نحوه شروع فرآیند تحقیق

نحوه شروع فرآیند تحقیق

نحوه شروع فرآیند تحقیق ، تحقیق می تواند یک فرآیند سرگرم کننده و آموزنده باشد، اما بسیاری از نویسندگان در تلاش هستند تا بدانند از کجا شروع کنند. در این پست، شش نکته برای شروع فرآیند تحقیق را مورد بحث قرار خواهیم داد.

هنگامی که مجبورید یک پایان نامه یا مقاله بنویسید، اکثر افراد نمی دانند از کجا شروع کنند و برایشان کار سختی است. اما باید بدانید که مراحل مشخصی وجود دارد که می توانید دنبال کنید. فرآیند پژوهش اغلب با یک ایده کلی که دوست دارید بیشتر درباره آن بدانید آغاز می شود. بی شک بررسی اولیه ای برای شناسایی مشکل یا مساله انجام می دهید. بعد از تعیین مساله و سوالات پژوهشی، می توانید طرح اولیه ای درباره پرداختن به موضوع و انجام تحقیق تهیه کنید.

نحوه شروع فرآیند تحقیق
نحوه شروع فرآیند تحقیق – تزیسمی

فهرست مطالب

فرآیند تحقیق چیست؟- نحوه شروع فرآیند تحقیق

فرآیند تحقیق شامل یک سری مراحل سیستماتیک است که یک محقق باید آن ها را طی کند تا دانشی تولید کند که توسط پروژه ارزشمند تلقی شود و بر موضوع مربوطه تمرکز کند.

برای انجام تحقیقات مؤثر، باید مراحل فرآیند تحقیق را درک کرده و آنها را دنبال کنید. در اینجا چند مرحله در فرآیند تحقیق وجود دارد تا کار را برای شما آسان تر کند:

مرحله 1: مشکل را شناسایی کنید

یافتن یک موضوع یا تنظیم یک سوال تحقیق اولین قدم است. یک مسئله تحقیقاتی به خوبی تعریف شده، محقق را در تمام مراحل فرآیند تحقیق، از تعیین اهداف تا انتخاب یک تکنیک، راهنمایی می کند. روش‌های مختلفی برای شناخت یک موضوع و درک بهتر آن وجود دارد. مانند:

. یک بررسی اولیه
. مطالعات موردی
. مصاحبه با گروه کوچکی از مردم
. بررسی مشاهده ای

مرحله 2: ادبیات را ارزیابی کنید

بررسی کامل مطالعات مربوطه برای فرآیند تحقیق ضروری است. محقق را قادر می سازد تا جنبه های دقیق مسئله را شناسایی کند. هنگامی که مشکلی پیدا شد، محقق یا محقق باید در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کند.

این مرحله پس زمینه منطقه مشکل را می دهد. به محقق در مورد تحقیقات قبلی، نحوه انجام آنها و نتایج آن می آموزد. محقق می تواند از طریق مرور ادبیات، بین کار خود و دیگران سازگاری ایجاد کند. چنین مروری محقق را در معرض دانش قابل توجه تری قرار می دهد و به او کمک می کند تا فرآیند تحقیق را به نحو احسن دنبال کند.

مرحله 3: ایجاد فرضیه

تدوین یک فرضیه اصلی گام منطقی بعدی پس از محدود کردن موضوع تحقیق و تعریف آن است. یک باور روابط منطقی بین متغیرها را حل می کند. برای ایجاد یک فرضیه، یک محقق باید میزان خاصی از تخصص در این زمینه داشته باشد.

برای محققین مهم است که در هنگام فرموله کردن یک فرضیه به خاطر داشته باشند که باید بر اساس موضوع تحقیق باشد. هنگامی که محققان نظریه هایی را برای هدایت کار خود ایجاد می کنند، می توانند تلاش های خود را متمرکز کنند و به اهداف خود متعهد بمانند.

مرحله 4: طراحی تحقیق- نحوه شروع فرآیند تحقیق

طرح تحقیق طرحی است برای دستیابی به اهداف و پاسخ به سؤالات تحقیق. نحوه به دست آوردن اطلاعات مربوطه را تشریح می کند. هدف آن طراحی تحقیق برای آزمون فرضیه ها، رسیدگی به سؤالات تحقیق و ارائه بینش تصمیم گیری است.

هدف طرح تحقیق به حداقل رساندن زمان، پول و تلاش مورد نیاز برای به دست آوردن شواهد معنادار است. این طرح در چهار دسته قرار می گیرد:

. اکتشاف و بررسی
. آزمایش کنید
. تحلیل داده ها
. مشاهده

مرحله 5: جمعیت را توصیف کنید

پروژه های تحقیقاتی معمولاً به گروه خاصی از افراد، امکانات یا نحوه استفاده از فناوری در تجارت نگاه می کنند. در پژوهش، واژه جامعه به این گروه مورد مطالعه اطلاق می شود. موضوع و هدف تحقیق به تعیین گروه مورد مطالعه کمک می کند.

فرض کنید محققی می خواهد در مورد گروه خاصی از افراد جامعه تحقیق کند. در آن صورت، این تحقیق می تواند یک گروه سنی خاص، مرد یا زن، یک موقعیت جغرافیایی یا یک گروه قومی را هدف قرار دهد. گام نهایی در طراحی یک مطالعه، مشخص کردن نمونه یا جمعیت آن است تا بتوان نتایج را تعمیم داد.

مرحله 6: جمع آوری داده ها

جمع آوری داده ها در به دست آوردن دانش یا اطلاعات مورد نیاز برای پاسخ به موضوع تحقیق مهم است. هر تحقیق داده ها را از ادبیات یا افراد مورد مطالعه جمع آوری می کرد. داده ها باید از دو دسته پژوهشگران جمع آوری شود. این منابع ممکن است داده های اولیه را ارائه دهند.

. آزمایش کنید
. پرسشنامه
. مشاهده
. مصاحبه

دسته بندی داده های ثانویه عبارتند از:

. بررسی ادبیات
. گزارش های رسمی و غیر رسمی
. رویکردی مبتنی بر منابع کتابخانه ای

مرحله 7: تجزیه و تحلیل داده ها

در طول طراحی تحقیق، محقق برای تجزیه و تحلیل داده ها برنامه ریزی می کند. پس از جمع آوری داده ها، محقق به تجزیه و تحلیل آن می پردازد. داده ها بر اساس رویکرد در این مرحله بررسی می شوند. یافته های تحقیق بررسی و گزارش می شود.

تجزیه و تحلیل داده ها شامل تعدادی از مراحل نزدیک به هم است، مانند تنظیم دسته ها، اعمال این دسته ها برای داده های خام از طریق کدگذاری و جدول بندی، و سپس نتیجه گیری آماری. محقق می تواند داده های به دست آمده را با استفاده از روش های مختلف آماری بررسی کند.

مرحله 8: گزارش نویسی

پس از انجام این مراحل، محقق باید گزارشی با جزئیات یافته های خود تهیه کند. گزارش باید با در نظر گرفتن موارد زیر با دقت تنظیم شود:

. طرح بندی: در صفحه اول، عنوان، تاریخ، تقدیرنامه و پیشگفتار باید روی گزارش باشد. فهرست مطالب باید با فهرستی از جداول، نمودارها و نمودارها در صورت وجود همراه باشد.
. مقدمه: باید هدف و روش تحقیق را بیان کند. این بخش باید شامل محدوده و محدودیت های مطالعه باشد.
. خلاصه یافته ها: خلاصه ای غیر فنی از یافته ها و توصیه ها پس از مقدمه ارائه خواهد شد. اگر یافته ها طولانی باشند باید خلاصه شوند.
. گزارش اصلی: بدنه اصلی گزارش باید منطقی باشد و به بخش هایی تقسیم شود که به راحتی قابل درک باشد.
. نتیجه گیری: محقق باید یافته های خود را در انتهای متن اصلی بازگو کند. نتیجه نهایی است.

نحوه شروع فرآیند تحقیق
نحوه شروع فرآیند تحقیق – تزیسمی

نحوه شروع فرآیند تحقیق (6 نکته)

1. درک کنید که فرآیند تحقیق چگونه کار می کند

اگر قبلاً هرگز یک پروژه تحقیقاتی را انجام نداده اید، یا اگر شروع به کار برایتان دشوار است، کمی زمان بگذارید تا یاد بگیرید که فرآیند تحقیق چگونه عمل می کند. درک شما از نحوه انجام تحقیقات، توانایی شما را برای شروع نه تنها فرآیند، بلکه برای استقامت تا انتها نشان خواهد داد.

همه تحقیقات با یک سوال یا مجموعه ای از سوالات آغاز می شود. این سؤالات در نهایت به اظهارات پایان نامه و ایده های اصلی تبدیل می شوند. با این حال، حتی قبل از اینکه بتوانید به سؤالاتی برسید که می خواهید تحقیق شما به آنها پاسخ دهد، باید با آنچه محققان دیگر درباره موضوع شما نوشته اند آشنا شوید. به این می گویند تحقیقات مقدماتی.

تحقیقات مقدماتی به شما کمک می‌کند تا ایده‌های خود را در گفتگوی علمی جاری قرار دهید. همچنین به شما این امکان را می دهد که مشخص کنید آیا ایده شما ارزش بررسی دارد یا خیر.

2. برنامه ریزی کنید و بدانید چه زمانی باید متوقف شوید

موفقیت آمیزترین فرآیند تحقیقاتی هم به خوبی برنامه ریزی شده و هم انعطاف پذیر خواهد بود. از یک طرف، باید برنامه ریزی کنید تا تحقیقات خود را به گونه ای تکمیل کنید که شما را قادر به انجام ضرب الاجل کند.

از سوی دیگر، باید این احتمال را بدهید که موضوع یا ایده اصلی شما ممکن است خیلی گسترده یا باریک باشد (مرحله سه را در زیر ببینید). حتی برنامه‌ریزی‌شده‌ترین پروژه‌های تحقیقاتی نیز گاهی در جهت‌های غیرمنتظره منحرف می‌شوند.

علاوه بر این، باید از زمان مناسب برای توقف تحقیقات خود آگاه باشید. در حالی که می‌توانید برای همیشه در مورد یک موضوع تحقیق کنید، از دستورالعمل‌های تکلیف (و غریزه خود) استفاده کنید تا به شما کمک کند تعیین کنید که چه زمانی باید به مؤلفه بعدی پروژه بروید.

3. یک موضوع قابل مدیریت انتخاب کنید

بسیاری از پروژه‌های تحقیقاتی با یک موضوع گسترده شروع می‌شوند، اما دانستن اینکه چه زمانی یک موضوع برای مدیریت بسیار گسترده است، ضروری است. پیچیدگی موضوع شما باید به طول یا اندازه مورد نیاز تکلیف بستگی داشته باشد.

تحقیقات مقدماتی می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا موضوع شما خیلی گسترده است یا خیر، زیرا شما را مجبور می‌کند تا در گفتگوی علمی شرکت کنید. این به شما امکان می‌دهد شکاف‌های تحقیق فعلی را پیدا کنید، که احتمالاً کمتر از ایده‌های موضوعی کلی هستند.

4. با یک کتابدار ملاقات کنید

یک کتابدار می تواند به شما کمک کند تا یک موضوع را تدوین کنید، ایده های خود را محدود یا گسترش دهید، و منابع مرتبط برای تحقیق خود را بیابید. برنامه ریزی یک مشاوره تحقیقاتی با یک کتابدار را در شروع فرآیند تحقیق خود در نظر بگیرید. کتابداران همچنین می توانند در مورد استناد به منابع شما راهنمایی کنند.

5. یک طرح کلی ایجاد کنید

شما می توانید از یک طرح کلی برای ترسیم مناطقی که می خواهید در فرآیند تحقیق خود کاوش کنید استفاده کنید. یک طرح کلی شما را با مجموعه ای از دستورالعمل های روشن برای انجام تحقیقات سیستماتیک در مورد موضوع خود مجهز می کند.

6. منابع خود را پیگیری کنید

شما می خواهید منابعی را که در طول فرآیند تحقیق با آنها مشورت می کنید، پیگیری کنید. زمانی که فهرست منابع یا فهرست منابع پروژه تحقیقاتی خود را ایجاد می کنید، این امر به ویژه مهم خواهد بود. بهتر است به جای اینکه تا آخرین لحظه منتظر بمانید، منابع خود را در حین کار ذکر کنید.

تولید کننده استناد thesisme می تواند به شما کمک کند تا منابع خود را پیگیری کنید، استنادهای درون متنی ایجاد کنید و کتابشناسی خود را جمع آوری کنید. از ویژگی پروژه های thesisme برای سازماندهی تحقیقات خود بر اساس تکلیف یا نوع منبع استفاده کنید یا یک پوشه برای هر یک از نکات اصلی طرح کلی خود ایجاد کنید.

درس های آموخته شده در فرآیند تحقیق- نحوه شروع فرآیند تحقیق

شروع یک سفر تحقیقاتی یک تجربه پویا و روشنگر است که اغلب به آموخته های زیادی منجر می شود. فرآیند تحقیق صرفاً یک توالی از مراحل نیست، بلکه یک کاوش پیچیده است که به تفکر انتقادی، سازگاری و پشتکار نیاز دارد. در طول انجام تحقیقات، افراد با چالش‌هایی مواجه می‌شوند، اکتشافاتی انجام می‌دهند و روش‌های خود را اصلاح می‌کنند. این درس ها فراتر از کسب دانش آکادمیک است و شامل مهارت هایی مانند ارتباط موثر، مدیریت زمان و توانایی جهت یابی در دریای وسیع اطلاعات می شود.

. چالش و اهداف تحقیق را با جزئیات تعریف کنید: درک دقیق آنچه می‌خواهید یاد بگیرید و به چه چیزی می‌خواهید برسید بسیار مهم است. این امر هدایت تلاش های تحقیقاتی خود را آسان تر می کند و تضمین می کند که حقایق مربوطه را جمع آوری می کنید.
. بهترین طرح پژوهشی ممکن را انتخاب کنید: طرح‌های پژوهشی مختلف برای موضوعات مختلف پژوهشی قابل اجرا هستند. انتخاب طرح مناسب به اطمینان از اعتبار و پایایی مطالعه شما کمک می کند.
. اطلاعات قابل اعتماد جمع آوری کنید: زیرا مستقیماً بر میزان موفقیت تحقیقات شما تأثیر می گذارد. از تکنیک های مناسب گردآوری داده ها استفاده کنید و مطمئن شوید که داده ها به طور قابل اعتماد و پیوسته جمع آوری شده اند.
. داده ها را به درستی تجزیه و تحلیل کنید: اگر می خواهید یافته های قابل اعتمادی از تحقیق خود بگیرید، تجزیه و تحلیل داده های شما باید به درستی انجام شود. استفاده از روش های آماری مناسب و تفسیر محتاطانه یافته ها بسیار مهم است.
. به طور موثر یافته های خود را توضیح دهید: ارائه نتایج تحقیق به شیوه ای واضح و مختصر بسیار مهم است. نوشتن یک گزارش تحقیق، ارائه یافته های خود در یک کنفرانس، یا انتشار مطالعه خود در یک مجله همه نمونه هایی از نحوه انجام این کار هستند.

نحوه شروع فرآیند تحقیق
نحوه شروع فرآیند تحقیق – تزیسمی

تحقیق کیفی در فرآیند تحقیق- نحوه شروع فرآیند تحقیق

اطلاعات، کارشناسان صنعت و داده های ثانویه ممکن است برای تعریف مشکل تحقیق کافی نباشد. گاهی اوقات برای به دست آوردن درک کیفی مشکل و عوامل زمینه ساز آن باید تحقیقات کیفی انجام شود. تحقیق کیفی بدون ساختار، ماهیت اکتشافی بر اساس نمونه‌های کوچک است و ممکن است از تکنیک‌های کیفی رایج مانند گروه‌های کانونی (مصاحبه‌های گروهی)، تداعی کلمات (از پاسخ‌دهندگان خواسته شود اولین پاسخ‌های خود را به کلمات محرک نشان دهند) و مصاحبه‌های عمیق (یک-یک) استفاده کند. مصاحبه های یک نفره که افکار پاسخ دهندگان را با جزئیات بررسی می کند). سایر تکنیک‌های تحقیق اکتشافی، مانند نظرسنجی‌های آزمایشی با نمونه‌های کوچکی از پاسخ‌دهندگان نیز ممکن است انجام شوند.

نتیجه

فرآیند تحقیق شامل چندین مرحله است که تکمیل موفقیت آمیز تحقیق را آسان می کند. مراحل فرآیند تحقیق که در بالا توضیح داده شد به یکدیگر بستگی دارد و باید ترتیب را رعایت کرد. پس اگر بخواهیم یک پروژه تحقیقاتی انجام دهیم باید مراحل فرآیند تحقیق را دنبال کنیم.

پلت فرم تحقیقاتی thesisme در سطح سازمانی می تواند داده های نظرسنجی و مشاهده کیفی را جمع آوری کند. ماهیت ابزار امکان پردازش داده ها و تصمیم گیری های ضروری را فراهم می کند. این پلتفرم به شما امکان می دهد داده ها را ذخیره و پردازش کنید. بلافاصله شروع کنید!

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *