نحوه تهیه دفاع از پایان نامه عالی

نحوه تهیه دفاع از پایان نامه عالی

نحوه تهیه دفاع از پایان نامه عالی ، تحویل دادن پایان‌نامه، موفقیت بزرگی محسوب می‌شود، ولی برای دانشجویان ارشد، این کار به منزله‌ی پایان راه نیست. وقتی پایان‌نامه‌ی خود را تحویل دادید باید برای مرحله‌ی بعدی آماده شوید که خیلی هم از نظر فکری خسته‌کننده است: جلسه‌ی دفاع.

در جلسه‌ی دفاع فرصتی فراهم می‌شود تا دانشجویان با متخصصین رشته‌ی خود در مورد کارشان صحبت کنند. هدف رسمی دفاع این است که اساتید مطمئن شوند سرقت ادبی انجام نشده، و اینکه دانشجو کاملا پایان‌ نامه‌ی خود را درک کرده و می‌تواند آن را توضیح بدهد. در این جلسه سؤالات عمیق زیادی مطرح می‌شود، بحث‌های مفهومی پیچیده‌ای درمی‌گیرد و واقعا ترسناک است.

نحوه تهیه دفاع از پایان نامه عالی
نحوه تهیه دفاع از پایان نامه عالی – تزیسمی

فهرست مطالب

دفاع از پایان نامه چیست؟- نحوه تهیه دفاع از پایان نامه عالی

اگر در آستانه تکمیل شدن هستید، یا تا به حال مدرک تحصیلات تکمیلی خود را به پایان رسانده اید، به احتمال زیاد با اصطلاح دفاع از پایان نامه مواجه شده اید. در بسیاری از کشورها، برای پایان تحصیلات تکمیلی، باید یک پایان نامه بنویسید. به طور کلی، پایان نامه یک مقاله بزرگ است که بر اساس موضوعی مرتبط با رشته تحصیلی شما است. هنگامی که پایان نامه خود را تحویل می دهید، تاریخی برای دفاع از کارتان تعیین می شود.

جلسه دفاع از پایان نامه شما معمولا از شما و یک کمیته متشکل از دو یا چند استاد که در برنامه شما کار می کنند تشکیل می شود. همچنین ممکن است افراد دیگری را نیز شامل شود، مانند متخصصان سایر کالج‌ها یا کسانی که در رشته شما کار می‌کنند. در طول دفاع از پایان نامه از شما سوالاتی در مورد کارتان پرسیده می شود. هدف اصلی دفاع از پایان نامه شما این است که کمیته مطمئن شود که شما واقعاً رشته و حوزه تمرکز خود را درک کرده اید.

سؤالات معمولاً باز هستند و دانش آموز را ملزم می کند که به طور انتقادی در مورد کار خود فکر کند. توجه داشته باشید که در زمان دفاع از پایان نامه، مقاله شما قبلا ارزیابی شده است. سوالات پرسیده شده به گونه ای طراحی نشده اند که در واقع مجبور باشید به طور تهاجمی از کار خود “دفاع” کنید، اغلب دفاع از پایان نامه شما بیشتر به صورت رسمی مورد نیاز است تا بتوانید مدرک خود را دریافت کنید.

مدت زمان دفاع از پایان نامه چقدر است؟- نحوه تهیه دفاع از پایان نامه عالی

مدت زمان دفاع از پایان نامه شفاهی شما تا حد زیادی به موسسه و الزامات مدرک شما بستگی دارد. بهتر است در این مورد با بخش یا موسسه خود مشورت کنید. به طور کلی، دفاع از پایان نامه ممکن است تنها 20 دقیقه طول بکشد، اما ممکن است دو ساعت یا بیشتر نیز طول بکشد. این نیز بستگی به زمان اختصاص داده شده به بخش ارائه و پرسش دارد. در ادامه در مورد قسمت های مختلف دفاع از پایان نامه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

در دفاع از پایان نامه چه اتفاقی می افتد؟- نحوه تهیه دفاع از پایان نامه عالی

اول از همه، توجه داشته باشید که دفاع از پایان نامه از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. این فقط یک نمای کلی است، اما دفاع از پایان نامه می تواند در کشورهای مختلف فرمت های مختلفی داشته باشد. برخی بسته هستند، برخی دیگر دفاع عمومی هستند. برخی با دو نفر، برخی با ممتحنان بیشتر انجام می‌شوند. همانطور که در بالا ذکر شد در مورد طول دفاع از پایان نامه شما نیز همینطور است. بنابراین مهمترین قدم اول برای شما این است که با بخش خود روشن کنید که ساختار دفاع از پایان نامه شما چگونه خواهد بود. به طور کلی، این چیزی است که در دفاع از پایان نامه اتفاق می افتد:

ارائه شما

ممکن است مجبور شوید یک ارائه، اغلب با Powerpoint، اسلایدهای Google یا اسلایدهای Keynote ارائه دهید. دقت کنید که مقدار مناسبی از اسلایدها را تهیه کنید. یک قانون کلی استفاده از حدود 10 اسلاید برای ارائه 20 دقیقه ای است. اما این به موضوع خاص شما و نحوه ارائه شما نیز بستگی دارد. خبر خوب این است که زمان زیادی قبل از دفاع از پایان نامه شما وجود خواهد داشت تا اسلایدهای خود را آماده کنید و ارائه خود را به تنهایی و در مقابل دوستان یا خانواده تمرین کنید.

شما می توانید اسلایدهای خود را با استفاده از اطلاعات فصل اول پایان نامه خود (نمای کلی پایان نامه) به عنوان چارچوب یا طرح کلی تهیه کنید. اطلاعات اساسی در پایان نامه شما باید با اسلایدهای شما مطابقت داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که اسلایدهای شما از کیفیت خوبی برخوردار هستند – هم از نظر یکپارچگی اطلاعات و هم از نظر ظاهر اسلایدهای شما. اگر در مورد نحوه تهیه اسلایدهای ارائه خود به کمک بیشتری نیاز دارید، هم ASQ Higher Education Brief و هم James Hayton دستورالعمل های خوبی در مورد این موضوع دارند.

سوالات کمیته

همانطور که قبلاً ذکر شد، کمیته پس از اتمام ارائه، سؤالاتی در مورد کار شما خواهد پرسید. سوالات به احتمال زیاد در مورد محتوای اصلی پایان نامه شما هستند، مانند آنچه که از مطالعه ای که انجام دادید یاد گرفتید، همچنین اینکه چرا موضوع خود را انتخاب کردید یا اینکه چگونه به مجموعه دانش موجود کمک می کند. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که یافته های خاصی را خلاصه کنید. در آماده سازی سوالات، پایان نامه خود را کامل بخوانید تا بدانید در مورد چه چیزی نوشته اید.

در حالی که در حال مطالعه در حال آماده سازی هستید، می توانید لیستی از سوالات احتمالی ایجاد کنید و سعی کنید به آنها پاسخ دهید. شما می توانید بسیاری از سوالاتی را که به سادگی صرف کمی وقت برای خواندن مجدد پایان نامه خود می کنید، پیش بینی کنید. علاوه بر این، این پست وبلاگ از researchClue.com 25 سوال رایج دفاع از پایان نامه/پروژه و نحوه برخورد شما برای پاسخ به آنها را فهرست می کند.

نحوه تهیه دفاع از پایان نامه عالی
نحوه تهیه دفاع از پایان نامه عالی – تزیسمی

6 نکته که به شما کمک می کند برای دفاع از پایان نامه خود آماده شوید

وقتی مدرک تحصیلات تکمیلی خود را شروع می کنید، پایان آن بسیار دور به نظر می رسد. اما بعد از آن سریعتر از آنچه فکر می کردید به پایان می رسد. پایان نامه خود را تحویل می دهید که کار زیادی بود و به عنوان آخرین مرحله قبل از دریافت رسمی مدرک، باید به دفاع از پایان نامه خود مسلط شوید. در اینجا چند نکته در مورد نحوه آماده شدن برای دفاع از پایان نامه آورده شده است.

1. سوالات را پیش بینی کنید و برای آنها آماده شوید

ما قبلاً به آن اشاره کرده ایم اما شما واقعاً می توانید برای اکثر سؤالاتی که از شما پرسیده می شود آماده شوید. پایان نامه خود را بخوانید و در حالی که در حال خواندن آن هستید، لیستی از سوالات احتمالی ایجاد کنید. علاوه بر این، همانطور که می دانید چه کسانی در کمیته خواهند بود، به تخصص علمی اعضای کمیته نگاه کنید. آنها به احتمال زیاد در چه زمینه هایی متمرکز خواهند بود؟ در صورت امکان، در دفاع از پایان نامه با این اعضای کمیته بنشینید تا احساس کنید که آنها چگونه می پرسند و چه می پرسند. به عنوان یک دانشجوی فارغ التحصیل، به طور کلی باید در پیش بینی سوالات آزمون ماهر باشید، بنابراین از این مزیت برای جمع آوری اطلاعات تا حد امکان قبل از جلسه دفاع از پایان نامه خود استفاده کنید.

2. برای موفقیت لباس بپوشید

دفاع از پایان نامه شما یک رویداد رسمی است، اغلب از کل بخش یا دانشگاه برای شرکت دعوت می شود. این یک آیین مهم برای دانشجویان فارغ التحصیل و اساتیدی است که در طول یک فرآیند طولانی و چالش برانگیز از آنها حمایت کرده اند. در حالی که اکثر دانشگاه ها قوانین خاصی در مورد نحوه لباس پوشیدن برای آن رویداد ندارند، آن را با وقار و احترام در نظر بگیرید. این یکی ممکن است بیهوده باشد، اما بدانید که باید طوری لباس بپوشید که انگار در یک مصاحبه شغلی یا ارائه مقاله در یک کنفرانس هستید.

3. تفویض اختیار

ممکن است به شما کمک کند تا قبل از دفاع از پایان نامه، با استرس خود کنار بیایید و مسئولیت های کوچکتر اما مهم دفاع از پایان نامه خود را خیلی زودتر از موعد مقرر به کسی بسپارید. این شخص مورد اعتماد می تواند مسئول آماده سازی اتاق روز دفاع، تنظیم تجهیزات برای ارائه یا تهیه و توزیع جزوات باشد.

4. یک برنامه پشتیبان داشته باشید

تکنولوژی غیر قابل پیش بینی است. زندگی هم همینطور. هیچ تضمینی وجود ندارد که ارائه پاورپوینت شما اصلاً کار کند یا به شکلی که قرار است روی صفحه نمایش بزرگ باشد به نظر برسد. ما همه آنجا بوده ایم. حتماً برای این مواقع برنامه B داشته باشید. وقتی فن آوری شکست می خورد، جزوه ها می توانند کمک کنند، یا یک پیراهن تازه برای قهوه ریخته شده می تواند روز را نجات دهد.

5. وقتی جواب را نمی دانید چه کاری انجام دهید

یکی از ترسناک‌ترین جنبه‌های دفاع، امکان پرسیدن سوالی است که نمی‌توانید به آن پاسخ دهید. در حالی که می توانید برای برخی از سؤالات آماده شوید، هرگز نمی توانید دقیقاً بدانید که کمیته چه خواهد پرسید. همیشه شکاف هایی در دانش شما وجود خواهد داشت. اما دفاع از پایان نامه شما در مورد کامل بودن و دانستن همه چیز نیست، بلکه به نحوه برخورد شما با موقعیت های چالش برانگیز است. از شما انتظار نمی رود که همه چیز را بدانید.

جیمز هایتون در وبلاگ خود می نویسد که ممتحنین گاهی حتی از روی کنجکاوی یا به دلیل اینکه می خواهند ببینند شما چگونه فکر می کنید، سؤالاتی را می پرسند که پاسخ آنها را نمی دانند. در حالی که گاهی اوقات گفتن “نمی دانم” خوب است، او توصیه می کند چیزی مانند “نمی دانم، اما فکر می کنم […] به دلیل x و y، اما شما باید انجام دهید” […] برای اینکه بفهمیم». این نشان می دهد که شما توانایی تفکر به عنوان یک دانشگاهی را دارید.

6. برخورد با اعصاب شما

عصبی خواهید شد. اما خبر خوب این است که ممتحنان شما از شما انتظار دارند که عصبی باشید. عصبی بودن کاملا طبیعی است. آمادگی خوب می تواند به کاهش استرس شما کمک کند، اما بدانید که ممتحنان شما قبلاً بارها این موضوع را دیده اند و مایل به کمک هستند، مثلاً در صورت نیاز، سؤالات را تکرار کنند.

دو علامت رایج عصبی بودن، تند صحبت کردن و خنده های عصبی است. سعی کنید سرعت خود را کاهش دهید، نفس عمیق بکشید. به یاد داشته باشید آنچه برای شما شبیه چند ساعت در زندگی واقعی است. به خود اجازه دهید تا سؤال را پردازش کنید، به آن پاسخ دهید و پس از پاسخ دادن، صحبت را متوقف کنید. در حالی که لبخند اغلب می تواند به حل یک موقعیت دشوار کمک کند، به یاد داشته باشید که خنده های عصبی می تواند برای مخاطبان شما آزاردهنده باشد.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *