نمونه‌گیری احتمالی: چیست، مثال‌ها و مراحل

نمونه‌گیری احتمالی: چیست، مثال‌ها و مراحل

نمونه‌گیری احتمالی: چیست، مثال‌ها و مراحل ، تصور کنید 100 نفر جمعیت دارید. در این سناریو، شانس هر فردی برای انتخاب شدن 1 در 100 است. نمونه گیری احتمالی بهترین شانس را برای ایجاد یک نماینده نمونه از جامعه به شما می دهد. از پاسخ های دریافتی، مدیریت اکنون متوجه خواهد شد که آیا کارکنان آن سازمان از این اصلاحیه خوشحال هستند یا خیر.

این نمونه گیری اجازه می دهد تا نتایج بی طرفانه و نماینده ای در مورد جامعه بر اساس نمونه گرفته شود. بیایید در مورد نمونه گیری احتمالی صحبت کنیم.

نمونه‌گیری احتمالی: چیست، مثال‌ها و مراحل
نمونه‌گیری احتمالی: چیست، مثال‌ها و مراحل – تزیسمی

فهرست مطالب

نمونه گیری احتمالی چیست؟- نمونه‌گیری احتمالی: چیست، مثال‌ها و مراحل

نمونه گیری احتمالی تکنیکی است که در آن محقق با استفاده از روشی مبتنی بر نظریه احتمال، نمونه هایی را از یک جمعیت بزرگتر انتخاب می کند. برای اینکه یک شرکت کننده به عنوان نمونه احتمالی در نظر گرفته شود، باید با استفاده از یک انتخاب تصادفی انتخاب شود.

این روش آماری برای انتخاب یک نمونه از یک جامعه به گونه ای استفاده می شود که هر یک از اعضای جامعه یک شانس شناخته شده و غیر صفر برای انتخاب شدن داشته باشند. مهم ترین شرط نمونه گیری احتمالی این است که همه افراد در جمعیت شما شانس شناخته شده و برابری برای انتخاب شدن داشته باشند.

نمونه‌گیری احتمالی از تئوری آماری برای انتخاب تصادفی گروه کوچکی از افراد (نمونه) از یک جمعیت بزرگ موجود استفاده می‌کند و سپس پیش‌بینی می‌کند که تمام پاسخ‌های آن‌ها با جامعه کلی مطابقت دارد.

انواع نمونه گیری احتمالی چیست؟- نمونه‌گیری احتمالی: چیست، مثال‌ها و مراحل

انتخاب نمونه مناسب برای به دست آوردن نتایج دقیق و قابل اعتماد بسیار مهم است. یکی از محبوب ترین و موثرترین روش ها برای انتخاب نمونه، نمونه گیری احتمالی است. بیایید انواع مختلف نمونه‌گیری احتمالی را بررسی کنیم. از نمونه‌گیری تصادفی ساده گرفته تا نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای، ما هر روش را برای کمک به شما در تعیین بهترین روش برای پروژه تحقیقاتی شما بررسی می‌کنیم.

در اینجا برخی از موثرترین انواع نمونه گیری احتمالی آورده شده است:

1. نمونه گیری تصادفی ساده: این روش شامل انتخاب تصادفی یک نمونه از جامعه بدون هیچ گونه سوگیری است. این ابتدایی ترین و ساده ترین شکل نمونه گیری احتمالی است.
2. نمونه گیری تصادفی طبقه ای: این روش شامل تقسیم جامعه به زیر گروه ها یا طبقات و انتخاب یک نمونه تصادفی از هر قشر است. این تکنیک زمانی مفید است که جمعیت ناهمگن است و می‌خواهید مطمئن شوید که نمونه نماینده زیرگروه‌های مختلف است.
3. نمونه گیری خوشه ای: این روش شامل تقسیم جمعیت به گروه ها یا خوشه ها و سپس انتخاب تصادفی تعدادی از آن خوشه ها است. این تکنیک زمانی مفید است که جمعیت در یک منطقه جغرافیایی بزرگ پراکنده شده باشد. اما بررسی همه افراد ممکن و عملی نیست.
4. نمونه گیری سیستماتیک: این روش شامل انتخاب هر نهمین عضو جامعه پس از انتخاب یک نقطه شروع تصادفی است.

نمونه گیری احتمالی به طور گسترده در تحقیقات استفاده می شود. این تضمین می‌کند که نمونه نماینده جامعه است، به محققان اجازه می‌دهد تا سطح عدم قطعیت در نتایج را تخمین بزنند و تعمیم یافته‌ها را به جامعه ممکن می‌سازد.

1. نمونه گیری تصادفی ساده

همانطور که از نام آن پیداست، نمونه گیری تصادفی ساده یک روش کاملا تصادفی برای انتخاب نمونه است. این روش نمونه گیری به آسانی اختصاص دادن اعداد به افراد (نمونه) و سپس انتخاب تصادفی از آن اعداد از طریق یک فرآیند خودکار است. در نهایت، اعدادی که انتخاب می شوند، اعضایی هستند که در نمونه قرار می گیرند.

پژوهشگران در این روش نمونه‌گیری به دو صورت نمونه‌ها را انتخاب می‌کنند: سیستم قرعه‌کشی و استفاده از نرم‌افزار شماره‌ساز/جدول اعداد تصادفی. این روش نمونه‌گیری معمولاً در اطراف جمعیت زیادی کار می‌کند و مزایا و معایب خود را دارد.

2. نمونه گیری تصادفی طبقه ای

نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای شامل روشی است که در آن محقق جمعیت گسترده‌تری را به گروه‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کند که معمولاً با هم همپوشانی ندارند، اما کل جمعیت را نشان می‌دهند. در حین نمونه گیری، این گروه ها را سازماندهی کنید و سپس از هر گروه به طور جداگانه یک نمونه بکشید.

یک روش استاندارد، مرتب کردن یا طبقه بندی بر اساس جنسیت، سن، قومیت و روش های مشابه است. تقسیم آزمودنی ها به گروه های منحصر به فرد متقابل و سپس استفاده از نمونه گیری تصادفی ساده برای انتخاب اعضا از گروه ها.

اعضای این گروه ها باید متمایز باشند تا همه اعضای همه گروه ها با استفاده از احتمال ساده فرصت مساوی برای انتخاب داشته باشند. به این روش نمونه‌گیری «نمونه‌گیری سهمیه‌ای تصادفی» نیز می‌گویند.

3. نمونه گیری خوشه ای

نمونه گیری خوشه ای روشی برای انتخاب شرکت کنندگان به صورت تصادفی است که از نظر جغرافیایی پراکنده شده اند. برای مثال، اگر می‌خواهید 100 شرکت‌کننده را از کل جمعیت ایالات متحده انتخاب کنید، به احتمال زیاد نمی‌توانید فهرست کاملی از همه افراد به دست آورید. در عوض، محقق به طور تصادفی مناطق (به عنوان مثال، شهرها یا شهرستان ها) را انتخاب می کند و به طور تصادفی از داخل آن مرزها انتخاب می کند.

نمونه‌گیری خوشه‌ای معمولاً یک جمعیت خاص را تجزیه و تحلیل می‌کند که در آن نمونه شامل بیش از چند عنصر است، به عنوان مثال، شهر، خانواده، دانشگاه و غیره. سپس محققان با تقسیم جامعه به بخش‌های مختلف کوچکتر، خوشه‌ها را انتخاب می‌کنند.

4. نمونه گیری سیستماتیک

نمونه گیری سیستماتیک زمانی است که شما هر «n» فرد را به عنوان بخشی از نمونه انتخاب می کنید. به عنوان مثال، می توانید هر 5 نفر را برای حضور در نمونه انتخاب کنید. نمونه گیری سیستماتیک یک اجرای گسترده از همان تکنیک قدیمی است که در آن هر یک از اعضای گروه در دوره های منظم برای تشکیل یک نمونه انتخاب می شوند. با استفاده از این روش نمونه گیری، فرصت برابر برای هر عضو یک جمعیت وجود دارد.

چه در حال انجام یک نظرسنجی، یک نظرسنجی یا یک مطالعه باشید، درک انواع مختلف نمونه‌گیری احتمالی می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه و دستیابی به اهداف تحقیقاتی کمک کند.

نمونه های نمونه گیری احتمالی- نمونه‌گیری احتمالی: چیست، مثال‌ها و مراحل

اجازه دهید برای درک این تکنیک نمونه‌برداری مثالی بزنیم. جمعیت ایالات متحده به تنهایی 330 میلیون نفر است. ارسال نظرسنجی برای هر فردی برای جمع آوری اطلاعات عملا غیرممکن است. از نمونه‌گیری احتمالی برای جمع‌آوری داده‌ها استفاده کنید، حتی اگر آن‌ها را از جمعیت کوچک‌تری جمع‌آوری کنید.

به عنوان مثال، یک سازمان 500000 کارمند دارد که در مکان های جغرافیایی مختلف نشسته اند. سازمان مایل است اصلاحات خاصی را در خط مشی منابع انسانی خود اعمال کند، اما قبل از اعمال تغییرات، می خواهند بدانند که آیا کارکنان از این تغییر راضی خواهند بود یا خیر. با این حال، دستیابی به همه 500000 کارمند یک کار خسته کننده است. اینجاست که نمونه‌برداری احتمالی مفید است. نمونه ای از یک جمعیت بزرگتر یعنی از بین 500000 کارمند انتخاب می شود. این نمونه نشان دهنده جامعه خواهد بود. اکنون یک نظرسنجی برای نمونه اجرا کنید.

از پاسخ های دریافت شده، مدیریت اکنون می تواند بداند که آیا کارکنان آن سازمان از اصلاحیه راضی هستند یا خیر.

نمونه‌گیری احتمالی: چیست، مثال‌ها و مراحل
نمونه‌گیری احتمالی: چیست، مثال‌ها و مراحل – تزیسمی

مراحل نمونه گیری احتمالی- نمونه‌گیری احتمالی: چیست، مثال‌ها و مراحل

در اینجا چند مرحله عملی وجود دارد که می توانید برای انجام آن دنبال کنید:

1. جمعیت مورد علاقه خود را با دقت انتخاب کنید: با دقت فکر کنید و از بین جمعیت افرادی که معتقدید نظرات آنها باید جمع آوری شود، انتخاب کنید. سپس آنها را در نمونه قرار دهید.
2. یک چارچوب نمونه مناسب را تعیین کنید: چارچوب شما باید شامل نمونه ای از جمعیت مورد علاقه شما باشد و هیچ کس از خارج برای جمع آوری داده های دقیق نباشد.
3. نمونه خود را انتخاب کنید و نظرسنجی خود را شروع کنید: گاهی اوقات یافتن نمونه مناسب و تعیین یک چارچوب نمونه مناسب می تواند چالش برانگیز باشد. حتی اگر همه عوامل به نفع شما باشد، ممکن است مسائل پیش بینی نشده ای مانند عوامل هزینه، کیفیت پاسخ دهندگان و سرعت پاسخگویی وجود داشته باشد. گرفتن نمونه برای پاسخ دقیق به نظرسنجی احتمال ممکن است دشوار باشد، اما ممکن است.

اما، در بیشتر موارد، ترسیم یک نمونه احتمال باعث صرفه جویی در زمان، پول و ناامیدی زیادی می شود. احتمالاً نمی‌توانید نظرسنجی‌ها را برای همه ارسال کنید، اما همیشه می‌توانید به همه فرصت شرکت بدهید. این همان چیزی است که نمونه احتمالی در مورد آن است.

چه زمانی از نمونه گیری احتمالی استفاده کنیم؟

نمونه‌گیری احتمالی بهترین روش برای مطالعات کمی در هنگام استفاده از تجزیه و تحلیل آماری برای تعمیم در مورد یک جمعیت بزرگ است. این روش نمونه‌گیری می‌تواند توسط محققان برای جمع‌آوری داده‌های معرف زمانی که بررسی کل جمعیت بسیار دشوار یا پرهزینه است، مورد استفاده قرار گیرد. در اینجا چند مورد برای استفاده از این روش نمونه گیری وجود دارد:

. وقتی جمعیت متنوع است: در بیشتر موارد، جمعیت ها متنوع هستند. نمونه ای که به طور دقیق تنوع جامعه را نشان می دهد می تواند توسط محققان با استفاده از نمونه گیری احتمالی تهیه شود. محققان به طور گسترده ای این روش را ترجیح می دهند زیرا آنها را قادر می سازد نمونه هایی تولید کنند که به طور دقیق جامعه را منعکس کند.
فرض کنید می خواهید بدانید که دانشجویان ایتالیایی کدام کشور را برای تحصیلات عالی ترجیح می دهند. نمونه‌گیری احتمالی امکان انتخاب نمونه‌ای را فراهم می‌کند که جنسیت، پیشینه‌های اجتماعی-اقتصادی و جاه‌طلبی‌های دانش‌آموزان را از نزدیک نشان دهد.

. وقتی می‌خواهید سوگیری نمونه‌گیری را به حداقل برسانید: سوگیری نمونه‌گیری زمانی اتفاق می‌افتد که احتمال انتخاب برخی از واحدهای جمعیتی بیشتر از بقیه باشد. یک نمایش نادرست از جمعیت نتیجه است. با نمونه گیری احتمالی، هر واحد جامعه شانس مساوی برای انتخاب شدن برای نمونه دارد زیرا واحدها به صورت تصادفی انتخاب می شوند. نمونه‌گیری احتمالی نتایج دقیق‌تری تولید می‌کند، زیرا نمایش جمعیت منصفانه‌ای را ارائه می‌دهد.
. برای تولید یک نمونه قابل اعتماد: نمونه گیری احتمالی به ایجاد یک نمونه جامعه دقیق برای محققان کمک می کند. اگر نمونه دقیق باشد، محققین می توانند با اطمینان از روش های آماری آزمایش شده و واقعی در مورد جمعیت بزرگتر نتیجه گیری کنند. محققان از تکنیک های آماری اثبات شده برای ایجاد حجم نمونه دقیق و جمع آوری داده ها با وضوح بالا استفاده می کنند.

مزایای نمونه گیری احتمالی

در اینجا مزایای نمونه گیری احتمالی وجود دارد:

1. مقرون به صرفه است: این فرآیند مقرون به صرفه است و از نظر زمانی مقرون به صرفه است. یک نمونه بزرگتر نیز می تواند بر اساس اعداد اختصاص داده شده به نمونه ها انتخاب شود. سپس می توانید اعداد تصادفی را از نمونه مهمتر انتخاب کنید.

2. ساده و سرراست است: نمونه‌برداری احتمالی راه آسانی است زیرا شامل فرآیند پیچیده‌ای نیست. سریع است و در زمان صرفه جویی می کند. بنابراین می توان از زمان صرفه جویی شده برای تجزیه و تحلیل داده ها و نتیجه گیری استفاده کرد.

3. غیر فنی است: این روش نمونه برداری به دلیل سادگی نیازی به دانش فنی ندارد. به تخصص پیچیده ای نیاز ندارد و اصلا طولانی نیست. همچنین می توانید از خطاهای نمونه برداری جلوگیری کنید.

نمونه‌گیری احتمالی: چیست، مثال‌ها و مراحل
نمونه‌گیری احتمالی: چیست، مثال‌ها و مراحل – تزیسمی

تفاوت بین نمونه گیری احتمالی و غیر احتمالی چیست؟

در اینجا نحوه تمایز نمونه‌برداری احتمالی از نمونه‌گیری غیراحتمالی آمده است:

نمونه گیری احتمالی

. نمونه ها به صورت تصادفی انتخاب می شوند.
. همه افراد جامعه شانس مساوی برای انتخاب شدن دارند.
. محققان زمانی از این تکنیک استفاده می‌کنند که می‌خواهند در مورد سوگیری نمونه‌گیری اطلاعاتی داشته باشند.
. مفید در محیطی با جمعیت متنوع.
. زمانی استفاده می شود که محقق بخواهد نمونه های دقیقی ایجاد کند.
. یافتن مخاطب مناسب بسیار پیچیده است.

نمونه گیری غیر احتمالی

. نمونه ها بر اساس قضاوت ذهنی محقق انتخاب می شوند.
. همه شانس یکسانی برای شرکت ندارند.
. سوگیری نمونه گیری برای محقق نگران کننده نیست.
. مفید در محیطی که ویژگی های مشابهی دارد.
. این روش کمکی به نمایش دقیق جمعیت نمی کند.
. یافتن مخاطب بسیار ساده است.

نتیجه

نمونه گیری احتمالی ابزار ارزشمندی در تجزیه و تحلیل آماری است که تضمین می کند نمونه ای نماینده از یک جامعه بزرگتر انتخاب شده است. مجموعه قوی ابزارهای تحقیقاتی thesisme همه آنچه را که برای استخراج نتایج تحقیق نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهد. پلت فرم نظرسنجی آنلاین ما شامل منطق سفارشی نقطه و کلیک و انواع سؤالات پیشرفته است.

با جوامع آنلاین خود ایجاد مشترک کنید و بینش های کمی و کیفی را برای فرآیند کشف مستمر خود جمع آوری کنید. از بین بیش از 22 میلیون + پاسخگوی آماده برای موبایل انتخاب کنید تا مطالعات تحقیقاتی بازار را انجام دهید.

2 دیدگاه برای “نمونه‌گیری احتمالی: چیست، مثال‌ها و مراحل”

  1. بازتاب: نمونه گیری نظرسنجی: چیست، انواع و نکات - تزیسمی

  2. بازتاب: 8 نوع نمونه برداری نظرسنجی - تزیسمی

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *