اهمیت چارچوب مفهومی در پژوهش

نمونه گیری آسان: تعریف، مزایا و مثال ها

نمونه گیری آسان: تعریف، مزایا و مثال ها ، نمونه گیری آسان روشی ساده و آسان برای به دست آوردن اطلاعات در مقایسه با سایر روش های نمونه گیری است. در بیشتر مواقع، ساده و آسان با هم به خوبی هماهنگ می شوند. اما باید بدانید که چیست تا بدانید چه زمانی از آن استفاده کنید و چه زمانی استفاده نکنید.

این نوعی نمونه گیری است که به شانس بستگی ندارد و اغلب در مطالعات تحقیقاتی استفاده می شود. این تکنیک نمونه گیری شامل انتخاب افرادی است که دسترسی و ارتباط با آنها برای محقق آسان باشد.

به جای انتخاب تصادفی افراد از یک جامعه خاص، نمونه گیری آسان شامل انتخاب افرادی است که برای محقق راحت ترین اطلاعات را از آنها دریافت می کند.

نمونه‌گیری آسان اغلب زمانی استفاده می‌شود که استفاده از انواع روش‌های نمونه‌گیری به دلیل زمان، هزینه یا مسائل دیگر سخت یا غیرممکن باشد. حتی اگر می‌تواند راهی سریع و آسان برای دریافت داده باشد، می‌تواند دارای سوگیری‌ها و محدودیت‌هایی باشد که می‌تواند بر میزان استفاده از نتایج در دنیای واقعی و قابل اعتماد بودن آنها تأثیر بگذارد.

نمونه گیری آسان: تعریف، مزایا و مثال ها
نمونه گیری آسان: تعریف، مزایا و مثال ها – تزیسمی

فهرست مطالب

نمونه برداری آسان چیست؟- نمونه گیری آسان: تعریف، مزایا و مثال ها

نمونه‌گیری آسان به عنوان روشی تعریف می‌شود که محققان در آن داده‌های تحقیقات بازار را از مجموعه‌ای از پاسخ‌دهندگان به راحتی در دسترس جمع‌آوری می‌کنند.

این رایج ترین نمونه گیری مورد استفاده است زیرا فوق العاده سریع، بدون عارضه و مقرون به صرفه است. اعضا اغلب به راحتی در دسترس هستند تا بخشی از نمونه باشند.

محققان در شرایطی که جمعیت زیادی وجود دارد از تکنیک های نمونه گیری مختلفی استفاده می کنند. در بیشتر موارد، آزمایش کل جامعه عملاً غیرممکن است زیرا دسترسی به آنها آسان نیست. محققان از نمونه‌گیری آسان در موقعیت‌هایی استفاده می‌کنند که ورودی‌های اضافی برای تحقیق اصلی ضروری نیست. هیچ معیاری برای عضویت در این نمونه الزامی نیست.

بنابراین، گنجاندن عناصر در این نمونه بسیار ساده می شود. همه اجزای جامعه واجد شرایط و وابسته به نزدیکی محقق برای مشارکت در نمونه هستند.

محقق اعضا را صرفاً بر اساس نزدیکی انتخاب می کند و در نظر نمی گیرد که آیا آنها نماینده کل جمعیت هستند یا خیر.

با استفاده از این تکنیک، آنها می توانند عادات، نظرات و دیدگاه ها را به ساده ترین شکل ممکن مشاهده کنند.

اهمیت نمونه گیری آسان- نمونه گیری آسان: تعریف، مزایا و مثال ها

نمونه گیری آسان به طرق مختلف برای کسب و کارها مفید است.

. اولاً، می تواند یک روش مقرون به صرفه و زمان کارآمد برای جمع آوری داده ها باشد. کسب‌وکارها می‌توانند با انتخاب شرکت‌کنندگان در دسترس به جای استفاده از روش‌های نمونه‌گیری دقیق‌تر، در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنند.
. ثانیا، می تواند برای شرکت هایی که به دنبال نظرات مشتریان یا ذینفعان خود هستند، مفید باشد. کسب‌وکارها می‌توانند با انتخاب افرادی که با شرکت تعامل داشته‌اند یا از محصولات/خدمات آن استفاده کرده‌اند، بینش و بازخورد مفیدی کسب کنند.

مهم است که تأکید شود که نمونه گیری آسان دارای محدودیت ها و سوگیری هایی است که می تواند بر قابلیت اطمینان و تعمیم یافته ها تأثیر بگذارد.
در نتیجه، قبل از وابستگی به این تکنیک نمونه‌گیری برای تصمیم‌گیری حیاتی، سازمان‌ها باید سوگیری‌ها و محدودیت‌های بالقوه را به دقت تحلیل کنند.

کاربردهای نمونه گیری آسان- نمونه گیری آسان: تعریف، مزایا و مثال ها

نمونه‌گیری آسان توسط برندها و سازمان‌ها برای اندازه‌گیری درک آنها از تصویرشان در بازار استفاده می‌شود. داده ها از مشتریان بالقوه برای درک مسائل خاص یا مدیریت نظرات یک محصول تازه راه اندازی شده جمع آوری می شود. در برخی موارد، این تنها گزینه موجود است.

به عنوان مثال، یک دانشجوی دانشگاهی که روی پروژه ای کار می کند و می خواهد میانگین مصرف نوشابه در دانشگاه را در یک شب جمعه بفهمد، به احتمال زیاد با همکلاسی ها و دوستان خود تماس می گیرد و از آنها می پرسد که آنها چند قوطی نوشابه مصرف می کنند. یا ممکن است به مهمانی نزدیک بروید و یک نظرسنجی آنلاین آسان انجام دهید.

همیشه این احتمال وجود دارد که جمعیتی که به طور تصادفی انتخاب شده اند به طور دقیق جمعیت مورد نظر را نشان ندهند، بنابراین شانس سوگیری تحقیق افزایش می یابد.

نمونه ای از نمونه گیری آسان

یک مثال اساسی از روش نمونه‌گیری آسان، زمانی است که شرکت‌ها جزوه‌های تبلیغاتی خود را توزیع می‌کنند و در یک مرکز خرید یا در یک خیابان شلوغ با شرکت‌کنندگانی که به‌طور تصادفی انتخاب شده‌اند، سؤال می‌پرسند.

کسب‌وکارها از این تکنیک نمونه‌گیری برای جمع‌آوری اطلاعات برای رسیدگی به مسائل مهم ناشی از بازار استفاده می‌کنند. آنها همچنین هنگام جمع آوری بازخورد در مورد یک ویژگی خاص یا یک محصول تازه راه اندازی شده از نمونه ایجاد شده از آن استفاده می کنند.

در طول مراحل اولیه تحقیق نظرسنجی، محققان معمولاً استفاده از آن را ترجیح می دهند زیرا ارائه نتایج سریع و آسان است. حتی اگر بسیاری از آماردانان از اجرای این تکنیک اجتناب کنند، در شرایطی که قصد دارید در مدت زمان کوتاه‌تری یا بدون سرمایه‌گذاری بیش از حد، بینش‌هایی به دست آورید، حیاتی است.

به عنوان مثال، یک دانشجوی بازاریابی باید در مورد “حوزه بازاریابی محتوا در سال 2020” بازخورد دریافت کند. دانش آموز ممکن است به سرعت یک نظرسنجی آنلاین ایجاد کند، پیوندی به همه مخاطبین تلفن شما ارسال کند، پیوندی را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارد، و با افرادی که روزانه ملاقات می کنید، رودررو صحبت کند.

نمونه گیری آسان: تعریف، مزایا و مثال ها
نمونه گیری آسان: تعریف، مزایا و مثال ها – تزیسمی

نمونه گیری آسان در تحقیقات کیفی چیست؟

نمونه گیری آسان یک استراتژی نمونه گیری تحقیق کیفی است که شامل انتخاب شرکت کنندگان بر اساس دسترسی و در دسترس بودن آنها برای محقق است. شرکت کنندگان در این استراتژی به جای اینکه به صورت تصادفی از یک جمعیت بزرگتر انتخاب شوند، انتخاب می شوند زیرا به راحتی در دسترس محقق هستند.

اغلب در تحقیقات کیفی استفاده می شود زیرا می تواند یک روش مقرون به صرفه و زمان کارآمد برای جمع آوری داده ها از افرادی باشد که دسترسی به آنها دشوار است یا ممکن است علاقه ای به شرکت در مطالعه نداشته باشند. همچنین، می‌توانید در آخرین مقاله ما بینش‌های فراوانی را کشف کنید که نمونه‌های متنوعی از داده‌های کیفی در آموزش را نشان می‌دهد.

یا به عنوان مثال، محققی که مطالعه ای بر روی تجربیات بازماندگان سرطان انجام می دهد، ممکن است داوطلبانی را با استفاده از گروه های رسانه های اجتماعی یا شبکه های پشتیبانی سرطان استخدام کند، زیرا آنها به راحتی در دسترس هستند و احتمالاً به مطالعه علاقه مند هستند.

نمونه گیری آسان در تحقیقات کیفی نیز می تواند به سوگیری داده ها کمک کند زیرا نمونه ممکن است نماینده جامعه بزرگتر نباشد یا ممکن است نسبت به شرکت کنندگان با کیفیت ها یا تجربیات خاص تعصب داشته باشد.

محققان ضمن ارزیابی یافته های مطالعه خود، باید محدودیت ها و سوگیری های مختلف این استراتژی نمونه گیری را به دقت ارزیابی کنند.

مزایای استفاده از نمونه گیری آسان

در اینجا مزایای اتخاذ روش نمونه گیری آسان وجود دارد:

1. به سرعت داده ها را جمع آوری کنید

در شرایطی که زمان یک محدودیت است، بسیاری از محققان این روش را برای جمع آوری سریع داده ها انتخاب می کنند. قوانین جمع آوری عناصر برای نمونه در مقایسه با تکنیک هایی مانند نمونه گیری تصادفی ساده، نمونه گیری طبقه ای و نمونه گیری سیستماتیک کمترین پیچیدگی را دارند. با توجه به این سادگی، جمع آوری داده ها کمترین زمان را می طلبد.

2. ارزان برای ایجاد نمونه

پول و زمان سرمایه‌گذاری شده در سایر روش‌های نمونه‌گیری احتمالی در مقایسه با نمونه‌گیری آسان بسیار زیاد است. این به محققان اجازه می دهد تا نمونه های بیشتری را با سرمایه گذاری کمتر یا بدون سرمایه گذاری و در یک دوره کوتاه تولید کنند.

3. آسان برای انجام تحقیق

نام این تکنیک نقشه برداری نحوه تشکیل نمونه ها را روشن می کند. عناصر به راحتی توسط محققین قابل دسترسی هستند، بنابراین جمع آوری اعضا برای نمونه آسان می شود.

4. کم هزینه

هزینه پایین یکی از دلایل اصلی اتخاذ این روش توسط محققان است. هنگامی که بودجه کمی دارند، محققان – به ویژه دانشجویان، می توانند از بودجه در سایر زمینه های پروژه استفاده کنند.

5. نمونه در دسترس

جمع آوری داده ها آسان و در دسترس است. اکثر نمونه‌گیری‌های آسان، جمعیت مورد نظر را در نظر می‌گیرند. نمونه ها به راحتی در اختیار محقق قرار می گیرد. آنها مجبور نیستند برای جمع آوری داده ها زیاد جابجا شوند. سهمیه ها به سرعت برآورده می شوند و جمع آوری داده ها می تواند حتی ظرف چند ساعت شروع شود.

6. قوانین کمتری برای پیروی

برای فیلتر کردن اعضای یک مخاطب، نیازی به بررسی چک لیست نیست. در اینجا، جمع آوری اطلاعات و داده های حیاتی بدون پیچیدگی می شود. به عنوان مثال، اگر یک سازمان غیردولتی بخواهد توانمندی زنان را بررسی کند، می‌تواند به مدارس، کالج‌ها، دفاتر و غیره در مجاورت آنها برود و پاسخ‌های سریع دریافت کند.

معایب نمونه گیری آسان

نمونه گیری آسان شامل تعدادی اشکال است که می تواند پایایی و اعتبار یافته های تحقیق را کاهش دهد. در زیر برخی از ایرادات عمده ذکر شده است:

1. سوگیری در نمونه گیری

هنگامی که شرکت کنندگان به طور تصادفی از یک جمعیت بزرگتر انتخاب نمی شوند، ممکن است منجر به سوگیری نمونه گیری شود. این نشان می دهد که نمونه ممکن است نمونه ای از جمعیت بیشتر نباشد و یافته ها ممکن است برای سایر گروه ها اعمال نشود.

2. عدم تنوع

از آنجایی که محقق ممکن است شرکت‌کنندگانی را انتخاب کند که به راحتی در دسترس هستند و ویژگی‌های مشابهی دارند، این ممکن است منجر به عدم تنوع در نمونه شود. این به طور بالقوه می تواند طیف نظرات و تجربیات ارائه شده در نمونه را محدود کند.

3. اعتبار خارجی محدود است

ممکن است به دلیل امکان سوگیری نمونه گیری و عدم تنوع، اعتبار خارجی ضعیفی داشته باشد. در نتیجه، یافته‌ها ممکن است برای مکان‌ها یا جمعیت‌های مختلف اعمال نشود.

4. خطاهای ناشناخته

نمونه گیری آسان می تواند منجر به خطاهای ناشناخته شود، زیرا محقق ممکن است از میزان کج بودن یا غیرمعمول بودن نمونه از جامعه بی اطلاع باشد.

5. احتمال سوگیری محقق

محققان ممکن است بیشتر مستعد انتخاب شرکت‌کنندگانی باشند که معتقدند داده‌هایی را ارائه می‌دهند که از نظریه آنها پشتیبانی می‌کند، و شاید به سوگیری محقق کمک کند.

در حالی که می تواند یک روش ارزشمند و مقرون به صرفه برای جمع آوری داده ها در برخی زمینه ها باشد، درک محدودیت ها و سوگیری های ذاتی آن بسیار مهم است. هنگام انتخاب برای استفاده از آن در تحقیقات خود، محققان باید مزایا و معایب آن را به دقت ارزیابی کنند.

نمونه گیری آسان: تعریف، مزایا و مثال ها
نمونه گیری آسان: تعریف، مزایا و مثال ها – تزیسمی

چگونه می توان سوگیری را در نمونه گیری آسان کاهش داد؟

بهترین راه برای کاهش سوگیری در نمونه گیری آسان، استفاده از آن همراه با نمونه گیری احتمالی است. از آنجایی که معمولاً بایاس است، نمونه‌برداری احتمالی پارامتر اندازه‌گیری را با خود دریافت می‌کند تا این سوگیری نمونه‌گیری را کنترل کند.

پس از دریافت ایده منصفانه در مورد این سوگیری با استفاده از نمونه‌گیری احتمالی، محقق می‌تواند از هر دو روش نمونه‌گیری آسان و نمونه‌گیری احتمالی برای برآورد دقیق‌تر استفاده کند. جنبه احتمال مورد استفاده، همراه با نمونه راحت، باید به اندازه کافی قدرتمند باشد تا بر آن غلبه کند.

تعصب می تواند کل نمونه را بیهوده کند، که آخرین چیزی است که یک محقق به آن نیاز دارد. این سوگیری را می توان با گنجاندن نمونه گیری احتمالی کاهش یا حذف کرد.

چگونه داده های نمونه گیری آسان را به طور کارآمد تجزیه و تحلیل کنیم؟

در اینجا سه هک سریع برای تجزیه و تحلیل کارآمد داده‌های نمونه‌گیری آسان آورده شده است. بهتر است از نمونه‌گیری احتمالی استفاده کنید، اما زمانی که این امکان وجود ندارد، در اینجا سه هک وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

. چندین نمونه بگیرید این به شما کمک می کند تا نتایج قابل اعتمادی ایجاد کنید.
. نظرسنجی را تکرار کنید تا متوجه شوید که آیا نتایج شما واقعاً نشان دهنده جمعیت است یا خیر.
. برای حجم نمونه بزرگ، اعتبارسنجی متقابل را برای نیمی از داده ها امتحان کنید. سپس یافته ها را با نیمه دیگر داده ها مقایسه کنید.

نتیجه

نمونه گیری آسان یک روش نمونه گیری غیراحتمالی است که در آن نمونه بر اساس سهولت برای محقق یا تعداد افراد در دسترس برای شرکت در آن انتخاب می شود. حتی اگر مزایایی مانند ارزان و سریع بودن دارد، اما مشکلات تحقیقاتی زیادی مانند سوگیری نمونه و ناتوانی در تعمیم دارد.

یک نمونه راحت می تواند در برخی موقعیت ها مفید باشد، اما مهم است که معایب احتمالی آن را بدانید و از آن به روش درست استفاده کنید. هنگام انتخاب روش نمونه گیری، محققین باید همیشه سوال تحقیق، جامعه و نحوه تنظیم مطالعه را در نظر بگیرند. می توانید از سوالات ساده تکی استفاده کنید. یک سوال تک آسان، یک پرسش ساده است که پاسخی مختصر و بدون پیچیدگی را به همراه دارد.

این می تواند در تحقیقات مفید باشد، اما نباید تنها راه برای گرفتن نمونه باشد. ترکیب تکنیک‌های نمونه‌گیری متعدد، مانند نمونه‌گیری تصادفی، نمونه‌گیری طبقه‌ای، یا نمونه‌گیری سیستماتیک، می‌تواند به بهبود کیفیت و بازنمایی نمونه آسان کمک کند، که می‌تواند به نتایج تحقیقات دقیق‌تر و قابل اعتمادتری منجر شود.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *