نحوه جمع آوری داده ها برای پایان نامه

نحوه جمع آوری داده ها برای پایان نامه

نحوه جمع آوری داده ها برای پایان نامه ، گام بعدی، پس از انتخاب موضوع برای پایان نامه و اطمینان از واضح و آماده بودن آن، جمع آوری داده ها است. در این مقاله به چگونگی جمع آوری موثر داده های نظری و تجربی خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

پایان نامه چیست؟

گزارش یا تحقیقی است که دانشجویان درباره یک موضوع خاص مرتبط به گرایش تحصیلی شان، برای دریافت مدرک تحصیلی این کار تحقیقی را انجام می دهند. موضوع پایان نامه نه تنها نباید تکراری باشد بلکه باید موضوعات جدید را مورد هدف قرار دهد، پس هر دانشجو موظف به نگارش پایان نامه با موضوع و محتوای جدید هست.

نحوه جمع آوری داده ها برای پایان نامه
نحوه جمع آوری داده ها برای پایان نامه – تزیسمی

نحوه جمع آوری داده ها برای پایان نامه

جمع آوری داده های نظری

در این مرحله از زندگی آکادمیک خود، از قبل با راه های یافتن منابع بالقوه آشنا هستید. برخی از منابع واضح مطالب نظری مجلات، کتابخانه ها و پایگاه های داده آنلاین مانند Google Scholar، ERIC یا Scopus هستند، یا نگاهی به فهرست برتر موتورهای جستجوی دانشگاهی بیندازید. با این وجود، روش های پنهانی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند از منابع خود بیشترین بهره را ببرید.

پایان نامه های موضوع خود را جستجو کنید. این می تواند به شما کمک کند تا ببینید چه رویکردهای دیگری اتخاذ شده است و در چه جنبه هایی تمرکز کرده اند. علاوه بر این، به فهرست منابع دقت کنید و به تئوری های اصلی و نویسندگان تخصصی برگردید. هر دوی این نکات به شما کمک می کند تا بینش بهتری نسبت به موضوع خود کسب کنید.

گزینه دیگر خواندن از طریق پلتفرم های اشتراک محتوا است. بسیاری از مردم مقالات و نوشته های خود را در این سایت ها به اشتراک می گذارند. می توانید منابع را جستجو کنید، برای کار خود الهام بگیرید یا حتی زوایای جدیدی از موضوع خود را بیاموزید. هر چه بیشتر بدانید، بهتر است. راهنمای “نحوه انجام جستجو و بررسی ادبیات برای پایان نامه ها و پروژه های سال آخر” تمام ابزارهای مورد نیاز برای یافتن ادبیات را در اختیار شما قرار می دهد.

جمع آوری داده های تجربی

برای جمع آوری موفقیت آمیز داده های تجربی، ابتدا باید نوع داده ای را که به عنوان نتیجه می خواهید انتخاب کنید. اساسا دو گزینه وجود دارد، داده های کیفی یا کمی. بسیاری از مردم یک اصطلاح را با اصطلاح دیگر اشتباه می گیرند. خلاصه، داده های کیفی به معنای کلمات و کمی به معنای اعداد است. هر کدام که به بهترین وجه با تحقیق شما سازگار است، نوع روشی را که باید انجام دهید مشخص می کند، بنابراین عاقلانه انتخاب کنید.

در پایان، با در نظر گرفتن اینکه چه نوع نتیجه ای را مد نظر دارید و روی چه مقدار زمان حساب می کنید، شما را به انتخاب بهترین نوع داده های تجربی برای تحقیق خود سوق می دهد.

پس از جمع آوری داده های نظری و تجربی کافی، باید شروع به نوشتن کنید. اما قبل از بخش نگارش واقعی، باید تز خود را ساختار دهید تا در دریای اطلاعات گم نشوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *