نحوه نوشتن پروپوزال پایان نامه

نحوه نوشتن پروپوزال انجام پایان نامه ، برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، مهمترین پروپوزال در دنیا پروپوزال پایان نامه است. پروپوزال پایان نامه یک طرح کلی از کارهای تحقیقاتی است که قصد دارید در پایان نامه یا مقاله خود انجام دهید.

این یک نقشه راه است که شغل علمی و حرفه ای شما به آن بستگی دارد. مانند هر نوع پروپوزال دیگری، هرچه برنامه ریزی دقیق تر باشد، نتایج بهتری از پروپوزال پایان نامه خود دریافت خواهید کرد.

هنگامی که در مورد موضوعی تصمیم گرفتید، سرگرمی از کنار هم قرار دادن خود پروپوزال پایان نامه آغاز می شود.

نوشتن پروپوزال به خودی خود چالش برانگیز است، اما با الگوها و استراتژی های مناسب، کاملاً قابل انجام است.

این پست وبلاگ نحوه نوشتن انجام پایان نامه مقدماتی و چگونگی غلبه بر برخی از موانعی که اکثر دانشجویان فارغ التحصیل در طول مسیر با آن مواجه می شوند را توضیح می دهد. و ما حتی یک الگوی پیشنهادی رایگان برای کمک به شما در شروع کار ارائه خواهیم کرد.

نحوه نوشتن پروپوزال پایان نامه
نحوه نوشتن پروپوزال پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پروپوزال پایان نامه چیست؟- نحوه نوشتن پروپوزال انجام پایان نامه

پروپوزال یک نقشه راه توجیهی از طرح پژوهشی است که مسیر رسیدن به هدف این طرح را نشان می‌دهد. هر یک از دانشجویان قبل از تأیید موضوع پایان‌نامه موظف به ارائه یک پروپوزال هستند. پروپوزال با راهنمایی و مشورت استاد راهنما تهیه می‌شود و در صورت تأییدشدن ازسوی اعضای هیئت‌علمی دانشکده، موضوع پایان‌نامه به نام دانشجو ثبت می‌شود.

نحوه نوشتن پروپوزال انجام پایان نامه

مرحله 1: طرح کلی

پیشنهاد پایان نامه شما با تشریح مطالبی که جمع آوری کرده اید شروع می شود. این بسیار مهم است زیرا پروپوزال پایان نامه به همان اندازه که به نفع استاد شماست نیز به نفع شماست.

اگر بتوانید به دقت بخش‌های انجام پایان نامه را ترسیم کنید، می‌توانید در انجام تحقیق، طرح کلی را برای توسعه پروژه واقعی دنبال کنید.

آنچه مدرس شما احتمالاً به دنبال آن است، شواهدی در پروپوزال شماست مبنی بر اینکه فرآیند جمع آوری داده ها را درک می کنید. مشخص کردن اینکه تحقیق شما شامل بررسی و ادغام ادبیات مربوطه می شود، بخش بزرگی از پیشنهاد است.

برای انجام موثرترین این کار، باید ساختار پروپوزال پایان نامه را بدانید. در اینجا مراحلی وجود دارد که برای ترسیم پایان نامه خود انجام خواهید داد:

. یک بخش جداگانه با بیانیه انجام پایان نامه خود در بالای طرح کلی ایجاد کنید.
. نکات اصلی را که قرار است بیان کنید فهرست کنید.
. نقاط خود را با اعداد رومی برچسب بزنید.
. عبارات حمایتی را در زیر نکات اصلی بنویسید.
. عبارات حمایتی خود را با حروف برچسب بزنید.
. به اضافه کردن ایده ها و عبارات فرعی ادامه دهید تا زمانی که ایده های شما به طور کامل بیان شود.

مرحله 2: تعریف ساختار

شما باید ساختار مشترک پروپوزال پایان نامه را بدانید. قطعات معمولی به شرح زیر است:

1. چکیده: این خلاصه یا خلاصه کار و روش تحقیق شما است.
2. مقدمه: مقدمه چیزی است که زمینه را برای بقیه مقاله شما فراهم می کند. بقیه تحقیقات و ایده های شما را در زمینه درست قرار می دهد.
3. ادبیات موجود/تحقیقات مهم قبلی: همه ایده های شما با تحقیقات و سایر ادبیات شناخته شده پشتیبانی می شود. این به کار شما اعتبار می دهد و به شما کمک می کند از اتهام سرقت ادبی جلوگیری کنید.
4. بیانیه انجام پایان نامه یا پروژه: بیانیه پایان نامه شما توضیح مختصری از استدلال ارائه شده در مقاله شما است.
5. رویکرد: در این بخش، شما یک نمای کلی از نحوه برنامه ریزی برای نزدیک شدن به موضوع و روش تحقیق مورد استفاده برای کار خود را درج خواهید کرد.
6. نتایج بالقوه: در این بخش، آنچه را که انتظار دارید از طریق پروژه تحقیقاتی خود بیابید، تشریح خواهید کرد.
7. محدودیت ها: هر مطالعه دارای محدودیت ها یا محدودیت های منحصر به فرد خود است که بر نتایج تأثیر می گذارد. این محدودیت ها را مشخص کنید و توضیح دهید که چگونه می توانند بر یافته های پیشنهادی تحقیق شما تأثیر بگذارند.
8. کمک به دانش: این فرصت شماست تا توضیح دهید که چگونه کار شما به رشته تحصیلی شما کمک می کند.
9. فصول انجام پایان نامه پیشنهادی: و در نهایت، این بخش شامل یک طرح کلی از نحوه برنامه ریزی شما برای نگارش و قالب بندی انجام پایان نامه خواهد بود.

مرحله 3: برنامه ریزی برای نوشتن

بهترین راه برای تنظیم یک طرح پایان نامه سازماندهی شده، سازماندهی نحوه نوشتن آن قبل از شروع است. بسیاری از پروپوزال‌های پایان‌نامه صرفاً به این دلیل رد شده‌اند که دانشجویان برای نوشتن برنامه‌ریزی نکرده‌اند و در عوض سعی کرده‌اند همه آن‌ها را با هم هک کنند.

اگر این کار را انجام دهید، نشان داده خواهد شد و احتمالاً ساختار انجام پایان نامه رد می شود.

اجازه نده این اتفاق برای شما بیفتد. جریان نوشتار خود را برنامه ریزی کنید – و به برنامه پایبند باشید!

روند معمول نوشتن پروپوزال پایان نامه به شرح زیر است:

1. طرح کلی: شما با ارائه توضیحات مفصلی از نکات اصلی که در پایان نامه خود به آن اشاره می کنید، شروع می کنید.
2. تصاویر بصری (هر نمودار یا جدول) را آماده کنید: اگر انجام پایان نامه شما شامل هر گونه تصویری مانند نمودار یا جداول باشد، می تواند به آماده سازی آنها از قبل کمک کند. این به حمایت از استدلال های ارائه شده در پایان نامه شما کمک می کند.
3. روش شناسی را تشریح کنید: در فصل روش شناسی، رویکردی را که هنگام تدوین کار خود در پیش گرفته اید، توضیح خواهید داد. این باید اعتبار تحقیق شما را توضیح دهد و به کار شما اعتبار بیافزاید.
4. توضیح داده ها: در این بخش، شما یک نمای کلی از داده هایی را که کشف کرده اید قرار می دهید.
5. نتیجه‌گیری از داده‌های شما: همچنین توضیح مختصری از نتیجه‌گیری‌هایی که از داده‌ها می‌گیرید، و اینکه چگونه فکر می‌کنید داده‌ها از پایان‌نامه شما پشتیبانی می‌کنند، درج کنید.
6. مقدمه: باز هم مقدمه زمینه را برای بقیه مقاله فراهم می کند.
7. چکیده: چکیده شما خلاصه ای مختصر از مقاله است.
8. مراجع: فهرست منابع فهرست کاملی از منابعی است که برای ایجاد انجام پایان نامه خود استفاده کرده اید. این به عنوان مرور ادبیات نیز شناخته می‌شود و نشان می‌دهد که چگونه کار شما با رشته تحصیلی بزرگ‌تر مطابقت دارد.

توجه داشته باشید که نگارش پروپوزال پایان نامه از ساختار واقعی پروپوزال پایان نامه پیروی نمی کند. به بیان ساده، چگونه می توانید یک چکیده بنویسید اگر نمی دانید تحقیق واقعاً چه می گوید؟

شما باید خارج از ترتیب بنویسید تا بتوانید یک مقدمه و چکیده درست ایجاد کنید.

نحوه نوشتن پروپوزال پایان نامه
نحوه نوشتن پروپوزال پایان نامه – تزیسمی

مرحله 4: نوشتن پروپوزال انجام پایان نامه

وقتی برای نوشتن برنامه ریزی کردید، وقت آن است که آستین ها را بالا بزنید و آن را انجام دهید! پروپوزال‌های پایان‌نامه به سبک رسمی نوشته می‌شوند، که این چیزی است که آنها را از بسیاری از انواع دیگر پروپوزال متمایز می‌کند.

اگرچه پروپوزال به سبک رسمی خواهد بود، اما همچنان مهم است که آن را ساده نگه دارید – در عین حفظ عینیت آکادمیک، کار به سمت مختصر بودن، در عین حال حفظ عینیت آکادمیک، اهرم خوانایی.

مرحله 5: تصحیح پروپوزال

پروپوزال پایان نامه جایی برای غلط املایی یا خوانایی ضعیف نیست. اگر پیشنهاد خود را به یکی از دوستان یا دانش‌آموزان نشان دهید و آن‌ها با وجود اینکه در رشته شما هستند، به سختی می‌توانند آنچه را که می‌خواهید بگویید، درک کنند، می‌خواهید آن را اصلاح کنید.

بهترین روش ها برای تصحیح کامل پروپوزال انجام پایان نامه به شرح زیر است:

. پروپوزال را برای خود بخوانید (با صدای بلند!) – از این طریق به راحتی مشکلات مربوط به دستور زبان و ساختار جمله را تشخیص خواهید داد.
. بلافاصله پس از نوشتن آن را تصحیح نکنید – به مغز خود استراحت دهید تا بتوانید به طور عینی آن را مشاهده کنید
. ابتدا با همکاران مشورت کنید – از سه دوست یا همکار که درک عمیقی از مطالب دارند، ابتدا آن را تصحیح کنند.
. از غلط‌گیرهای املای متعدد استفاده کنید – این به شما کمک می‌کند تا هر گونه خطای قابل تشخیص را شناسایی کنید.
. به یاد داشته باشید که موفقیت آینده شما به یک پروپوزال موفق انجام پایان نامه بستگی دارد – مطمئن شوید که برای به حداکثر رساندن شانس پذیرش شما، ضد خطا باشد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *