نحوه نوشتن پروپوزال تحقیق

نحوه نوشتن پروپوزال تحقیق

نحوه نوشتن پروپوزال تحقیق ، به عنوان بخشی از درخواست پذیرش در برنامه های MJur، کارشناسی ارشد و دکتری ما، باید یک پروپوزال تحقیقاتی را تهیه کنید که در آن محدوده پیشنهادی خود را مشخص کنید.

تقریباً از تمام افرادی که برای تحصیلات بین المللی در مقطع دکترا و همچنین دوره های تحقیقاتی کارشناسی ارشد اقدام می کنند درخواست می شود که پروپوزال Proposal خود را به همراه مدارک دیگر ارسال نمایند. شاید برای بیشتر متقاضیان این سوال پیش آید که پروپوزال چیست؟ به همین منظور در مطلب این هفته به بررسی پروپوزال و چگونگی نگارش آن می پردازیم:

مهمترین چیزی که باید بدانیم این است که پروپوزال چیست؟! معمولا دانشجویانی که می خواهند پروژه های تحقیقاتی خود را در مقطع دکترا یا کارشناسی ارشد بگذرانند از اینکه پروپوزال تحقیق چقدر مهم و تاثیر گذار می تواند باشد بی خبرند. پروپوزال مدرکی است که کمکتان می کند اساتید راهنما را در دانشگاه مورد نظرتان متقاعد کنید می توانید روی تحقیقی کار کنید و توانایی اتمام آن در پایان وقت تعیین شده دارید.

نحوه نوشتن پروپوزال تحقیق
نحوه نوشتن پروپوزال تحقیق – تزیسمی

فهرست مطالب

پروپوزال تحقیق چیست؟- نحوه نوشتن پروپوزال تحقیق

پروپوزال تحقیق خلاصه ای مختصر و منسجم از تحقیق پیشنهادی شماست. مسائل یا سوالات اصلی را که قصد دارید به آنها بپردازید را مشخص می کند. با اشاره به وضعیت فعلی دانش و هر بحث اخیر در مورد موضوع، حوزه کلی مطالعه ای را که تحقیق شما در آن قرار می گیرد، مشخص می کند. همچنین اصالت تحقیق پیشنهادی شما را نشان می دهد.

پروپوزال مهمترین سندی است که به عنوان بخشی از فرآیند درخواست ارسال می کنید. این به شما این فرصت را می دهد تا نشان دهید که استعداد برای تحقیق در مقطع کارشناسی ارشد را دارید، به عنوان مثال، با نشان دادن این که توانایی برقراری ارتباط ایده های پیچیده را به وضوح، مختصر و انتقادی دارید. پروپوزال همچنین به ما کمک می کند تا علایق تحقیقاتی شما را با یک سرپرست مناسب مطابقت دهیم.

پروپوزال چیست؟- نحوه نوشتن پروپوزال تحقیق

واژه پروپوزال برگرفته شده از واژه propose به معنای پیشنهاد دادن است. به عبارت دیگر می‌توان پروپوزال را معادل «پیشنهاده پژوهشی» دانست. این معنی برای واژه پروپوزال، از سوی فرهنگستان ادب فارسی انتخاب شده است.

در حقیقت پروپوزال، طرحی است که در ذهن دارید و می‌خواهید آن را عملی کنید. علاوه بر این، شما باید این طرح را به صورت استاندارد و مکتوب به گروهی پیشنهاد بدهید.

چه چیزی را باید در پروپوزال لحاظ کنید؟

صرف نظر از اینکه برای برنامه های MJur، MPhil یا PhD درخواست می دهید، پیشنهاد تحقیق شما معمولاً باید شامل اطلاعات زیر باشد:

1. عنوان

این فقط یک عنوان آزمایشی برای تحقیق مورد نظر شماست. اگر برای پذیرش پذیرفته شوید، می توانید عنوان خود را در طول دوره تحقیقاتی خود اصلاح کنید.

نمونه هایی از عناوین پایان نامه برخی از دانشجویان تحقیقاتی فعلی و اخیر ما را می توان در صفحه پروژه های جاری ما مشاهده کرد.

2. چکیده

پیشنهاد باید شامل بیانیه ای مختصر از تحقیق مورد نظر شما باشد که بیش از 100 کلمه نباشد. این ممکن است چند جمله باشد که مشکلی را که می‌خواهید بررسی کنید یا سؤال اصلی که می‌خواهید به آن بپردازید را مشخص می‌کند.

3. زمینه تحقیق

شما باید زمینه وسیعی را که بر اساس آن تحقیق خود را انجام خواهید داد، توضیح دهید. شما باید یک نمای کلی از حوزه کلی مطالعه ای که تحقیق پیشنهادی شما در آن قرار می گیرد، شامل وضعیت فعلی دانش و بحث های اخیر در مورد این موضوع باشد. این به شما این امکان را می دهد که آشنایی با زمینه مربوطه و همچنین توانایی برقراری ارتباط واضح و مختصر را نشان دهید.

4. سوالات تحقیق

پروپوزال باید اهداف اصلی و سوالاتی را که تحقیقات شما را هدایت می کند، تعیین کند. قبل از نوشتن پروپوزال خود، باید زمانی را برای تأمل در مورد سؤالات کلیدی که به دنبال پاسخ دادن به آنها هستید اختصاص دهید. بسیاری از پروپوزال های تحقیقاتی بسیار گسترده هستند، بنابراین تأمل در سوالات کلیدی پژوهشی شما راه خوبی برای اطمینان از اینکه پروژه شما به اندازه کافی محدود و امکان پذیر است (یعنی پروژه ای که احتمالاً با دوره عادی برای مدرک MJur، MPhil یا PhD تکمیل می شود، است. ).

ممکن است برای شما مفید باشد که یک یا دو سؤال اصلی را اولویت بندی کنید، که سپس می توانید تعدادی سؤال تحقیق ثانویه را از آنها استخراج کنید. پروپوزال همچنین باید رویکرد مورد نظر شما را برای پاسخ به سؤالات توضیح دهد: آیا رویکرد شما تجربی، اعتقادی یا نظری و غیره خواهد بود؟

5. روش تحقیق

پروپوزال باید روش های تحقیق شما را مشخص کند و توضیح دهد که چگونه می خواهید تحقیق خود را انجام دهید. روش های شما ممکن است شامل بازدید از کتابخانه ها یا آرشیوهای خاص، کار میدانی یا مصاحبه باشد.

بیشتر تحقیقات کتابخانه ای است. اگر تحقیق پیشنهادی شما مبتنی بر کتابخانه است، باید توضیح دهید که منابع کلیدی شما (به عنوان مثال گزارش های حقوقی، مقالات مجلات) در کجا قرار دارند (در کتابخانه دانشکده حقوق، Westlaw و غیره). اگر قصد دارید کار میدانی انجام دهید یا داده‌های تجربی را جمع‌آوری کنید، باید جزئیاتی را در این مورد ارائه کنید (به عنوان مثال، اگر برای مصاحبه برنامه‌ریزی می‌کنید، با چه کسی مصاحبه می‌کنید؟ با چند مصاحبه انجام می‌دهید؟ آیا مشکلی در دسترسی وجود دارد؟). این بخش همچنین باید توضیح دهد که چگونه می‌خواهید یافته‌های تحقیق خود را تجزیه و تحلیل کنید.

6. اهمیت تحقیق

پیشنهاد باید اصالت تحقیق مورد نظر شما را نشان دهد. بنابراین باید توضیح دهید که چرا تحقیق شما مهم است (به عنوان مثال، با توضیح اینکه چگونه تحقیقات شما بر روی وضعیت فعلی دانش در این زمینه ایجاد می‌شود و به آن می‌افزاید یا با ذکر دلایلی که چرا تحقیق در مورد موضوع پیشنهادی شما به موقع است).

7. کتابشناسی

پیشنهاد باید شامل یک کتابشناسی کوتاه باشد که مرتبط ترین آثار را برای موضوع شما مشخص کند.

پروپوزال چقدر باید باشد؟

پروپوزال معمولاً باید حدود 2500 کلمه باشد. مهم است که در نظر داشته باشید که نهادهای تامین مالی خاص ممکن است محدودیت های کلمات متفاوتی داشته باشند.

نتیجه

یک پروپوزال تحقیق ایده آل باید بین 8 تا 10 صفحه باشد که در برگه A4 با فونت Times New Roman و با اندازه فونت 12 تایپ شود. هرچند ممکن است طرح پیشنهادی شما گسترده تر بوده و نیاز به توضیح بیشتری داشته باشد بنابراین در این صورت سعی کنید از 15 صفحه بیشتر نشود. در نظر داشته باشید اگر پروپوزال شما خیلی طولانی شود و یا دارای صفحات بیش از حد معمول باشد این امکان وجود دارد که حتی مورد بررسی قرار نگیرد بنابراین حتماً در چارچوب ذکر شده حرکت کنید. همچنین در بعضی موارد ممکن است دانشگاه مقصد فرمت خاصی را برای ارائه پروپوزال مشخص کند بنابراین قبل از شروع به نگارش، شرایط دانشگاه مورد نظر را چک کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *