نحوه نوشتن نتیجه پایان نامه

نحوه نوشتن نتیجه پایان نامه

نحوه نوشتن نتیجه پایان نامه ، یک پایان نامه (یا مقاله) اغلب نقطه اوج زمان شما به عنوان یک دانشجو است و می تواند یک تعهد بزرگ باشد. در حالی که ممکن است پس از تکمیل پایان نامه خود احساس آرامش داشته باشید، اهمیت نتیجه را دست کم نگیرید! از آنجایی که این آخرین چیزی است که خواننده شما می بیند، باید به یاد ماندنی باشد و باید خواننده شما را با درک روشنی از استنباط یا استدلال اصلی شما رها کند.

به طور معمول، یک نتیجه‌گیری پایان‌نامه آنچه را که یافته‌اید، چرایی ارزشمند بودن آن، نحوه استفاده از آن، و تحقیقات بیشتر را می‌توان بررسی کرد. به خاطر داشته باشید، با این حال، باید دستورالعمل های دانشگاه یا برنامه خود را مرور کنید، زیرا الزامات برای نتیجه گیری جهانی نیستند.

نحوه نوشتن نتیجه پایان نامه
نحوه نوشتن نتیجه پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

نتیجه گیری پایان نامه چیست؟- نحوه نوشتن نتیجه پایان نامه

ویژگی های نتیجه گیری در هر نوع پایان نامه خاص خودش می باشد، اما شما به طور کلی در مبحث پایان نامه چند نوع نتیجه دارید، اول اینکه هر بخش از پایان نامه اعم از چکیده، مقدمه، روش تحقیق باید هر کدام نتیجه مخصوص به خود را داشته باشند و خواننده بتواند این موضوع را درک کند و بفهمد که در این بخش چه نتایجی حاصل شد . تا راحت تر بتواند به بخش بعدی یا فصل بعدی رجوع کند. همچنین یک نتیجه اصلی داریم که در آخر پایان نامه می آید و این نتیجه در واقع سرآمد تمام نتایج نامبرده است و باید در این بخش از پایان نامه جمع بندی اتفاق بیفتد.

نتیجه یک پایان نامه جایی برای بیهوده گویی شخصی نیست و شما باید با یک ادبیات خاص و کلمات کلیدی به همراه مواردی که تا به الان از منابع مختلف مطالعه کرده اید، به درستی در بخش نتیجه ارائه بدهید. تحقیقاتی را که در این پروژه انجام داده اید باید توجیه کنید و یا حتی نقض کنید. همه این موارد سازنده بخش نتیجه در هر پژوهشی می باشند. در یک کلام نتیجه باید آنقدر روشن و واضح باشد که در آخر، مخاطب شما بتواند همه جزییات کار شما را در کنار هم قرار دهد و به الگویی شما که در بخش عنوان مطرح کردید برسد.

نحوه نوشتن نتیجه پایان نامه

1. پایان نامه خود را مجدداً بیان کنید

شما باید نتیجه گیری خود را با بیان مجدد پایان نامه خود شروع کنید. همه عواملی را که در مقدمه خود بیان کردید درج کنید و در عین حال برای خواننده روشن کنید که آنها به پایان مقاله شما رسیده اند. برای جلوگیری از تکرار، از ساختار جمله و جمله بندی متفاوت استفاده کنید.

2. ایده های کلیدی خود را تجزیه و تحلیل کنید

در مرحله بعد، ایده های کلیدی ارائه شده در بدنه پایان نامه خود را برجسته کنید. شما باید تجزیه و تحلیل کنید که چگونه نکات اصلی شما به هم مرتبط هستند و چگونه آنها با استدلال اصلی شما ارتباط دارند.

اگر نقل قول ها یا آمارهای برجسته ای وجود دارد که ارزش تکرار دارند، می توانید آنها را در نتیجه گیری خود بگنجانید، اما زیاده روی نکنید! نتیجه گیری باید افکار شما را مورد بحث قرار دهد، بنابراین مقدار اطلاعات ذکر شده را محدود کنید.

3. در مورد ارتباط بحث کنید

اطمینان حاصل کنید که نحوه ارتباط پایان نامه خود را با زمینه تحقیق توضیح دهید. در نظر بگیرید که چگونه می توان تحقیق را بر اساس آن انجام داد، آیا این تحقیق نظریه های مرتبط دیگر را تأیید یا به چالش می کشد، و اینکه آیا یافته های شما می تواند در دنیای واقعی اعمال شود یا خیر.

4. هر گونه محدودیتی را در نظر بگیرید

یکی دیگر از مولفه های مهم بحث محدودیت ها یا کاستی هایی است که در تحقیق شما وجود دارد. به عنوان مثال، ممکن است محدودیت‌های زمانی وجود داشته باشد که روش‌شناسی شما را محدود کند، مسائل نمونه‌برداری که تعمیم‌پذیری یافته‌های شما را کاهش دهد، یا محدودیت‌های بودجه‌ای که هر جنبه‌ای از مطالعه را محدود کرده باشد.

مهم است که بدانید همه تحقیقات بدون تضعیف کار شما دارای محدودیت‌هایی هستند. از فرصت استفاده کنید و با وجود هر محدودیتی که ممکن است با آن مواجه شده اید، ارزش تحقیق خود را برجسته کنید.

5. پیشنهاداتی برای تحقیقات آینده ارائه کنید

ارائه توصیه هایی برای تحقیقات آینده به شما این امکان را می دهد که تاکید کنید که ایده های شما در حوزه کاری شما مرتبط باقی می مانند. شما می توانید با توصیه کردن اینکه چگونه تحقیقات آینده می توانند با این مشکلات مقابله کنند، محدودیت ها را برطرف کنید. همچنین، در نظر بگیرید که آیا به داده‌های شگفت‌انگیزی برخورد کرده‌اید که ممکن است مستقیماً با مطالعه شما مرتبط نباشد، اما می‌تواند از کاوش بیشتر سود ببرد. پیشنهاد کنید که سایر محققین چه کاری می توانند انجام دهند تا به کمک و توسعه بیشتر مجموعه دانش در زمینه شما کمک کنند.

6. با یک خلاصه پایانی پایان دهید

شما باید نتیجه گیری خود را با یک خلاصه پایانی کوتاه که نکات کلیدی را برجسته می کند، به پایان برسانید. برای برجای گذاشتن تأثیر ماندگار، ممکن است در نظر بگیرید که با یک سؤال، دعوت به اقدام یا توصیه برای خواننده خود پایان دهید.

نکات

● نتیجه گیری شما معمولاً حدود 5 تا 7 درصد از کل تعداد کلمات پایان نامه شما خواهد بود. مهم است که از قبل برنامه ریزی کنید تا مجبور نباشید به عقب برگردید و تعداد کلمات را در جای دیگری کاهش دهید تا فضا ایجاد شود.

● از زبان واضح و مختصر استفاده کنید تا در موضوع باقی بمانید و نوشته خود را با قابل فهم کردن آن برای همه خوانندگانتان، خواه آنها متخصص در زمینه شما باشند یا نه، در دسترس نگه دارید.

● از آنجایی که نتیجه گیری شما آخرین برداشت از پایان نامه شماست، مطمئن شوید که زمان کافی برای بررسی مناسب آن را در نظر می گیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *