نحوه ساختار پایان نامه

نحوه ساختار پایان نامه

نحوه ساختار پایان نامه ، نوشتن پایان نامه می تواند یک کار طاقت فرسا برای بسیاری از دانشجویان کالج و فارغ التحصیلان باشد. مدیریت تمام عناصر مرتبط با پایان نامه در عین حصول اطمینان از اینکه کیفیت به خطر نیفتد می تواند چالش برانگیز باشد. با این حال، چیزی که حتی سخت تر است، تصمیم گیری در مورد طرح پایان نامه است. «چگونگی ساختار پایان نامه» سؤالی است که چندین دانشجوی سال آخر برای پاسخ به آن تلاش می کنند. و قابل درک است، زیرا همه کالج ها و دانشگاه ها دستورالعمل های خود را برای تهیه پایان نامه دارند. با این حال، یک ساختار تغییر ناپذیر وجود دارد که برای هر پایان نامه مشترک است. در این راهنمای مختصر، نگاهی به این ساختار خواهیم انداخت و هر یک از اجزای آن را تحلیل خواهیم کرد.

نحوه ساختار پایان نامه
نحوه ساختار پایان نامه – تزیسمی

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟- نحوه ساختار پایان نامه

نوشتاری است که دانشجویان در موضوعی خاص مربوط به رشتهٔ تحصیلی خود، برای دریافت مدرک تحصیلی می‌نویسند. در پایان‌نامهٔ دانشجویان موضوع یا سؤالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل یا تجارب عملی یا آزمایشی به آن پاسخ می‌دهند. به بیان دیگر پایان‌نامه شامل استدلال موضوعی، ارائهٔ پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی یا عصاره‌ای از درس‌های آموخته‌شده در دوران تحصیلی دانشجوست که با راهنمایی استادان نگارش و تدوین می‌شود.

نحوه ساختار پایان نامه: راهنمای کامل

این راهنما چگونگی ساختار یک پایان نامه را به طور مؤثر مورد بحث قرار می دهد. برای اینکه فرصتی برای تمرین تصحیح به شما بدهیم، چند اشتباه املایی، نقطه گذاری یا گرامری در متن گذاشته ایم. ببینید آیا می توانید آنها را تشخیص دهید! اگر اشتباهات را به درستی تشخیص دهید، از 10 درصد تخفیف برخوردار خواهید شد.

پایان نامه یا پایان نامه یک سند علمی طولانی است که یک داوطلب کارشناسی ارشد یا دکترا برای دریافت مدرک علمی مرتبط می نویسد. از این رو، نوشتن پایان نامه با کیفیت برای دانشجویان کالج و دانشگاه بسیار مهم است. یک پایان نامه خوب نشان دهنده مهارت علمی یک دانشجو در زمینه تحصیلی است و همچنین به تقویت مهارت های تحلیلی و پژوهشی آنها کمک می کند. نوشتن پایان نامه می تواند یک کار طاقت فرسا برای بسیاری از دانشجویان کالج و فارغ التحصیلان باشد. مدیریت تمام عناصر مرتبط با پایان نامه در عین حصول اطمینان از اینکه کیفیت به خطر نیفتد می تواند چالش برانگیز باشد. با این حال، چیزی که حتی سخت تر است، تصمیم گیری در مورد طرح پایان نامه است.

«چگونگی ساختار پایان نامه» سؤالی است که چندین دانشجوی سال آخر برای پاسخ به آن تلاش می کنند. و قابل درک است، زیرا همه کالج ها و دانشگاه ها دستورالعمل های خود را برای تهیه پایان نامه دارند. با این حال، یک ساختار تغییر ناپذیر وجود دارد که برای هر پایان نامه مشترک است. در این راهنمای مختصر، نگاهی به این ساختار خواهیم انداخت و هر یک از اجزای آن را تحلیل خواهیم کرد. اگر شما نیز در تلاش برای شروع فرآیند نوشتن پایان نامه خود هستید، این راهنما را دنبال کنید و از بلوک نویسنده خود عبور کنید.

نحوه ساختار پایان نامه: بررسی اجزای تشکیل دهنده یک ساختار پایان نامه

در اینجا ما فهرستی از تمام بخش های اصلی که ساختار پایان نامه به طور کلی شامل می شود را داریم. کل ساختار پایان نامه به 3 بخش تقسیم می شود که هر بخش شامل بخش های فرعی مربوطه است تا خوانایی بیشتر را تسهیل کند.

مقدمه/موضوع ساختار پایان نامه- نحوه ساختار پایان نامه

1. چکیده

چکیده خلاصه ای مختصر از کل پایان نامه است و از تراکم کل پایان نامه شما تشکیل شده است. یک چکیده خوب دقیق، مختصر است (معمولاً بیش از 250 کلمه نیست) و بر اهمیت سند تأکید دارد. هنگام نوشتن چکیده، مطمئن شوید که به صراحت به اصل پایان نامه خود اشاره کرده اید. همچنین از تکرار مواردی که در عنوان سند خود ذکر کرده اید خودداری کنید.

بدنه یک ساختار پایان نامه

2. مقدمه/پیشگفتار

فصل مقدمه پایان نامه شما به تشریح استدلال ها، فرضیه ها و نتایج اصلی آن می پردازد. طولانی تر از چکیده است و حاوی اطلاعات پس زمینه کافی در مورد موضوع مورد علاقه شما است. علاوه بر این، ارتباط پایان نامه شما را با برجسته کردن سهم آن در پایگاه دانش موضوع آن مشخص می کند. نوشتن یک مقدمه جذاب به خوانندگان کمک می کند تا زمینه پایان نامه شما را درک کنند. به گفته USNSW Sydney، معرفی پایان نامه باید دارای مراحل زیر باشد:

. موضوع کلی را بیان کنید و پیشینه ای را بیان کنید
. مروری بر ادبیات مرتبط با موضوع پایان نامه ارائه دهید
. شرایط و محدوده موضوع پایان نامه را تعریف کنید
. وضعیت موجود را ترسیم کنید
. وضعیت فعلی را ارزیابی کنید و شکاف موجود در ادبیات را شناسایی کنید
. اهمیت تحقیق پیشنهادی را شناسایی کنید
. سوالات اصلی تحقیق را بیان کنید
. هدف مطالعه و/یا اهداف تحقیق را بیان کنید
. فرضیه های تحقیق را بیان کنید
. ترتیب اطلاعات در پایان نامه را مشخص کنید
. روش شناسی را مشخص کنید.

3. بررسی ادبیات

فصل بررسی ادبیات، فرضیه پایان نامه شما را تعیین می کند. این کار تحقیقاتی را که تاکنون در مورد موضوع پایان نامه شما انجام شده است بررسی و ارزیابی می کند و به طور منفعلانه سهم پایان نامه شما را برجسته می کند.

مرور ادبیات، بررسی منابع دانشگاهی در مورد یک موضوع خاص است، که نمای کلی از دانش فعلی را ارائه می‌کند و به شما امکان می‌دهد درباره نظریه‌ها، روش‌ها و شکاف‌های موجود در تحقیقات موجود بحث کنید. نوشتن یک مرور ادبیات شامل یافتن نشریات مرتبط، تجزیه و تحلیل انتقادی منابع و توضیح یافته های شما در ادبیات است. یک مرور ادبیات به خوبی نوشته شده تنها منابع را خلاصه نمی کند، بلکه هدف آن تجزیه و تحلیل، ترکیب و ارزیابی انتقادی است تا تصویر روشنی از وضعیت دانش در مورد موضوع ارائه دهد.

برای نوشتن یک بررسی ادبیات بی عیب و نقص، به منابع فراوانی مراجعه کنید و قانون مربوط به موضوع پایان نامه خود را ذکر کنید. همچنین، بررسی خود را به شیوه ای منطقی، زمانی و ساختارمند ارائه دهید تا شکاف های دانشی در رشته تحصیلی خود و نحوه پرکردن پایان نامه شما بهتر بیان شود.

نکات ساده و سرراست زیر می‌تواند به‌عنوان سرفصل جامع عمل کند و بینش معنی‌داری را به نویسندگان احتمالی در مورد چگونگی فرمول‌بندی یک مرور ادبیات بی‌عیب ارائه دهد:

مرحله 1. بررسی آثار مشابه برای بررسی ادبیات ساختار یافته

مرحله 2. تجزیه و تحلیل، نه فقط ترکیب: نویسندگان باید نقد دقیقی از موضوع ارائه دهند.

مرحله 3. مرور ادبیات خود را به طور سیستماتیک سازماندهی کنید

مرحله 4. تعیین حوزه: نویسندگان باید محدوده بررسی ادبیات را مشخص کنند

مرحله 5. از سرقت ادبی خودداری کنید

مرحله 6. مراقب زبان باشید

4. روش شناسی- نحوه ساختار پایان نامه

همانطور که از نام آن پیداست، بخش روش شناسی پایان نامه شامل تمام روش ها و رویه هایی است که در پایان نامه خود استفاده کرده اید. روش شناسی به خوبی نوشته شده، معقول بودن روش های تحقیق شما را برجسته می کند. علاوه بر این، خوانندگان شما را قادر می‌سازد تا بفهمند چرا روش‌های خاصی را انتخاب کرده‌اید و چگونه آنها را برای تحقیق خود توجیه می‌کنید.

برای به دست آوردن اعتبار بیشتر، می توانید مشکلات و مشکلات مربوط به انتخاب روش های تحقیق خود را در نظر بگیرید. بخش روش شناسی بخشی اجتناب ناپذیر از پایان نامه یا مقاله پژوهشی است. در نظر گرفتن اشتباهات در بخش روش شناسی کل پایان نامه را تقویت می کند.

برای نوشتن یک متدولوژی کامل برای پایان نامه مراحل زیر را دنبال کنید:

آ. یک طرح کلی از طرح تحقیق ارائه دهید
ب فراموش نکنید که فلسفه پشت تحقیق را تعریف کنید
ج روش تحقیق را ذکر کنید
د روش های تحقیق را معرفی کنید
ه. به نکات زیر برای برجسته کردن در روش شناسی توجه کنید. مهم نیست که چه روشی را انتخاب کرده اید، باید روی نکات زیر تمرکز کنید:

. استراتژی نمونه گیری را توضیح دهید.
. روال مقاله تحقیق را به وضوح بیان کنید.
. نحوه جمع آوری داده ها را ذکر کنید. (جمع آوری داده ها)
. توضیح دهید که چگونه داده ها برای تحقیق شما تجزیه و تحلیل می شوند. (تحلیل داده ها). فرض کنید در استراتژی کیفی مانند تحلیل موضوعی نوشته اید، محققی را که دنبال کرده اید ذکر کنید.
. اعتبار داده ها و نتیجه را ذکر کنید.
. در مورد تمام جنبه های اخلاقی مقاله تحقیقاتی خود بحث کنید.

f. از خدمات تصحیح و ویرایش حرفه ای بهره مند شوید
g. مهمترین نکات برای نوشتن یک روش تاثیرگذار برای پایان نامه

. از هدف و هدف پایان نامه خود دور نشوید.
. برای داشتن ایده بهتر، مقالات پژوهشی علمی و بخش های روش شناسی آنها را کاوش کنید.
. یک ساختار نوشتاری مناسب برنامه ریزی کنید.
. مخاطب و گروه هدف خود را درک کنید.
. در ذکر منابع مرتبط اشتباه نکنید. می توانید از استناد APA و MLA استفاده کنید
. به تمام موانعی که در حین نوشتن پایان نامه خود تجربه کرده اید مراجعه کنید.
. حتماً اشتباهات گرامری و نقطه گذاری را اصلاح کنید.
. اطمینان حاصل کنید که بخش قابل خواندن است و شامل جملات طولانی و پیچیده نیست. جملات طولانی می تواند لحن روش شناسی را مختل کند.

نحوه ساختار پایان نامه
نحوه ساختار پایان نامه – تزیسمی

5. نتایج

این بخش شامل نتایج کار تحقیقاتی شما است. این شامل تمام مشاهداتی است که شما انجام داده اید و پاسخ به تمام فرضیه های شما در پایان نامه. هنگام نوشتن فصل «نتایج»، فقط داده‌های واقعی را بگنجانید و آن‌ها را طوری قالب‌بندی کنید که قابل تشخیص باشد. برای نتایج از جداول، نمودارها، زیرعنوان ها و نظرات عمومی استفاده کنید. هدف این است که خوانندگان خود را قادر به تشخیص نتیجه تحقیق شما کنند.

6. بحث

فصل بحث پایان نامه شما باید با خلاصه ای کوتاه از نتیجه کار تحقیقاتی شما آغاز شود. باید توضیح دهد که چگونه نتایج شما به فرضیه های شما می پردازد و هر گونه تکرار در مشاهدات شما را برجسته می کند. همچنین می‌توانید در مورد اینکه چگونه می‌خواهید خوانندگان نتایج شما را تفسیر کنند و موافقت‌ها و مخالفت‌هایتان با کار تحقیقاتی موجود در حوزه خود، نظراتی را اضافه کنید.

نوشتن یک پایان نامه بدون نقص به چیزی بیش از تخصص موضوعی نیاز دارد. به تخصص، تجربه و تفکر عمیق همراه با هوش تیز نیاز دارد. اگرچه اکثر دانشجویان یک فصل بحث را به پایان نامه یا پایان نامه خود اضافه می کنند، بسیاری از آنها در نهایت مقاله را به هم می ریزند یا موضوعات اصلی را از دست می دهند.

یک فصل بحث در پایان نامه مکانی است که در آن شما این شانس را دارید که به تحلیل، اهمیت و ارتباط تحقیق خود بپردازید. این بخش بر توضیح و تجزیه و تحلیل آنچه که شما در مورد آن تحقیق کرده اید و نحوه ارتباط آن با ادبیات موجود تمرکز دارد. همچنین مکانی برای استدلال است که از کل بحث شما پشتیبانی می کند.

اغلب متوجه می‌شویم که افراد برای تهیه یک فصل بحث بی‌عیب و نقص از خدمات ویرایش و تصحیح با تجربه برای نوشتن پایان نامه کمک می‌گیرند. با این حال، نکات مفید زیر می تواند به شما در طراحی یک پایان نامه عالی کارشناسی ارشد یا دکتری با یک فصل بحث عالی کمک کند:

. هدف پایان نامه خود را درک کنید
. یک ساختار واضح را تعیین کنید
. استفاده از گرامر و زمان
. رجوع به فرضیه ها و بررسی ادبیات شود
. نتایج خود را ارزیابی کنید و آنها را با مطالعات موجود مقایسه کنید
. محدودیت های تحقیق خود را درک کنید
. از منحصر به فرد بودن نترسید
. فراموش نکنید که از خدمات حرفه ای ویرایش و تصحیح پایان نامه استفاده کنید

برای بررسی جزئیات نکات فوق اینجا را کلیک کنید.

5 سوال زیر ممکن است برای نوشتن یک بخش بحث و گفتگو مفید باشد:

. چقدر هدف مطالعه خود را درک می کنید؟
. نتایج شما چه پیامی را منتقل می کند؟
. یافته های شما در مقایسه با یافته های ادبیات چگونه است؟
. چرا باید یافته های شما اهمیت داشته باشد؟
. یافته های شما را در چه منظری باید دید؟

7. نتیجه گیری

بخش پایانی سند شما شامل پاسخ دقیق به فرضیه شما است. علاوه بر این، فصل “نتیجه گیری” پایان نامه شما باید بر دستیابی به اهداف پایان نامه شما تأکید کند. شما همچنین باید محدودیت‌های خاصی را در تحقیقات خود لحاظ کنید تا این حقیقت را به شما منتقل کنید که هنوز زمینه برای تحقیقات بیشتر در زمینه شما وجود دارد.

موضوع پایانی ساختار پایان نامه
اجزای این بخش شامل یک تصدیق، یک کتابشناسی و (گاهی) یک ضمیمه است.

کلمات جدایی
اولین گام برای نوشتن پایان نامه، گچ طرح بندی آن است. انجام این کار نه تنها به شما کمک می کند تا با فرآیند نوشتن یک مرحله در زمان کنار بیایید، بلکه شما را قادر می سازد تا بهتر به هر یک از اجزای ساختار پایان نامه توجه کنید.

همچنین، قبل از اینکه این ساختار پایان نامه را دنبال کنید، مطمئن شوید که با دانشگاه خود دستورالعمل های “چگونگی ساختار پایان نامه” را بررسی کنید. اگر رهنمودهای ارائه شده توسط مؤسسه شما کمی از آنچه در این راهنما ذکر شده منحرف است، مطمئن شوید که اولی را در اولویت قرار دهید.

اگر برای درخشش پایان نامه خود به ما نیاز دارید، بدون تردید با ما تماس بگیرید!
بهترین ویراستاران و مصححان متخصص ویرایش و اثبات بر ارائه مقالات با لحن، محتوا و سبک نوشتاری آکادمیک مناسب تمرکز می‌کنند و همچنین خدمات ویرایش و تصحیح سطح بالایی را برای شما ارائه می‌کنند. اگر توصیه های ما را در نظر بگیرید، شاهد افزایش قابل توجهی در شانس پذیرش مقاله خود توسط ناشران خواهید بود. ما به عنوان یک راهنمای سبک نوشتاری آکادمیک با اعطای ویرایش موضوعی و تصحیح در مورد چندین سبک نوشتاری طبقه‌بندی شده با هم کار می‌کنیم. با گروه ویراستاران متخصص ما، همیشه ما را آماده می‌یابید تا به شما کمک کنیم لحن و سبکی را که نسخه خطی شما برای جلب نظر ناشران به آن نیاز دارد، شناسایی کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *