامعه برای جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز برای یک مطالعه استفاده می‌کند. اگر شرکت شما می‌خواهد داده‌های کیفی جمع‌آوری کند، به سرعت به داده‌ها نیاز دارد یا در مراحل ابتدایی یک پروژه است، نمونه‌گیری غیراحتمالی ممکن است انتخاب خوبی برای شما باشد. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که نمونه گیری غیر احتمالی چیست، چه زمانی باید از آن استفاده کرد، انواع مختلف نمونه گیری غیر احتمالی و مزایای آن.

نمونه گیری غیر احتمالی: تعریف و انواع
نمونه گیری غیر احتمالی: تعریف و انواع – تزیسمی

فهرست مطالب

نمونه گیری غیر احتمالی چیست؟- نمونه گیری غیر احتمالی: تعریف و انواع

نمونه گیری غیر احتمالی تکنیکی است که در آن محقق بر اساس معیارهای خاصی نمونه هایی را برای مطالعه خود انتخاب می کند. به جای انتخاب تصادفی، محققان بخش خاصی از جمعیت را بر اساس عواملی مانند موقعیت مکانی یا سن افراد انتخاب می کنند. محققان زمانی از این روش استفاده می کنند که زمان یا هزینه عاملی در مطالعه باشد یا زمانی که به دنبال شرکت کنندگانی با ویژگی های مشابه هستند.

هنگام انجام نمونه گیری، درک تفاوت بین یک جامعه و یک نمونه مهم است. یک جامعه نشان دهنده یک گروه کامل است که یک محقق امیدوار است از آن نتیجه گیری کند. یک نمونه به گروه خاصی از افراد اشاره دارد که می خواهید داده ها را از درون یک جمعیت جمع آوری کنید. جمعیت در یک مطالعه می‌تواند گسترده باشد، مانند افراد بالای 35 سال در کل شهر، یا می‌تواند بسیار محدودتر باشد، مانند تحقیق در مورد بیمارانی که وضعیت سلامتی خاصی دارند. نمونه‌گیری‌ها، مانند نمونه‌گیری‌های غیراحتمالی، فقط به دنبال نمونه‌هایی از جمعیت هستند، نه کل جمعیت.

لطفا این مقاله را هم مطالعه کنید: نمونه برداری گلوله برفی چیست؟

چه زمانی متخصصان از نمونه گیری غیراحتمالی استفاده می کنند؟- نمونه گیری غیر احتمالی: تعریف و انواع

محققان از نمونه گیری غیر احتمالی برای چند سناریو مختلف استفاده می کنند:

انجام تحقیقات کیفی

تحقیق کیفی شامل جمع آوری داده های غیر عددی برای درک نظرات یا مفاهیم است. به عنوان مثال، یک سوال تحقیقاتی ممکن است این باشد که “اضطراب در سراسر جهان چگونه تجربه می شود؟” استفاده از نمونه‌گیری غیراحتمالی به محققان این امکان را می‌دهد تا جامعه نمونه خاصی را که می‌توانند از آن سوال بپرسند، انتخاب کنند.

انجام مطالعات آزمایشی

مطالعه آزمایشی یک مطالعه مقدماتی در مقیاس کوچک است که هزینه، مدت زمان و امکان سنجی انجام یک پروژه در مورد یک موضوع خاص را ارزیابی می کند. نمونه‌گیری غیراحتمالی می‌تواند در نمونه‌گیری از گروه کوچکی از افراد برای تعیین ادامه پروژه مفید باشد. آزمایش یک گروه کوچک قبل از انتقال به یک نمونه بسیار بزرگتر مقرون به صرفه تر است زیرا از منابع کمتری برای تعیین دوام پروژه استفاده می کنید. همچنین راهی سریع برای جمع آوری داده های اولیه برای تعیین نیازهای پروژه قبل از اجرای گسترده تر آن فراهم می کند.

به دنبال یک ویژگی خاص است

اگر محققان بخواهند مشخص کنند که آیا یک ویژگی فیزیکی خاص در یک جمعیت وجود دارد یا خیر، ممکن است بخواهند نمونه‌گیری را انجام دهند که در آن فقط افراد خاص یک منطقه را برای جمع‌آوری آن اطلاعات انتخاب کنند. با محدود کردن نمونه‌گیری به گروه خاصی از افراد، احتمال بیشتری وجود دارد که نتایجی در مورد صفتی که سعی در شناسایی آن دارند پیدا کنند.

انواع نمونه گیری غیر احتمالی- نمونه گیری غیر احتمالی: تعریف و انواع

در اینجا فهرستی از روش‌های نمونه‌گیری غیراحتمالی که محققان اغلب انجام می‌دهند آمده است:

راحتی

نمونه گیری آسان رایج ترین نوع نمونه گیری غیراحتمالی است زیرا مقرون به صرفه ترین است و معمولاً سریع ترین روشی است که می توان برای به دست آوردن داده ها از آن استفاده کرد. با این نوع نمونه گیری، محققان افراد را برای مطالعه خود انتخاب می کنند، زیرا آنها برای شرکت در آزمایش راحت و آسان هستند. برای مثال، می‌توانید بر روی نمونه‌ای از افراد محل کار، مدرسه یا محله خود مطالعه کنید، زیرا موقعیت مکانی مناسبی دارند و دسترسی به آن‌ها آسان است.

متوالی

با استفاده از این روش، محقق یک فرد یا یک گروه کوچک را انتخاب می کند، تحقیقات خود را انجام می دهد، نتایج را تجزیه و تحلیل می کند و سپس در صورت لزوم نمونه های بیشتری را جمع آوری می کند. به عنوان مثال، برخی از محققان مطالعاتی را در مکان های عمومی، مانند یک فروشگاه مواد غذایی یا مرکز خرید انجام می دهند. آنها ممکن است در مورد محصولی که شرکتشان می فروشد، نظرسنجی هایی را بین مردمی که در حال پیاده روی هستند، توزیع کنند و نتایجی را از آن نمونه از جمعیت به دست آورند. از آنجا، آنها ممکن است برای جمع آوری داده های بیشتر به مکان دیگری نقل مکان کنند.

داوطلبانه

نمونه گیری داوطلبانه زمانی اتفاق می افتد که محققان در مطالعات خود از داوطلبان درخواست کنند. آنها می توانند داوطلبان را شخصاً، از طریق ایمیل یا از طریق تبلیغات بازاریابی برای یک مطالعه خاص پیدا کنند. افرادی در یک جمعیت که از مطالعه آگاه هستند، ممکن است داوطلبانه شرکت کنند. این نوع نمونه‌گیری‌ها زمانی مفید هستند که به دنبال به دست آوردن سریع داده‌ها هستند. نمونه‌ای از نمونه‌گیری داوطلبانه زمانی است که کسب‌وکارها از مشتریان می‌خواهند تا یک نظرسنجی را به صورت آنلاین در مورد تجربه خرید خود تکمیل کنند.

هدفمند

نمونه‌گیری هدفمند، که به عنوان نمونه‌گیری قضاوتی نیز شناخته می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که یک محقق از قضاوت خود برای استخدام شرکت‌کنندگان در یک مطالعه استفاده کند که دقیقاً هدف را نشان دهند. به عنوان مثال، اگر محققان در مورد تجربه دانشجویان در سال سوم دانشکده حقوق مطالعه ای انجام دهند، می توانند با دانشجویان دانشکده های مختلف حقوق که در حال اتمام سال سوم خود هستند تماس بگیرند. این نوع نمونه گیری زمانی سودمند است که جمعیت یک مطالعه نادر باشد یا یافتن آن دشوارتر باشد.

گلوله برفی

نمونه گیری گلوله برفی زمانی اتفاق می افتد که محققان از شرکت کنندگان در یک مطالعه برای استخدام سایر شرکت کنندگان استفاده کنند. با ادامه تماس شرکت‌کنندگان با دوستان یا اعضای خانواده که با معیارهای مطالعه مطابقت دارند، تعداد افراد در یک نمونه افزایش می‌یابد. این می‌تواند روشی مفید برای مطالعه گروه‌های به حاشیه رانده شده از مردم باشد، اما استخدام برای مطالعه می‌تواند فرآیندی کند باشد، زیرا محققان برای استخدام شرکت‌کنندگان بیشتر در نمونه‌گیری به ارجاعات وابسته هستند.

سهمیه، سهم

محققان هنگام جستجوی یک نمونه خاص از یک صفت یا ویژگی خاص در یک جمعیت از نمونه گیری سهمیه ای استفاده می کنند. برای مثال، محققان ممکن است کل جمعیت را بر اساس متغیرهایی مانند درآمد، ایالت و سطح تحصیلات تقسیم کنند. از آنجا، محققان هر جمعیت را حتی بیشتر به گروه هایی مانند سن یا جنسیت تقسیم می کنند و محققان از هر گروه نمونه هایی را برای رسیدن به یک سهمیه جمع آوری می کنند.

مزایای نمونه گیری غیر احتمالی- نمونه گیری غیر احتمالی: تعریف و انواع

نمونه گیری غیر احتمالی روشی ایده آل برای محققانی است که در حال انجام مطالعات تحقیقاتی کیفی یا اکتشافی هستند. نتایج حاصل از این نوع نمونه‌گیری به داده‌های عددی کاملاً وابسته نیست، بلکه به داده‌های جمع‌آوری‌شده از نظرسنجی‌ها، گروه‌های متمرکز، مشاهدات یا مصاحبه‌ها بستگی دارد. نتایج دریافت شده از این نوع نمونه‌گیری عموماً سریع‌تر از نمونه‌گیری احتمالی است و اگر شرکتی که مطالعه را انجام می‌دهد بخواهد به بودجه دقیقی پایبند باشد، می‌تواند مقرون به صرفه‌تر باشد.

لطفا این مقاله را هم مطالعه بفرمایید: راهنمای روش‌های نمونه‌گیری احتمال در مقابل غیراحتمال

نمونه گیری غیر احتمالی: تعریف و انواع
نمونه گیری غیر احتمالی: تعریف و انواع – تزیسمی

نمونه های نمونه گیری غیر احتمالی

برای رسم نمونه غیر احتمالی می توانید از چند روش استفاده کنید، مانند:

رسانه های اجتماعی

فرض کنید در حال تحقیق در مورد انگیزه های عشایر دیجیتال (متخصصان جوانی که صرفاً در یک محیط آنلاین کار می کنند) هستید. شما کنجکاو هستید که چه چیزی آنها را به اتخاذ این سبک زندگی سوق داده است.

از آنجایی که جمعیت مورد علاقه شما در سراسر جهان واقع شده است، انجام مطالعه خود به صورت حضوری امکان پذیر نیست. در عوض، تصمیم می گیرید از رسانه های اجتماعی استفاده کنید و شرکت کنندگان خود را از طریق نمونه برداری گلوله برفی پیدا کنید.

شما با شناسایی سایت‌های رسانه‌های اجتماعی که برای عشایر دیجیتالی سروکار دارند، مانند گروه‌های فیس‌بوک، وبلاگ‌ها یا سایت‌های شغلی آزاد شروع می‌کنید. شما از مدیران اجازه می‌خواهید که برای شرکت‌کنندگان با اطلاعاتی در مورد تحقیقات خود تماسی ارسال کنند و خوانندگان را تشویق کنید تا تماس را با همتایان خود به اشتراک بگذارند.

نمونه برداری رودخانه

شما بخشی از یک گروه تحقیقاتی هستید که به بررسی رفتار آنلاین و آزار سایبری، به ویژه در میان کاربران 15 تا 30 ساله در ایالت شما می پردازد. شما با استفاده از یک نظرسنجی آنلاین، داده ها را به دو روش جمع آوری می کنید.

شما ابتدا پیوندی به نظرسنجی خود را در یک مقاله خبری آنلاین در مورد نفرت سایبری منتشر شده توسط رسانه های محلی قرار می دهید. دوم، شما یک کمپین تبلیغاتی از طریق رسانه های اجتماعی ایجاد می کنید که کاربران 15 تا 30 ساله را هدف قرار می دهد و به نظرسنجی خود لینک می دهید. برای ترغیب کاربران به شرکت، قرعه کشی جایزه (بلیت فیلم) در تمامی آگهی ها ذکر شده است. نظرسنجی و کمپین برای مدت زمان یکسانی فعال هستند.

این دو روش جمع آوری داده ها نمونه های رودخانه ای هستند. این نام به این ایده اشاره دارد که محققان در جریان ترافیک یک وب سایت فرو می روند و برخی از کاربران را که در حال شناور هستند جذب می کنند.

تحقیقات خیابانی

شما به سطح دانش در مورد علائم انفارکتوس میوکارد در میان جمعیت عمومی علاقه مند هستید.

به مدت یک هفته در یک مرکز خرید می ایستید و رهگذران را متوقف می کنید و از آنها می پرسید که آیا حاضرند در تحقیقات شما شرکت کنند یا خیر. برای اینکه اجازه دهید تا حد امکان طیف وسیعی از پاسخ دهندگان را شامل شوند، از دوشنبه تا جمعه در ساعات کاری با تعداد مساوی از افراد مصاحبه می کنید.

نمونه گیری احتمالی در مقابل غیر احتمالی

روش های نمونه گیری را می توان به طور کلی به دو نوع تقسیم کرد:

. نمونه گیری احتمالی: زمانی که نمونه به گونه ای ترسیم شود که هر واحد در جامعه شانس مساوی برای انتخاب داشته باشد.
. نمونه گیری غیر احتمالی: زمانی که واحدهای نمونه خود را با در نظر گرفتن سایر ملاحظات، مانند راحتی یا نزدیکی جغرافیایی انتخاب می کنید.

نمونه گیری احتمالی

برای بسیاری از انواع تجزیه و تحلیل، مهم است که تجزیه و تحلیل آماری از یک نمونه احتمال تصادفی از جامعه مورد نظر انجام شود. برای اینکه نمونه به عنوان تصادفی واجد شرایط شود، هر واحد باید شانس مساوی (یعنی احتمال برابر) انتخاب شدن داشته باشد.

هنگامی که از یک روش انتخاب تصادفی (مثلاً نقاشی) استفاده می کنید و مطمئن می شوید که یک نمونه به اندازه کافی بزرگ دارید، نمونه شما به احتمال زیاد نماینده است و نتایج قابل تعمیم است.

مثال: نمونه گیری احتمالی
شما در حال تحقیق در مورد انگیزه دانشجویان برای تحصیل پزشکی در یک دانشگاه خاص هستید. از سوابق دانشجویی می بینید که در مجموع 1700 دانشجو ثبت نام کرده اند.
با توجه به محدودیت زمانی، یک نمونه 150 نفری کافی تلقی می شود. پس از به دست آوردن لیست ثبت نام دانش آموز، از آن به عنوان چارچوب نمونه گیری استفاده می کنید و با کمک یک مولد اعداد تصادفی آنلاین، یک نمونه تصادفی ساده ترسیم می کنید.

نمونه گیری غیر احتمالی

از طرح‌های نمونه‌گیری غیراحتمالی زمانی استفاده می‌شود که نیاز به جمع‌آوری نمونه بر اساس ویژگی خاصی از جامعه باشد (مانند افراد مبتلا به دیابت).

برخلاف نمونه‌گیری احتمالی، هدف دستیابی به عینیت در انتخاب نمونه‌ها یا استنتاج آماری نیست. بلکه هدف این است که نتایج را فقط برای یک زیربخش یا سازمان خاص اعمال کنیم. از این موارد در تحقیقات کمی و کیفی استفاده می شود.

زمان استفاده از نمونه گیری غیر احتمالی

. این نوع نمونه‌گیری می‌تواند برای اثبات وجود یک صفت خاص در جمعیت مورد استفاده قرار گیرد.
. همچنین زمانی که محقق قصد انجام یک مطالعه کیفی، آزمایشی یا اکتشافی را داشته باشد، می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
. زمانی که تصادفی‌سازی غیرممکن است، مانند زمانی که جمعیت تقریباً نامحدود است، می‌توان از آن استفاده کرد.
. زمانی می توان از آن استفاده کرد که هدف تحقیق تولید نتایجی نباشد که برای ایجاد تعمیم های مربوط به کل جمعیت مورد استفاده قرار گیرد.
. همچنین زمانی مفید است که محقق بودجه، زمان و نیروی کار محدودی داشته باشد.
. این تکنیک همچنین می تواند در یک مطالعه اولیه که مجددا با استفاده از نمونه گیری تصادفی و احتمالی انجام می شود، مورد استفاده قرار گیرد.

نتیجه

نمونه گیری غیر احتمالی روشی سریع و آسان برای جمع آوری داده ها است. در حالی که انواع مختلفی از نمونه گیری غیراحتمالی وجود دارد، اما همه آنها یک چیز مشترک دارند: تصادفی نیستند. بنابراین، با وجود سهولت انجام آنها، امکان سوگیری نظرسنجی وجود دارد. این به هر محققی بستگی دارد که مزایا و معایب نمونه‌گیری غیراحتمالی را بسنجید. سپس، زمان تعیین این است که آیا این روش مناسب برای مطالعه است یا خیر.

2 دیدگاه دربارهٔ «نمونه گیری غیر احتمالی: تعریف و انواع»

  1. بازتاب: نمونه گیری قضاوتی: تعریف، مثال ها و مزایا - تزیسمی

  2. بازتاب: نمونه گیری سهمیه ای: تعریف، انواع، مثال ها، مراحل و موارد دیگر - تزیسمی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *