نحوه قالب بندی پایان نامه برای مقاله پژوهشی

نحوه قالب بندی پایان نامه برای مقاله پژوهشی

نحوه قالب بندی پایان نامه برای مقاله پژوهشی ، هر مقاله تحقیقاتی خوب برای ارائه موضوع اصلی و پیش نمایش محتوای مقاله به بیانیه پایان نامه واضح و مختصر نیاز دارد. سوال این است که “چگونه یک پایان نامه پژوهشی را قالب بندی می کنید؟” استاندارد چیست و خوانندگان و اساتید انتظار دارند چه چیزی را ببینند؟

در اینجا نحوه نگارش پایان نامه برای مقاله تحقیقاتی را توضیح می دهیم. ما بهترین قالب را برای پایان نامه مقاله تحقیقاتی توضیح می دهیم و نمونه هایی را برای انواع مختلف مقاله به اشتراک می گذاریم. ما حتی تفاوت بین یک بیانیه پایان نامه، یک سوال تحقیق و یک فرضیه را مورد بحث قرار خواهیم داد.

نحوه قالب بندی پایان نامه برای مقاله پژوهشی
نحوه قالب بندی پایان نامه برای مقاله پژوهشی – تزیسمی

فهرست مطالب

بیانیه پایان نامه در مقاله تحقیقاتی چیست؟- نحوه قالب بندی پایان نامه برای مقاله پژوهشی

بیانیه پایان نامه یک جمله واحد در یک مقاله پژوهشی است که به طور واضح و مختصر نکته اصلی را که تحقیق سعی در اثبات آن دارد توضیح می دهد. به عنوان مثال، اگر در حال تحقیق در مورد اثرات ورزش بر استرس بودید، بیانیه پایان نامه شما ممکن است این باشد:

. با توجه به اثرات عصبی ورزش، افرادی که به طور منظم ورزش می کنند سطح استرس کمتری نسبت به افرادی که ورزش نمی کنند گزارش می کنند.

توجه کنید که چگونه بیانیه پایان نامه یک نمای کلی از موضوع را بدون گفتن بیش از حد ارائه می دهد. اظهارات پایان نامه فقط به عنوان مقدمه ای برای موضوع عمل می کند، در حالی که بقیه مقاله جزئیات را پوشش می دهد و نکات دقیق را توضیح می دهد.

درک آنچه در یک بیانیه پایان نامه خوب وجود دارد، بخش ضروری از دانستن نحوه نوشتن مقاله تحقیقاتی است. با پیش نمایش آنچه مقاله در مورد آن است، بیانیه پایان نامه خواننده را آماده می کند تا بداند چه چیزی را انتظار دارد. از آنجایی که عبارات پایان نامه این نقش را ایفا می کنند، معمولاً در ابتدای مقاله، معمولاً در مقدمه آمده اند.

6 نکته برای قالب بندی پایان نامه مقاله پژوهشی

اگرچه هیچ قانون رسمی برای بیانیه پایان نامه مقاله تحقیقاتی وجود ندارد، برخی از بهترین شیوه های پذیرفته شده به طور کلی می توانند به شما در نوشتن آن کمک کنند. این دستورالعمل ها را هنگام نوشتن پایان نامه مقاله خود در نظر داشته باشید:

1. باید واضح و مختصر باشد: بیانیه پایان نامه مقاله پژوهشی باید از زبان ساده استفاده کند و موضوع را به طور مختصر و بدون پرداختن به جزئیات زیاد توضیح دهد.

2. این یک جمله است: بیانیه پایان نامه معمولاً فقط یک جمله است که به ساده نگه داشتن موضوع کمک می کند و درک آن را آسان تر می کند.

3. باید محدوده موضوع را مشخص کند: پس از خواندن پایان نامه مقاله پژوهشی، خواننده شما باید بداند که مقاله در مورد چه چیزی بحث خواهد کرد و نمی خواهد بحث کند.

4. این ادعا را مطرح می کند: اظهارات پایان نامه نباید مبهم باشد. آنها باید ادعای روشنی ارائه دهند که با شواهدی که شما در متن مقاله در مورد آن صحبت می کنید، پشتیبانی شود.

5. در ابتدا قرار دارد: بیانیه پایان نامه تحقیق باید در ابتدای مقاله، معمولاً در پاراگراف اول مقدمه آمده باشد.

6. در پایان تکرار می‌شود: یک عبارت پایان‌نامه معمولاً یا تکرار می‌شود یا در پایان مقاله در نتیجه‌گیری مقاله تحقیق به عنوان راهی برای جمع‌بندی همه چیز تکرار می‌شود.

بیانیه پایان نامه همچنین می تواند به شما در سازماندهی کل مقاله تحقیقاتی خود کمک کند. شما باید قبل از شروع تحقیق خود در مورد موضوعی تصمیم بگیرید و بیان موضوع خود به عنوان یک بیانیه پایان نامه می تواند جهتی را که تحقیق شما در آن پیش می رود اصلاح کند. به این ترتیب، بیانیه پایان نامه شما می تواند به شما در نوشتن طرح کلی مقاله و ساختار شواهد کمک کند. در یک دنباله منطقی برای بهبود جریان مقاله شما.

نحوه قالب بندی پایان نامه برای مقاله پژوهشی
نحوه قالب بندی پایان نامه برای مقاله پژوهشی – تزیسمی

فرمت نمونه پایان نامه تحقیق بر اساس نوع- نحوه قالب بندی پایان نامه برای مقاله پژوهشی

استدلالی

سبک استدلالی مقاله پژوهشی سعی دارد با استفاده از شواهد و داده های واقعی، خواننده را نسبت به دیدگاه خاصی متقاعد کند. اغلب از این سبک برای موضوعاتی استفاده می شود که شامل دیدگاه های مخالف است. با این حال، این یک پیش نیاز نیست.

بیانیه پایان نامه در یک مقاله استدلالی به وضوح موقعیت نویسنده را مشخص می کند و اغلب از زبان متقاعدکننده برای جلب نظر خواننده استفاده می کند.

قالب نمونه پایان نامه پژوهشی: استدلالی

اگرچه شستن دست‌ها روشی موثر برای از بین بردن میکروب‌ها است، اما تحقیقات ما نشان می‌دهد که شستن بیش از حد دست‌ها در واقع می‌تواند ایمنی‌های خاصی را تضعیف کند و پوست را در برابر بیماری‌های جدید آسیب‌پذیر کند.

توضیحی

همانطور که از نام آن پیداست، هدف نوشتن توضیحی افشای اطلاعات جدیدی است که احتمالاً خواننده با آن آشنا نیست. هم در روزنامه نگاری و هم در مقالات پژوهشی به عنوان راهی برای آموزش و اطلاع رسانی به خوانندگان رایج است.

مقالات پژوهشی تشریحی غالباً نکته اصلی خود را مستقیماً در بیانیه پایان نامه ارائه می کنند، گاهی اوقات آن را به عنوان یک قلاب برای حفظ خواننده و کنجکاوی کافی برای ادامه خواندن بیان می کنند.

قالب نمونه پایان نامه پژوهشی: تشریحی

تحقیقات ما نشان داده است که انگیزه قلدرهای سایبری در درجه اول تفریح و سرگرمی است، بر خلاف قلدرهای آفلاین، که به احتمال زیاد با خشم، انتقام یا سیستم پاداش نادرست انگیزه دارند.

تحلیلی

یک سبک تحلیلی تحقیق رویکردی متمرکز و روشمند به یک موضوع واحد دارد. مقالات پژوهشی تحلیلی به بررسی عمیق یک موضوع خاص می پردازند و آن را از زوایای مختلف بررسی می کنند و حتی کوچکترین جزئیات را در نظر می گیرند.

بیانیه پایان نامه برای یک مقاله تحقیقاتی تحلیلی باید به طور خلاصه هر نکته کلیدی موضوع را بدون توضیح بیش از حد یا فهرست کردن جزئیات زیاد ذکر کند.

قالب نمونه پایان نامه پژوهشی: تحلیلی

علیرغم اینکه زیگموند فروید به عنوان «پدر روان‌شناسی مدرن» در نظر گرفته می‌شود، بررسی امروزی نظریه‌ها و عملکردهای معروف او نشان می‌دهد که بیشتر ایده‌های او، در نگاهی به گذشته، عمیقاً ناقص هستند.

بیانیه پایان نامه در مقابل سوال تحقیق در مقابل فرضیه- نحوه قالب بندی پایان نامه برای مقاله پژوهشی

اظهارات پایان نامه اغلب با سؤالات و فرضیه های تحقیق اشتباه گرفته می شود، که هدف همه آنها این است که کل ایده یک مقاله را در یک جمله در ابتدای سند خلاصه کنند. بنابراین تفاوت بین یک بیانیه پایان نامه، یک سوال تحقیق و یک فرضیه چیست؟

بیانیه پایان نامه یک نمای کلی است که نه تنها برای مقالات تحقیقاتی بلکه برای مقاله نویسی و سایر آثار غیرداستانی نیز استفاده می شود. بیانیه پایان نامه اساساً خلاصه ای از ایده اصلی در مقاله ای است که موضوع را به خواننده معرفی می کند.

سوال پژوهشی جمله ای پرسشی است که تحقیق شما سعی دارد به آن پاسخ دهد. به عنوان مثال، اگر مقاله تحقیقاتی شما در مورد مدت زمانی است که دماهای مختلف آب به نقطه جوش برسد، سؤال تحقیق شما می تواند این باشد که “دمای بهینه برای جوشاندن سریع آب چقدر است؟” سؤالات تحقیق عمدتاً برای مقالات تحقیقاتی است که تأکید خاصی بر داده های تجربی دارند.

فرضیه پیش‌بینی است در مورد آنچه اتفاق خواهد افتاد که قبل از شروع تحقیق واقعی انجام می‌شود. یک فرضیه در یک مقاله تحقیقاتی بر اساس تحقیق صحیح یا نادرست ثابت می شود. می توانید علاوه بر بیانیه پایان نامه یا سؤال تحقیق خود، یک فرضیه نیز بگنجانید.

مراحل نگارش مقاله پژوهشی

اینها حیاتی ترین مراحل برای تحقیق، نوشتن و قالب بندی مقاله تحقیقاتی هستند:

یک طرح کلی ایجاد کنید

طرح کلی بخشی از مقاله منتشر شده نیست. برای استفاده شماست طرح کلی ساختار مقاله را آسان‌تر می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که تمام نکات و تحقیقات لازم را لحاظ می‌کنید.

در اینجا می توانید تمام موضوعات و زیرموضوعاتی را که استدلال شما را پشتیبانی می کنند فهرست کنید. هنگام انجام تحقیقات خود، می توانید به طرح کلی مراجعه کنید تا اطمینان حاصل کنید که همه چیز را درج کرده اید.

جمع آوری تحقیق

تحقیق جامد مشخصه یک مقاله تحقیقاتی است. علاوه بر انباشت تحقیقات، باید آن را به وضوح ارائه دهید. با این حال، جمع آوری تحقیق یکی از اولین وظایف است. اگر هر بخش از تحقیق را به درستی جمع آوری کنید، قالب بندی مقاله به درستی آسان تر خواهد بود. شما می خواهید از بازگشت به عقب و جستجوی مداوم اطلاعات اجتناب کنید.

با بررسی منابع بالقوه مفید و کنار گذاشتن آنها برای استفاده بعدی شروع کنید. خواندن کامل هر منبع در این مرحله زمان بر خواهد بود و پیشرفت شما را کند می کند. می‌توانید منابع را به‌طور کامل مرور کنید تا تصمیم بگیرید چه چیزی را اضافه کنید و بعداً از آن صرفنظر کنید. در این مرحله، اطلاعات ضروری مانند نام، تاریخ، شماره صفحات و لینک های وب سایت را یادداشت کنید. وقتی همه اطلاعات را یادداشت کرده باشید، استناد به منابع آسان‌تر می‌شود.

از کیفیت منابع خود آگاه باشید. یک مقاله تحقیقاتی باید به مجلات علمی، دانشگاهی یا علمی ارجاع دهد. درک تفاوت بین منابع اولیه و ثانویه حیاتی است.

منبع اصلی یک گزارش اصلی و دست اول از یک موضوع است. منبع ثانویه شخص دیگری است که موضوع را پوشش می دهد، مانند یک مقاله یا مصاحبه محبوب. در حالی که ممکن است منابع ثانویه را درج کنید، مقاله شما باید شامل تحقیقات اولیه نیز باشد. تحقیق آنلاین می تواند راحت باشد، اما باید در ارزیابی کیفیت منابع خود دقت بیشتری به خرج دهید.

اولین پیش نویس را بنویسید

یک پیش نویس اولیه ایجاد کنید که در آن تمام تحقیقات خود را جمع آوری کنید و به موضوع توضیح داده شده در پایان نامه و چکیده خود بپردازید.

مقاله را ویرایش و فرمت کنید

تصحیح، ویرایش، و هرگونه اصلاح و بهبود لازم را در پیش نویس اول انجام دهید. استنادهای خود را به شرح زیر فهرست کنید. اطمینان حاصل کنید که پایان نامه و چکیده شما به طور دقیق تحقیق شما را توصیف می کند.

نحوه قالب بندی پایان نامه برای مقاله پژوهشی
نحوه قالب بندی پایان نامه برای مقاله پژوهشی – تزیسمی

دستورالعمل های کلی برای نگارش و قالب بندی مقالات پژوهشی

این دستورالعمل ها را برای همه انواع مقالات تحقیقاتی در نظر داشته باشید:

قالب بندی اولیه

همانطور که اولین پیش نویس خود را ایجاد می کنید، نگران قالب بندی نباشید. اگر در حین نوشتن مقاله سعی کنید آن را کاملاً قالب بندی کنید، پیشرفت و ایجاد جریان فکری دشوار خواهد بود. با اولین پیش نویس، لازم نیست نگران سفارش بخش ها باشید. بعداً می‌توانید سرفصل‌ها و بخش‌ها را دوباره مرتب کنید.

ابزار استناد

از ابزارهای اتوماسیون برای نقل قول استفاده کنید. برخی از ابزارهای مفید با ایجاد خودکار فهرست استناد و کتابشناسی، نقل قول ها را آسان تر می کنند. بسیاری با سبک های APA، MLA و CMOS کار می کنند.

سرقت ادبی را بررسی کنید

از ردیاب سرقت ادبی استفاده کنید تا مطمئن شوید که مقاله شما ناخواسته سرقت ادبی نمی کند. چک‌کننده‌های سرقت علمی رایگان و پولی زیادی مانند Grammarly به صورت آنلاین وجود دارد.

کار خود را تصحیح کنید

چندین دور ویرایش و تصحیح انجام دهید. ویرایش برای هر نوع نوشتاری ضروری است، اما باید چندین حوزه مجزا را با یک مقاله تحقیقاتی بازبینی کنید:

. اشتباهات املایی و گرامری را بررسی کنید.

. مقاله را بخوانید تا مطمئن شوید که به خوبی استدلال شده است و آن را به درستی سازماندهی کرده اید.

. بررسی کنید که نقل قول ها را به درستی قالب بندی کرده اید. ایجاد خطا، مانند شماره گذاری نادرست پاورقی ها (به عنوان مثال، سبک شیکاگو) یا فراموش کردن گنجاندن منبع در صفحه نقل قول ها آسان است.

سوالات متداول فرمت بیانیه پایان نامه

بیانیه پایان نامه چیست؟

بیانیه پایان نامه جمله ای در یک مقاله تحقیقاتی است که به طور مختصر و واضح توضیح می دهد که تحقیق در صدد اثبات چه چیزی است.

چه دستورالعمل هایی برای نوشتن یک بیانیه پایان نامه با قالب بندی مناسب وجود دارد؟

یک بیانیه پایان نامه با قالب بندی مناسب دارای ویژگی های زیر است:

. واضح و مختصر است.
. این یک جمله است
. دامنه موضوع را مشخص می کند.
. ادعایی را مطرح می کند.
. در مقدمه قرار گرفته است.
. در نتیجه گیری مجدداً تأکید شده است.

تفاوت بین یک بیانیه پایان نامه، یک سوال تحقیق و یک فرضیه چیست؟

بیانیه پایان نامه یک مرور کلی است که در مقالات تحقیقاتی و سایر نوشته های غیرداستانی استفاده می شود. سوال تحقیق یک جمله پرسشی است که تحقیق شما سعی می کند به آن پاسخ دهد و فرضیه پیش بینی ای است که قبل از شروع تحقیق واقعی در مورد آنچه اتفاق خواهد افتاد انجام می شود.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *