نمونه های مطالعه مقطعی

نمونه های مطالعه مقطعی

نمونه های مطالعه مقطعی ، مطالعات مقطعی می تواند داده های ارزشمندی را در مورد یک جمعیت در اختیار محققان قرار دهد. راه های زیادی وجود دارد که افراد در صنایع مختلف می توانند از مطالعات مقطعی برای جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل نتایج برای یافتن اطلاعات جدید در مورد یک گروه استفاده کنند. یادگیری بیشتر در مورد این مطالعات می تواند به شما در بهبود مهارت های تحقیقاتی کمک کند، که می تواند صلاحیت های شغلی شما را تقویت کند.

در این مقاله، ما تعریف می کنیم که مطالعات مقطعی چیست، ویژگی ها و مزایای مشترک آنها را شرح می دهیم و چهار مثال از نحوه استفاده صنایع مختلف از آنها را فهرست می کنیم.

نمونه های مطالعه مقطعی
نمونه های مطالعه مقطعی – تزیسمی

فهرست مطالب

مطالعه مقطعی چیست؟- نمونه های مطالعه مقطعی

مطالعه مقطعی یک تحلیل مشاهده‌ای است که گروه‌های مختلف را در یک مقطع زمانی ارزیابی و مقایسه می‌کند. محققان از مطالعات مقطعی برای مشاهده متغیرهای متعدد با یک گروه استفاده می کنند که به طور دقیق نمونه ای از جامعه را نشان می دهد. مطالعات مقطعی دارای یک نقطه شروع و توقف تعریف شده است و محققان می توانند برای یافتن نتیجه گیری، آنچه را که در آن زمان اتفاق می افتد بررسی کنند. هدف اولیه از مطالعات مقطعی توصیف و ارزیابی ویژگی های یک جمعیت است.

به همین دلیل، محققان یک متغیر را در این مطالعات یکسان نگه می دارند که متغیر مستقل است. این بدان معناست که شرکت کنندگان در یک مطالعه مقطعی متغیری دارند که آنها را به هم مرتبط می کند، مانند زندگی در یک جامعه. روش های زیادی وجود دارد که محققان می توانند از این نوع مطالعه استفاده کنند، از جمله:

. مطالعه سلامت در یک جمعیت
. ارزیابی مشاغل و صنایع خرده فروشی
. مطالعه چگونگی تأثیر اقتصاد اجتماعی بر جامعه
. ارائه شواهد برای مطالعات آینده و عمیق تر

ویژگی های مطالعات مقطعی- نمونه های مطالعه مقطعی

از آنجایی که هدف مطالعات مقطعی بررسی میزان شیوع صفات یا رویدادهای خاص در یک جمعیت است، اغلب از ساختار مشابهی استفاده می کنند. برخی از رایج ترین ویژگی های این مطالعات عبارتند از:

. محققان از آنها برای تجزیه و تحلیل صفات یا ویژگی های یک جمعیت استفاده می کنند.
. آنها اطلاعات ارزشمندی در مورد آنچه که مردم انجام می دهند یا تجربه می کنند ارائه می دهند.
. مطالعات جمعیت را تنها برای یک نقطه از زمان یا یک دوره کوتاه، نه در بازه‌های طولانی‌تر بررسی می‌کنند.
. آنها از متغیرهای ثابتی استفاده می کنند که محققان بر آنها تأثیر نمی گذارند.
. آنها به محققان اجازه می دهند تا چندین صفت جمعیت را ارزیابی کنند.

4 نمونه از مطالعات مقطعی- نمونه های مطالعه مقطعی

در اینجا چند نمونه از نحوه استفاده صنایع مختلف از مطالعات مقطعی آورده شده است:

1. پزشکی

مطالعات مقطعی برای بررسی سلامت یک جمعیت از جمله بیماری، ناتوانی یا انتخاب سبک زندگی محبوب هستند. محققان ممکن است از یک مطالعه مقطعی برای درک اینکه چرا زنان بالای 40 سال بیشتر مستعد ابتلا به یک بیماری خاص هستند، استفاده کنند. مثال دیگر می تواند تعیین تعداد افراد در یک جامعه باشد که تنباکو مصرف می کنند. از این طریق، محققان می توانند جمعیت شناسی افرادی که در یک منطقه سیگار می کشند را تجزیه و تحلیل کنند تا ببینند که چگونه مؤلفه هایی مانند سن، جنسیت یا موقعیت اجتماعی بر این نتایج تأثیر می گذارد.

2. سلامت روان

روانشناسان می توانند از مطالعات مقطعی برای تجزیه و تحلیل سلامت روان در یک جامعه استفاده کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند نظرسنجی ارسال کنند که از شرکت کنندگان بپرسد که آیا سابقه بیماری روانی دارند و آیا برای کمک به سلامت روان خود به دنبال خدمات مشاوره ای بوده اند یا خیر. نتایج این نوع مطالعه مهم است زیرا روانشناسان می توانند از این اطلاعات برای ایجاد برنامه هایی برای کسانی که می خواهند و به کمک نیاز دارند استفاده کنند.

3. خرده فروشی

بازاریابان یا متخصصان فروش می توانند از مطالعات مقطعی برای تحلیل روند خرید استفاده کنند. از نتایج، آنها می توانند تعیین کنند که چه استراتژی هایی را می توانند برای ارتقای رضایت مشتری پیاده کنند. مثال دیگر ممکن است صاحبان کسب و کار باشد که نظرسنجی ارسال می کنند و می پرسند که افراد در یک جامعه خاص از کدام فروشگاه ها بیشتر دوست دارند خرید کنند. بسته به نتایج، شرکت ها می توانند تصمیم بگیرند که فروشگاه های بیشتری بسازند که مردم اغلب برای افزایش فروش از آنها بازدید می کنند.

4. آموزش و پرورش

یک هیئت مدرسه می تواند مطالعات مقطعی را برای جمع آوری نتایج در مورد دانش آموزان در مناطق مختلف مدرسه انجام دهد. به عنوان مثال، آنها می توانند نمرات دانش آموزانی را که والدین آنها دارای سطح درآمد مشابهی هستند، مقایسه کنند. معلمان همچنین می‌توانند نظرسنجی را برای دانش‌آموزان خود بفرستند و بپرسند در مورد چه موضوعاتی در کلاس به کمک بیشتری نیاز دارند. بر اساس این نتایج، معلمان می‌توانند طرح‌های درسی ایجاد کنند که نیازهای دانش‌آموزان را برآورده کند.

مزایای انجام یک مطالعه مقطعی- نمونه های مطالعه مقطعی

مطالعات مقطعی فواید زیادی دارد، از جمله:

یک راه سریع، آسان و ارزان برای به دست آوردن اطلاعات ارائه دهید

محققان می توانند مطالعات مقطعی را به روش های آسان و ارزان انجام دهند، مانند نظرسنجی های پستی. این به محققان اجازه می دهد تا داده های زیادی را در مدت زمان کوتاهی جمع آوری کنند. این نظرسنجی ها می توانند ارزان تر از سایر انواع مطالعات رایج باشند. اگرچه برخی از مطالعات مقطعی می توانند شامل مشاهده فیزیکی باشند، اما نظرسنجی ها یا پرسشنامه ها می توانند روشی ارزشمند برای جمع آوری داده ها از یک جمعیت یا جامعه باشند.

متغیرهای مختلف را به طور همزمان مطالعه کنید

مطالعات مقطعی یک جامعه را بررسی می‌کند و به محققان اجازه می‌دهد تا درباره گروه قضاوت کنند، به این معنی که محققان اغلب می‌توانند متغیرهای مختلف را در گروه به طور همزمان تجزیه و تحلیل و مطالعه کنند. برای مثال، متغیرهای یک جمعیت می تواند شامل جنسیت، سن، درآمد یا سطح تحصیلات باشد. مطالعات مقطعی معمولاً دارای موضوع یا مفهومی است که محققان می‌خواهند به آن بپردازند، مانند سطح قند خون در یک جامعه، و آنها می‌توانند متغیرهای مختلف یک گروه را برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد آن موضوع تجزیه و تحلیل کنند و سعی کنند ارتباطات و همبستگی‌هایی را در داده‌ها پیدا کنند. .

از نتایج برای مطالعات بیشتر استفاده کنید

اگرچه مطالعات مقطعی اطلاعات زیادی در مورد یک گروه در اختیار محققان قرار می دهد، این نوع مطالعات اغلب آزمایش های جدید را ترویج می کنند. به همین دلیل، محققان می توانند از نتایج مطالعات مقطعی برای انجام مطالعات بیشتر و پیچیده تر استفاده کنند. مطالعات مقطعی برای شروع یک سری آزمایشات دیگر برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد یک جمعیت ارزشمند است.

به عنوان مثال، یک محقق ممکن است یک مطالعه مقطعی برای اندازه گیری واکنش افراد مبتلا به دیابت به رژیم غذایی کم کربوهیدرات انجام دهد. این تجزیه و تحلیل ممکن است نشان دهد که افراد جوان در جمعیت به رژیم غذایی واکنش مثبت تری نشان می دهند، که می تواند به شما اجازه دهد مطالعات بیشتری را در آن زیر مجموعه از جمعیت انجام دهید تا تجزیه و تحلیل کنید که کدام نوع غذا بیشترین تأثیر را بر کاهش وزن آنها دارد.

معایب مطالعه مقطعی

معایب مطالعه مقطعی چیست؟ حال که با مزایای مطالعه مقطعی آشنا شدیدی در ادامه با ما باشید تا درمورد معایب مطالعه مقطعی هم صحبت کنیم.

1. از جمله معایب مطالعه مقطعی چه به صورت توصیفی و چه به صورت تحلیلی، این است که قادر به ارزیابی رابطه بین علت و معلول نیست بلکه فقط آنچه مشاهده می شود گزارش می شود. یعنی فقط همراهی یکسری از متغییرها با همدیگر نشان داده می شود نه چیزی بیشتر.

2. انواع مطالعات مقطعی در بیماریهای مزمن یا بیماری هایی با سیر طولانی و یا بیماری های نادر، ممکن است کاربردی نداشته باشند و بیشتر باعث خطای محقق شوند. زیرا در این بیماریها بروز مهمتر از شیوع است.

نمونه های مطالعه مقطعی
نمونه های مطالعه مقطعی – تزیسمی

انواع مطالعات مقطعی

سه نوع مطالعه مقطعی وجود دارد که محققان برای انجام یک آزمون از آنها استفاده می کنند:

مطالعات توصیفی مقطعی

اگرچه اکثر مطالعات مقطعی توصیفی هستند، برخی صرفاً بر توصیف جامعه و چگونگی تأثیر مطالعه بر آن تمرکز می کنند. به عنوان مثال، اگر محققی بخواهد بیماری قلبی را در یک جامعه خاص مطالعه کند، می تواند از یک مطالعه توصیفی مقطعی استفاده کند. برای انجام این کار، آنها بر توصیف چگونگی تأثیر بیماری قلبی بر گروه تمرکز می کنند، که می تواند به معنای تعیین گروه سنی یا جنسیتی باشد که بیماری قلبی بیشترین تأثیر را دارد. محققان در این مطالعات اغلب به جای یافتن علت بیماری قلبی به توصیف ویژگی های گروه علاقه مند هستند.

مطالعات مقطعی تحلیلی

مطالعات مقطعی تحلیلی به زمانی اشاره دارد که محققان نتایج را بین معیارهای مرتبط و غیرمرتبط مقایسه می کنند. آنها این کار را انجام می دهند تا ببینند آیا می توانند اطلاعات جدید را بر اساس معیارها تعیین کنند. به عنوان مثال، محققان ممکن است بخواهند تعیین کنند که آیا دود و آتش باعث بیماری ریوی در آتش نشانان می شود یا خیر. این می تواند نتایج نادرستی ایجاد کند، زیرا عواملی غیر از استنشاق دود می تواند باعث بیماری ریوی شود، مانند ژنتیک یا انتخاب سبک زندگی.

مطالعات مقطعی مکرر

مطالعات مقطعی مکرر زمانی است که محققین یک آزمون پیگیری را برای جمع آوری داده های بیشتر در مورد آزمایش اصلی خود تکمیل می کنند. این مطالعه از همان جمعیت استفاده می کند، اما آنها معمولاً آزمایش زیر را روی گروه متفاوتی از افراد انجام می دهند. اگر محققین این فرآیند را چندین بار تکمیل کنند، می توانند داده های مقطعی در مورد جمعیت جمع آوری کنند.

محققان می‌توانند حجم زیادی از داده‌ها را از اولین مطالعه جمع‌آوری کنند، اما ممکن است بخواهند آزمایش مشابهی را روی شرکت‌کنندگان جدید طی شش یا 12 ماه انجام دهند تا ببینند نتایج چگونه تغییر می‌کنند یا تغییر می‌کنند. این می تواند به آنها کمک کند تا متغیرهای بیشتری را در نظر بگیرند و اثرات تصادفی بودن را در مطالعه کاهش دهند.

5 ویژگی تعیین کننده تحقیق مقطعی

چه ویژگی هایی طراحی مقطعی را بسیار مفید می کند؟

. ماهیت مشاهده ای: به عنوان اولین مشخصه، تحلیل مقطعی به دلیل مشاهده ای بودن آن موثر است. یک محقق اطلاعات و ویژگی های یک جمعیت را ثبت می کند، اما به هیچ وجه متغیرها را تغییر نمی دهد.
. متغیرهای ثابت: هر چقدر دوره مطالعه طولانی باشد، می توان از همان متغیرها استفاده کرد. تغییر دوره ها نیازی به تغییر متغیرها ندارد. با استفاده از مطالعات مقطعی مشابه با متغیرهای یکسان، می توان شرکت کنندگان جدید را بررسی کرد. در نتیجه، این روش مطالعه را می توان برای تعداد زیادی از افراد به کار برد.
. افراط های کاملاً تعریف شده: حد شروع و پایان در تحقیقات مقطعی به خوبی تعریف شده است که به همه متغیرها اجازه می دهد یکسان بمانند. این در تضاد با تحقیقات طولی است، جایی که آنها در طول کل دوره تغییر می کنند.
. نمونه های منفرد: با مطالعه مقطعی، تنها موارد یا موضوعات منفرد قابل تحلیل هستند. این موضوعات به طور دقیق تعریف شده‌اند که امکان جمع‌آوری داده‌های دقیق‌تر را فراهم می‌کند.
. تحلیل علت و معلولی: در اینجا یک متغیر مستقل به عنوان اصلی نگه داشته شده و اثرات آن بر روی متغیرهای وابسته مختلف بررسی می شود. این به محقق اجازه می دهد تا رابطه علت و معلولی بین متغیرها را به وضوح درک کند.

چگونه می توان تحقیقات مقطعی انجام داد؟

روش های مختلفی برای انجام تحقیقات مقطعی وجود دارد.

. یکی از روش‌های رایج، نظرسنجی از گروه بزرگی از مردم و پرسیدن نظرات یا تجربیاتشان است.
نظرسنجی ها را می توان به صورت حضوری، تلفنی یا آنلاین انجام داد. آنها معمولاً برای جمع آوری داده ها در مورد موضوعات مختلفی مانند رفتار مصرف کننده، ترجیحات محصول و نگرش نسبت به یک شرکت یا نام تجاری استفاده می شوند.

. روش دوم برای انجام تحقیقات مقطعی، تحلیل منابع داده ثانویه است.
این می‌تواند شامل تجزیه و تحلیل داده‌های سوابق تراکنش‌های مشتری، پست‌های رسانه‌های اجتماعی یا سایر مجموعه‌های داده در دسترس عموم باشد. این نوع تحقیق می تواند برای درک الگوها و روندهای رفتار مشتری یا ردیابی تغییرات در طول زمان مورد استفاده قرار گیرد.

. یکی دیگر از راه های جمع آوری داده ها، مشاهده افراد در محیط طبیعی آنها، مانند کلاس درس یا محیط کار است.

نتیجه

مطالعات مقطعی بینش‌های ارزشمندی را درباره ویژگی‌ها، نگرش‌ها و رفتارهای یک جمعیت در یک برهه زمانی خاص ارائه می‌کند. مانند هر طرح تحقیقی، مطالعات مقطعی باید با سایر روش های تحقیق برای ارائه یک مطالعه کامل مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی، مطالعات مقطعی می تواند ابزار ارزشمندی برای محققانی باشد که به دنبال درک سریع یک جمعیت هستند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *