نمونه گیری سهمیه ای: تعریف، انواع، مثال ها، مراحل و موارد دیگر

نمونه گیری سهمیه ای: تعریف، انواع، مثال ها، مراحل و موارد دیگر

نمونه گیری سهمیه ای: تعریف، انواع، مثال ها، مراحل و موارد دیگر ، روش نمونه‌گیری سهمیه‌ای یک نمونه‌گیری غیراحتمالی است و می‌توان آن را به‌عنوان روش نمونه‌گیری برای جمع‌آوری داده‌های نماینده از یک گروه تعریف کرد. استفاده از نمونه‌گیری سهمیه‌ای تضمین می‌کند که گروه نمونه ویژگی‌های معینی از جامعه انتخاب شده توسط محقق را نشان می‌دهد. نمونه گیری سهمیه ای را می توان به دو گروه کنترل شده و کنترل نشده تقسیم کرد.

نمونه‌گیری سهمیه‌ای کنترل‌شده شامل اعمال محدودیت‌های خاصی به منظور محدود کردن انتخاب نمونه توسط محقق است.

از سوی دیگر، نمونه‌گیری سهمیه‌ای کنترل‌نشده شبیه به روش نمونه‌گیری در دسترس است، به گونه‌ای که پژوهشگر در انتخاب اعضای گروه نمونه بر اساس میل خود آزاد است.

تفاوت اصلی بین نمونه‌گیری سهمیه‌ای و طبقه‌ای را می‌توان به گونه‌ای تبیین کرد که در نمونه‌گیری سهمیه‌ای، پژوهشگران از روش‌های نمونه‌گیری غیرتصادفی برای جمع‌آوری داده‌ها از یک قشر استفاده می‌کنند تا زمانی که سهمیه تعیین شده توسط محقق محقق شود. بر این اساس، سهمیه بر اساس نسبت زیرطبقات در جمعیت است.

نمونه گیری سهمیه ای: تعریف، انواع، مثال ها، مراحل و موارد دیگر
نمونه گیری سهمیه ای: تعریف، انواع، مثال ها، مراحل و موارد دیگر – تزیمسی

فهرست مطالب

نمونه گیری سهمیه ای چیست؟- نمونه گیری سهمیه ای: تعریف، انواع، مثال ها، مراحل و موارد دیگر

نمونه‌گیری سهمیه‌ای به عنوان یک روش نمونه‌گیری غیراحتمالی تعریف می‌شود که در آن محققین یک نمونه آسان شامل افرادی که یک جامعه را نشان می‌دهند، ایجاد می‌کنند. محققان این افراد را با توجه به صفات یا کیفیت های خاص انتخاب می کنند. آنها تصمیم می گیرند و سهمیه بندی می کنند تا نمونه های تحقیقات بازار بتواند در جمع آوری داده ها مفید باشد. این نمونه ها را می توان به کل جامعه تعمیم داد. زیرمجموعه نهایی تنها با توجه به دانش مصاحبه گر یا محقق از جامعه تصمیم گیری می شود.

به عنوان مثال، یک شرکت تولید سیگار می خواهد بفهمد چه گروه سنی در یک شهر خاص چه مارک سیگاری را ترجیح می دهد. آنها سهمیه نظرسنجی را در گروه های سنی 21-30، 31-40، 41-50 و 51+ اعمال می کنند. از این اطلاعات، محقق روند استعمال دخانیات را در میان جمعیت شهر می سنجد.

انواع نمونه گیری سهمیه ای- نمونه گیری سهمیه ای: تعریف، انواع، مثال ها، مراحل و موارد دیگر

نمونه گیری سهمیه ای می تواند بر دو نوع باشد – نمونه گیری سهمیه ای کنترل شده و نمونه گیری سهمیه ای کنترل نشده. در اینجا منظور آنها این است:

نمونه گیری سهمیه کنترل شده:

نمونه‌گیری سهمیه‌ای کنترل‌شده محدودیت‌هایی را در انتخاب نمونه‌ها توسط محقق ایجاد می‌کند. در اینجا محقق به انتخاب نمونه محدود می شود.

نمونه گیری سهمیه ای کنترل نشده:

نمونه گیری سهمیه ای کنترل نشده هیچ محدودیتی در انتخاب نمونه توسط محقق ایجاد نمی کند. در اینجا محقق به میل خود اعضای نمونه را انتخاب می کند.

نمونه نمونه گیری سهمیه ای

بیایید به یک مثال اساسی از نمونه گیری سهمیه نگاه کنیم:

محققی می‌خواهد از افراد در مورد برندی که ترجیح می‌دهند از گوشی‌های هوشمند استفاده کنند، نظرسنجی کند. او حجم نمونه 500 پاسخگو را در نظر می گیرد. همچنین، او فقط به بررسی ده ایالت در ایالات متحده علاقه دارد. در اینجا محقق می تواند جمعیت را بر اساس سهمیه تقسیم کند:

. جنسیت: 250 مرد و 250 زن
. سن: 100 پاسخ دهنده هر کدام بین سنین 16-20، 21-30، 31-40، 41-50 و 51 سال به بالا
. وضعیت اشتغال: 350 نفر شاغل و 150 نفر بیکار.
(محققان سهمیه های تودرتو بیشتری را اعمال می کنند. به عنوان مثال، از 150 نفر بیکار، 100 نفر باید دانشجو باشند.)
. مکان: 50 پاسخ در هر ایالت
بسته به نوع تحقیق، محقق می تواند بر اساس چارچوب نمونه گیری سهمیه بندی کند. لازم نیست محقق سهمیه ها را به طور مساوی تقسیم کند. او سهمیه ها را بر اساس نیاز خود تقسیم می کند (همانطور که در مثال نشان داده شده است که در آن محقق با 350 شاغل و تنها 150 نفر بیکار مصاحبه می کند). نمونه گیری تصادفی می تواند برای دسترسی به پاسخ دهندگان انجام شود.

نحوه انجام نمونه گیری سهمیه ای:

تکنیک های نمونه گیری احتمالی شامل مقدار قابل توجهی از قوانین است که محقق برای تشکیل نمونه ها باید از آنها پیروی کند. اما، از آنجایی که نمونه‌گیری سهمیه‌ای یک روش نمونه‌گیری غیراحتمالی است، هیچ قانونی برای ایجاد نمونه‌های رسمی وجود ندارد. معمولاً چهار مرحله برای تشکیل نمونه سهمیه وجود دارد. در اینجا مراحل انجام می شود:

1. جامعه نمونه را به زیر گروه‌ها تقسیم کنید: با نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای، محقق کل جامعه را به زیرگروه‌های متقابل جامع تقسیم می‌کند، یعنی عناصر هر یک از زیر گروه‌ها تنها بخشی از یکی از آن زیر گروه‌ها می‌شوند. در اینجا محقق انتخاب تصادفی را اعمال می کند.
2. وزن زیرگروه ها را مشخص کنید: محقق نسبت وجود زیر گروه ها را در جمعیت ارزیابی می کند. او این نسبت را در نمونه انتخاب شده با استفاده از این نوع روش نمونه گیری حفظ می کند. تجزیه و تحلیل زیر گروه برای مناسب سازی درمان ها برای گروه های خاص بیمار، بهینه سازی نتایج مراقبت های بهداشتی بسیار مهم است.
3. به عنوان مثال، اگر 58 درصد از افرادی که علاقه مند به خرید هدفون بلوتوث شما هستند بین گروه سنی 25 تا 35 سال هستند، در زیرگروه های شما نیز باید همان درصد افراد متعلق به گروه سنی مربوطه را داشته باشند.
4. انتخاب حجم نمونه مناسب: در مرحله سوم محقق باید حجم نمونه را با حفظ نسبت ارزیابی شده در مرحله قبل انتخاب کند. اگر اندازه جامعه 500 باشد، محقق می تواند نمونه ای از 50 عنصر را انتخاب کند.
نمونه انتخاب شده پس از انجام سه مرحله اول باید نشان دهنده جامعه هدف باشد.
5. انجام نظرسنجی با توجه به سهمیه های تعریف شده: اطمینان حاصل کنید که به سهمیه های از پیش تعریف شده پایبند هستید تا به نتایج عملی واقعی برسید. سهمیه‌های کامل را بررسی نکنید و روی تکمیل نظرسنجی‌ها برای هر سهمیه تمرکز کنید.

نمونه گیری سهمیه ای: تعریف، انواع، مثال ها، مراحل و موارد دیگر
نمونه گیری سهمیه ای: تعریف، انواع، مثال ها، مراحل و موارد دیگر – تزیمسی

ویژگی های نمونه گیری سهمیه ای:

در اینجا ده ویژگی برتر نمونه گیری سهمیه ای آورده شده است

1. هدف آن به دست آوردن بهترین نمایش از پاسخ دهندگان در نمونه نهایی است.
2. سهمیه ها جمعیت مورد علاقه را به معنای واقعی تکرار می کنند.
3. تخمین های تولید شده نماینده تر هستند.
4. کیفیت نمونه های سهمیه متفاوت است.
5. صرفه جویی در زمان جمع آوری داده های تحقیق به عنوان نمونه نشان دهنده جامعه است.
6. اگر سهمیه ها به طور دقیق جمعیت را نشان دهند، در هزینه های تحقیقاتی صرفه جویی می شود.
7. بر تعداد افرادی که در نظرسنجی شرکت می کنند نظارت می کند.
8. محقق همیشه جمعیت را به زیر گروه ها تقسیم می کند.
9. نمونه کل جامعه را نشان می دهد.
10. محققان از روش نمونه گیری برای شناسایی ویژگی های گروه خاصی از افراد استفاده می کنند.

مزایای نمونه گیری سهمیه ای

در اینجا چهار مزیت برتر نمونه گیری سهمیه ای آورده شده است

1. صرفه جویی در زمان: به دلیل درگیر بودن یک سهمیه برای ایجاد نمونه، این فرآیند نمونه گیری سریع و ساده است.
2. سهولت تحقیق: با استفاده از نمونه‌گیری سهمیه‌ای و پرسش‌های پژوهشی مناسب، تفسیر اطلاعات و پاسخ‌های نظرسنجی فرآیند بسیار مناسبی برای محقق است.
3. نمایش دقیق جمعیت مورد نظر: محققان به طور موثر جمعیتی را با استفاده از این روش نمونه گیری نشان می دهند. جایی برای بازنمایی بیش از حد وجود ندارد زیرا این روش نمونه‌گیری به محققان کمک می‌کند تا با استفاده از سهمیه‌های خاص جامعه را مطالعه کنند.
4. صرفه جویی در هزینه: بودجه مورد نیاز برای اجرای این روش نمونه گیری حداقلی است.

کاربردهای نمونه گیری سهمیه ای

در زیر مواردی وجود دارد که نمونه گیری سهمیه ای اعمال و استفاده می شود.

. در شرایطی که محققین معیارهای خاصی برای انجام تحقیق دارند، امکان انتخاب زیرگروه‌ها را فراهم می‌کند که به همین دلیل دستیابی به نتایج مطلوب برای محققان بسیار راحت می‌شود. یک صفت یا مشخصه می تواند فیلتر تشکیل زیرگروه باشد.
.. محقق زمانی از این روش استفاده می کند که محدودیت زمانی داشته باشد. اعمال سهمیه به محقق ایده ای از کل جمعیت مورد نظر در زمان بسیار کمی می دهد.
. سهمیه زمانی اعمال می شود که محقق بودجه محدودی داشته باشد. محقق به جای تحقیق در مورد یک جمعیت زیاد، با استفاده از چند سهمیه برای بدست آوردن تصویر کامل از جمعیت، در هزینه خود صرفه جویی می کند.
. برخی از مطالعات تحقیقاتی به دلیل ماهیت پروژه تحقیقاتی به دقت دقیق نیاز ندارند. برای استفاده از نمونه گیری سهمیه ای برای این مطالعات ایده آل است.

7 مزیت برتر نمونه گیری سهمیه ای

1. نمونه گیری سهمیه ای به شما امکان می دهد بخش های خاصی را در یک جمعیت بزرگتر مطالعه کنید. در صورت استفاده صحیح، سهمیه ها روشی موثر و اخلاقی برای جمع آوری داده ها از این بخش ها هستند.
2. نمونه گیری سهمیه ای کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که شرکت کنندگان کافی از هر بخش در مطالعه گنجانده شده اند. مطالعات تنوع و شمول نمونه خوبی برای این موضوع است.
3. این نوع نمونه گیری همچنین به شما امکان می دهد تا ویژگی های بخش های خاص را با جزئیات بیشتری بررسی کنید. به عنوان مثال، عادات خرید هزاره ها در مقابل ژنرال Z.
4. علاوه بر این، زمانی که می‌خواهید روابط یا ویژگی‌های همپوشانی بین بخش‌ها را بررسی کنید، نمونه‌های سهمیه ایده‌آل هستند.
5. روش نمونه‌گیری سهمیه‌ای به رفع برخی سوگیری‌های ذاتی در نمونه‌گیری غیراحتمالی، مانند سوگیری بقا، کمک می‌کند.
6. نمونه‌های سهمیه‌ای می‌توانند به تعیین میانگین دقیق‌تر مخاطب نسبت به نمونه‌گیری تصادفی ساده کمک کنند.
7. نمونه‌گیری سهمیه‌ای یکی از محبوب‌ترین شکل‌های نمونه‌گیری است، زیرا به همان اندازه برای تجارت یا تحقیق مفید است. همچنین، می‌توانید از طریق مصاحبه‌های شخصی، پرسش‌نامه‌های آفلاین یا نظرسنجی‌های آنلاین این کار را انجام دهید.

نمونه گیری سهمیه ای: تعریف، انواع، مثال ها، مراحل و موارد دیگر
نمونه گیری سهمیه ای: تعریف، انواع، مثال ها، مراحل و موارد دیگر – تزیمسی

نحوه انجام نمونه گیری سهمیه ای

برای انجام نمونه گیری سهمیه ای موارد زیر را انجام دهید:

1. اقشاری که برای مطالعه شما مهم هستند را مشخص کنید.
2. برای هر قشر سهمیه تعیین کنید.
3. تا زمانی که سهمیه هر گروه را پر کنید، استخدام کنید.

مرحله 1: تعریف لایه

هنگام تعریف لایه ها، از دانش موضوعی خود برای تعیین اینکه کدام یک برای مطالعه شما مهم هستند استفاده کنید. به طور کلی، شما اقشار را در نمونه سهمیه خود قرار می دهید تا از نمایندگی اطمینان حاصل کنید یا گروه ها را مقایسه کنید. هدف نمونه گیری سهمیه شما هم بر اقشار و هم بر سهمیه ها تأثیر می گذارد.

شما باید زیر گروه ها را به روشی متقابل تعریف کنید. هر موضوع می تواند فقط برای یک موضوع واجد شرایط باشد.

مرحله 2: تعیین سهمیه

هنگام تعیین سهمیه هر گروه، اهداف تحقیقاتی خود را در نظر داشته باشید. ابتدا حجم نمونه کل را در همه اقشار انتخاب کنید. این تعداد به زمان و منابع موجود بستگی دارد. سپس سهمیه هر زیرگروه را تعیین کنید.

اگر می‌خواهید نمونه سهمیه جمعیتی را منعکس کند، باید نسبت جمعیت هر گروه را بدانید و سپس اعداد گروهی را انتخاب کنید که با این نسبت‌ها مطابقت دارند. این فرآیند مستلزم تحقیق است!

به عنوان مثال، اگر در حال نظرسنجی از دانشجویان در یک دانشگاه هستید و می خواهید نسبت رشته های موجود در نمونه منعکس کننده جمعیت دانشگاه باشد، باید سوابق اداری را ارزیابی کنید. اگر رشته‌های آمار 10 درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند، و شما می‌خواهید حجم نمونه کل 1000 شرکت‌کننده داشته باشد، باید از سهمیه 0.10 x 1000 = 100 برای رشته‌های آمار استفاده کنید. برای سایر رشته ها تکرار کنید.

از سوی دیگر، اگر هدف شما از نمونه‌گیری سهمیه تسهیل مقایسه بین گروه‌ها است، در انتخاب اعدادی که مناسب شما هستند، آزادتر هستید. تعیین سهمیه های برابر برای همه گروه های مقایسه اغلب نقطه شروع خوبی است. برای مثال، اگر می‌خواهید نگرش‌ها را بین طرفداران فرنچایزهای علمی تخیلی متفاوت مقایسه کنید، می‌توانید اعداد مساوی را برای هر فن:

. Doctor Who: 300
. پیشتازان فضا: 300
. جنگ ستارگان: 300

مرحله 3: استخدام

در نهایت، استخدام و تکمیل آن سهمیه ها! علاوه بر پرسیدن سؤالات اصلی مورد علاقه خود، باید اطلاعات کافی برای اختصاص دادن هر موضوع به اقشار مناسب جمع آوری کنید. استخدام برای نمونه گیری سهمیه ای اغلب مستلزم همان روش های نمونه گیری آسان است، با این تفاوت که از همه داوطلبان در مطالعه استفاده نمی کنید. با پر شدن سهمیه ها، شروع به دور کردن مردم خواهید کرد.

برای نظرسنجی پردیس، استخدام کنندگان را در مکان های پرتردد پردیس قرار دهید.

برای انجام نظرسنجی هواداران علمی تخیلی، استخدام کنندگان ممکن است در کنفرانس های علمی تخیلی که به هر فرنچایز اختصاص داده شده است، شرکت کنند.

زمان استفاده از نمونه گیری سهمیه ای

روش‌های نمونه‌گیری احتمالی، مانند نمونه‌گیری تصادفی ساده، نمونه‌های نماینده را به طور مؤثرتری انتخاب می‌کنند، اما معمولاً دست و پاگیر، زمان‌بر و پرهزینه هستند. ایجاد چارچوب نمونه گیری برای کل جمعیت اغلب به خودی خود یک مانع است.

زمانی که مطالعه زمان یا منابع لازم برای استفاده از نمونه گیری تصادفی را ندارد، نمونه گیری سهمیه ای یک جایگزین سودمند است. این یک رویکرد میانه است. نمونه‌گیری سهمیه‌ای به اندازه نمونه‌گیری تصادفی در تولید نمونه‌های نماینده مؤثر نیست، اما می‌تواند مؤثرتر از نمونه‌گیری آسان خالص باشد که همه افراد مایل را می‌پذیرد. درباره نمونه برداری راحت بیشتر بدانید.

در مواردی که می‌توانید از نمونه‌گیری آسان استفاده کنید، مانند نظرسنجی‌های آنلاین و رسانه‌های اجتماعی، پرسش‌نامه‌ها در مراکز خرید و سایر مکان‌های شلوغ، آشنایان و غیره، از نمونه‌گیری سهمیه‌ای استفاده کنید. با این حال، به جای پذیرش همه داوطلبان، به طور انتخابی زیر گروه هایی را برای دستیابی به اهداف تحقیقاتی خود انتخاب می کنید. اگر آزمودنی‌های شما متعلق به جمعیتی هستند که به سختی پیدا می‌شوند، به جای آن از نمونه‌گیری گلوله برفی استفاده کنید.

علیرغم اهداف آن، نمونه گیری سهمیه ای هنوز یک روش غیر احتمالی است. بنابراین، پتانسیل بیشتری برای سوگیری نسبت به روش‌های احتمالی دارد. محققان عمداً شرکت‌کنندگان را انتخاب می‌کنند، اغلب بر اساس راحتی، که راه را برای سوگیری باز می‌کند. در نتیجه، نتایج کمتر قابل تعمیم از نمونه به یک جامعه است.

نمونه سهمیه ای برای به دست آوردن تصویر کلی درباره نظرات، نگرانی ها، موقعیت ها و روش های تفکر بهترین است – به خصوص زمانی که به پاسخ های سریع نیاز دارید!

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *