نظرسنجی های پس از آزمون: تعریف، عناصر

نظرسنجی مقطعی چیست و چرا باید از آن استفاده کنم؟

نظرسنجی مقطعی چیست و چرا باید از آن استفاده کنم؟ ، آیا در خرده فروشی، مراقبت های بهداشتی، آموزشی، روانشناسی یا بازاریابی فعالیت می کنید؟ به دنبال راهی سریع برای جمع آوری حجم زیادی از داده ها هستید؟ سپس ممکن است بخواهید یک نظرسنجی مقطعی را در نظر بگیرید. در این وبلاگ، ما به آنها خواهیم پرداخت، نحوه استفاده از آنها، مزایا و معایب و موارد دیگر.

نظرسنجی مقطعی چیست و چرا باید از آن استفاده کنم؟
نظرسنجی مقطعی چیست و چرا باید از آن استفاده کنم؟ – تزیسمی

فهرست مطالب

نظرسنجی مقطعی چیست؟- نظرسنجی مقطعی چیست و چرا باید از آن استفاده کنم؟

پیمایش مقطعی نوعی تحقیق مشاهده‌ای است که داده‌ها را در یک جمعیت نمونه در یک مقطع زمانی خاص تجزیه و تحلیل می‌کند. این نوع پیمایش به عنوان مطالعه مقطعی، مطالعه عرضی، مطالعه شیوع یا تحلیل مقطعی نیز شناخته می شود. اگرچه نظرسنجی های مقطعی شامل انجام آزمایش نمی شود، محققان اغلب از یکی برای درک نتایج در صنایع مختلف استفاده می کنند و شرکت کنندگان را بر اساس متغیرهای خاص مورد علاقه انتخاب می کنند.

این نوع نظرسنجی می تواند برای کشف ویژگی هایی که در بین شرکت کنندگان وجود دارد استفاده شود، اما نمی توان برای تعیین روابط علت و معلولی بین متغیرهای مختلف استفاده کرد. برای مثال، مربیانی که نگرش دانش‌آموزان نسبت به یادگیری مجازی را مطالعه می‌کنند، ممکن است گروه‌هایی از دانش‌آموزان در سنین مختلف را انتخاب کنند و در یک مقطع زمانی خاص درباره یادگیری آنلاین سؤالاتی بپرسند. در انجام این کار، هر گونه تفاوت در نگرش در مورد این نوع یادگیری را احتمالاً می توان به سن نسبت داد، نه چیزی که در طول زمان رخ داده است.

همانطور که در نمونه های ما از نظرسنجی های مقطعی در سراسر این وبلاگ خواهید دید، آنها در تعدادی از صنایع استفاده می شوند، از جمله:

. خرده فروشی
. مراقبت های بهداشتی
. تحصیلات
. روانشناسی
. بازار یابی

ویژگی های طراحی پیمایش مقطعی- نظرسنجی مقطعی چیست و چرا باید از آن استفاده کنم؟

بیایید کمی دقیق تر به ویژگی های خاص یک نظرسنجی مقطعی نگاه کنیم.

. نظرسنجی ها با مجموعه ای از متغیرها در یک نقطه زمانی واحد انجام می شود.
. محققان می توانند ویژگی های مختلف را به طور همزمان بررسی کنند (سن، جنسیت، نژاد و غیره).
. آنها اغلب برای بررسی ویژگی های تعیین کننده یک جمعیت در یک زمان معین استفاده می شوند.
. نظرسنجی های اضافی ممکن است به همان متغیر مورد علاقه نگاه کنند، اما هر کدام مجموعه جدیدی از شرکت کنندگان را مشاهده می کنند.

به یک نظرسنجی مقطعی از یک عکس فوری از افراد در یک مقطع زمانی خاص فکر کنید. یک مطالعه مقطعی مراقبت های بهداشتی را در نظر بگیرید که توسط یک بیمارستان در مورد بیماران COVID-19 انجام شده است. همه شرکت کنندگان یک چیز مشترک دارند: همه آنها بیش از 70 سال سن دارند. اما، متغیرهای متعددی وجود دارد که آنها به اشتراک نمی گذارند (جنسیت، وزن، نژاد، نقص ایمنی و غیره).

از آن نقطه، محققان می‌توانند مشاهدات و تحلیل‌هایی انجام دهند. به عنوان مثال، این نظرسنجی ممکن است نشان دهد که اکثر بیماران بالای 70 سال که مبتلا به کووید بودند، اضافه وزن و نقص ایمنی داشتند. در حالی که این نوع مطالعه نمی تواند به صراحت علت و معلول را نشان دهد، می تواند نگاهی سریع به برخی همبستگی های موجود در یک مقطع زمانی خاص ارائه دهد.

انواع بررسی های مقطعی- نظرسنجی مقطعی چیست و چرا باید از آن استفاده کنم؟

نظرسنجی های مقطعی در یک یا دو نوع تحقیق انجام می شود: تحقیق توصیفی و/یا تحقیق تحلیلی.

.  تحقیق توصیفی به این موضوع می پردازد که متغیر مورد مطالعه چقدر مکرر، گسترده یا شدید در یک جمعیت خاص رخ می دهد. به عنوان مثال، یک نظرسنجی خرده‌فروشی ممکن است نشان دهد که مردان در یک گروه سنی خاص، خرید آنلاین را در مقایسه با زنان در همان گروه سنی ترجیح می‌دهند. البته، دلیل آن یا مدت زمان طولانی را مشخص نمی کند.
. تحقیقات تحلیلی به پیوند بین دو متغیر مرتبط یا نامرتبط می پردازد. با این حال، این روش شناسی چالش های خود را دارد، زیرا متغیرها و نتایج بیرونی همزمان هستند. به عنوان مثال، برای تأیید اینکه آیا افراد سیگاری احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان ریه دارند، این نظرسنجی فقط به آن متغیرهای خاص توجه می کند. سابقه خانوادگی، استعداد، شغل و غیره را در نظر نمی گیرد.

نظرسنجی مقطعی چیست و چرا باید از آن استفاده کنم؟
نظرسنجی مقطعی چیست و چرا باید از آن استفاده کنم؟ – تزیسمی

مزایا و معایب نظرسنجی های مقطعی

سه عامل کلیدی به محبوبیت نظرسنجی های مقطعی کمک می کند:

آنها ارزان و سریع هستند

از آنجایی که نظرسنجی های مقطعی تنها در یک مقطع زمانی خاص، و نه در یک دوره زمانی طولانی، داده ها را جمع آوری می کنند، انجام آنها نسبتاً سریع است. داشتن یک چارچوب زمانی تعیین شده همچنین باعث می شود که آنها نسبت به نظرسنجی های عمیق تر با بازه های زمانی طولانی تر، هزینه کمتری داشته باشند.

آنها داده ها را روی متغیرهای متعدد ارائه می دهند

محققان می توانند داده ها را در مورد تعدادی از متغیرهای مختلف جمع آوری کنند. به عنوان مثال، یک بازاریاب ممکن است کشف کند که چگونه تفاوت در جنسیت، سن، وضعیت تحصیلی و درآمد، برای مثال، ممکن است با علاقه شرکت کنندگان به محصولشان مرتبط باشد.

آنها اغلب تحقیقات اضافی را انجام می دهند

این نظرسنجی‌ها می‌توانند به عنوان کاتالیزوری عمل کنند که تحقیقات بیشتر را تحریک کند. به عنوان مثال، یک مطالعه مراقبت های بهداشتی در مورد اینکه آیا یک رفتار خاص ممکن است با یک بیماری خاص مرتبط باشد، سرنخ هایی را ارائه می دهد که به عنوان مبنایی برای بررسی ها و مطالعات پیگیری عمیق تر عمل می کند. محققان می توانند از نتایج برای کسب تاییدیه در مورد انجام تحقیقات اضافی استفاده کنند.

البته، هیچ یک از روش های نقشه برداری بدون نقص نیست. برخی از معایب نظرسنجی های مقطعی عبارتند از:

ناتوانی در تعیین علت و معلول

در حالی که محققان می‌توانند درباره شرکت‌کنندگان و نتایج استنباط کنند، نمی‌توانند نتیجه‌گیری در مورد علیت کنند. به عنوان مثال، در یک مطالعه روانشناسی، فقط به این دلیل که تعداد بیشتری از نوجوانان 13 تا 15 ساله نسبت به نوجوانان 16 تا 18 ساله افسرده تشخیص داده می شوند، مطالعه مقطعی نمی تواند «چرا» مشخصی را ارائه دهد.

وجود تفاوت های گروهی

پاسخ‌های شرکت‌کنندگان در یک مطالعه مقطعی می‌تواند تحت تأثیر تفاوت‌های گروهی باشد. همگروهی به گروهی از افراد گفته می شود که یک رویداد مشابه را همزمان تجربه می کنند. بنابراین، شرکت کنندگانی که در همان دوره متولد شده اند ممکن است تجربیات تاریخی مهمی را که جهان بینی آنها را شکل داده به اشتراک بگذارند. از طرف دیگر، افرادی در آن گروه که در یک منطقه جغرافیایی خاص متولد شده‌اند، ممکن است تجربیاتی را به اشتراک بگذارند که فقط به موقعیت فیزیکی خود محدود می‌شود. درباره تفاوت های نسلی در نظرسنجی ها بیشتر بخوانید.

پتانسیل برای سوگیری نظرسنجی

نظرسنجی ها یا پرسشنامه ها در مورد جنبه های خاصی از زندگی افراد ممکن است همیشه به گزارش دقیق منجر نشود و معمولاً مکانیزمی برای تأیید این اطلاعات وجود ندارد. وبلاگ ما را در مورد نحوه جلوگیری از سوگیری نظرسنجی برای جمع آوری دقیق ترین پاسخ ها بررسی کنید.

مطالعات مقطعی در مقابل مطالعات طولی

در نهایت، ممکن است تعجب کنید که چگونه تحقیقات مقطعی با مطالعات طولی متفاوت است. این کار آسانی است: مطالعات طولی متغییرهای متعددی را در یک دوره طولانی شامل می شود. به همین دلیل، انجام آنها بیشتر طول می کشد و اغلب شامل پول و منابع بیشتری می شود. چالش دیگر با مطالعات طولی این است که از آنجایی که آنها در طول زمان انجام می شوند، برخی از شرکت کنندگان ممکن است در نهایت ترک تحصیل کنند (به عنوان ساییدگی انتخابی شناخته می شود). این البته منجر به سوگیری نظرسنجی می شود که می تواند بر اعتبار مطالعه تأثیر بگذارد. با این حال، مطالعات طولی اطلاعات عمیق تری ارائه می دهند، بنابراین برای پیگیری یافته های مطالعات مقطعی عالی هستند. مطالعات مقطعی همچنین به اطلاع‌رسانی انواع سؤال‌های مطرح شده کمک می‌کند و مطالعه طولی را بیشتر شکل می‌دهد.

در زیر تفاوت های اصلی بین مطالعات مقطعی و طولی آورده شده است:

گروه نمونه

یک مطالعه مقطعی شامل چندین متغیر و گروه نمونه می شود، به این معنی که داده ها را برای همه گروه های نمونه مختلف به طور همزمان جمع آوری می کند. با این حال، در مطالعات طولی، گروه های مشابه با متغیرهای مشابه را می توان به طور مکرر مشاهده کرد.

هزینه

انجام مطالعات مقطعی معمولاً ارزان‌تر از مطالعات طولی است، بنابراین اگر بودجه محدودی دارید، ایده‌آل هستند.

شرکت کنندگان در مطالعات طولی باید برای مدت طولانی متعهد شوند که به طور قابل توجهی هزینه ها را افزایش می دهد. از سوی دیگر، مطالعات مقطعی کوتاه‌تر هستند و نیاز به تلاش کمتری دارند.

طول

داده ها تنها یک بار در پژوهش مقطعی جمع آوری می شوند. در مقابل، تحقیقات طولی به زمان قابل توجهی نیاز دارد زیرا داده ها در دوره های متعدد (به طور بالقوه دهه ها) جمع آوری می شوند.

داده ها

محققان لزوماً به دنبال علت و معلولی در تحقیقات طولی نیستند. این بدان معناست که داده‌ها فاقد زمینه رفتار قبلی شرکت‌کننده هستند.

از سوی دیگر تحقیقات طولی به وضوح نشان می دهد که چگونه داده ها تکامل می یابند. این بدان معنی است که شما می توانید روابط علت و معلولی را استنباط کنید.

نظرسنجی مقطعی چیست و چرا باید از آن استفاده کنم؟
نظرسنجی مقطعی چیست و چرا باید از آن استفاده کنم؟ – تزیسمی

نمونه های مطالعه مقطعی

داده‌های جمع‌آوری‌شده در یک مطالعه مقطعی شامل آزمودنی‌ها یا شرکت‌کنندگانی است که در همه متغیرها – به جز متغیری که در حال بررسی است – مشابه هستند. این متغیر در طول مطالعه ثابت می ماند. این بر خلاف یک مطالعه طولی است، که در آن متغیرها می توانند در طول تحقیق تغییر کنند. برای وضوح بیشتر به این مثال ها توجه کنید:

. خرده فروشی: در خرده فروشی، تحقیقات مقطعی را می توان بر روی مردان و زنان در یک محدوده سنی خاص انجام داد تا شباهت ها و تفاوت ها در روند هزینه های مربوط به جنسیت آشکار شود.
. آموزش: یک مطالعه مقطعی در مدرسه برای درک نحوه عملکرد دانش آموزانی که در یک محدوده کلاسی خاص در همان دوره های مقدماتی با یک برنامه درسی جدید به دست آورده اند مفید است.
. مراقبت های بهداشتی: دانشمندان در بخش مراقبت های بهداشتی ممکن است از تحقیقات مقطعی برای درک اینکه چگونه کودکان 2-12 ساله در سراسر ایالات متحده مستعد کمبود کلسیم هستند، استفاده کنند.
. تجارت: در تجارت، محققان می توانند بررسی کنند که چگونه افراد با موقعیت های اجتماعی-اقتصادی مختلف از یک بخش جغرافیایی به یک تغییر در یک پیشنهاد پاسخ می دهند.
. روانشناسی: تعریف مطالعه مقطعی در روانشناسی تحقیقاتی است که شامل گروه های مختلفی از افراد می شود که متغیر مورد علاقه مشترکی ندارند (مانند متغیری که شما روی آن تمرکز می کنید)، اما متغیرهای مرتبط دیگری را به اشتراک می گذارند. اینها می تواند شامل محدوده سنی، هویت جنسیتی، وضعیت اجتماعی-اقتصادی و غیره باشد.

تحقیقات مقطعی به محققان و استراتژیست ها اجازه می دهد تا به سرعت داده های عملی را جمع آوری کنند که به تصمیم گیری و ارائه محصولات یا خدمات کمک می کند.

نتیجه

نظرسنجی های مقطعی یک راه عالی برای سازمان ها در تعدادی از صنایع برای جمع آوری حجم زیادی از داده ها به سرعت و کم هزینه است. و آنها یک نقطه شروع عالی برای هر سازمانی است که قبل از استفاده از مطالعه طولی تحقیق می کند. آماده انجام نظرسنجی مقطعی خود هستید؟ استفاده از نظرسنجی های ما آسان است، برای چشم آسان است، بسیار امن است و ثبت نام رایگان است!

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *