نحوه ساخت پایان نامه

نحوه ساخت پایان نامه

نحوه ساخت پایان نامه ، شروع پایان نامه می تواند دلهره آور باشد. در ابتدا سؤالات زیادی وجود دارد: واقعاً چگونه پایان نامه خود را شروع می کنید؟ چگونه آن را ساختار می دهید؟ هر فصل باید شامل چه اطلاعاتی باشد؟ هر برنامه آموزشی خواسته های متفاوتی در ساختار پایان نامه شما دارد، به همین دلیل است که درخواست مستقیم برای الزامات برنامه شما باید اولین قدم باشد. با این حال، وقتی صحبت از ساختار پایان نامه شما به طور کلی می شود، انعطاف زیادی وجود ندارد.

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- نحوه ساخت پایان نامه

گزارش یا تحقیقی است که دانشجویان درباره یک موضوع خاص مرتبط به گرایش تحصیلی شان، برای دریافت مدرک تحصیلی این کار تحقیقی را انجام می دهند. موضوع پایان نامه نه تنها نباید تکراری باشد بلکه باید موضوعات جدید را مورد هدف قرار دهد، پس هر دانشجو موظف به نگارش پایان نامه با موضوع و محتوای جدید هست.

نحوه ساخت پایان نامه
نحوه ساخت پایان نامه – تزیسمی

نحوه ساخت پایان نامه

ساختار کلی پایان نامه شما به این صورت است:

1. چکیده

چکیده نمای کلی پایان نامه شما و به طور کلی بسیار کوتاه است. توصیه می شود زمانی که همه چیز تمام شد، آن را آخرین بار بنویسید.

2. مقدمه

فصل مقدمه برای ارائه یک نمای کلی از مبانی یا نکات اصلی پایان نامه شما وجود دارد. باید به سوالات زیر پاسخ دهد:

. چرا موضوع مورد مطالعه است؟
. موضوع چگونه مطالعه می شود؟
. چه چیزی در حال مطالعه است؟

در پاسخ به سوال اول «چرا» باید بدانید که علاقه شخصی شما به این موضوع چیست و آیا و چرا به طور کلی مرتبط است. چرا در زندگی واقعی اهمیت دارد؟ شما همچنین می توانید اطلاعات پس زمینه را در اینجا ارائه دهید. با پاسخ دادن به این سؤالات، می توانید از همان ابتدا کل مقاله خود را پایه گذاری کنید و خوانندگان مجبور نخواهند بود خودشان به این سؤالات پاسخ دهند. در پاسخ به “چگونه” باید به طور خلاصه توضیح دهید که چگونه می خواهید به هدف تحقیق خود برسید. برخی ترجیح می‌دهند به این سؤال در فصل روش‌ها پاسخ دهند، اما می‌توانید در اینجا یک مرور کلی ارائه دهید. و در نهایت باید توضیح دهید که “چه چیزی” را مطالعه می کنید. می توانید سوال تحقیق خود را در این قسمت مطرح کنید. توصیه می شود پس از اتمام نگارش مقدمه را برای آخرین بار بازنویسی کنید تا مطمئن شوید که با نتیجه گیری شما مرتبط است. در راهنمای معرفی پایان نامه ما درباره نحوه نوشتن یک مقدمه خوب برای پایان نامه بیشتر بدانید.

3. بررسی ادبیات

مرور ادبیات اغلب بخشی از مقدمه است، اما می تواند یک بخش جداگانه باشد. این یک ارزیابی از تحقیقات قبلی در مورد این موضوع است که نشان می دهد شکاف هایی وجود دارد که تحقیقات شما سعی خواهد کرد آنها را پر کند. چند نکته برای بررسی ادبیات شما:

. از طیف گسترده ای از منابع استفاده کنید
. هر دو روی سکه را نشان دهید
. مطمئن شوید که آثار کلاسیک رشته خود را پوشش می دهید
. همه چیز را به صورت شفاف و ساختار یافته ارائه دهید

4. روش ها

فصل روش‌شناسی روش‌هایی را که برای جمع‌آوری داده‌ها انتخاب می‌کنید، نحوه تجزیه و تحلیل داده‌ها و دلیل انتخاب آن روش را توجیه می‌کند. این نشان می دهد که چگونه انتخاب طراحی و روش های تحقیق شما برای پاسخ به سؤال تحقیق شما مناسب است. همچنین مطمئن شوید که مشکلات رویکرد شما چیست و چگونه سعی کرده اید آنها را کاهش دهید. بحث در مورد جایی که مطالعه شما ممکن است کوتاه باشد می تواند اعتبار بیشتری به شما بدهد زیرا به خواننده نشان می دهد که از محدودیت های مطالعه خود آگاه هستید.

5. نتایج

فصل نتایج به تشریح آنچه در رابطه با سؤالات یا فرضیه های تحقیق خود پی بردید، می پردازد. این به طور کلی حاوی حقایق تحقیق شما است و شامل تجزیه و تحلیل زیادی نمی شود، زیرا بیشتر در فصل بحث اتفاق می افتد. چیزی که به بهتر شدن فصل نتایج شما کمک می کند این است که نتایج خود را به وضوح تجسم کنید، از جداول و نمودارها استفاده کنید، به ویژه هنگام خلاصه کردن، و در شیوه گزارش دهی خود ثابت قدم باشید. این به معنای چسبیدن به یک قالب برای کمک به خواننده در ارزیابی و مقایسه داده ها است.

6. بحث

فصل بحث شامل تجزیه و تحلیل و تفسیر خود شما از داده هایی است که جمع آوری کرده اید، نظرات خود را در مورد نتایج خود بیان کرده و معنی آنها را توضیح می دهد. این فرصت شماست تا نشان دهید که یافته های خود و اهمیت آنها را درک کرده اید. به محدودیت های مطالعه خود اشاره کنید، برای نتایج غیرمنتظره توضیحاتی ارائه دهید، و هر سوالی را که بی پاسخ مانده است یادداشت کنید.

7. نتیجه گیری

این احتمالا مهمترین فصل شماست. این جایی است که شما تاکید می کنید که اهداف تحقیقاتی شما محقق شده است و چگونه به همه طرف های درگیر در تحقیق خود کمک کرده اید. در این فصل باید به محدودیت های مطالعه خود نیز اشاره کنید، زیرا نشان دادن آگاهی از محدودیت شما زمینه بهتری برای پایان نامه شما می دهد. شما می توانید در مورد آموخته های شخصی خود در اینجا صحبت کنید و همچنین پیشنهاداتی برای تحقیقات آینده ارائه دهید.

به یاد داشته باشید که بررسی کنید آیا واقعاً به تمام سؤالات و فرضیه های تحقیق خود در این فصل به صورت کوتاه و واضح پاسخ داده اید یا خیر. پایان نامه شما باید به خوبی در فصل نتیجه گیری گره بخورد و به وضوح نشان دهد که چه کاری انجام داده اید، چه نتایجی گرفته اید و چه آموخته هایی داشته اید. در راهنمای نتیجه گیری پایان نامه ما درباره نحوه نوشتن یک نتیجه گیری خوب بیشتر بیاموزید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *