نحوه نوشتن پایان نامه دکتری

نحوه نوشتن پایان نامه دکتری

نحوه نوشتن پایان نامه دکتری ، وقتی نوبت به نوشتن پایان نامه دکترا می رسد، حل آن بسیار آسان است. پس از سال‌ها کار سخت، تحقیق و شب‌های دیرهنگام بی‌شمار، احساسات بالا می‌روند و فرسودگی ممکن است از بین برود. وقتی سرپرستان کاری را که قبلاً رضایت‌بخش تلقی می‌شد، پس می‌فرستند، به راحتی ناامید می‌شوید، اما به نظر می‌رسد دلیلی وجود دارد که اینطور باشد. ضربه زننده آنها اهمیت می دهند. آنها نمی‌خواهند سه سال تحصیل شما بیهوده باشد، بنابراین هر تغییری که پیشنهاد می‌کنند فقط به این دلیل است که ممکن است به تغییر تصمیم ممتحن کمک کند. این نکات برتر از سوی برخی از اساتید راهنما، دانشجویان و دانشگاهیان برتر جمع آوری شده است تا در هنگام نوشتن پایان نامه دکترا به شما شفافیت ارائه دهد.

نحوه نوشتن پایان نامه دکتری
نحوه نوشتن پایان نامه دکتری – تریسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟

دانشجویانی که در مقطع تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می کنند، می بایست در ترم آخر خود پروژه تحقیقی به نام پایان نامه ارشد و یا رساله دکتری نوشته و تحویل دانشگاه دهند. البته در کنار ارائه پروژه، روش دیگری نیز برای فارغ التحصیلی وجود دارد که آموزش محور بوده و دانشجویان ملزم به گذراندن یک ترم آموزشی و تحصیل در آن همانند ترم های قبلی خود هستند. اما افرادی که فارغ التحصیلی از طریق پروژه محوری را انتخاب می کنند باید به نگارش پایان نامه بپردازند.

نحوه نوشتن پایان نامه دکتری

1. یک کتابشناسی با فرمت منظم و کامل ارائه دهید

دانشجویان دکترا بر اساس منابع خود مورد قضاوت قرار می گیرند، بنابراین مطمئن شوید که کتابنامه شما دقیق است و به درستی ارائه شده است. مطمئن شوید که نظریه پردازان کلیدی را در موضوع انتخابی خود وارد کرده اید، زیرا بدون آنها ممکن است ممتحن تمایلی به بررسی بیشتر نداشته باشد. کتابشناسی یکی از اساسی ترین استانداردهای آکادمیک است، بنابراین این بخش را با مسئولیت خود به هم بزنید!

2. یک مشارکت اصلی داشته باشید… و آن را روشن کنید!

شماره دو در لیست مهارت های نوشتاری پایه تحصیلی یک چکیده است. اگر نمی توانید مشارکت اصلی خود را به صورت مختصر بنویسید، باز هم برای بقیه پایان نامه خوب نیست. شما باید خواندن پایان نامه خود را برای ممتحنین آسان کنید، آنها را با هم ترکیب نکنید که در سه فصل اول آمده است. متأسفانه، اگر یک ممتحن نتواند مشارکت اصلی را پیدا کند، نمی تواند به پایان نامه دکترا اعطا کند. دانشجو باید به مدرک کارشناسی ارشد رضایت دهد. به همین دلیل، ارزش آن را دارد که مشارکت اصلی خود را در چکیده بیان کنید، آن را در مقدمه تکرار کنید، آن را در خود فصل(ها) برجسته کنید و در نتیجه گیری خود بگنجانید. روشنش کن!

3. وقتی نوبت به مقدمه و نتیجه‌گیری می‌رسد، اندازه اهمیت دارد

سریعترین راه برای از دست دادن یک ممتحن، نوشتن یک مقدمه و/یا نتیجه گیری کوتاه است. پس از نوشتن هزاران کلمه، باید بتوانید بیش از یک نتیجه گیری یک صفحه ای بنویسید. نتیجه گیری مؤثر نشان می دهد که شما کنترل پایان نامه را در دست دارید، در حالی که نتیجه گیری های کوتاه تر نشان می دهد که ممکن است قدرت شما تمام شده باشد. مقدمه های کوتاه اغلب حاکی از عدم درک عمیق از موضوع است. در این مورد، اندازه واقعا مهم است.

4. آفلاین بمانید (در بیشتر موارد)

تعداد بیشتری از دانشجویان دکترا برای یافتن مطالب منبع به وب روی می آورند. در حالی که این همیشه چیز بدی نیست، کتابشناسی (با قالب بندی منظم، کامل) خود را با ارجاعات آنلاین به وبلاگ ها، مقالات خبری و کتاب های درسی پر نکنید. مشکل این است که تمایز بین منابع مرجع و غیر مرجع یا اولیه و ثانویه آنلاین دشوار است. گوگل مقالات آکادمیک را در کنار وبلاگ های صاحب نظر قرار داده است و تشخیص تفاوت همیشه آسان نیست.

5. موضوع را مانند پشت دست خود بشناسید

این قابل قبول نیست که فرض کنیم کاری که انجام می دهید جدید است زیرا قبلاً در مورد آن مطالعه نکرده اید. همه اینها نشان می دهد که شما به اندازه کافی در مورد رشته “تخصص” انتخابی خود نمی دانید. اختراع چرخ بعد از سه اسپرسو در ساعت 3 صبح آسان است، اما قبل از ارسال باید مطمئن شوید که آیا این کمک اصلی است یا خیر. این چیزی است که واقعاً باید توسط سرپرست شما انتخاب شود، اما با نگاهی دوباره به استدلال های اصلی قبل از پرسیدن نظرات آنها، زندگی آنها را آسان تر کنید.

6. املای صحیح اختیاری نیست

در دنیایی از واژه‌پردازها، املا چیزی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. همیشه اشتباه تایپی یا کلمه ای وجود دارد که علامت گذاری نمی شود، اما تحمل اشتباهات املایی در حال کاهش است. اشتباهات املایی باعث سخت خوانی می شود، بنابراین بررسی کنید، دوبار بررسی کنید، سه بار بررسی کنید، فقط مطمئن شوید که هیچ اثری را با اشتباه املایی ارسال نکنید.

بنابراین شش مرحله ساده برای نوشتن پایان نامه دکتری خود دارید. اگر این نکات را مفید یافتید، آن را با دوستان خود در فیس بوک و توییتر به اشتراک بگذارید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *