نحوه نگارش پایان نامه

نحوه نگارش پایان نامه

نحوه نگارش پایان نامه ، تدوین و نگارش پایان­ نامه یکی از الزامات تحصیل در دوره­ های تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری) است. پایان نامه یا تز (یا رساله) نوشتاری است که دانشجو در رابطه با موضوعی خاص مربوط به رشته تحصیلی خود می ­نویسد تا مدرک تحصیلی بگیرد.
در پایان نامه، دانشجو سئوال یا موضوعی را بررسی می­ کند و با تجزیه و تحلیل یا تجارب علمی یا آزمایشی به آن پاسخ می دهد. بنابراین پایان نامه باید دارای مشخصات و ویژگی­ هایی باشد که آن را از نظر استادان راهنما و مشاور و سپس نزد داوران قابل قبول سازد.

نحوه نگارش پایان نامه
نحوه نگارش پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

نحوه نگارش پایان نامه در 10 مرحله

1. یک موضوع واضح تعریف کنید

خواه به مسائل جنسیتی، اینستاگرام به عنوان یک ابزار بازاریابی، متقابل بودن، تأثیر محدودیت های اعتباری بر صادرات یا تحول دیجیتال علاقه مند باشید، باید مشخص کنید که منافع شما در کجاست. توجه داشته باشید که موضوع شما نیاز به تمرکز و محدود کردن دارد. به عنوان مثال، به چه جنبه ای از مسائل جنسیتی نگاه خواهید کرد، یا از چه منظری در مورد تحول دیجیتال تحقیق خواهید کرد. هنگامی که یک موضوع روشن دارید، اکنون آماده هستید تا یک سوال تحقیقاتی را مطرح کنید.

2. یک سوال تحقیقاتی طراحی کنید

مهم است که سؤال تحقیق را که به تحقیق شما هدایت می کند، تعریف کنید. این باید به عنوان یک سوال بیان شود و در بسیاری از موارد عنوان پایان نامه شما را تشکیل دهد. یک سوال تحقیق می تواند کاملاً کلی باشد. سپس می‌توانید آن را محدود کنید یا سؤال را روی زیرنویس یا در مقدمه خود متمرکز کنید. توجه داشته باشید که در برخی موارد می توانید بیش از یک سوال تحقیقاتی داشته باشید.

3. یک مرور ادبیات بنویسید- نحوه نگارش پایان نامه

شما باید یک نمای کلی از موضوعی که مطالعه می کنید در اختیار خواننده قرار دهید. خواه این به معنای درگیر شدن انتقادی با تئوری های خاص، تنظیم یک چارچوب نظری یا شفاف سازی یک مدل باشد، باید از بررسی ادبیات به عنوان راه اندازی فروشگاه استفاده کنید.

4. روش و روش(های)

اکنون باید به این فکر کنید که آیا سوال شما از طریق روش شناسی کیفی یا کمی پاسخ بهتری دارد. در برخی از دروس پیش از پیش از شما انتظار می رود که از روش خاصی استفاده کنید. اما در اکثر پایان نامه های علوم اجتماعی چنین نیست.

هنگامی که روش شناسی خود را تعریف کردید، اکنون باید تصمیم بگیرید که از کدام روش یا روش هایی استفاده می کنید: نظرسنجی، پرسشنامه، مصاحبه و گروه های متمرکز برخی از پرکاربردترین روش ها برای پایان نامه هستند. همچنین می توانید انتخاب کنید که از بیش از یک روش در پایان نامه خود استفاده کنید.

5. نمونه برداری

این اساسی است که شما یک روش نمونه گیری را انتخاب کنید که با روش شناسی و سؤال تحقیق شما همخوانی داشته باشد. در برخی موارد مجبور خواهید بود از نمونه‌گیری احتمالی استفاده کنید، در حالی که در موارد دیگر احتمال بیشتری وجود دارد که از نمونه‌گیری غیراحتمالی استفاده کنید.

6. اخلاق

اکنون که روش های خود و شرکت کنندگان خود را تصمیم گرفته اید، اکنون باید در نظر بگیرید که تحقیقات شما چه مسائل اخلاقی را برمی انگیزد. به خاطر داشته باشید که بخش شما از شما انتظار دارد که دستورالعمل های اخلاقی آنها را دنبال کنید. ممکن است لازم باشد فرم اخلاقی را برای تأیید از سرپرست یا بخش خود ارسال کنید.

7. جمع آوری داده ها

اکنون زمان آن است که شما داده های خود را جمع آوری کنید. می توانید داده های اولیه را جمع آوری کنید یا از داده های ثانویه یا هر دو استفاده کنید. این یکی از مهمترین مراحل پایان نامه شماست.

8. تجزیه و تحلیل

اکنون که داده های خود را دارید، می توانید به تجزیه و تحلیل آن ها ادامه دهید. این باید با رویکرد روش شناختی که انتخاب کردید مطابقت داشته باشد. می توانید از برنامه های نرم افزاری برای تجزیه و تحلیل داده های خود مانند SPSS برای داده های کمی یا NVivo یا Atlas.ti برای داده های کیفی استفاده کنید، اما این همیشه ضروری نیست.

9. بنویسید

این لزوماً یک مرحله جداگانه نیست، همانطور که باید در تمام مراحل قبلی می نوشتید. اما اکنون زمان آن فرا رسیده است که همه بخش ها را گرد هم بیاورید و فکر کنید، برای مثال، آیا نیاز است تغییراتی در مرور ادبیات ایجاد شود – اغلب آنها انجام می دهند – یا دوباره به سؤالات و روش تحقیق خود مراجعه کنید.

10. تصحیح و ارسال

اکنون که اولین پیش نویس نهایی شما کامل شده است، وقت آن است که آن را مرور کنید. اگر می‌خواهید استدلال‌هایتان را به وضوح بیان کنید، متن شما باید به خوبی نوشته و ساختارمند باشد. مهم اینه که چند روز به خودتون فرصت بدید، من پیشنهاد میکنم حداقل 5 روز تا یک هفته، روی متن و ساختارتون کار کنید.
اکنون زمان ارسال پایان نامه است!

در کار پایان نامه موفق باشید. امیدوارم موارد فوق برای شما مفید بوده باشد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *