نحوه ایجاد یک فرضیه

نحوه ایجاد یک فرضیه

نحوه ایجاد یک فرضیه ، یک فرضیه معمولاً در قالب یک آزمایش علمی به عنوان یک پاسخ پیشنهادی یا پیش بینی شده برای یک سؤال در نظر گرفته می شود. با این حال، برای نتیجه‌گیری مربوط به مکان‌های کاری، فرآیندها، جستجوهای شغلی و موارد دیگر و سپس پیگیری آن با استدلال و آزمایش نیز کاربرد دارد. درک اینکه یک فرضیه مبتنی بر مشاهده یا دانش پیش زمینه است می تواند به شما در نوشتن گزارش های موثر، شروع یک بحث یا اثبات یک نظریه کمک کند. در این مقاله، ما در مورد چیستی فرضیه بحث می‌کنیم، مراحل نوشتن آن را ارائه می‌کنیم و مثال‌هایی را ارائه می‌کنیم تا به شما در شروع استفاده از این ابزار کمک کند.

نحوه ایجاد یک فرضیه
نحوه ایجاد یک فرضیه – تزیسمی

فهرست مطالب

فرضیه چیست؟- نحوه ایجاد یک فرضیه

فرضیه یک حدس یا نتیجه گیری تحصیل شده بر اساس چیزی است که شما شاهد آن بوده اید. یک فرضیه کامل، جنبه های متعدد مشاهده را در نظر می گیرد و برای اثبات یا رد نتیجه گیری شما، حقایق، آزمایش مستقیم و شواهد را می طلبد.

فرضیه ها معمولاً به صورت عبارات «اگر/آنگاه» نوشته می شوند. به عنوان مثال: اگر او دیر به سر کار می آید، پس ترافیک باید شلوغ باشد. این فرضیه دلیل خاصی را برای تأخیر فرض می کند و زمینه ای را برای تحقیقات و آزمایش های بیشتر فراهم می کند. در حالی که این بیانیه مانند یک واقعیت است، قبل از اینکه بتوانیم با اطمینان بگوییم که درست است، چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد.

در اینجا چند فرضیه if/then وجود دارد:

. اگر روزی یک بار از روی کتاب بخوانم، سرعت مطالعه من برای اسناد در محل کار افزایش می یابد.
. اگر شرکتی ساعات کاری انعطاف پذیری را ارائه دهد، کارمندانش در محل کار خوشحال تر خواهند بود.
. اگر کارمندان رئیس‌های خود را دوست داشته باشند، سخت‌تر کار خواهند کرد.
. اگر کارمندان هر روز یک ساعت را بیرون از خانه بگذرانند، خلق و خوی آنها بهتر می شود.
. اگر کارمندان ویدیوهایی را با زیرنویس تماشا کنند، اطلاعات بیشتری را به خاطر خواهند آورد

حتی اگر فرضیه‌ای را رد کنید، می‌توانید از تمام اطلاعاتی که نوشتن و آزمایش یک فرضیه ارائه می‌دهد، بیاموزید، مانند اینکه چرا فرضیه نادرست بود و چگونه می‌توانید بر اساس نتایج، پیش‌بینی جدیدی انجام دهید.

فرضیه تحقیق چیست؟- نحوه ایجاد یک فرضیه

فرضیه تحقیق عبارتی است که یک سوال تحقیق را مطرح می کند و یک نتیجه مورد انتظار را پیشنهاد می کند. این بخشی جدایی ناپذیر از روش علمی است که اساس آزمایش های علمی را تشکیل می دهد. بنابراین، هنگام ساختن فرضیه تحقیقاتی خود باید دقیق و دقیق باشید. یک نقص جزئی در ساخت فرضیه شما می تواند تأثیر نامطلوبی بر آزمایش شما داشته باشد. در تحقیق، این یک قرارداد وجود دارد که فرضیه به دو صورت فرضیه صفر و فرضیه جایگزین (که روش تحقیق آزمایشی باشد، فرضیه تجربی نامیده می شود) نوشته می شود.

عناصر در یک فرضیه- نحوه ایجاد یک فرضیه

یک فرضیه با در نظر گرفتن عناصر خاصی ساخته می شود، از جمله:

پیش بینی

مهمترین عنصر در یک فرضیه، پیش بینی است. این عبارت است که مورد آزمایش قرار می گیرد و یا ثابت می شود یا رد می شود. در حالی که بیشتر فرضیه ها از فرمت گزاره های «اگر/آنگاه» پیروی می کنند، نوشتن یک عبارت ساده توضیحی مانند «نوشیدن قهوه در صبح بهره وری کارمند را بهبود می بخشد» نیز قابل قبول است.

متغیرها

متغیر هر مشخصه ای است که می تواند مقادیر متفاوتی مانند قد، سن، دما یا نمره آزمون داشته باشد. یک فرضیه ساده، مانند نوشیدن قهوه در صبح، بهره وری را بهبود می بخشد، شامل یک متغیر مستقل – علت – و یک متغیر وابسته – اثر است. آزمایش تایید می کند که آیا این دو رابطه دارند یا خیر. در این مثال متغیر مستقل نوشیدن قهوه و متغیر وابسته بهره وری کارکنانی است که آن را می نوشند.

گروه در حال مطالعه

عنصر نهایی یک فرضیه موضوع یا گروهی است که می خواهید در آزمایش ها و مشاهدات خود مطالعه کنید. به عنوان مثال، در فرضیه قهوه، شما در حال مطالعه کارمندانی هستید که قهوه می نوشند. هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی یا چه کسانی آزمودنی های شما خواهند بود، به خاطر داشته باشید که می توانید بر اساس گروهی که واقعاً می توانید با آن آزمایش کنید، فرضیه خود را به گونه ای که می خواهید خاص یا کلی باشد، تجدید نظر کنید.

دلیل نوشتن فرضیه چیست؟- نحوه ایجاد یک فرضیه

فرضیات باعث می­ شوند؛ اهداف پژوهش عملی­‌تر، دقیق­‌تر و جزئی­‌تر مورد بررسی قرار بگیرند. فرضیه­‌ها به پژوهش جهت می ­دهند و پژوهشگر را بر روی نتایج متمرکزتر می ­کنند. فرضيه به محقق مي‌گويد چه روشی را در پيش بگيرد و چه داده‌هايي را جمع­‌آوري كند تا بتواند بهتر اهدافش را عملی کند. بنابراين مي‌تواند به مقدار زيادي از اتلاف وقت و تلاش محقق جلوگيري نماید. البته همانطور که گفته شد این نباید باعث شود محقق نگاه تعصبی و غرض­‌ورزانه­‌ای نسبت به فرضیات خود داشته باشد و مسیر پژوهش را فدای فرضیات کند. همچنین، فرضیات به مخاطب هم یک دید کلی در مورد ذهنیت محقق می­ دهد.

چگونه یک فرضیه ایجاد کنیم- نحوه ایجاد یک فرضیه

در حالی که انواع مختلفی از فرضیه ها وجود دارد، هر فرضیه به طور مشابه شکل می گیرد. از این مراحل برای ایجاد یک فرضیه استفاده کنید:

1. مشاهده کنید

همه فرضیه ها با یک مشاهده شروع می شوند. با شناخت یک الگو یا توجه به تأثیر یک محرک خاص و تشخیص اینکه آن اطلاعات ممکن است به چه معنا باشد، شروع کنید. این مرحله دانش پیش زمینه ای را ایجاد می کند که فرضیه را بر اساس آن قرار می دهید.

به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که دستگاه خودپرداز اتاق استراحت اغلب یک میان وعده خاص تمام می‌شود، ممکن است پیش‌بینی کنید که افراد بیشتری در دفتر آن میان‌وعده را به جای دیگری انتخاب می‌کنند.

2. یک سوال بپرسید

پس از شناسایی موضوع فرضیه خود، مرحله بعدی این است که سؤالی را که فرضیه شما سعی در پاسخ به آن دارد، تعریف کنید. این سوال باید به اندازه کافی دقیق باشد تا نتیجه منطقی داشته باشد و همچنین در حد توانایی های شما قابل آزمایش باشد. پس از پرسیدن سوال، می توانید پیش بینی ای انجام دهید که به طور بالقوه به آن پاسخ می دهد، که به عنوان بیانیه اولیه فرضیه شما عمل می کند.

به عنوان مثال، پس از مشاهده یک روند در زمان استراحت همکارانتان، ممکن است بپرسید: “چرا بیشتر صبح ها استراحت می کنند تا بعد از ظهر؟”

3. انجام برخی تحقیقات اولیه

در حالی که پاسخ اولیه شما به سؤال باید بر اساس آنچه قبلاً در مورد موضوع شناخته شده است باشد، ممکن است به اطلاعات بیشتری نیاز داشته باشید. ممکن است جزئیات بیشتری پیش بیاید که قبلاً در نظر نگرفته باشید. با انجام برخی تحقیقات قبل از نوشتن فرضیه خود، می توانید از فرضیه هایی که آزمایش های قبلی قبلاً رد شده اند اجتناب کنید و از اصلی بودن فرضیه خود اطمینان حاصل کنید.

به عنوان مثال، ممکن است فرضیه ای بنویسید که کارمندان در دمای پایین تری سریعتر کار می کنند. وقتی تحقیقات اولیه خود را انجام می دهید، متوجه می شوید که آزمایش قبلی این فرضیه را نادرست می داند.

4. فرضیه خود را فرموله کنید

پس از جمع‌آوری اطلاعات پس‌زمینه و انجام پیش‌بینی بر اساس سؤال خود، بیانیه‌ای برنامه‌ریزی کنید که متغیرها، موضوعات و نتیجه پیش‌بینی‌شده شما را مشخص کند. چه آن را به‌عنوان یک عبارت «اگر/آنگاه» یا اظهاری بنویسید، فرضیه شما باید شامل پیش‌بینی باشد که باید آزمایش شود.

هنگامی که همه عناصر – پیش بینی، متغیرها و گروه مطالعه – را در فرضیه خود وارد کردید، آماده انجام آزمایش و آزمایش فرضیه خود برای تعیین درست یا نادرست بودن آن هستید.

برای طراحی و انجام آزمایش، باید مطمئن شوید که فرضیه قابل آزمایش است. برای آزمایش پذیر بودن، برخی از معیارهای ضروری باید رعایت شوند:

. باید امکان اثبات درستی فرضیه وجود داشته باشد.
. باید امکان اثبات نادرست بودن فرضیه وجود داشته باشد.
. نتایج فرضیه باید قابل تکرار باشد.

5. یک فرضیه صفر بنویسید

پس از اینکه فرضیه اولیه خود را توسعه دادید، مهم است که آن را به عنوان یک فرضیه صفر مجدداً بیان کنید تا بتوانید آن را به صورت ریاضی آزمایش کنید. فرضیه صفر یک پیش بینی اضافی است که می گوید هیچ رابطه ای بین دو متغیر مورد آزمایش وجود ندارد.

به عنوان مثال، “نوشیدن قهوه در صبح بهره وری کارمند را بهبود می بخشد” فرضیه اولیه شماست. “قهوه بر بهره وری کارکنان تاثیر نمی گذارد” فرضیه صفر است.

نحوه ایجاد یک فرضیه
نحوه ایجاد یک فرضیه – تزیسمی

7 نوع اصلی فرضیه و مثال- نحوه ایجاد یک فرضیه

بسته به آنچه که انتظار دارید پیدا کنید، فرضیه شما در یک یا چند دسته از هفت دسته اصلی قرار می گیرد. به خاطر داشته باشید که یک فرضیه ممکن است به عنوان چندین نوع مختلف واجد شرایط باشد.

1. فرضیه ساده

یک فرضیه ساده بیان می کند که پیش بینی شما در مورد رابطه بین دو متغیر صادق است: یکی مستقل و دیگری وابسته. آزمایش این بیانیه را تایید یا رد می کند. در اینجا چند فرضیه ساده بیان شده است:

. یک کیف ارزان‌تر سریع‌تر از یک کیف گران‌تر از هم می‌پاشد.
. آوردن سبزیجات به محل کار هر روز برای ناهار باعث کاهش وزن شما می شود.
. نوشیدن چهار فنجان قهوه در روز در محل کار فشار خون شما را افزایش می دهد.

2. فرضیه پیچیده

یک فرضیه پیچیده رابطه بین بیش از دو متغیر را بیان می کند. به عنوان مثال، ممکن است دو متغیر مستقل و یک متغیر وابسته یا برعکس وجود داشته باشد. در اینجا چند نمونه از فرضیه های پیچیده آورده شده است:

. گیاه اداری که هر سه روز یکبار با آب سرد آبیاری می شود سریعتر از گیاهی که با آب گرم آبیاری می شود رشد می کند.
. گذراندن سه ساعت یا بیشتر در روز در شبکه های اجتماعی بر سلامت روان و بهره وری کودکان بیش از بزرگسالان تأثیر منفی می گذارد.
. افرادی که فست فود می خورند شانس بیشتری برای داشتن کلسترول بالا و ابتلا به بیماری قلبی دارند.

3. فرضیه صفر

یک فرضیه صفر ادعا می کند که با نشان دادن هیچ رابطه ای بین متغیرها، فرضیه اصلی نادرست است. در اینجا چند نمونه از فرضیه های صفر آورده شده است:

. کارمندان ترجیحی برای دمای دفتر ندارند.
. کارمندانی که با قلم و کاغذ می نویسند به همان میزان کارمندانی که از کامپیوتر استفاده می کنند می نویسند.
. فعالیت بدنی در طول روز کاری تاثیری بر بهره وری ندارد.

4. فرضیه جایگزین

فرضیه جایگزین همراه با فرضیه صفر استفاده می شود. برعکس فرضیه صفر را بیان می کند، بنابراین فقط یکی باید درست باشد. در اینجا چند نمونه از فرضیه های جایگزین آورده شده است:

. کارمندان به دمای دفتر ترجیح می دهند.
. کارمندانی که با قلم و کاغذ می نویسند به همان میزان کارمندانی که از کامپیوتر استفاده می کنند نمی نویسند.
. فعالیت بدنی در طول روز کاری بر بهره وری تأثیر می گذارد.

5. فرضیه منطقی

یک فرضیه منطقی رابطه بین متغیرها را بر اساس استدلال یا استنتاج بیان می‌کند اما شواهد واقعی ندارد. در اینجا چند نمونه از فرضیه های منطقی آورده شده است:

. یک تک شاخ در هنگام خارش شاخ خود با مشکل مواجه می شود.
. پری دریایی می تواند در آب و در خشکی زندگی کند.
. سگ ها بدون آب نمی توانند زنده بمانند.

6. فرضیه تجربی

یک فرضیه تجربی، همچنین به عنوان “فرضیه کاری” شناخته می شود، فرضیه ای است که در حال حاضر در حال آزمایش است. بر خلاف یک فرضیه منطقی، بر داده های عینی استوار است. در اینجا چند نمونه از فرضیه های تجربی آورده شده است:

. اگر دستمزد پایه سرور افزایش یابد، یک مشتری همان مبلغ را به ساقی انعام می دهد.
. نوشیدن کمتر باعث کاهش تعداد استراحت کارکنان در حمام می شود.
. قرار گرفتن در معرض نور خورشید به رشد سریعتر کاهو کمک می کند.

7. فرضیه آماری

یک فرضیه آماری نمونه ای از یک گروه را آزمایش می کند و سپس از داده های آماری برای نتیجه گیری در مورد کل گروه استفاده می کند. شما فقط بخشی از گروه را آزمایش می کنید و بقیه را بر اساس داده های از قبل موجود تعمیم می دهید. در اینجا چند نمونه از فرضیه های آماری آورده شده است:

. در انسان، نسبت تولد به جنسیت نر به ماده 1.05 تا 1.00 است.
. تقریباً 2 درصد از جمعیت جهان موهای قرمز طبیعی دارند.
. 60 درصد افرادی که هنگام رانندگی با تلفن صحبت می کنند حداقل یک بار تصادف کرده اند.

ویژگی‌­های یک فرضیه خوب- نحوه ایجاد یک فرضیه

. فرضیه باید به صورت یک جمله خبری و در زمان حال نوشته شود.
. فرضیه باید ارتباط بین دو یا چند متغیر را پیش­‌بینی کند.
. فرضیه فقط یک گمان نیست و باید براساس تئوری ها و دانش موجود بوده و از نظر علمی قابل توجیه باشد. در واقع باید در ارتباط و هماهنگ با یک نظریه علمی باشد.
. فرضیه باید قابل آزمایش باشد؛ یعنی بتوان با روش­‌های تحقیق و ابزارهای علمی موجود آن را تأیید یا رد کرد. یعنی متغیرهایی که قرار است ارتباط آن­ها باهم مورد بررسی قرار گیرد باید قابل اندازه­‌گیری و آزمودن باشند. مثلا اگر قرار است ارتباط بین اعتیاد به گوشی همراه و کیفیت زندگی دانشجویان بررسی شود باید پرسشنامه‌­ای برای بررسی میزان اعتیاد به گوشی همراه و کیفیت زندگی وجود داشته باشد، تا بعد بتوان از نتایج حاصل از پر کردن این پرسشنامه‌­ها، فرضیه را تأیید یا رد کرد.
. فرضیه نباید طولانی و پیچیده باشد.
. فرضیه باید روشن و بدون ابهام نوشته شود.

چه چیزی یک فرضیه خوب را ایجاد می کند؟

مهم نیست که چه چیزی را آزمایش می کنید، یک فرضیه خوب بر اساس همان دستورالعمل ها نوشته می شود. به طور خاص، این پنج ویژگی را در نظر داشته باشید:

علت و معلول

فرضیه ها همیشه شامل یک رابطه علت و معلولی می شوند که در آن یک متغیر باعث تغییر دیگری می شود (یا اگر از فرضیه صفر استفاده می کنید تغییر نمی کند). این به بهترین شکل می تواند به عنوان یک عبارت if-then منعکس شود: اگر یک متغیر رخ دهد، متغیر دیگری تغییر می کند.

پیش بینی قابل آزمایش
بیشتر فرضیه ها برای آزمایش طراحی شده اند (به استثنای فرضیه های منطقی). قبل از انجام یک فرضیه، مطمئن شوید که واقعاً قادر به انجام آزمایش بر روی آن هستید. یک فرضیه قابل آزمون با متغیر مستقلی انتخاب کنید که کنترل مطلق بر آن دارید.

متغیرهای مستقل و وابسته

متغیرهای خود را در فرضیه خود تعریف کنید تا خوانندگان شما تصویر بزرگ را درک کنند. لازم نیست به طور مشخص بگویید که کدام یک متغیر مستقل و وابسته هستند، اما قطعاً می خواهید همه آنها را ذکر کنید.

زبان صریح

نوشتن به راحتی می تواند پیچیده شود، بنابراین اطمینان حاصل کنید که فرضیه شما تا حد امکان ساده و واضح است. خوانندگان از فرضیه شما به عنوان یک ستون زمینه ای برای یکسان سازی کل مقاله شما استفاده می کنند، بنابراین نباید سردرگمی یا ابهامی وجود داشته باشد. اگر در مورد عبارت خود مطمئن نیستید، سعی کنید فرضیه خود را برای یکی از دوستانتان بخوانید تا ببینید آیا آنها متوجه می شوند یا خیر.

پایبندی به اخلاق

همیشه این نیست که چه چیزی را می‌توانید آزمایش کنید، بلکه این است که چه چیزی را باید آزمایش کنید. از فرضیه هایی که نیاز به آزمایش های مشکوک یا تابو دارند برای دست نخورده نگه داشتن اخلاق (و بنابراین، اعتبار) اجتناب کنید.

یک دیدگاه ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *