نحوه نوشتن 3 نوع بیانیه پایان نامه

نحوه نوشتن 3 نوع بیانیه پایان نامه

نحوه نوشتن 3 نوع بیانیه پایان نامه ، بیانیه پایان نامه «خلاصه ای کوتاه از ایده، هدف یا استدلال اصلی یک مقاله است که معمولاً در پاراگراف اول ظاهر می شود». به طور کلی فقط یک یا دو جمله طول می کشد.

یک بیانیه پایان نامه قوی، ستون فقرات یک مقاله به خوبی سازماندهی شده است و به شما کمک می کند تصمیم بگیرید که چه اطلاعاتی مهم ترین است و چگونه باید ارائه شود.

فهرست مطالب

بیانیه پایان نامه خوب چیست؟

برای مثال، این بیانیه پایان نامه می تواند مقاله ای را در مورد اهمیت دکتر مارتین لوتر کینگ جونیور به عنوان رهبر حقوق مدنی باز کند: «دکتر. مارتین لوتر کینگ جونیور یکی از تاثیرگذارترین چهره های جنبش حقوق مدنی آمریکا بود. سخنرانی‌های تکان‌دهنده و اعتراض‌های غیرخشونت‌آمیز او به اتحاد ملتی که بر اساس نژاد تقسیم شده بود کمک کرد.»

این مثال استدلال اصلی نویسنده را بیان می‌کند (کینگ یکی از رهبران مهم جنبش حقوق مدنی آمریکا بود)، دو حوزه شواهد (سخنرانی‌های او و اعتراض‌های غیرخشونت‌آمیز او) را ارائه می‌دهد و توضیح می‌دهد که چرا این استدلال اهمیت دارد (یک ملت تقسیم‌شده را متحد کرد).

یک بیانیه پایان نامه خوب پیام روشنی در مورد دامنه موضوع و رویکرد نویسنده به موضوع ارائه می دهد. در مقابل، اظهارات ضعیف تز نمی توانند موضعی اتخاذ کنند، صرفاً مبتنی بر نظر شخصی هستند یا حقیقتی آشکار را بیان می کنند. به عنوان مثال، «دموکراسی شکلی از حکومت است»، یک تز ضعیف است، زیرا بیش از حد کلی است، موضعی اتخاذ نمی کند، و یک واقعیت شناخته شده را بیان می کند که نیاز به توضیح بیشتر ندارد.

نحوه نوشتن 3 نوع بیانیه پایان نامه
نحوه نوشتن 3 نوع بیانیه پایان نامه – تزیسمی

انواع مختلف اظهارات پایان نامه چیست؟

اظهارات پایان نامه می تواند توضیحی، استدلالی یا تحلیلی باشد. نوع مقاله شکل بیانیه پایان نامه را تعیین می کند.

1. بیانیه پایان نامه توضیحی

بیانیه پایان نامه توضیحی صرفاً بر اساس اطلاعات واقعی است. این شامل نظرات شخصی یا ادعاهایی نیست که شواهد آن را تأیید نمی کند. در عوض، دقیقاً به خواننده می‌گوید که موضوع چه خواهد بود و نکات اصلی را که در مقاله بررسی می‌شود، لمس می‌کند. بیانیه پایان نامه توضیحی گاهی اوقات بیانیه پایان نامه توضیحی نیز نامیده می شود.

به عنوان مثال: اجزای اصلی یک سبک زندگی سالم شامل رژیم غذایی مغذی، ورزش منظم و خواب کافی است.

2. بیانیه پایان نامه استدلالی

در یک مقاله استدلالی، نویسنده در مورد یک موضوع قابل بحث موضع می گیرد. این موضع و ادعاهایی مبنی بر حمایت از آن، بحث است. برخلاف بیانیه پایان نامه توضیحی، یک بیانیه تز استدلالی به نویسنده اجازه می دهد تا در مورد یک موضوع (مثلاً معنای عمیق تر یک متن ادبی، بهترین سیاست در قبال یک مشکل اجتماعی) موضع بگیرد و خوانندگان را در مورد موضع خود متقاعد کند. بدنه مقاله استدلالی از مثال‌ها و شواهد دیگری برای حمایت از نظر نویسنده استفاده می‌کند.

به عنوان مثال: شکسپیر رام کردن زیرک از طنز، مبدل و نقش های اجتماعی برای انتقاد از فقدان قدرت زنان در انگلستان الیزابت استفاده می کند.

3. بیانیه پایان نامه تحلیلی

یک بیانیه پایان نامه تحلیلی یک موضوع یا ایده را به بخش های مختلف آن تجزیه و تحلیل یا تجزیه می کند. سپس موضوع را ارزیابی می کند و ترتیب تحلیل را به وضوح به خواننده ارائه می دهد.

به عنوان مثال: سیاست مدرسه برای شروع روز مدرسه یک ساعت بعد سه مزیت مرتبط را نشان داد: دانش‌آموزان در کلاس هوشیارتر و حواس‌تر بودند، دیدگاه مثبت‌تری نسبت به مدرسه داشتند و در درس‌های خود عملکرد بهتری داشتند.

نحوه نوشتن بیانیه پایان نامه

نوشتن بیانیه پایان نامه نیاز به زمان و تفکر دقیق دارد. بیانیه پایان نامه باید به طور طبیعی از تحقیقات سرچشمه بگیرد و اکتشافات نویسنده را بیان کند. هنگام نوشتن یک بیانیه پایان نامه، مطمئن شوید که روی یک ایده اصلی تمرکز دارد که می تواند به طور منطقی در طول صفحه مورد نظر شما پوشش داده شود. سعی کنید در مورد کل تاریخ آمریکا مثلا در یک مقاله سه صفحه ای ننویسید.

اگرچه تصمیم گیری در مورد بیانیه پایان نامه می تواند چالش برانگیز و وقت گیر باشد، یک بیانیه پایان نامه قوی می تواند مقاله را برای نوشتن آسان تر و خواندن آن لذت بخش تر کند. نگران نباشید: ما شما را معلق نمی گذاریم! ما یک مقاله کامل برای کمک به شما در نوشتن یک بیانیه پایان نامه موثر در اینجا داریم.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *