تاپسیس خاکستری

نحوه نوشتن پیشینه مطالعه

نحوه نوشتن پیشینه مطالعه ، مهم نیست که یافته‌های مطالعه شما چقدر غافلگیرکننده و مهم باشد، اگر اطلاعات و زمینه لازم را در اختیار خواننده قرار ندهید، آنها نمی‌توانند دلایل شما را برای مطالعه مشکل خاصی که انتخاب کرده‌اید و اینکه چرا فکر می‌کنید مطالعه خود را درک می‌کنند. مربوط است. و مهمتر از آن، ویراستاری که اشتیاق شما به کار شما را ندارد (چون تمام جزئیات مهم را تکمیل نکرده اید) احتمالاً حتی دستنوشته شما را شایسته وقت خود و داوران نمی داند و بلافاصله آن را ارسال می کند. برگردیم به تو.

برای جلوگیری از چنین رد میز، باید مطمئن شوید که علاقه خواننده را برانگیخته اید و به آنها کمک کنید تا سهم کار شما را در زمینه خاصی که مطالعه می کنید، جامعه تحقیقاتی عمومی تر، یا عموم مردم را درک کنند. معرفی پیشینه مطالعه برای تنظیم صحنه برای خوانندگان شما بسیار مهم است.

نحوه نوشتن پیشینه مطالعه
نحوه نوشتن پیشینه مطالعه – تزیسمی

فهرست مطالب

پیشینه مطالعه در تحقیق چیست؟- نحوه نوشتن پیشینه مطالعه

بخش پیشینه یک مقاله تحقیقاتی به خواننده توضیح می دهد که سفر تحقیقاتی شما از کجا شروع شد، چرا به موضوع علاقه مند شدید و چگونه سؤال تحقیقی را که بعداً مشخص خواهید کرد، ایجاد کردید. این بدان معناست که ابتدا زمینه تحقیقی را که انجام داده اید با یک نمای کلی از رشته یا موضوع مشخص کنید و سپس موضوعات کلیدی را که تصمیم شما را برای مطالعه مشکل خاصی که انتخاب کرده اید، ارائه دهید.

هنگامی که خواننده بفهمد شما از کجا آمده‌اید و چرا واقعاً به تحقیقی که می‌خواهید در ادامه ارائه دهید نیاز باشد – به دلیل وجود شکاف در تحقیق فعلی یا به دلیل وجود یک مشکل آشکار در یک فرآیند استفاده شده در حال حاضر یا فناوری – می‌توانید با فرمول‌بندی سؤال تحقیق خود ادامه دهید و نحوه پرداختن به آن را در بقیه مقاله‌تان خلاصه کنید.

لطفا این مقاله را هم مطالعه کنید: پیشینه تحقیق

پیشینه ساختار مطالعه- نحوه نوشتن پیشینه مطالعه

قبل از نوشتن سوابق تحصیلی خود، ضروری است که بدانید چه چیزی باید در آن گنجانده شود. عناصر زیر باید همه در پس‌زمینه گنجانده شوند و در بخش بعدی با جزئیات بیشتر ارائه شوند:

. یک نمای کلی از موضوع و چرایی اهمیت آن (همپوشانی با تعیین “اهمیت موضوع” در مقدمه)
. وضعیت فعلی تحقیق در مورد موضوع یا موضوعات مرتبط در این زمینه
. مناقشات در مورد دانش فعلی یا مطالعات گذشته خاص که زیربنای روش تحقیق شما هستند
. هر گونه ادعا یا فرضی که توسط محققان، مؤسسات یا سیاستمداران مطرح شده است و ممکن است نیاز به روشن شدن داشته باشد.
. روش ها و تکنیک هایی که در مطالعه استفاده می شود یا مطالعه شما به نحوی از آنها منحرف شده است

ارائه پیشینه مطالعه- نحوه نوشتن پیشینه مطالعه

همانطور که شروع به معرفی پیشینه خود می کنید، ابتدا باید یک نمای کلی ارائه دهید و موضوعات اصلی مربوط به موضوع را در آن بگنجانید. بسته به اینکه آیا شما تحقیقات «پایه» (با هدف ارائه دانش بیشتر) یا «کاربردی» (برای ایجاد تکنیک‌ها، فرآیندها یا محصولات جدید) انجام می‌دهید، این یک مرور ادبیات است که همه مطالعات قبلی مرتبط در این زمینه را خلاصه می‌کند یا شرحی از فرآیند (مثلاً شمارش آرا) یا تمرین (مثلاً تشخیص بیماری خاص) که فکر می کنید مشکل ساز است یا فاقد آن است و نیاز به راه حل دارد.

نمونه هایی از یک نمای کلی

به عنوان مثال، اگر عملکرد یک ژن مگس سرکه را مطالعه کنید، می توانید به خواننده توضیح دهید که چرا و برای چه کسانی مطالعه ژنتیک مگس مرتبط است، چه چیزی قبلا شناخته شده و ثابت شده است، و کجا شکاف هایی را در ادبیات موجود می بینید. اگر بررسی کرده‌اید که چگونه دانشگاه‌ها از ابتدای همه‌گیری کووید-19 به تدریس آنلاین روی آورده‌اند، بر پیشرفت یادگیری دانش‌آموزان تأثیر گذاشته است، باید خلاصه‌ای از تغییراتی که در سراسر جهان رخ داده و تأثیرات آن تغییرات را ارائه دهید. تا کنون بوده است، و جایی که مشکلاتی را می بینید که باید برطرف شوند. توجه داشته باشید که باید برای هر بیانیه و هر ادعایی که در اینجا مطرح می کنید، منابعی ارائه دهید تا پایه و اساس محکمی از دانش برای مطالعه خود ایجاد کنید.

توصیف وضعیت فعلی دانش

هنگامی که خواننده موضوع(های) اصلی را درک می کند، باید آنها را به طور دقیق تری در مورد وضعیت فعلی حوزه (در تحقیقات پایه) یا فرآیند/عمل/کاربرد محصولی که توضیح می دهید (در تحقیقات عملی/کاربردی) پر کنید. تمام مطالعات مرتبطی را که قبلاً در مورد ژن مگس سرکه مورد علاقه شما گزارش شده است، ذکر کنید، عملکردهای خاصی از آن را آشکار نکرده اند، یا پیشنهاد کرده اند که ممکن است در فرآیندهای بیشتری نسبت به آنچه تاکنون می دانیم دخیل باشد. یا گزارش‌های وزارتخانه‌های آموزش کشورهای مورد علاقه خود را فهرست کنید و داده‌هایی را برجسته کنید که نیاز به تحقیق در مورد تأثیرات همه‌گیری کرونا-19 بر آموزش و یادگیری را نشان می‌دهد.

بحث در مورد اختلافات، ادعاها و فرضیات

آیا در مورد موضوع مورد علاقه شما اختلاف نظرهایی وجود دارد که باید ذکر شود و/یا به آنها پرداخته شود؟ به عنوان مثال، اگر موضوع تحقیق شما شامل موضوعی است که از نظر سیاسی داغ است، می توانید این موضوع را در اینجا تصدیق کنید. آیا قبلاً ادعاها یا فرضیاتی از سوی محققان، مؤسسات یا سیاستمداران دیگر مطرح شده است که به نظر شما نیاز به توضیح دارد؟

ذکر روش ها و رویکردها

در کنار هم قرار دادن این جزئیات، باید روش‌شناسی‌ها را نیز ذکر کنید: چه روش‌ها/تکنیک‌هایی تاکنون برای مطالعه آنچه مطالعه کرده‌اید استفاده شده‌اند و چرا می‌خواهید از رویکرد مشابه یا متفاوتی استفاده کنید؟ آیا هیچ یک از روش های گنجانده شده در بررسی ادبیات به گونه ای ناقص است که مطالعه شما اقدامات خاصی را برای اصلاح یا به روز رسانی انجام دهد؟ در حالی که نباید زمان زیادی را در اینجا برای توجیه روش های خود صرف کنید (این را می توان به طور خلاصه در منطق مطالعه در انتهای مقدمه و بعداً در بخش بحث خلاصه کرد)، می توانید با روش های حیاتی به کار رفته در مطالعات قبلی درگیر شوید. اول اینجا

هنگامی که شما پیشینه مطالعه مقاله پژوهشی خود را به این روش منطقی مشخص کرده اید، خواننده نباید مشکلی برای دنبال کردن شما از اطلاعات کلی تری که ابتدا معرفی کرده اید تا جزئیات خاصی که بعداً اضافه کرده اید، داشته باشد. اکنون می توانید به راحتی به ارتباط تحقیق خود برسید، توضیح دهید که چگونه کار شما با تصویر بزرگتر مطابقت دارد، و اهداف و اهداف مطالعه خود را مشخص کنید. این بخش اخیر معمولاً به عنوان “بیان مسئله” مطالعه شما در نظر گرفته می شود. بدون پیش‌زمینه مقاله پژوهشی جامد، این بیانیه برای خواننده بی‌معنا خواهد آمد و احتمالاً سؤالات بیشتری از آنچه شما قصد پاسخ دادن به آن را داشتید ایجاد می‌کند.

چه زمانی و کجا پیشینه مطالعه بنویسیم؟- نحوه نوشتن پیشینه مطالعه

در یک مقاله تحقیقاتی، پایان نامه یا پایان نامه، معمولاً در بخش مقدمه گنجانده می شود. با ارائه درک جامعی از زمینه، توجیه و اهمیت تحقیق به عنوان یک جزء حیاتی از مقدمه عمل می کند.

برای شکل‌دهی مؤثر به مسئله و سؤالات تحقیق، توصیه می‌شود که بخش پیش‌زمینه را در ابتدای فرآیند نوشتن بنویسید. علاوه بر این، ارزیابی و تنظیم مداوم بخش پیشینه در طول فرآیند تحقیق برای اطمینان از سازگاری آن با سؤالات و نتایج تحقیق ضروری است.

بخش پیشینه مطالعه در یک مقاله کجا می رود؟

مگر اینکه یک پروپوزال تحقیق یا نوعی گزارش بنویسید که دارای یک فصل خاص “پیشینه” باشد، پیشینه مطالعه شما اولین بخش از بخش مقدمه شما است. اینجا جایی است که کار خود را در چارچوب قرار می دهید و تمام اطلاعات مرتبطی را که خواننده برای پیروی از منطق شما نیاز دارد، ارائه می دهید. مطمئن شوید که پیشینه شما ساختاری منطقی دارد و طبیعتاً به بیان مسئله در انتهای مقدمه منتهی می‌شود تا همه چیز را با هم جمع کنید تا خواننده درباره ارتباط کار شما و اعتبار رویکرد شما قضاوت کند قبل از اینکه آنها عمیق‌تر شوند. به جزئیات مطالعه خود در بخش روش ها بپردازید.

نحوه نوشتن پیشینه مطالعه
نحوه نوشتن پیشینه مطالعه – تزیسمی

چگونه پیشینه مطالعه را در مقالات پژوهشی بنویسیم؟

اکنون که عناصر ضروری را می‌دانید، وقت آن است که در مورد چگونگی نوشتن پیش‌زمینه مطالعه به روشی مختصر و جالب که مخاطبان را درگیر می‌کند صحبت کنید. بهترین راه برای انجام این کار این است که یک روایت روشن در مورد موضوع اصلی تحقیق خود بسازید تا خوانندگان بتوانند مفهوم را درک کنند و شکاف هایی را که مطالعه به آنها اشاره خواهد کرد، شناسایی کند. در حالی که طول و جزئیات ارائه شده در پس زمینه یک مطالعه می تواند بسته به پیچیدگی و تازگی موضوع تحقیق متفاوت باشد، اجتناب از لفظ گویی ضروری است. برای تحقیقاتی که بین رشته‌ای هستند، ذکر چگونگی ارتباط بین رشته‌ها و برجسته کردن جنبه‌های خاص مورد مطالعه به خوانندگان کمک می‌کند تا تحقیق را بهتر درک کنند.

در حالی که سبک های مختلفی برای نوشتن پیشینه مطالعه وجود دارد، همیشه به داشتن یک برنامه روشن کمک می کند. اجازه دهید نحوه نوشتن پیشینه مطالعه برای مقالات تحقیقاتی را بررسی کنیم.

. شناسایی مشکل تحقیق: پیشینه را با تعریف موضوع تحقیق و برجسته کردن موضوع یا سوال اصلی که هدف تحقیق به آن است، آغاز کنید. مسئله تحقیق باید واضح، مشخص و مرتبط با رشته مورد مطالعه باشد. باید با استفاده از زبانی ساده و قابل فهم تنظیم شود و برای مخاطبان مورد نظر معنادار باشد.
. یک بیانیه تاثیرگذار از اهداف تحقیق بسازید: هنگام نوشتن پیشینه مطالعه، برجسته کردن اهداف تحقیق و اهداف خاصی که هدف مطالعه برای دستیابی به آن است، بسیار مهم است. اهداف تحقیق باید ارتباط تنگاتنگی با مسئله تحقیق داشته و با هدف کلی تحقیق همسو باشد.
. مروری بر ادبیات موجود انجام دهید: هنگام نوشتن پیشینه تحقیق، خلاصه ای از ادبیات مرتبط در زمینه و تحقیقات مرتبطی که در مورد موضوع انجام شده است، ارائه دهید. به یاد داشته باشید که عبارات جستجوی استفاده شده را ثبت کنید و مقالاتی را که می خوانید پیگیری کنید تا بتوان منابع را به طور دقیق ذکر کرد. اطمینان حاصل کنید که ادبیاتی که وارد می کنید از منابع معتبر تهیه شده است.
. به اختلافات و مفروضات موجود رسیدگی کنید: ایده خوبی است که ادعاها و اختلافات موجود در مورد موضوع تحقیق خود را تصدیق و روشن کنید. به عنوان مثال، اگر موضوع تحقیق شما شامل موضوعی است که به دلیل ملاحظات اخلاقی یا سیاسی به طور گسترده مورد بحث قرار گرفته است، بهتر است هنگام نوشتن پیشینه مطالعه به آنها بپردازید.
. ارائه ارتباط مطالعه: ارائه توجیهی برای تحقیق نیز مهم است. اینجاست که محقق توضیح می دهد که چرا مطالعه مهم است و چه کمکی به دانش موجود در مورد موضوع خواهد کرد. برجسته کردن مفاهیم و نظریه‌های کلیدی و توضیح اصطلاحات و ایده‌هایی که ممکن است برای خوانندگان ناآشنا باشد، پس‌زمینه محتوای مطالعه را تأثیرگذارتر می‌کند.
. تصحیح برای از بین بردن خطاهای زبان، ساختار و داده های به اشتراک گذاشته شده: پس از اتمام اولین پیش نویس، بهتر است پیش نویس را چند بار بخوانید و دوباره بخوانید تا اشتباهات گرامری یا نادرستی های احتمالی در اطلاعات ارائه شده برطرف شود. در واقع، کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که خواندن و ویرایش پیش‌زمینه مطالعه توسط سرپرست یا همتایانتان مفید است. بازخورد آنها می تواند به اطمینان حاصل شود که حتی خطاهای سهوی نادیده گرفته نمی شوند.

می توانید این مقاله را هم مطالعه کنید: نحوه ساختار پایان نامه

چگونه در نوشتن پیشینه مطالعه از اشتباه جلوگیری کنیم؟

در حین یافتن چگونگی نوشتن پیشینه یک مطالعه، دانستن رایج ترین اشتباهات نویسندگان نیز مهم است تا بتوانید در مقاله تحقیقاتی خود از آنها دوری کنید.

. پس زمینه یک مطالعه را با لحن رسمی دانشگاهی بنویسید و در عین حال زبان را واضح و ساده نگه دارید. استفاده بیش از حد از اصطلاحات و اصطلاحات فنی را که می تواند خوانندگان شما را سردرگم کند بررسی کنید.
. از گنجاندن مفاهیم نامرتبط که می تواند توجه را از موضوع تحقیق منحرف کند، خودداری کنید. در عوض، با برجسته کردن شکاف‌های موجود در ادبیات و دانش موجود و تازگی و ضرورت مطالعه، بحث خود را حول جنبه‌های کلیدی مطالعه خود متمرکز کنید.
. برای حمایت از ادعاهای خود و استناد صحیح به منابع، شواهد مرتبط و قابل اعتماد ارائه دهید. مطمئن شوید که از یک قالب و سبک ارجاع ثابت در سراسر مقاله پیروی کنید.
. اطمینان حاصل کنید که جزئیات ارائه شده در پس‌زمینه مطالعه به صورت زمانی جمع‌آوری شده و در بخش‌های فرعی برای خواندن و درک آسان سازماندهی شده است.
. دستورالعمل های مجله را برای طول توصیه شده برای این بخش بررسی کنید تا تمام جزئیات مهم را به صورت مختصر درج کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *