نحوه نوشتن پایان نامه

نحوه نوشتن پایان نامه ، در دنیای آکادمیک، یکی از آداب بارز تسلط بر یک دوره یا حوزه دانشگاهی، نگارش انجام پایان نامه است. اساساً یک انجام پایان نامه یک کار تایپی است که معمولاً 50 تا 350 صفحه بسته به مؤسسه، رشته و سطح تحصیلی است که اغلب با هدف پرداختن به یک مشکل خاص در یک زمینه مشخص است.

در حالی که یک انجام پایان نامه برای پرداختن به همه مشکلات در یک زمینه معین ناکافی است، به اندازه کافی مختصر است که با اتخاذ موضع یا ادعا در مورد اینکه راه حل مشکل باید چه باشد، به جنبه تخصصی مسئله پرداخته شود. نوشتن انجام پایان نامه می تواند یک کار بسیار دلهره آور باشد، زیرا اغلب اوقات این اولین کار تحقیقاتی پیچیده برای دانشجو است. فقدان مهارت های تحقیق و نگارش برای نگارش انجام پایان نامه همراه با ترس و بازه زمانی محدود عواملی هستند که نگارش انجام پایان نامه را دلهره آور می کنند. با این حال، تعهد به تعالی از سوی دانشجو همراه با برخی از تکنیک‌ها و روش‌هایی که در زیر مورد بحث قرار خواهند گرفت، این شانس را به دانشجو می‌دهد که فارغ از موضوع، عمق تحقیق، پایان‌نامه‌ای عالی ارائه کند.

نحوه نوشتن پایان نامه
نحوه نوشتن پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

انجام پایان نامه چیست؟- نحوه نوشتن پایان نامه

تز عبارت، نظریه، استدلال، پیشنهاد یا گزاره ای است که به عنوان مقدمه ای برای حفظ یا اثبات مطرح می شود. موضعی که شخص در مورد یک موضوع اتخاذ می کند و اینکه چگونه شخص قصد دارد موضع خود را توجیه کند را توضیح می دهد. همیشه بهتر است موضوعی را انتخاب کنید که بتواند به شما کمک حرفه ای کند، موضوعی که از صحبت کردن در مورد آن با هرکسی خوشحال خواهید شد، موضوعی که علاقه و اشتیاق شخصی به آن دارید، زیرا هنگام نوشتن انجام پایان نامه علاقه شخصی ناامیدکننده ای را به دنبال دارد. شادی و اشتیاق همراه با کمک حرفه ای، نوشتن یک پایان نامه عالی آسان تر خواهد بود. برای دانستن سوال مهم باید اطلاعات زیادی در مورد موضوعی که در مورد آن نوشتن انجام پایان نامه است منبع یابی کنید، زیرا برای اینکه بتوانید موضع خوبی در مورد یک موضوع داشته باشید باید ابتدا شواهد را مطالعه کنید.

ویژگی های یک انجام پایان نامه خوب- نحوه نوشتن پایان نامه

یک پایان نامه خوب دارای ویژگی های زیر است

. یک انجام پایان نامه خوب باید یک مشکل موجود در جامعه، سازمان، دولت و غیره را حل کند.
. یک تز خوب باید قابل اعتراض باشد، باید نکته ای را مطرح کند که قابل بحث باشد که مردم با آن موافق یا مخالف باشند.
. مشخص، واضح و متمرکز است.
. یک پایان نامه خوب از اصطلاحات کلی و انتزاعی استفاده نمی کند.

. ادعاهای یک پایان نامه خوب باید قابل تعریف و استدلال باشد.
. استدلال های متقابل را پیش بینی می کند
. از زبان نامشخص استفاده نمی کند
. از اول شخص دوری می کند. (“به نظر من”)
. یک پایان نامه قوی باید بتواند موضع گیری کند و نه تنها موضع گیری کند، بلکه باید بتواند موضعی که اتخاذ می شود را توجیه کند، به طوری که خواننده وسوسه می شود که سؤالاتی مانند چگونه یا چرا بپرسد.
. پایان نامه باید قابل بحث، قابل اعتراض، متمرکز، مشخص و واضح باشد. انجام پایان نامه خود را واضح، قوی و به راحتی پیدا کنید.
. نتیجه گیری پایان نامه باید بر اساس شواهد باشد.

مراحل نگارش پایان نامه- نحوه نوشتن انجام پایان نامه

. ابتدا در مورد موضوعات و نظریه های خوبی که می توانید قبل از نوشتن پایان نامه بنویسید فکر کنید، سپس موضوعی را انتخاب کنید. موضوع یا بیانیه پایان نامه از مرور ادبیات موجود در حوزه مورد مطالعه که محقق می خواهد به بررسی آن بپردازد به دست می آید. این مسیر زمانی اتخاذ می شود که مجهولات در یک حوزه مطالعاتی هنوز تعریف نشده باشند. برخی از زمینه های مطالعاتی دارای مشکلات موجود هستند که آرزوی حل شدن دارند و پیش نویس موضوع یا بیانیه پایان نامه حول انتخاب یکی از این مشکلات می چرخد.
. هنگامی که یک انجام پایان نامه خوب دارید، آن را بگذارید و یک طرح کلی ترسیم کنید. طرح کلی مانند نقشه ای از کل پایان نامه است و معمولاً مقدمه، بررسی ادبیات، بحث روش شناسی، بحث در مورد نتایج و نتیجه گیری و توصیه های پایان نامه را پوشش می دهد. طرح کلی ممکن است از یک مؤسسه به مؤسسه دیگر متفاوت باشد، اما آنچه در جمله قبل توضیح داده شده است چیزی است که معمولاً قابل دستیابی است. در این مرحله توجه به این نکته ضروری است که طرح کلی همچنان به خطوط کوچک دیگری برای هر یک از بخش های ذکر شده نیاز دارد. رئوس مطالب و خطوط کوچک یک نمای کلی گرافیکی از کل پروژه ارائه می دهند و همچنین می توانند در تخصیص تعداد کلمات برای هر بخش و زیربخش بر اساس نیاز کلی تعداد کلمات پایان نامه استفاده شوند.
. جستجوی ادبیات به یاد داشته باشید که برای ترسیم یک طرح کلی، باید جستجوی ادبیات انجام دهید تا با مفاهیم و آثار دیگران آشنا شوید. به طور مشابه، برای رسیدن به این هدف، باید تا آنجا که می توانید مطالبی را بخوانید که حاوی اطلاعات لازم باشد. همیشه یک استدلال متقابل برای همه چیز وجود خواهد داشت، پس آن را پیش بینی کنید زیرا به شکل گیری انجام پایان نامه شما کمک می کند. هر چیزی را که می توانید بخوانید – تحقیقات آکادمیک، تجارت ادبیات، و اطلاعات در مطبوعات عمومی و در اینترنت.
. پس از به دست آوردن تمام اطلاعات مورد نیاز، دانشی که جمع آوری کردید باید در پیشنهاد هدف انجام پایان نامه شما کمک کند.

نحوه نوشتن پایان نامه
نحوه نوشتن پایان نامه – تزیسمی

ساختار یک انجام پایان نامه– نحوه نوشتن پایان نامه

یک پایان نامه متعارف دارای پنج فصل است. با این حال، ذکر این نکته حائز اهمیت است که پایان نامه بر حسب مورد به هیچ فصل یا بخش محدود نمی شود. در واقع یک پایان نامه می تواند پنج، شش، هفت یا حتی هشت فصل باشد. آنچه تعداد فصول یک پایان نامه را تعیین می کند شامل قوانین/راهنمای موسسه، انتخاب محقق، انتخاب استاد راهنما، برنامه یا سطح آموزشی است. در واقع، اکثر پایان نامه های دکترا معمولاً بیش از 5 فصل هستند.

. صفحات مقدماتی: مقدمات عبارتند از صفحه جلد، صفحه عنوان، صفحه فهرست مطالب و چکیده.

. مقدمه: مقدمه بخش اول است و همانطور که از نام آن پیداست مقدمه ای برای پایان نامه ارائه می شود. مقدمه شامل جنبه هایی مانند پس زمینه مطالعه است که اطلاعاتی را در مورد موضوع در زمینه آنچه در جهان در ارتباط با موضوع اتفاق می افتد ارائه می دهد. همچنین در مورد ارتباط موضوع با جامعه، سیاست های تدوین شده موفقیت و شکست بحث می کند. مقدمه همچنین شامل بیان مسئله است که اساساً شرح مختصری از مشکلی است که پایان نامه می خواهد حل کند و اگر مشکل حل نشود روند آن چگونه خواهد بود. بخش پایانی بیان مسئله با طرح سؤالات تحقیق به پایان می رسد. اینها سوالاتی هستند که پاسخ به آنها در دستیابی به هدف انجام پایان نامه کمک می کند. بخش سوم طرح کلی اهداف تحقیق است. به طور متعارف اهداف تحقیق تبدیل سؤالات تحقیق به یک فرم بیانیه فعال است. بخش‌های دیگر مقدمه، بحث درباره فرضیه‌ها (در صورت وجود)، اهمیت مطالعه، تعیین حدود، روش‌شناسی پیشنهادی و بحث در مورد ساختار مطالعه است.

. بدنه اصلی شامل موارد زیر است. بررسی ادبیات، روش شناسی، نتایج تحقیق و بحث در مورد نتیجه، خلاصه، نتیجه گیری و توصیه ها، فهرست منابع و ضمائم.

. مرور ادبیات: مرور ادبیات اغلب حجیم ترین جنبه های انجام پایان نامه است زیرا ادبیات تجربی و نظری گذشته را در مورد مسئله مورد مطالعه مرور می کند. این بخش با بحث در مورد مفاهیم مرتبط با مسئله، همانطور که در موضوع نشان داده شده است، شروع می شود، رابطه بین مفاهیم و کشفیاتی که بر اساس انتخاب روش ها در مورد موضوع انجام شده است. اعتبار مطالعات بررسی شده زیر سوال رفته و یافته ها با هم مقایسه می شوند تا تصویری جامع از مشکل به دست آید. مرور ادبیات همچنین نظریه‌ها و چارچوب‌های نظری مرتبط با مسئله، شکاف‌های مشهود در ادبیات و نحوه نگارش پایان‌نامه به حل برخی از شکاف‌ها را مورد بحث قرار می‌دهد.

اهمیت عمده مرور ادبیات در این است که شکاف موجود در دانش موجود (شکاف در ادبیات) را مشخص می کند. منبع ادبیاتی که در حال بررسی است باید مشخص شود. برای مثال؛ «این استدلال شده است که اگر جوانان روستایی از نقش توسعه جامعه خود آگاه باشند، باید آموزش ببینند». نام نویسنده می تواند در ابتدا، پایان یا در بین ادبیات باشد. ادبیات باید مورد بحث قرار گیرد و فقط بیان نشود.

. روش شناسی: بخش سوم به روش تحقیق اتخاذ شده در انجام پایان نامه می پردازد و به جنبه هایی مانند طرح تحقیق، مساحت، جمعیت و نمونه ای که برای مطالعه در نظر گرفته می شود و همچنین روش نمونه گیری می پردازد. این جنبه ها از نظر انتخاب، روش و منطق مورد بحث قرار می گیرند. این بخش همچنین زیربخش جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل داده ها و معیارهای اطمینان از اعتبار مطالعه را پوشش می دهد. این فصل روش مورد استفاده در جمع آوری داده ها و تجزیه و تحلیل داده ها را توضیح می دهد. این روش روش اتخاذ شده را توضیح می دهد و چرا بهترین روش برای استفاده است، همچنین هر مرحله از جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها را توضیح می دهد. داده های مورد استفاده می تواند داده های اولیه یا داده های ثانویه باشد. هنگام تجزیه و تحلیل داده ها باید از ابزار آماری مناسب به منظور تناسب با اهداف بیان شده پایان نامه استفاده شود. ابزار آماری می تواند باشد؛ همبستگی ترتیب رتبه اسپیرمن، مجذور کای، تحلیل واریانس (ANOVA) و غیره.

. یافته‌ها و بحث در مورد نتیجه: بخش بعدی به بررسی یافته‌ها بر اساس ابزار جمع‌آوری داده‌های مورد استفاده و اهداف یا فرضیه‌های مطالعه در صورت وجود می‌پردازد. نتایج تحقیق است. این قسمتی است که تحقیق را تشریح می کند. این نشان می دهد که نتیجه به دست آمده از داده هایی که جمع آوری و تجزیه و تحلیل می شود. در مورد نتیجه و چگونگی ارتباط آن با حرفه شما بحث می کند.

. خلاصه: نتیجه‌گیری و توصیه: بخش آخر خلاصه‌ای از مطالعه و نتیجه‌گیری‌هایی که بر اساس یافته‌های مورد بحث در بخش قبل به دست آمده است را مورد بحث قرار می‌دهد. این بخش همچنین هرگونه توصیه سیاستی را که محقق می خواهد پیشنهاد دهد ارائه می کند.

. منابع: تمام ایده ها، مفاهیم، متن، داده هایی که متعلق به شما نیستند را ذکر می کند. قرار دادن حروف اول هر نویسنده پشت نام خانوادگی آنها قابل قبول است. نحوه ارجاع به یک نویسنده با روش ارجاع بیش از یک نویسنده متفاوت است.

. ضمائم: این شامل تمام داده های پیوست است. داده ها یا مواد مرجع که به راحتی در دسترس نیستند. این شامل جداول و محاسبات، فهرست تجهیزات مورد استفاده برای آزمایش یا جزئیات روش های پیچیده است. اگر به تعداد زیادی از مراجع مراجعه شود اما به همه آنها ارجاع داده نشده باشد، ممکن است در پیوست نیز گنجانده شود. ضمائم همچنین حاوی اطلاعات حمایتی یا تکمیلی مانند پرسشنامه، برنامه مصاحبه، جداول و نمودارها هستند، در حالی که بخش منابع حاوی فهرستی منظم از تمام ادبیات، دانشگاهی و معاصر ذکر شده در انجام پایان نامه است. مدارس مختلف سبک های ارجاع ترجیحی خود را دارند.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *