نمونه ارائه دفاع از پایان نامه - تزیسمی

نمونه ارائه دفاع از پایان نامه

نمونه ارائه دفاع از پایان نامه ، ساختار خوب کار شما باعث افزایش اعتماد به نفس شما در هنگام ارائه می شود. همچنین به خاطر سپردن استدلال شما آسان تر می شود. به یاد داشته باشید که اسلایدها را مختصر و دقیق نگه دارید. طرح کلی زیر عمدتا بر روی اسلایدهایی که استفاده خواهید کرد تمرکز دارد. توجه داشته باشید که حرکت در هر اسلاید به شما کمک می کند تا هنگام ارائه شفاهی جریان خوبی داشته باشید.

نمونه ارائه دفاع از پایان نامه
نمونه ارائه دفاع از پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

دفاع از پایان نامه چیست؟– نمونه ارائه دفاع از پایان نامه

هنگامی که دانشجویان مقالات پایان نامه خود را به کمیته داوری پایان نامه ارائه می دهند، برای دفاع از کارشان تاریخی تعیین می شود. در این حالت “دفاع” به این معنی نیست که دانشجو مجبور است در مورد کار خود به شدت بحث کند. بلکه دفاع از پایان نامه به گونه ای طراحی شده است که اعضای هیئت علمی می توانند سوالاتی را بپرسند و اطمینان حاصل کنند که دانشجویان پایان نامه خود را درک می کنند. دفاع از یک پایان نامه تا حد زیادی رسمیت دارد زیرا مقاله قبلاً ارزیابی شده است. در طول دفاع، اعضای کمیته پایان نامه از دانشجو سوالل می کنند. سوالات معمولاً به صورت باز است و نیاز به این دارد که دانشجو درباره کار خود انتقادی بیندیشد. یک دفاع ممکن است فقط 20 دقیقه طول بکشد یا ممکن است بسته به هدف کمیته و نیازهای برنامه یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.

یک نمونه طرح کلی از ارائه دفاع از پایان نامه- نمونه ارائه دفاع از پایان نامه

. اهداف / اهداف پروژه شما 2 دقیقه طول می کشد. در این بخش، اسلاید فعلی شما باید صفحه عنوان را نشان دهد و بعدی صفحه معرفی است.
اسلاید صفحه عنوان شامل: عنوان پروژه شما، نام، نام موسسه شما، جزئیات برنامه/دوره شما، و نام مشاور شما می باشد.

اسلاید مقدمه شامل: موضوعی است که اساس تحقیق شما را نشان می دهد، برخی از سوالات تحقیقی که توانستید با هم به آنها پاسخ دهید، چرایی سوالات مربوط به پروژه و اهداف تحقیق.

. بررسی ادبیات 5 دقیقه طول می کشد. این به تحقیقاتی اشاره دارد که مشابه تحقیقات شماست. با نوشتن بیانیه پایان نامه خود شروع کنید. این مبنایی برای نتایج/یافته‌های شماست.

سپس ادبیات قبلی و دلیل انتخاب آنها را به اختصار شرح دهید. به عنوان مثال، اگر نرم افزار است، یک دلیل می تواند تعداد بررسی هایی باشد که دارد.

می توانید نقاط ضعف و شکاف دانش آنها را برجسته کنید و نشان دهید که چگونه تحقیقات شما بر آنها غلبه می کند.

در نهایت، نشان دهید که چگونه تحقیقات شما به زمینه مورد نظر کمک می کند. به عنوان مثال، اگر تحقیق شما روی نرم افزار سالن است، سیستم پیشنهادی شما در مدیریت سالن ها چگونه بهبود می یابد یا با نرم افزارهای موجود تفاوت دارد.

. روش 5 دقیقه طول می کشد. با معرفی رویکرد/روش روش شناختی شروع کنید. روش های تحقیق کیفی و کمی نمونه هایی از رویکردهای روش شناختی هستند. در مرحله بعد، ارتباط روش را با تحقیق خود توضیح دهید.

سپس ابزار/ابزار جمع آوری داده ها را معرفی کنید. به عنوان مثال می توان به پرسشنامه، مشاهده، نظرسنجی و مصاحبه اشاره کرد. اگر داده های شما از تحقیقات موجود است، می توانید روش های اصلی جمع آوری داده ها را بنویسید. در چنین شرایطی، باید به آن اثر مراجعه کنید.

بعد، در مورد تجزیه و تحلیل داده ها بحث کنید. البته این بستگی به روش هایی دارد که شما استفاده کرده اید. یک مثال خوب یک تحلیل آماری است.

سپس در مورد روش نمونه گیری بحث کنید. اگر تصمیم به انجام مصاحبه دارید، چگونه مصاحبه شوندگان را انتخاب می کنید؟ می توانید دلیل کاربرد روش نمونه گیری در تحقیق را مشخص کنید.

این بخشی است که اطلاعاتی را که به دست می آورید تأیید می کند. اگر از ابزارها یا تکنیک های نامناسب استفاده کنید، داده های شما نادرست خواهد بود.

. یافته ها/نتایج 10 دقیقه طول می کشد. آن قسمت اکتشافات شما را نشان می دهد. با ارائه داده ها در نمودارها، نمودارها یا جداول شروع کنید. تصاویر از یکنواختی متن می کاهد و مخاطب را به ارائه علاقه مند می کند.

تحلیلی از داده هایی که ارائه کردید ارائه دهید. به عنوان مثال “اکثر پاسخ دهندگان من را مردان بین 25 تا 35 سال تشکیل می دهند”.

بعد، یافته های اصلی تحقیق خود را گزارش کنید. چه ارتباطی با دوره/برنامه شما دارد؟

. توصیه های شما (5 دقیقه). در اینجا جایی است که شما به سوالات تحقیق، محدودیت ها یا چالش ها و پیشنهادات خود پاسخ می دهید.

نکات مهم برای موفقیت در ارائه دفاع از پایان نامه

مطالب خود را مرور کنید

صرف نظر از اینکه چقدر اعتماد به نفس دارید، تمام کارهای خود را چندین بار مطالعه کنید. اطمینان حاصل کنید که همه چیز را در مورد پروژه خود می دانید. شما می خواهید هنگام ارائه شفاهی از مطالعه نسخه چاپی خودداری کنید. این تأیید می کند که کار فقط مال شماست و شما درک خوبی از موضوع پروژه خود دارید.

اگر از ابزارهایی مانند میکروفون یا لپ تاپ برای ارائه استفاده می کنید، آنها را قبل از موعد مقرر تست کنید. تنظیمات لازم را انجام دهید. شما نمی خواهید ارائه را شروع کنید تا متوجه شوید که نقص هایی وجود دارد.

داشتن امتیاز مناسب باعث تقویت روحیه شما می شود.

قبل از ارائه تمرین کنید

می توانید از دوستان خود بخواهید به سخنرانی شما گوش دهند یا جلوی آینه شما بایستند. اگر فردی خجالتی هستید، این اعتماد به نفس شما را برای ارائه واقعی افزایش می دهد. اطمینان حاصل کنید که برای خودتان وقت گذاشته اید تا بتوانید در مدت زمان محدود گزارش مفصلی ارائه دهید.

اطمینان حاصل کنید که آنچه مرتبط است را بیان کنید. هنگام تهیه اسلایدهای خود مراقب باشید زیرا اگر زیاد بنویسید آنها را در طول دفاع تکرار خواهید کرد.

اگر دفاع شما شبیه یک فیلمنامه به نظر برسد، اشکالی ندارد. نکته مهم این است که دقیق و مختصر باشد.

همانطور که آماده می شوید، به یاد داشته باشید که روی نگرش خود کار کنید. از فکر کردن به اینکه چگونه همه چیز ممکن است اشتباه پیش برود خودداری کنید زیرا این شروع مشکل است. در عوض، نکاتی را که نمی توانید منتظر به اشتراک گذاشتن آنها باشید، یادداشت کنید.

ایده های خود را محدود کنید

تنها دادن نکات ضروری یا اصلی باعث می شود که در بازه زمانی معین یکنواخت و حضور نداشته باشید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که آنچه ارائه می دهید کافی است.

برای سوالات پیش بینی نشده آماده شوید

به همین دلیل است که شما باید پایان نامه خود را به وضوح درک کنید. جنبه های خاصی وجود دارد که از آنها مطمئن نیستید. پاسخ به سوالات چالش برانگیز خواهد بود.

صرف نظر از اینکه چقدر آماده هستید، پنل همیشه سوالات پیچیده ای برای شما خواهد داشت. هدف آنها این است که بدانند آیا شما تحقیقات کافی و سطح آمادگی خود را انجام داده اید یا خیر. اعتماد به نفس شما در اینجا بسیار مهم است.

اطمینان حاصل کنید که آنچه می گویید با پایان نامه نوشته شده شما مغایرت ندارد.

در جایی که پاسخ سوالی را نمی دانید، از دادن پاسخ های خارج از متن خودداری کنید.

آروم باش

قبل از شروع ارائه یک نفس عمیق بکشید. وقتی عصبی هستید، با عجله در ارائه ارائه می‌شوید، یا یک بلوک خواهید داشت. لطفاً در ابتدا آن را آهسته انجام دهید و بعد از اینکه اعتماد به نفس خود را به دست آوردید سرعت خود را افزایش دهید. هر زمان که احساس نیاز کردید مکث کنید. این باعث بهبود بیان شما می شود.

نمونه ارائه دفاع از پایان نامه
نمونه ارائه دفاع از پایان نامه – تزیسمی

چگونه یک ارائه برنده بسازیم

1. با معرفی خود به جای اینکه مستقیماً وارد بحث پایان نامه شوید، شروع کنید.
2. مطمئن شوید که صورت شما به سمت پانل است.
3. از خواندن اسلایدها خودداری کنید. برای داشتن یک جریان خوب، می توانید به جای خواندن کلمه به کلمه، نکات را مرور کنید.
4. لباس مناسب بپوشید.
5. سعی کنید و با سرعت عادی خود صحبت کنید. این اطمینان حاصل می کند که صدای شما و کمیته حرف شما را می فهمد. در بیشتر موارد، عصبی بودن چیزی است که باعث می شود فرد خیلی سریع صحبت کند.
6. می توانید برای یک فرد راست دست در سمت راست صفحه باشید و ارجاع دادن به اسلایدها را آسان تر می کند. همچنین، از نشان دادن پشت شما به کمیته جلوگیری می کند.
7. هر از گاهی با اعضای پانل تماس چشمی داشته باشید. این نشان دهنده اعتماد به نفس است.
8. واکنش های پانل ها را مشاهده کنید و به آنها واکنش نشان دهید. برای مثال، اگر نکته‌ای را به اشتراک می‌گذارید و یکی از اعضای میزگرد متحیر به نظر می‌رسد، این ممکن است نشانه‌ای برای توضیح بهتر باشد.

در پایان، به یاد داشته باشید که شما این را دریافت کردید. به آنچه می دانید اعتماد داشته باشید. از مناطقی که دانش کمی در مورد آن ها دارید دوری کنید و روی قسمت هایی تمرکز کنید که می توانید به راحتی از عهده آنها برآیید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *